Ο δικός μου γολγοθάς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258

    Ο δικός μου γολγοθάς

    Καλησπέρα και από μένα,

    Η δικιά μου ιστορία εν συντομία είναι η εξής: Είχα φτάσει στην "άκρη του γκρεμού" πολλές φορές, δηλαδή δεν είχα άλλο κουράγιο για δίαιτες γιατί αντιμετωπίζω από τα 20 μου το φαινόμενο γιο-γιο. Έτσι έφτασα στο ανώτατο όριο των 97 κιλών και κατάφερα και έχασα 30 κιλά μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες. Τώρα όμως, έφτασα πάλι να είμαι 81 κιλά και έχω απελπιστεί (για άλλη μια φορά). Γράφω εδώ ελπίζοντας πως θα βοηθηθώ, δεν θα ήθελα διατροφικές συμβουλές, γιατί πάνω κάτω τα ξέρω, θα ήθελα μια ενθάρρυνση αν γινόταν γιατί είμαι πραγματικά σε απόγνωση. Όταν έχασα τα πολλά κιλά δεν το πίστευα! Τώρα πιστεύω ότι θα ξαναγίνει αυτό αλλά δεν ξέρω πότε! Από το να γίνει σε 1, 2, 10 χρόνια, θα ήθελα να γινόταν τώρα το κλικ γιατί αντιμετωπίζω αρκετό ρατσισμό και θα ήθελα μια νορμάλ σχέση. Πραγματικά όλη μέρα μπαίνω εδώ και διαβάζω, όλη την ώρα σκέφτομαι τα κιλά μου αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί έχω απίστευτη όρεξη για φαγητό λόγω και ενός προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζω. Τι με συμβουλεύετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    γεια σου και καλωςορισες
    καταρχας συγχαρητηρια για την απωλεια των κιλων σου,αφου μπορεσες κ τοτε,μπορεις κ τωρα κ σημερα κιολας μην το αναβαλεις!!!!!
    περαστικα και για το προβλημα υγειας που αντιμετωπιζεις αλλα θα σου ελεγα να μιλησεις με τον γιατρο σου να σου προτεινει καποια υγειινα γευματα οταν σε πιανει αυτη η απιστευτη ορεξη για φαγητο..
    απορω που λες οτι αντιμετωπιζεις ρατσισμο στα 81 κιλα,μηπως το νομιζεις εσυ?καλη επιτυχια ευχομαι!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Καλησπέρα helena73,
    Σ'ευχαριστώ αρχικά για την απάντησή σου, όπως και για το καλωσόρισμα.
    Δυστυχώς το αναβάλλω συνέχεια γιατί τώρα μου έχει αυξηθεί πολύ η όρεξη για φαγητό! Επίσης θέλω να τρώω συνέχεια λιπαρά και ανθυγιεινά γεύματα, αν και τώρα τελευταία που μπαίνω στο φόρουμ και σας διαβάζω, το έχω ελαττώσει αυτό!
    Αυτό που λες για το ρατσισμό, το αντιμετωπίζω, γιατί έχω ένα φίλο και όλοι του οι φίλοι λένε ότι είμαι χοντρή, επιπλέον, δεν μπορώ να βρω έναν σύντροφο και αυτό με αποθαρρύνει πολύ........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλώς όρισες rain και καλή δύναμη στον αγώνα σου!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Originally posted by marulenia
    Καλώς όρισες rain και καλή δύναμη στον αγώνα σου!!
    Σ' ευχαριστώ μαρουλένια! Επίσης!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Ναι αυτό είναι σημαντικό που λες... Αλλά να δεις που θα βρείς πολύ καλούς συμπαραστάτες όταν παντού γύρω βλέπεις τοίχο... Για το ρατσισμό μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ helena73! Στις δουλειές, στις κοινωνικές σχέσεις, στα ρούχα, σε θέσεις λεωφορείου (θεέ μου πόσο στενές τις κάνουν!!!) αλλά ειδικά από το αντίθετο φύλο, που ψάχνει την νοικοκυρούλα τη μερακλού με τα παστίτσια και τα σιροπιαστά της, στο σώμα της Αντριάνα Αμπροζιο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Originally posted by marulenia
    Ναι αυτό είναι σημαντικό που λες... Αλλά να δεις που θα βρείς πολύ καλούς συμπαραστάτες όταν παντού γύρω βλέπεις τοίχο... Για το ρατσισμό μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ helena73! Στις δουλειές, στις κοινωνικές σχέσεις, στα ρούχα, σε θέσεις λεωφορείου (θεέ μου πόσο στενές τις κάνουν!!!) αλλά ειδικά από το αντίθετο φύλο, που ψάχνει την νοικοκυρούλα τη μερακλού με τα παστίτσια και τα σιροπιαστά της, στο σώμα της Αντριάνα Αμπροζιο.
    :thumbup::thumbup::thumbup:
    Πόσο δίκιο έχεις!!!!!!

  8. #8
    Γεια σου rain! Καλως ήρθες και καλή αρχη.
    Είμαι και εγω καινουρια εδω και εχω αντλησει πολυ ορεξη και υπομονη χωρις να ξερω ακριβως το γιατι. Ισως γιατι ειναι πολυ ομορφα να μοιραζεσαι σκεψεις και συναισθηματα με ανθρωπους που περνουν τα ιδια.
    Εγω θα σου προτινα να ξεκινουσες απο αυριο κιολας (ασε την δευτερα, ειναι πολυ μακρια και η αναβολες δεν προτινονται ;-) ) . Ξεκινησα 10 μέρες πριν και ήδη εχω χασει πανω απο 2,5 κιλα! Αναλογισου οτι εαν ξεκινησεις αυριο, σε 10 μερες θα εχεις και εσυ παρομοια αποτελεσματα :-) και θα μας γραφεις εδω για την προοδο σου.
    Προσωπικα δεν ειχα σχεδον ποτε χασει πολλα κιλα παρα μονο μια φορα 10 κιλα. Παντα τα παρατουσα γιατι ξεκινουσα με λαθος ψυχολογια. Μονο τωρα νιωθω πραγματικα ετοιμη, πρωτη φορα!
    Επισης, δες αυτη την εφορμογη που την βρηκα απο αυτο το forum και με βοηθησε παρα πολυ μιας και την προσπαθεια την κανω χωρις επιβλεψη διαιτολογου. www.myfitnesspal.com
    Εαν εχεις χρονο, βαλε στο προγραμμα σου και μιση-μια ωρα καποιου ειδους ασκησης καθημερινης. Εγω ακομα δεν εχω βρει το χρονο εν οψει εξεταστικης αλλά θα γινει και αυτο.

    Τελος δεν γνωριζω φυσικα το προβλημα υγειας που αντιμετωπιζεις. Ευχομαι να ειναι περαστικο ή εστω αντιμετωπισιμο. Ίσως να το συζητουσες με το θεραποντα ιατρο σου;
    Ίσως να ηθελες να το μοιραστεις εδω και καποιος να αντιμετωπιζει παρομοια εμπειρια και να μπορει να σε βοηθησει περισσοτερο.
    Όπως και να έχει σου εύχομαι καλη αρχη και καλή δυναμη! Θα χαρω να διαβασω στο μέλλον την πρόοδο σου!

  9. #9
    Καλησπέρα rain και καλώς μας ήρθες!!

    Μου αρέσει πολύ το νικ σου καθώς λατρεύω τη βροχή!
    Η βροχή με κάνει και αισθάνομαι ασφάλεια (για έναν περίεργο λόγο!).

    Θερμά συγχαρητήρια για το ότι κατάφερες να χάσεις παλαιότερα 30 κιλά! Μην το υποτιμάς αυτό το κατόρθωμα, κι ας έχουν πάρει τα πράγματα διαφορετική τροπή τώρα.
    Το φαινόμενο γιο-γιο, το έχουμε βιώσει όλοι μας. Και είναι όντως πολύ κακό γιατί στο τέλος καταλήγεις με παραπάνω κιλά από αυτά που άρχισες!
    Όμως ας το δούμε με μια άλλη οπτική...
    Ας το δούμε κάθε φορά σαν ένα σκαλί που έπρεπε να το ανεβούμε για να φτάσουμε ένα βήμα πιο κοντά στην οριστική λύση του προβλήματος.
    Είμαι σίγουρη ότι κάθε αποτυχημένη δίαιτα, ακόμα και χωρίς να το καταλαβαίνουμε, μας φέρνει λίγο πιο κοντά στην οριστική ίαση του προβλήματος! Λίγο πιο κοντά στην συνειδητοποίηση της βαθύτερης αιτίας.
    Και εκεί είναι που πρέπει να επικεντρωθούμε. Στην βαθύτερη αιτία.

    Βέβαια αν υπάρχει και οργανική πείνα, τότε πρέπει πρώτα απ' όλα να αντιμετωπίσουμε αυτήν. Μόλις ρυθμίσουμε την οργανική, μπορούμε (και χρειάζεται) να κοιτάξουμε και την συναισθηματική.

    Και εγώ εύχομαι περαστικά στο θέμα υγείας rain.
    Πρώτα πρέπει να ρυθμίσεις το θέμα της υγείας σου (αν γίνεται) ώστε να μην επιβαρύνεσαι με την οργανική πείνα, και αφού το κάνεις αυτό, θα πρέπει να εστιάσεις στην συναισθηματική πείνα.

    Ό,τι πάντως και να κάνεις, ΠΑΝΤΑ να ξεκινάς με ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.
    Είναι το Α και το Ω.

    Θα λες: "Εγώ θα τα καταφέρω." Και θα τα καταφέρεις. :thumbup:

  10. #10
    Originally posted by marulenia
    Στις δουλειές, στις κοινωνικές σχέσεις, στα ρούχα, σε θέσεις λεωφορείου (θεέ μου πόσο στενές τις κάνουν!!!) αλλά ειδικά από το αντίθετο φύλο, που ψάχνει την νοικοκυρούλα τη μερακλού με τα παστίτσια και τα σιροπιαστά της, στο σώμα της Αντριάνα Αμπροζιο.
    Πες τα Χρυσόστομη!!!!!! :smilegrin:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    232
    Καλημερα κι απο μενα! Να σου ευχηθω με τη σειρα μου να παρεις απο δω μεσα το κουραγιο και τη συμπαρασταση που θελεις, ειναι δυσκολος δρομος και ολοι μας (ΟΛΟΙ) πεφτουμε και ξανασηκωνομαστε απειρες φορες. Θα σταθω στο θεμα του ρατσισμου. Σε ενα μαθημα κοινωνικης ψυχολογιας που ειχα παρει καποια στιγμη, μας ειχαν κανει λογο για πειραματα στα οποια αποδειχτηκε οτι οι γυρω μας δεν προσεχουν τελικα τοσα πραγματα πανω μας οσα νομιζουμε. Ας πουμε οτι σημερα ειμαι αλουστη. Και βγαινω εξω και εχω την εντυπωση οτι ολοι θα κοιτανε το χαλια μαλλι μου. Καλα νεα: Οχι, δεν θα ασχοληθουν ολοι με την παρτη μου!! Κακα νεα: Γμτ, κανεις δεν προσεχει τα ωραια μου σκουλαρικια!
    Δευτερον. Απο προσωπικα βιωματα και παραδειγματα γνωστων ειμαι πεπεισμενη οτι μπορουμε να επηρεασουμε θετικα η αρνητικα την εντυπωση που προκαλουμε, πρωτα απο ολα με το πως νιωθουμε εμεις οι ιδιοι. Για να μην εκθεσω γνωστους, υπηρχε παλιοτερα μια κοπελα εδω μεσα, που στα 120 κιλα της εβγαζε τοση αυτοπεποιηθηση που απο οτι ελεγε, μια χαρα την προσεχαν οι αντρες και την φλερταραν. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα βρεθουν και καποιοι που θα σταθουν στην εικονα, αλλα πραγματικα, σε αφορουν αυτοι οι ανθρωποι; Και για τα πρακτικα, στα 52 μου κιλα ακουσα το σχολιο "Με τα ρουχα φαινεσαι πιο αδυνατη". Γκουχ γκουχ.
    Μεχρι να φτασεις στο επιθυμητο για ΣΕΝΑ βαρος, δουλεψε λιγο πανω στην αυτοπεποιθηση σου. Καταλαβαινω σε καποια πραγματα οι δυσκολιες ειναι πρακτικες (θεσεις λεωφορειου) αλλα στο κομματι των σχεσεων τουλαχιστον ολα ειναι πολυ σχετικα τελικα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Καλημέρα. Θα απαντήσω σε όλες ξεχωριστά.

    Απογοητευμένη: Καταρχάς σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Κάθε μέρα ξεκινάω με τη σκέψη ότι σήμερα ξεκινάω δίαιτα, αλλά στην πορεία την χαλάω. Πιάνει μερικές φορές όταν δεν πεινάω πολύ, αλλά τις περισσότερες είναι μια τρύπα στο νερό. Δεν το 'χω πάρει απόφαση, γι'αυτό. Πιστεύω από ότι έχω ακούσει, είναι να σου γίνει το κλικ, όπως έγινε και σε σένα. Αυτό που μου πες είναι πολύ ωραίο, το να σκέφτομαι ότι σε 2 εβδομάδες θα έχω χάσει 2,5 κιλά. Έτσι πρέπει να το βλέπουμε. Την έχω δει αυτή την εφαρμογή που λες, την εγκατέστησα, αλλά δεν με βόλευε πολύ, γιατί δεν έχει όλα τα φαγητά. Εντάξει η αλήθεια είναι ότι μπορώ και μόνη μου. Ξέρω να μετράω θερμίδες περίπου -πάνω κάτω δηλαδή, όχι ακριβώς-, τα 'χω μάθει απέξω. Τρώω στάνταρ φαγητά, γι' αυτό. Η άσκηση πιστεύω δεν είναι πάντα καλή, γιατί σε μερικούς ανθρώπους ανοίγει την όρεξη, όπως και σε μένα. Κι άλλο δηλαδή. Ο φόβος μου, όπως ίσως και όλων σας, δεν είναι μόνο μην και δεν χάσω κιλά, αλλά και μην πάρω άλλα, μιας και τα 10 τελευταία κιλά τα πήρα σε μερικούς μόνο μήνες. Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια, να 'σαι καλά και καλές κατηφόρες!

    Ματζουράνα: Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Όπως τα λες είναι! Πιστεύω ότι έχω οργανική πείνα λόγω του προβλήματος, αλλά έχω και συναισθηματική!! Είχα διαβάσει ότι όταν πεινάς απότομα αυτό είναι συναισθηματική και σίγουρα το έχω! Πρέπει αυτό που λες συχνά, να αγαπήσουμε τον εαυτό μας! Συν θετική σκέψη, συμφωνώ! Απλά στην πράξη είναι λίγο δύσκολο! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!! Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, είναι ότι θέλει ένα μέτρο σε όλα!! Ούτε πολύ αρνητική σκέψη, δηλαδή εγώ δεν θα τα καταφέρω, δεν μπορώ να κάνω τίποτα, είμαι άχρηστη, γιατί σε παίρνει από κάτω και τα πιστεύεις αυτά και δεν κάνεις τίποτα, ούτε όμως και πολύ θετική, γιατί λες μετά αφού θα τα καταφέρω, ας φάω τώρα λίγο ακόμη!! Εγώ όταν έχασα τα 30 κιλά, ξεκίνησα λέγοντας, "Είμαι αδύνατη" και το πίστεψα (εννοώ ότι άρχισα να σκέφτομαι σαν αδύνατη) και έχασα τα κιλά, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα έχασα σε σύντομο χρονικό διάστημα, 4 μήνες σχεδόν, γι'αυτό ήταν σίγουρο ότι θα τα ξαναπάρω! Και ξέρετε τι έγινε μετά; Έλεγα, αγού είμαι αδύνατη, μπορώ να φάω λίγο παραπάνω, έτσι πήρα πίσω τα μισά κιλά που έχασα σχεδόν. Οπότε κι αυτό δεν αποδείχτηκε σωτήριο για μένα. Τεσπα, σ'ευχαριστώ και πάλι και καλή επιτυχία στον αγώνα σου!!!

    Λένη: Σε ευχαριστώ κι εσένα για τα καλά σου λόγια, πραγματικά πιστεύω πως εμάς τους παχουλούς ανθρώπους, όλοι μας σχολιάζουν. Το λόγο δεν έχω καταλάβει ακόμη. Τους ανεβάζει ψυχολογικά αυτό; Τους τονώνει το ηθικό; Το κάνουν επειδή είμαστε διαφορετικοί; Δεν ξέρω, και ίσως ούτε ποτέ μάθω!! Δεν μπορώ να έχω αυτοπεποίθηση με αυτά τα κιλά, γιατί πολύ απλά, εγώ δεν αρέσω στον εαυτό μου! Το κλειδί μάλλον είναι η αγάπη για τον εαυτό, αλλά πως το κάνουν; Έχω και ένα βιβλίο που πρότεινε η Ματζουράνα εδώ στο σάιτ, αλλά δεν με βοήθησε εμένα λίγο που διάβασα, δεν ξέρω γιατί! Δεν είμαι και πολύ του βιβλίου πάντως! Καλά αυτό που σου είπαν είναι ανεπίτρεπτο όπως και γενικά ο ρατσισμός, αλλά θέλουμε δεν θέλουμε, είμαστε αποδέκτες του! Δεν ξέρω για το κομμάτι των σχέσεων! Έχω μείνει πάρα πολύ καιρό μόνη μου, και πιστεύω ένας σημαντικός λόγος, είναι και τα κιλά!! Δύο φορές που αδυνάτισα από πολλά κιλά, βρήκα αμέσως αγόρι! Βέβαια δεν κράτησε, γι'αυτό λέω δεν ήταν ο μοναδικός λόγος!

    Αυτά κορίτσια, καλές κατηφόρες σε όλες και μακάρι να λυθεί οριστικά το πρόβλημα!!!!!!!!!
    Κάτι άκουσα στην τηλεόραση ότι θα φτιαχτεί ένα χάπι ή κάτι τέτοιο, που θα μας μειώνει την όρεξη και να φτάνουμε στα κιλά μας και όχι παρακάτω, ακριβώς μέχρι τα κιλά μας! Που ξέρετε τι μπορεί να γίνει στο μέλλον! Πρέπει να έχουμε ελπίδα! Δηλαδή ας χάσουμε τα κιλά μας και μετά με αυτό το χάπι πχ μπορεί να τα διατηρήσουμε! Ή μπορεί να βγει μια νέα εγχείρηση παχυσαρκίας πολύ πιο απλή! Γιατί να μην έχουμε ελπίδα; Η τεχνολογία προχωράει! Αυτά κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    232
    Δεν καταλαβες!! δεν πας πουθενα! Εδω θα κατσεις και θα ακουσεις και τα δικα μου προβληματα! χαχα! Στην ενηλικη ζωη μου το βαρος μου εχει κυμανθει μεταξι 45 και 66.5 (80 στην εγκυμοσυνη). Δεν ημουν ποτε ευχαριστημενη με το σωμα μου, ποτε ομως. Στα 45 εβλεπα το στηθος μου χαλια, την κοιλια μου πρησμενη, η κυταρριτιδα στη θεση της και δεν εμπαινα σε παντελονια που ηθελα να δοκιμασω (και οχι, δεν ειχα μπει κατα λαθος σε μαγαζι με παιδικα). Μη το συζητησω για τα 66... Εχω φαει λοιπον μια φλασια εδω και ενα μηνα οτι τελικα το θεμα μου δεν ειναι τοσο τα κιλα οσο η γυμναστικη. Γιατι αγυμναστα 45, ειναι χειροτερα απο γυμνασμενα 60. Ξεκινησα λοιπον εδω και 3 βδομαδες γυμναστηριο και ειδωμεν... Ειναι η τελευταια μου ελπιδα να αποκτησω ενα σωμα δυνατο και ομορφο. Μετα απο αυτο το χαος...
    Κεφαλαιο σχεσεις. Ετυχε να εχω ανθρωπους που με γουσταραν σε οποια κιλα τυχαινε να ειμαι εκεινη την περιοδο. Οχι οτι δεν επαιρνα τα κομπλιμεντα μου οταν αδυνατιζα, αλλα αληθεια, κανενας δεν πολυασχολουταν οταν παχαινα κι ολας. Σχολιαζαν μεν διακριτικα αλλα η σχεση, η χημεια, τα συναισθηματα ηταν εκει σε οποιο βαρος και να βρισκομουν. Οπως φυσικα σχολιαζα κι εγω αντιστοιχα τον τυπο που τον πηρα φετες και μετα απο καποια χρονια ειχε κανει ενα στομαχι ναααα και ελεγε οτι θελει μεγαλη κοιλια για να ξεκουραζει τα χερια του πανω της!!!
    Το ομορφο και το αρμονικο ολοι το θελουμε και το επιζητουμε. Ειναι οπτικα ελκυστικο, πως να το κανουμε. Αλλα αληθεια, θα σταθουμε εκει; Και θα θελουμε συντροφους που θα σταθουν σε κατι τοσο μεταβλητο;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Καλησπέρα Λένη. Διάβασα με ενδιαφέρον αυτά που έγραψες, κι εγώ θέλω ενθάρρυνση, τίποτα δεν άρχισε ακόμη για μένα, θέλω λίγο σπρώξιμο. Απλά ήθελα να σου πω, πως εγώ αν είχα 60 κιλά, θα πέταγα όχι από τη χαρά μου, αλλά από αεροπλάνο!! Τι αριθμός είναι αυτός;;; Έχω να πάω τόσο από το 2006!!! Γι'αυτό σου λέω, είναι όλα σχετικά. Όχι μόνο στις σχέσεις αλλά και στο πως βλέπουμε εμείς τον εαυτό μας. Θα ήθελα στον άλλον να αρέσει το σώμα μου και όχι με την πρώτη ευκαιρία πχ να με απατήσει με μία με τέλειο σώμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    834
    rain καλησπέρα,
    καταρχάς σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλή δύναμη σε ό,τι κι αν κάνεις!
    Παρόμοια θέματα κι εγώ, από το 2010 ανεβαίνω-κατεβαίνω κ.ο.κ.
    Το θέμα είναι να γίνει το κλικ που λες κι εσύ, αλλά αυτό δεν γίνεται αυτόματα.
    Πρέπει κι εμείς να προσπαθήσουμε να γυρίσουμε τον διακόπτη!
    Δηλαδή να μην απογοητευόμαστε και να εργαζόμαστε βάσει προγράμματος αλλά και με θέληση πολλή.
    Εγώ ξεκίνησα πάλι την προσπάθεια από χθες και πιστεύω θα τα κατφέρω αυτήν τη φορά.
    Μεγάλη υπόθεση επίσης η συμπαράσταση, από ανθρώπους όμως που πραγματικά νοιάζονται!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •