Καινουργιο ποστ, καινουργια αρχη. (ημερολογιο γυμναστικης της μωβ)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386

    Καινουργιο ποστ, καινουργια αρχη. (ημερολογιο γυμναστικης της μωβ)

    Γεια σε ολους κ ολες σας <3
    Δεν ειχα σκοπο να κανω νεα ποστ, αλλα να γραφω στο ημερολογιο μου. Ομως θελω να το δουν οσο το δυνατον περισσοτεροι, δεδομενου οτι στο ημερολογιο μαζευονται πολλα και ισως καποιοι να βαριουνται να μπουν η να νομιζουν οτι δεν τους αφορα τοσο...

    Mεχρι στιγμης εχω κανει μια καλη προσπαθεια με ups and downs . Θελω να πετυχω το στοχο μου ο οποιος δεν ειναι αριθμητικος αλλα ειναι καθαρα στοχος- τροπος ζωης. Που φυσικα περιλαμβανει και την εμφανιση που θελω. Δηλαδη γυμνασμενη. Κανω καλη διατροφη.

    Απλα για να πετυχεις κατι χρειαζεσαι αν οχι απολυτα, σχεδον, στρατιωτικη πειθαρχια Σημερα παλι, κατι εγινε, θυμωσα, πεινουσα κιολας ενω ειχα φαει πριν κατι ωρες το τελευταιο μ γευμα κ εφαγα 4 μικρες αραβικες πιτουλες με τυρι. Οχι δεν μου εκανε κακο. Οχι προφανως και δεν θα βαλω κιλα. Προφανως και μου αρεσε και δεν το μετανιωσα αυτο καθεαυτο. Ομως, οταν εχεις εναν στοχο αλφα, και εχεις ενα προγραμμα για αυτο πρεπει να τρως οπως εχεις προγραμματισει. Οχι να λες ελα μωρε. Γιατι ειναι σαν να πετας τον κοπο σου. Και εκανα πολυ, δεδομενου οτι τραβιομουν με κατι κομπογιαννιτες διατροφολογους απο το Νοεμβρη του 2014 (!) και τα κιλα αρχισα να τα χανω απο Νοεμβρη του 2015! Δεν ξερω πως ακουγεται, για μενα ειναι τουλαχιστον ψυχοφθορο, ηταν δηλαδη.

    Εχω πει και παλια οτι το νοημα ειναι να κανεις ισορροπημενα πραγματα. Ναι, και τωρα συμφωνω. Απλως ισορροπημενα πραγματα στο πλαισιο ενος προγραμματος. Πχ η αραβικη πιτουλα δεν λειπει απο την διατροφη μου. Την βαζω το πρωι που ο μεταβολισμος ειναι στα high του κ μετα κανω κ γυμναστικη. Αρα στις 12 η ωρα, δεν ειναι κ τοσο ωφελιμο.

    Μπορει να ακουγομαι αυστηρη αλλα τα αγαθα κοποις κτωνται. Τα λεω για να τα πιστεψω. Ειμαι τεμπελιτσα αρκετες φορες και ως προς τη γυμναστικη. Γυμναζομαι σε γενικες γραμμες μπορει δυο τρεις μερες να βαριεμαι ομως. Και αυτο με χαλαει λεω γιατι ρε .... Κ με ψιλοαπογοητευω.
    Εχω κατεβασει οπως σας εχω πει προγραμμα για ενδυναμωση που κανει δουλεια. Θελω τοσο να μπορω να το κανω. Μπορω. Απλα μερικες φορες ειναι σαν να μην θελω αρκετα. Εδω το κανουν και το φερνουν εις περας και ατομα με πολλα παραπανω κιλα. Και τους θαυμαζω, εχουν μεγαλυτερα κοτσια απο εμενα. Και αν μπορουν εκεινοι μπορω και εγω, οχι επειδη εχουν περισσοτερα , αλλα επειδη το αποφασισαν. Και ανορεξικες κοπελες ξεκινησαν το προγραμμα και το ξεπερασαν. Αν ο καθενας μπορει, μπορω και εγω. Κ εσυ που διαβαζεις τωρα αυτο το μηνυμα. Και εσυ μπορεις, οχι απλα να κανεις διατροφη, αλλα και γυμναστικη και ο,τι βαλεις στο μυαλο σου.

    Επειδη κουραστηκα με εμενα, τερμα τα αστεια πια. Θελω να κινητοποιησω οποιον θελει απο σημερα (23/07/16) να αρχισει κατι μαζι μου. Δεν ξερω τι ειναι, πιο προσεκτικη διατροφη; διαιτα; περπατημα; γυμναστικη πιο απαιτητικη; o,τι και να ειναι. Αν θελει καποιος ας ξεκινησει κατι μαζι με εμενα. Να δωσουμε υποσχεση προς τον εαυτο μας. Και να ειμαστε εδω να συζηταμε καθε φορα που σκεφτομαστε να παρεκκλινουμε η μας μπαινει ενα μικροβιο στο μυαλο.

    Ο στοχος μας πρεπει να ειναι να γινουμε η καλυτερη μας εκδοχη. Για εμας. Και για κανεναν αλλον. Ας αρχισουμε απο κοινου μαζι, να νικαμε τον ''κακο'' μας εαυτο.

    Οπως κανει κ η γλυκια Dulcinea, θελω και εγω να αφιερωσω ενα τραγουδι, στον ''κακο'' μου εαυτο και στον δικο σας ''κακο''. Και θα με ικανοποιουσε παρα πολυ, αν τουλαχιστον ενας απο εσας, επαιρνε δυναμη απο το ποστ αυτο η τον βοηθουσα να ξεκινησει απλα, κατι. Εστω μικρο.

    I'm the voice inside your head
    You refuse to hear
    I'm the face that you have to face
    Mirrored in your stare
    I'm what's left, I'm what's right
    I'm the enemy
    I'm the hand that will take you down
    Bring you to your knees

    So who are you?
    Yeah, who are you?
    Yeah, who are you?
    Yeah, who are you?

    Keep you in the dark
    You know they all pretend

    What if I say I'm not like the others?
    What if I say I'm not just another one of your plays?
    You're the pretender
    What if I say I will never surrender?
    What if I say I'm not like the others?
    What if I say I'm not just another one of your plays?
    You're the pretender
    What if I say that I'll never surrender?

    https://www.youtube.com/watch?v=SBjQ9tuuTJQ

    Βαλτε το τερμα...Παρτε δυναμη. Και παμε.
    Ευχαριστω για το χρονο σας!!!:smirk:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Γεια και παλι. Αυτο θα ειναι το καινουργιο ημερολογιο της γυμναστικης μου. Φυσικα γραφετε και εσεις ο,τι θελετε να συζητησουμε!

    23/07/2016
    Σημερα νιωθω λιγο αδυναμη. Οσο και να προσπαθω να νιωσω μια δυναμη η θετικη ενεργεια για να ξεκινησω, δεν μπορω. Αρνητικο κλιμα μεσα στο σπιτι (ειχα πει στο ημερολογιο της purple τι παιζει με το θεμα) αλλα και εξω. Δηλαδη το περιβαλλον το φιλικο ειναι περιεργο, λενε σχολια τυπου δεν μετραει αν εχεις καποια κιλα παραπανω αλλα με την πρωτη ευκαιρια να τα ρατσιστικα σχολια για οσους εχουν παραπανω κιλα.. Ξερω, η λυση ειναι να μη δινω σημασια, να επικεντρωθω στα δικα μου και νιωθωντας καλα με εμενα και την προσπαθεια μου να μην με αγγιζουν. Ξερω αλλα η γνωση δεν συνεπαγεται κ εφαρμογη της παντοτε. Τελος παντων. Εδωσα ομως μια υποσχεση. Και ενω στο μυαλο μου φαινονται βουνο τα 28 λεπτα της ενδυναμωσης, επειδη το εταξα στον εαυτο μου, δε θελω αλλη μια φορα να τον απογοητευσω. Θα ξεκινησω κ ισως να ερθει η ορεξη στην πορεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    μπράβο μωβ! μ'αρεσει το καινούριο σου ημερολόγιο!
    συμφωνώ με την Δουλτσινέα δεν είναι τόσο η στρατιωτική πειθαρχία, αλλά η θέληση,και η αγαπη για αυτό που κάνεις.
    Να το γουστάρεις για τον εαυτό σου, για τον στόχο σου!!

    ξεκινάω και εγώ μαζί σου!
    μου έδωσες δύναμη, πριν μπω στο φόρουμ αυτό ακριβώς σκέφτηκα σήμερα! οτι κουράστηκα πιά με εμένα,
    με την αδυναμία μου, και ότι είναι καιρός πιά να σηκωθώ τερμα τα αστεία.
    πιστεύω σε εσένα,γιατί γράφεις με ρεαλισμό και αισιοδοξία.

    :bigsmile:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    καταρχας ευχαριστω που διαβασατε και απαντησατε

    Dulcinea, ναι θα το φας που και που το κλαμπ αλλα με τετοια χρονικη αποσταση που να μη σε κραταει απο το στοχο σου. Και το λεω γιατι εγω συνηθως αν κανω μια παρεκκλιση, μπορει μετα να πω, πωπω γιατι το εκανα και αφου εκανα αυτο να κανω και αλλη. Ξερω λαθος, εχω εξασκηθει μη σου πω και επιτηδες καποιες φορες, να τρωω κατι και μετα να συνεχιζω σαν να μην το εφαγα και πηγε αρκετα καλα μπορω να πω Οσο για τη γυμναστικη, το περισσοτερο που μπορει να με αφησω χωρις ειναι λιγοτερο απο εβδομαδα 3-4 μερες. Δεν ειναι το ποτε εκανα τελευταια φορα, ειναι η ιδεα οτι πρεπει να κανω αυτο το συγκεκριμενο της ενδυναμωσης. Που και αυτο στο μυαλο ειναι τελικα. Ωραια και η συμβουλη με τη ντισκο θα το δοκιμασω :eureka:


    Αιλουριτα, δεν φανταζεσαι ποσο με χαροποιουν αυτα που λες. Οχι απλως χαιρομαι που βλεπω οτι ξεκινας και εσυ κατι μαζι μου, νιωθω οτι και εγω θα μπορω πιο ευκολα να συνεχισω επειδη ξεκιναμε μαζι. Και επισης νιωθω κ τοοοοσοδουλικα σημαντικη που βοηθησα καποιον ! Χαχα! Εγω σημερα λοιπον εκανα προγραμμα για ποδια ενδυναμωση πρωτη φορα το τερματισα κανονικα, στα 28 λεπτα! Τις αλλες φορες το πηγαινα μεχρι 21! Το θεμα ειναι να το κρατησω! Περιμενω και δικα σου νεα απο την νεα αρχη! :eureka::love:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    ουάου μπράβο τριανταφυλλάκι! είναι ωραίοι στόχοι αυτοί που βάζεις!
    πέρα απο τα κιλά είναι πολύ καλό να βάζεις στόχο την αντοχή,και την ενδυνάμωση!
    και εγώ σήμερα ξεκίνησα κάπως πιό αυστηρά την διατροφή, γιατί μου χρειαζεται μια αποτοξίνωση!
    και απο αύριο λέω να ξεκινήσω πάλι γυμναστήριο.
    παλιά όταν πήγαινα, έβαζα στόχο να αντέχω περισσότερα λεπτά στο τρέξιμο, και κάθε φορά ένιωθα καλύτερα.

    είναι ωραίο να πετυχαίνεις μικρούς στόχους, και έτσι σιγά σιγά φαίνεται και το αποτέλεσμα.
    λέω να αγοράσω σιγά σιγά μόλις μαζεψω τα χρήματα,και ένα όργανο γυμναστικής για το σπίτι, γιατι όπως και εσύ πέρα απο τα κιλά
    θα ήθελα να είχα και εγώ ένα κάπως πιο γυμνασμένο σώμα!
    ελπίζω μαζί να τα καταφέρουμε!
    αχ,πολύ χαίρομαι!!


    :love:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    υ.γ. επίσης, μήν απογοητευτείς αν κάποιες μέρες σταματήσεις πάλι στα 21 λεπτά ή και σε λιγότερα.
    μου έχει συμβεί και εμένα,και η γυμνάστριά μου, μου είχε πεί οτι είναι φυσιολογικό μερικές μέρες να μήν έχεις πολλές αντοχές
    γιατί ο οργανισμός ανάλογα με τον ύπνο,την ξεκούραση το φαγητό το άγχος έχει και ανάλογες δυνάμεις.
    και είχε δίκιο, την μία μπορεί να έτρεχα μισή ώρα συνεχόμενα,και την επόμενη να μην άντεχα ούτε δυο λεπτά.

    το θέμα είναι απλά να μήν σταματήσεις απο απογοήτευση, και απλό περπάτημα, και πέντε λεπτά ασκήσεις είναι πάλι συμαντικό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Αχ χαιρομαι παρα πλυ γιατι εχουμε κοινη οπτικη στο θεμα της γυμναστικης επισης. Και εγω μαζεψα λεφτα και κατα τα χριστουγεννα αγορασα ελλειπτικο. Αποσβεση κανεις αμεσα, αν λαβεις υποψη οχι μονο τη μηνιαια συνδρομη του γυμναστηριου αλλα και την αποσταση (πχ εγω επρεπε να παρω λεωφορειο, αντε να περιμενεις ετσι οπως περνανε, μεσα στο κρυο το χειμωνα και μεσα στη ζεστη το καλοκαι. Αντε να μην εχει λεωφορειο γιατι το δικο μου το τοπικο σταματαει και νωρις και να σκεφτομαι πχ να μπω στον μπαμπα μου ν α με πηγαινοφερει λογω κουρασης του απο δουλεια. Και μονη μου να παω δε λεει δεδομενου οτι ο δρομος ειναι κανενα 40αλεπτο και μεχρι να παω θα χω σπαταλησει ενεργεια τζαμπε κ ειναι κ λιγο ερημα, ειδικα μολις πεφτει η νυχτα δεν.) Ντυνεσαι οποτε να ειναι, ανεβαινεις μεσα στην ανεση σου, κανεις και ο,τι θες δε σε βλεπει και κανεις! Τι καλυτερο; Επιβεβαιωνω οτι αξιζει. ευχομαι πραγματικα να το χαρεις.

    Εχεις δικιο σε αυτο και σε ευχαριστω πολυ που το επισημαινεις. Δεν πρεπει να γινομαστε αυστηρες με τον εαυτο μας σε βαθμο απολυτο γιατι δεν ειμαστε ρομποτ, ειμαστε οργανισμοι και πολλες φορες χρειαζομαστε εκει που δεν το περιμενουμε μια αναπαυλα, οπως πολλες φορες απο εκει που δεν το περιμενουμε μας ερχεται η ορεξη για γυμναστικη κλπ κλπ.

    Σημερα, πηγα θαλασσα και ενιωσα πολυ ομορφα, αναζωογονηση και εχω πιαστει και στα ποδια απο χθες, πραγμα που δειχνει οτι εκανα εστω μια μικρη δουλεια. Θυμαμαι τον εαυτο μου καποιους μηνες πριν που εκανα τεσσερα λεπτα με το ζορι και σταματησα. Και μου φανηκε το αποτελεσμα λιγο δια μαγειας. Δεν ειναι. Ειναι το attitude μας κατα καιρους, αλλα και οχι μονο. Θελουμε χρονο. Οπως ακριβως και οταν ειμαστε ψυχολογικα σε βαλτο πρεπει να μεινουμε για λιγο εκει, γιατι ετσι ειναι το φυσιολογικο, μετα σηκωνεσαι απο μονος σου και σηκωνεσαι για να μεινεις ορθιος εκει. Μπορει να κανω ελλειπτικο αργοτερα, μπορει και οχι! Κοιμαμαι απο τις 3 το μεσημερι λογω κουρασης! Χαχα! Φιλια!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    όντως έχεις δίκιο θα είναι πιο βολικό με ένα όργανο γυμναστικής στο σπίτι,θα ακούς και ότι μουσική θές
    και θα κάνεις για όση ώρα θες, δεν έχεις να περιμένεις πότε θα τελειώσει ο άλλος για να κάνεις!

    Και εγώ χθές τα κατάφερα με την διατροφή και χαίρομαι για αυτό.

    ελπίζω να είσαι καλά

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Καλημερα αιλουριτα!!!!!!

    Σημερα σηκωθηκα πρωι κατα τις 7 μισι και εψαξα ολα τα κολαν γιατι ηθελα σαν τρελη να παραγγειλω κανενα τρελο κολαν απο εκεινα με τα σχεδια για να κανω πιο ευχαριστα γυμναστικη. Βρηκα μερικα που μου αρεσαν και διαλεξα ενα συνολακι πολυ εξαλλο! Χαχα! Ανυπομονω να ερθει, λεει οτι ειναι αμεσα διαθεσιμο, δεν ξερω αν σημαινει οτι θα ερθει γρηγορα η θα περιμενω λιγο αλλα τουλαχιστον η παραγγελια λεει εγινε. Να δες το το τρελο https://www.sugarfreeshops.com/gr/el...variant_id=181 !!!!!! Παρηγγειλα και το αντιστοιχο μπουστακι! Κινητοποιηθηκα και πηγα με τον μπαμπα σουπερ μαρκετ!

    Σημερα εκανα παλι καποιες αναθεωρησεις. Εχω στη ζωη μου καποια ατομα τοξικα θα ελεγα, που οταν εβγαινα μαζι τους σκεφτομουν πως θα δικαιολογηθω για να μη φαω γιατι εχουν ως σημα κατατεθεν το φαι, και αυτο το στυλ του δεν τρωω τιποτα ολη μερα και τρωω μονο για τα ματια του κοσμου εξω κ μετα χτυπιεμαι και στο γυμναστηριο. Και δεν εχει νοημα τελικα να αγχωνομαι, απλα κανω αυτο που θελω και δεν με νοιαζει, ας ξερει ο αλλος οτι κανω διατροφη και υγιεινο τροπο ζωης. Σημασια εχει τι κανω εγω και πως το αντιμετωπιζω εγω και οχι η ζηλια του αλλου αν το μαθει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Το κολάν είναι τέλειο! Ό,τι πρέπει για το καλοκαίρι.. Όσο για τα άτομα αυτά, καλύτερα να μην τους το πεις, αρχίζουν όλοι και ρωτάνε και παίζουν τους ειδικούς, και τι τρώς, με διαιτολόγο ή μόνη?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Σ ευχαριστω πολυ ειμαι και πολυ τρελη εγω κ μπορει να βγω με το συνολακι στο δρομο να βολταρω! Δεν με νοιαζει! Πρεπει να γυρισω στον παλιο καλο μου εαυτο ως προς την αυτοπεποιθηση γιατι αρκετα αφησα τον καθε κομπλεξικο να με παρασυρει στο κομπλεξ του. Ολα αρχισαν οταν μια αθλητρια φιλη μου μου ελεγε οτι δε θελει να πηγαινει πουθενα και να την βλεπουν γιατι ηταν χοντρη με 18% λιπος και εγω ξερω γω τοτε με 40% δεν μου ειχαν περασει αυτες οι σκεψεις απο το μυαλο. Ε αντε στο διαολο, και εξω θα βγαινω και θα χαιρομαι, και λιγη κυτταριτιδα να εχω μπραβο μου που την εχω και αντε γεια.

    Καλα ναι κανουν σπαστικες ερωτησεις αλλα δεν χρειαζεται να δινεις αναφορα, λες ενα, απλα προσεχω κ τελειωνει η υποθεση. Ουτως η αλλως την αληθεια λες. Βεβαια φαινεται η κακια οτι δε θελω να χασεις και η χαρα οταν σε βλεπουν να εχεις ακομα περισσοτερο λιπος απο αυτους. Δεν μπορω να μην τα παραδεχτω αυτα γιατι δυστυχως τα βλεπω απο ατομα που δεν πιστευα και αυτο με πληγωσε κ επειδη τοσο καιρο δηλητηριαζομουν κ σκεφτομουν κ αγχωνομουν θελω να τα πεταξω ολα αυτα τα βαρη απο πανω μου, γτ ετσι οπως ειναι οι συνθηκες τα ατομα δεν μπορω να τα πεταξω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    αχ όντως πολύ τέλειο το κολάν!! σου φτιαχνει την διαθεση!
    και εγω το σκεφτόμουν αυτες τις μέρες να πάρω για την γυμναστική!

    το χειροτερο με αυτους τους φίλους είναι πως,αμα χάσεις κανένα κιλό αμέσως αρχίζουν και σου λένε μια χαρά εισαι μην χασεις και άλλα!
    ή α μηπως κανεις διαιτα; α παμε τότε να φαμε παγωτο,και σουβλάκια και πίτσες.

    για αυτο και εγώ πλέον οτι κανω δεν το λεω στους φίλους..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ούτε εγώ το λέω δεν έχω τετοιο θεμα με φιλους αλλα με αγχωνει γιατι νομιζω οτι με κοιταζουν να δουν αν χανω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Καλημερα... Χθες βγήκαμε, πηραν οι αλλες βαφλα με μερεντες κλπ, εγω πηρα ενα τσαι βανιλια καραμελα, και νομιζα οτι ηταν ζεστο αλλα μου εφεραν ενα πραγμα κρυο με λιγη σοκολατα μέσα σαν χυμο και μια μπαλα παγωτο βανιλια και μικρα καραμελακια... Και το ηπιααα!! Κ οκ, δεν λεω οτι νιωθω φοβερες τυψεις, αφενος δεν το ηξερα, αφετέρου ομως τον τελευταιο καιρο εχω κανει την αναπαυλα μου. Ε ποσο πια. Δεν θελω να γυρισω στα παλια... Μονο αυτο.. Η διαθεση ειναι λιγο πεσμενη, δεδομενου οτι βλεπω κ τον μεσ ορο των κοριτσιων της ηλικιας μου πως ντυνονται κ ξερω οτι εγω ακομα δεν μπορω να φορεσω και να εχω αυτοεποιθηση με οσα μ αρεσουν...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    αγαπημένη μου, μην νιώθεις τύψεις.
    Οκ,είναι κάτι που δεν το ήξερες, και εγώ απο την περιγραφή το ίδιο θα σκεφτόμουν!
    καλά τσαι με παγωτο;;
    τι περιεργος συνδυασμος!

    μην κάνεις το λάθος να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους.
    εξάλλου όλοι μας είμαστε διαφορετικοί. Πρέπει να συγκρίνουμε μόνο τον εαυτό μας με εμάς.
    Να γινόμαστε καλύτεροι απο οτι είμασταν πρίν. Κάτσε και σκέψου το, τι πρόοδο έχεις κάνει..
    Πόσο καλύτερη είσαι απο αυτό που είσουν πρίν.
    Και σιγά! για πεντε κιλά που έχεις να χάσεις δεν πρεπει να φοράς και ότι θελεις;;

    Εδώ άλλοι και άλλοι φοράνε έξαλλα συνολάκια στο δρόμο!

    Να φοράς ότι θέλεις τωρα που είσαι νεο κοριτσάκι,τώρα που είσαι μικρό λουλουδάκι!
    (θυμήσου την γιαγιά που σου είπα με το τρελό περουκίνι με φούξια-μάυρο χρώμα)
    :roll::roll:

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •