201 - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 23 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 339

Thread: 201

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Καλησπέρα. Περνούν οι μέρες και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πώς και τι θα φάω. Εμμονή. Δεν κάνω υπερφαγικά επεισόδια... αλλά τις τελευταίες μέρες τρώω όοοοολη τη μέρα. Λίγο απ' το ένα, μετά απ' τ' άλλο... και θα σκάσω. Τα γόνατά μου δε με σηκώνουν.Παίρνω τρία Landose τη μέρα για να ρυθμιστεί η όρεξή μου σε συνδυασμό με μια καταθλιψάρα που κουβαλάω παιδιόθεν. Προσπαθώ να εκλογικεύω την επιθυμία μου για λιχουδιές και πολυφαγία... Προσπαθώ να έρχομαι σε επαφή με τα συναισθήματά μου που ως συνήθως κουκουλώνω τρώγοντας... αλλά εκεί γίνεται "της μεγάλης θλίψης που δε βγάζει άκρη''. Είναι και Κυριακή βραδάκι... Πόσους λόγους να θέλει κανείς να νιώθει άσχημα;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Μην το βάζεις κάτω!! Σίγουρα έχεις τους λόγους σου για να μην πλέεις σε πελάγη ευτυχίας, αλλά σκέψου πόσο σπουδαίο είναι από μόνο του το γεγονός ότι δεν κάνεις υπερφαγικά!! Άσε το πόσο έχει αλλάξει η αύρα των post σου από την πρώτη μέρα που άνοιξες το θέμα. Σα να νιώθω ένα αεράκι θετικό!! Τα γόνατα και πολύ περισσότερο η ψυχή δε θα ελαφρώσουν από το βάρος από τη μια μέρα στην άλλη δυστυχώς, αλλά βάστα γερά!!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Ξέρω ότι θα σου φανεί λίγο δύσκολο, αλλά θα πρέπει σιγά σιγά να παραδεχτείς την αδυναμία σου να διαχειριστείς όλη την κατάσταση και να ζητήσεις ΑΜΕΣΑ εξωτερική στήριξη. Αυτό μεταφράζεται με πολλούς τρόπους. Οικογένεια, Θεραπεία, Διατροφολόγο ή Χειρούργο. Ξεκίνα να το διεργάζεσαι. Με χαρά θα περιμένω να ακούσω ότι όλα πάνε καλά.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Originally posted by marulenia
    Μην το βάζεις κάτω!! Σίγουρα έχεις τους λόγους σου για να μην πλέεις σε πελάγη ευτυχίας, αλλά σκέψου πόσο σπουδαίο είναι από μόνο του το γεγονός ότι δεν κάνεις υπερφαγικά!! Άσε το πόσο έχει αλλάξει η αύρα των post σου από την πρώτη μέρα που άνοιξες το θέμα. Σα να νιώθω ένα αεράκι θετικό!! Τα γόνατα και πολύ περισσότερο η ψυχή δε θα ελαφρώσουν από το βάρος από τη μια μέρα στην άλλη δυστυχώς, αλλά βάστα γερά!!
    Σ ευχαριστώ Μαρουλένια. Εϊναι και οι ορμόνες που περιμένω και περιμένω και δεν έρχεται η άτιμη η περίοδος!(Ακόμη κι αυτή μ' αρνείται επίσκεψη )

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Originally posted by Άκης
    Ξέρω ότι θα σου φανεί λίγο δύσκολο, αλλά θα πρέπει σιγά σιγά να παραδεχτείς την αδυναμία σου να διαχειριστείς όλη την κατάσταση και να ζητήσεις ΑΜΕΣΑ εξωτερική στήριξη. Αυτό μεταφράζεται με πολλούς τρόπους. Οικογένεια, Θεραπεία, Διατροφολόγο ή Χειρούργο. Ξεκίνα να το διεργάζεσαι. Με χαρά θα περιμένω να ακούσω ότι όλα πάνε καλά.
    Άκη, με διατροφολόγο και ψυχολόγο από κοντά είμαι. Περιμένω να δω χειρουργό στις 23 του μήνα μήπως και βρω από κει λύση. Δεν ξέρω. Απ΄τη μια νιώθω κουρασμένη και απ΄την άλλη δε θέλω να το βάλω κάτω. Είμαι πιο δυνατή, το ξέρω. Αλλά πού να με βρω;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Μπράβο σου! Είσαι σκληρό καρύδι λοιπόν!! Προχώρα μπροστά! Θα αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τα νέα σου. Οι σκέψεις μου σε συνοδεύουν! Προχώρα!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Medousa μονο ΤΕΡΑΣ ΥΠΟΜΟΝΗΣ μπορω να σε αποκαλεσω μετα την απωλει α70 ΟΛΟΚΛΗΡΩΝ ΚΙΛΩΝ ΧΩΡΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗ!!!!!!
    Αθλος πραγματικος!!!!!!!
    Σκεψου την επεμβαση, ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ, αλλα ειναι ενα μικρο σπρωξιματακι μονο!!! Μην νομιζεις, εγω 160,200 ημουν, τιποτα δηλαδη, κανα 6μηνο μακρυα απο εσενα αν δεν εκανα την επεμβαση.. Παρε τη ζωη στα χερια σου, το εχεις ξανακανει αποοτι καταλαβα, η ηλικια δεν παιζει κανενα ρολο!!!! στα 45 σου μολις χασεις τα κιλα σου θα νιωθεις 20αρα, πιστεψεμε εγω νιωθω 15!!!!! χαχαχααχαχαχαχαχαχαχ
    Προσωπικη μου γνωμη και μετα απο επεμβαση θα σου ελεγα να την κανεις! Μην το σκεφτεσαι καν! Αλλα θυμησου!!!! Αν δεν προσπαθησεις και εσυ μετα, τα κιλα ξαναμπαινουν! Εγω οταν την εκανα σκεφτομουνα δεν κανω επεμβαση στο στομαχι αλλα στον εγκεφαλο! Με το που βγηκα απο το χειρουργειο αρχισα να σκεφτομαι διαφορετηκα, απο μονο του το μυαλουδακι μου δεν χρειαστηκε να το πολυσκεφτω! Ειπα, Η ΤΩΡΑ Η ΠΟΤΕ!!!
    Μπορεις να κανεις τα παντα και το ΑΠΕΔΕΙΞΕΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!!! 70 Ο ΛΟ ΚΛΗ ΡΑ ΚΙ ΛΑ!!!!!!! 100000000000 ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!
    Αν εχεις υπομονη κανε παλι γυμναστικη και διατροφη, εγω δεν θα εκανα! Μια βοηθεια την χρειαζομουν, την πηρα και την ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΑ!!!!! Ελπιζω να χασεις ολααααα σου τα κιλακια και μην ανησυχεις, ειχα φιλο που απο 297, εδω και 12 χρονια ειναι σταθερος πλεον στα 75!!! ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!! ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΕΤΙΚΑ!!!!!!!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Wow!!! όνομα και πράμα...:starhit: πολύ ενθαρρυντικά όσα μοιράστηκες μαζί μου. Σ' ευχαριστώ πολύ!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Καλησπέρα.
    Πέρασε κι η 23η του Οκτώβρη, ημέρα του ραντεβού μου με χειρουργό στο Παπαγεωργίου.
    Η ετυμηγορία... γαστρικό μπάι πας αν χάσω 20 κιλά (αφού έχουν κρεβάτια που σηκώνουν μέχρι 180 κιλά και αν μας αρέσει) , περάσουν 2 χρόνια, περάσω κάποιες εξετάσεις και συνεχίσω να ζω και να θέλω...
    Ο γιατρός απόρησε που παρά το βάρος μου δεν τα παρατάω, που εργάζομαι και έχω κοινωνική ζωή. Με λίγα λόγια με κοιτούσε με ένα ύφος απορίας περισσότερο παρά θαυμασμού... και μόνο που δε μου πε πώς είσαι έτσι και ποια νομίζεις πως είσαι. Σ' εκείνο ακριβώς το σημείο του είπα: Μα γιατρέ μου δεν καταλάβατε πως μπροστά σας έχετε μια εξαιρετική περίπτωση; Και δεν το λέω με την έννοια της έξαρσης αλλά του εξαιρετικού. Αυτού που διαφέρει θετικά απ΄τον κοινό μέσο όρο. Τι κρίμα όμως που παρόλα αυτά αντιμετωπίζομαι ως άλλο ένα νούμερο στατιστικής ... Θεώρησε πως αυτό που του είπα είναι προσβλητικό και του ανταπάντησα πως ως επαγγελματίας θα πρεπε να είχε αντιληφθεί το πνεύμα μου. Όχι πως άλλαξε κάτι, αλλά μου είπε πως χάρηκε πολύ που με γνώρισε ( άραγε τι να εννοούσε και μου το ξανάπε όταν έφευγα... Έλεος!

    Είμαι βαθειά απογοητευμένη με τον εαυτό μου. Πώς μου έχω επιτρέψει να 'μαι σ' αυτή τη θέση;
    Είμαι πολύ θυμωμένη με τον εν λόγω γιατρό που ασκεί ανθρωπιστικό επάγγελμα με καθαρά ζωώδη τρόπο.
    Είμαι μπουχτισμένη απ' το ανεπαρκές σύστημα υγείας μας.

    Δεν έγραψα εδώ απ' την πρώτη στιγμή που βγήκα απ΄την επίσκεψή μου στον εν λόγω γιατρό. Σοκαρίστηκα τόσο δυσάρεστα. Σκέφτηκα πως είναι και δώρον άδωρον να μοιραστώ κάτι που πιθανόν οι περισσότεροι ξέρετε. Κι απ΄ την άλλη δε θέλω να τα παρατήσω. Εγώ είμαι εδώ και θέλω να συνεχίσω για πολύ ακόμη.
    Το κλικ να βρεθεί να ξεκινήσω κάτι πιο δραστικό. Δεν ξέρω.
    Με 5 χιλιάδες λέει μπαίνω χειρουργείο άμεσα.
    Θέλω; Και ποια ερανική επιτροπή να συστήσω αν αποφασίσω να χειρουργηθώ;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλησπέρα, Medousa και από μένα. Καταλαβαίνω πως όχι μόνο δεν είσαι τέρας, παρά είσαι ένας άνθρωπος λεπτός, με ποιότητες, με ευαισθησία. Ίσως γι' αυτό ακριβώς έφτασες σε αυτά τα κιλά, σκέψου το και αυτό σε παρακαλώ.. Η αναισθησία στις μέρες μας είναι φάρμακο, το θράσος είναι βάλσαμο για την ψυχή, αυτό φυσικά για όσους μπορούμε να το πρεσβεύσουμε.

    Στέκομαι στο τελευταίο σου σχόλιο. Το γιατρό μας πρέπει να τον εμπιστευόμαστε, τελεία και παύλα. Αν έχεις αμφιβολίες, φύγε. Η αγορά είναι ελεύθερη και μεγάλη. Σίγουρα υπάρχουν και αλλού ονόματα κατάλληλα να κάνουν τη δουλειά σου και μάλιστα ονόματα που να ακουμπάς πάνω τους με εμπιστοσύνη. Όσο για το στατιστικό νούμερο, επίτρεψέ μου να σου πω πως όλοι μας είμαστε νούμερα στατιστικής στους γιατρούς. Μάλιστα, όσο πιο τρανταχτές περιπτώσεις είμαστε, τόσο μεγαλύτερη θα είναι η επιτυχία τους. Και αυτό συμφέρει και τις δύο πλευρές, δηλαδή τόσο το γιατρό, όσο και τον ασθενή. Όσο για το ότι χάρηκε που σε γνώρισε; Καταλαβαίνω πως πάνω στην αμηχανία του εστίασε στην ευγένειά σου και στην παιδεία που φαίνεται πως έχεις, άρα ναι, χάρηκε που σε γνώρισε.

    Λες πως είσαι βαθειά απογοητευμένη από τον εαυτό σου. Μία από τα ίδια, πριν από λίγα χρόνια. Την ώρα που με έπαιρνε ο τραυματιοφορέας για το χειρουργείο άρχισα να κλαίω. Γιατί; Ρώτησε, γλυκός ως άνθρωπος, μα και εκπαιδευμένος να μεταφέρει κόσμο στα χειρουργεία. Γιατί επέτρεψα στον εαυτό μου να καταλήξει σε αυτό το σημείο. Γιατί κατήντησα να χειρουργούμαι για το ρημαδοφαί, απάντησα μέσα στα δάκρυά μου. Μη κλαις, κορίτσι μου, είπε, ωραία κοπέλα είσαι, σκέψου μόνο τι μαγιώ θα φορέσεις το καλοκαίρι.. Δεν θα τον ξεχάσω ποτέ αυτό τον άνθρωπο!

    Είχα εμπιστοσύνη στο γιατρό μου, αλλά παρόλα αυτά.. Γιατρέ, είπα την επόμενη μέρα μετά, από μία άγρυπνη νύχτα, έκανα καλά; Μήπως δεν έπρεπε να χειρουργηθώ; Έλα, ήταν η απάντηση, πάμε τώρα να βγάλουμε το δακτύλιο. Όχι μωρέ, αφήστε να δούμε αν θα λειτουργήσει.. Και λειτούργησε.

    Ο εν λόγω γιατρός δεν είναι και αυτό που λέμε "λουλούδι". Αυτό αποδείχτηκε εκ των υστέρων. Πάντως όταν χειρουργήθηκα είχα τις πληροφορίες πως ήταν η κορυφή στη συγκεκριμένη επέμβαση.
    Ποτέ δεν ξέρεις. Διάλεξε το γιατρό της απολύτου εμπιστοσύνης σου και αφέσου, αυτή είναι η γνώμη μου.

    Μετά από καιρό θα καταλάβεις πως όσο το ανέβαλες τόσο ήταν εις βάρος σου. Έχασα κιλά και κέρδισα ζωή και αυτοπεποίθηση. Δες τις δικές σου παραμέτρους και αποφάσισε, Ένας γιατρός δε φέρνει την άνοιξη, σωστά; Πάντα υπάρχουν και άλλοι. Πάντως μην αφεθείς, ε; Γιατί κι εγώ επί χρόνια όλο έλεγα και έλεγα και αφηνόμουν και το ανέβαλλα ξανά και ξανά, μέχρι που ήρθε για μένα πάντα το μη περαιτέρω.

    Κράτα μας ενήμερους, ναι;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Ava, σ' ευχαριστώ για το περιεκτικό και όλο θετική ενέργεια post σου.
    Ο γιατρός ήταν ο πρώτος που είδα μετά από δεκαετία, με σκοπό να διερευνήσω ενδεχόμενη βαριατρική επέμβαση μέσω του ασφαλιστικού μου φορέα. Μου είναι απαγορευτικό οτιδήποτε σε ιδιώτη και ποτέ δεν καλόβλεπα ό,τι αφορά σε 'δραστική παρέμβαση ' και δει χειρουργείο... Ήλπιζα μετά απ' το σοκ του ζυγίσματός μου να πάρω ανάποδες και να βρω τον τρόπο για τον κατήφορο στη ζυγαριά. Εις μάτην όμως ως τώρα.Θέλω να βρω μια λύση αλλά και βαθειά μέσα μου δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξω μέσα σ' αυτό το σώμα ή θα με αντέξει αυτό...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό. Αντί να σου πει "κοπέλα μου εδώ είμαστε και θα σε βοηθήσουμε" σε είδε σαν έναν μπόγο 200 κιλών με ευρώ, όπως με είδε κι εμένα ο γιατρός στον Ευαγγελισμό. Γι'αυτό και τον σιχτίρισα και πήγα αλλού και τώρα περιμένω την έγκριση. Με τον Ευαγγελισμό ακόμη χαρτιά δεν θα είχα καταθέσει! Νομίζουν πως χειρουργούν σε ιδιωτική κλινική!

    Δεν απογοητευόμαστε, έτσι; Οτιδήποτε νιώθεις να σε απασχολεί να το μοιράζεσαι εδώ. Παρέα είμαστε. Ο ένας εδώ μέσα αντλεί δύναμη απ'τον άλλον.
    Εδώ σε αυτή την σελίδα θα βρεις ποιά νοσοκομεία στην Θεσσαλονίκη (κι όχι μόνο) κάνουν χειρουργεία παχυσαρκίας: http://www.vita.gr/ygeia/article/476...s-sthn-ellada/
    Επειδή το θέμα είναι παλιό, κάνε τηλέφωνα στα νοσοκομεία για επιβεβαίωση.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Σωστά Μαρία. Και πάλι σωστά. Ηθικόν ακμαίον και επέλασις των νέων... έστω μεσηλίκων... Ευχαριστώ για το link.
    Εσύ πού βρίσκεσαι με το δικό σου δρόμο;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by Medousa
    Ηθικόν ακμαίον και επέλασις των νέων... έστω μεσηλίκων...
    Respect Medousa! Αμάν αυτοί οι γιατροί... Δηλαδή κάποιοι από αυτούς...

  15. #45
    Καλησπέρα Μέδουσα!

    Μην παίρνεις προσωπικά την αγένεια και την ηλιθιότητα του γιατρού εκείνου. Πολλοί γιατροί έχουν πλήρη έλλειψη παιδείας, κι ας έχουν πτυχίο ιατρικής.

    Εμείς οι παχύσαρκοι έχουμε βιώσει πολλές φορές άσχημη αντιμετώπιση από τους γύρω μας εξαιτίας των κιλων μας. Και είναι άδικο και κρίμα άνθρωποι χαμηλού πνευματικού επιπέδου να έχουν τη δυνατότητα να μας χαλάνε την ψυχολογία.
    Μακάρι να μπορούσα να σου πω "αγνόησέ τους", αλλά είναι κάτι που δεν το έχω καταφέρει ακόμα ούτε εγώ η ίδια. Το προσπαθώ όμως!

    Έχεις σκεφτεί ν' αρχίσεις να αγαπάς τον εαυτό σου;
    Αν λες φράσεις τύπου "είμαι τρομερά απογοητευμένη από τον εαυτό μου", πιστεύεις ότι τον βοηθάς έτσι;
    Αν το λες αυτό, είναι σαν να λες στο υποσυνείδητό σου "ο εαυτός μου θα συνεχίζει να μου δίνει απογοητεύσεις, γιατί μόνο αυτό ξέρει να κάνει".

    Οι σκέψεις μας είναι το Α και το Ω σε οτιδήποτε κάνουμε στην ζωή μας!
    Ξεκίνα να κάνεις θετικές σκέψεις, να είσαι αισιόδοξη, να σε αγαπήσεις, να σε φροντίσεις, να σου λες όμορφα και ενθαρρυντικά λόγια!
    Μόνο έτσι μπορείς να τα καταφέρεις!
    Και να καταφέρεις ό,τι θες! :starhit:

Page 3 of 23 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •