Ημερολόγιο Ευγνωμοσύνης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 210
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069

    Ημερολόγιο Ευγνωμοσύνης

    Διάβασα ένα άρθρο σήμερα το οποίο έλεγε ότι η άσκηση της ευγνωμοσύνης είναι ένα από τα κλειδιά για την ευτυχία. Γα όσους ενδιαφέρονται γα το σχετικό άρθρο μπορείτε να το βρείτε εδώ

    Και σκέφτηκα ότι αφού κρατάμε ημερολόγιο τροφών, βάρους, λίπους, ύψους, βάθους γιατί να μην κρατάμε κι ένα ημερολόγιο ευγνωμοσύνης.. Η δική μου πείνα μάλλον είναι κατά βάθος συναισθηματική.. Ποιος ξέρει; Ίσως έτσι σταματάω να ζητάω παρηγοριά στις κρέπες, τις σοκολατίτσες, τα πατατάκια και τα σουβλάκια.

    Οπότε εγκαινιάζω ένα νέο topic, με την ελπίδα να το αγκαλιάσετε, λέγοντας ότι:

    Νιώθω ειλικρινή και μεγάλη ευγνωμοσύνη για την ύπαρξη αυτού του forum γιατί πραγματικά δεν ξέρω με ποιους ανθρώπους στην παρούσα φάση της ζωής μου θα μπορούσα να συζητήσω όλα αυτα που με πονάνε, να μάθω χρήσιμα εργαλεία, να παρακινηθώ και να παρηγορηθώ.

  2. #2
    Μαρουλένια μου, τί υπέροχη ιδέα αυτό το τόπικ!
    Μπράβο σου!

    Πολύ σωστά αυτά που γράφεις και πολύ ενδιαφέρον το άρθρο!

    Ας ξεκινήσω και εγώ λέγοντας ότι νιώθω ευγνωμοσύνη για σένα, που ξεκίνησες αυτό το πολύ σημαντικό τόπικ,
    και που έχω την αίσθηση ότι θα μας βοηθήσει όλους μας αν το πάρουμε στα σοβαρά! :thumbup:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    καλημέρα, σήμερα ξύπνησα μουρτζούφλα και γκρινιάρα οπότε διαλέγω αυτό το τόπικ για να θυμίσω στον εαυτό μου όσα είμαι ευγνώμων:
    *την αγάπη και τη φροντίδα που παίρνω όλη μου τη ζωή από την οικογένειά μου.
    *τους φίλους που αξιώθηκα.
    * την αγάπη που μου έτυχε να ζήσω τους τελευταίους 17 μήνες και έκανε χειροπιαστά τα όνειρά μου.

    Μακ-ιαααα συμφορουμίτεεεεεεες~!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλημέρα... Σήμερα ήθελα να πω ότι νιώθω ευγνωμοσύνη για τη leny γιατί η επιμονή της στη γυμναστική και τα αποτελέσματα που βλέπει απο αυτή στο σώμα της, με σπρώχνουν στο να το πάρω κι εγώ απόφαση.

  5. #5
    Καλησπέρα!

    Νιώθω ευγνωμοσύνη για τον Θεό (ή ό,τι υπάρχει εκεί πάνω τέλος πάντων!) που μου έδωσε τη φώτιση ν' αρχίσω να τρέφομαι καλά για τον οργανισμό μου.

    Τον ευχαριστώ που μου έδωσε δυό γερά πόδια και μπορώ και περπατώ και περπάτησα μέχρι την λαική την προηγούμενη Πέμπτη και πήρα κολοκυθάκια (και άλλα καλά).

    Τον ευχαριστώ που έχω την οικονομική δυνατότητα και αγοράζω καλά λαχανικά από τη λαική.

    Τον ευχαριστώ που μου έδωσε την δυνατότητα της γεύσης και σήμερα που έβρασα αυτά τα κολοκυθάκια, κατάλαβα πόσο νόστιμα είναι! (Όταν έτρωγα σκουπίδια δεν υπήρχε περίπτωση να γευτώ την πραγματική νοστιμιά που έχουν τα κολοκυθάκια.)

    Ευχαριστώ που υπάρχει αυτό το φόρουμ (και αυτό το τόπικ) και μπορώ και τα γράφω όλα αυτά!

    :starhit:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Νιώθω ευγνωμοσύνη για τη Μαρία. που στο post που παρουσίασα την αφεντιά μου μου πρότεινε να καταγράφω σε ένα τετράδιο ό,τι τρώω και ό,τι πίνω, τη Μαντζουράνα που με τις καθημερινές της φωτογραφίες στο blog της με παρακινεί και μου υπενθυμίζει να κάνωκι εγώ τις δικές μου καταγραφές, και την apogoiteumeni και όλους οσοι πριν από αυτη αναφέραν το Myfitnesspal και μου μάθαν ένα έργαλείο που να μπορεί να καταγράφει και να υπολογίζει τις καθημερινές μου θερμίδες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Για πείτε μας και εμάς κορίτσια που έχουμε χάσει επεισόδια, πως βρίσκουμε το blog της ματζουράνας?

  8. #8
    Originally posted by marulenia
    ...τη Μαντζουράνα που με τις καθημερινές της φωτογραφίες στο blog της με παρακινεί και μου υπενθυμίζει να κάνω κι εγώ τις δικές μου καταγραφές...
    Σ' ευχαριστώ!! :starhit:


    Originally posted by Mak
    Για πείτε μας και εμάς κορίτσια που έχουμε χάσει επεισόδια, πως βρίσκουμε το blog της ματζουράνας?
    Το blog μου είναι --> αυτό !

    Σ' ευχαριστώ που θα κάνεις τον κόπο να το δεις!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Νιώθω ευγνωμοσύνη για το φθινόπωρο, με τις βροχούλες και τις δροσούλες. Που φοράμε ζακέτες και κλειστά παπούτσια και με μια μικρή ομπρέλα πάντα στην τσάντα. Που χρειάζεσαι πασμίνα για να ολοκληρώσεις το λουκ και τολ βράδυ κλείνουμε την μπαλκονόπορτα και να κοιμηθούμε αφήνοντας μακριά τη βαβούρα.

  10. #10
    α για το φθινόπωρο νιώθω κεγώ ευγνωμοσύνη ωραία βρήκα κάτι. επιτέλους. χθες που ήταν γενικώς μια πολύ δυσάρεστη μέρα δν μπόρεσα να σκεφτώ ούτε ένα λόγο για να νιώσω ευγνωμοσύνη. όλα μαύρα κ άραχνα

  11. #11
    Originally posted by marulenia
    ...και το βράδυ κλείνουμε την μπαλκονόπορτα και να κοιμηθούμε αφήνοντας μακριά τη βαβούρα.
    Συμφωνώ απόλυτα!
    Και εγώ το αισθάνομαι αυτό! Αλλά ποτέ δεν το είχα εκφράσει με λόγια και μου έκανε εντύπωση που το έγραψες και το αισθάνεσαι κι εσύ!


    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    α για το φθινόπωρο νιώθω κεγώ ευγνωμοσύνη ωραία βρήκα κάτι. επιτέλους. χθες που ήταν γενικώς μια πολύ δυσάρεστη μέρα δν μπόρεσα να σκεφτώ ούτε ένα λόγο για να νιώσω ευγνωμοσύνη. όλα μαύρα κ άραχνα
    Ελπίζω τα μαύρα κ άραχνα να ήταν μόνο χθες και όλα από σήμερα να φτιάξουν!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλημέρα, θα ήθελα να πώ ότι νιώθω ευγνωμοσύνη για τις Cysters και το θέμα στο forum ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ. Το διαβάζω σιγά σιγά και ευλαβικά (έχει και 74 σελίδες το άτιμο) και μαθαίνω ένα σωρό πράγματα κορίτσια που υπέφεραν τα ίδια με μένα 5 χρόνια πριν γίνω εγώ μέλος σε αυτό το forum. Νιώθω ευγνωμοσύνη που το topic έχει ακόμα μέλη και θα έχω κι εγώ συναγωνίστριες...

  13. #13
    πάντως αν θέλεις συγκεντρωμένη την διατροφή την έχω για να μην διαβάζεις τόσες σελίδες. το ρεσουμέ εκεί βρίσκεται κ η ουσία του τόπικ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    πάντως αν θέλεις συγκεντρωμένη την διατροφή την έχω για να μην διαβάζεις τόσες σελίδες. το ρεσουμέ εκεί βρίσκεται κ η ουσία του τόπικ
    Ω ναι θα την ήθελα, δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να την ακολουθήσω, αλλά δε θα μου έκανε κακό να τη δω

  15. #15
    Καλησπέρα παιδιά!

    Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που μου είχε κάνει πολύ εντύπωση και που συνέβαλε στο να κάνω το "κλικ" μέσα μου και να ξεκινήσω να διατρέφομαι καλά.

    Ήταν ένα ντοκυμανταίρ αγγλικό που πήρε 2 φίτνες ανθρώπους (έναν άντρα και μια γυναίκα) και τους έβαλε σε μια ζούγκλα (δεν θυμάμαι πού) και τους άφησε εκεί να επιβιώσουν μόνοι τους (χωρίς προμήθειες) για 2 εβδομάδες.

    Νερό έβρισκαν άφθονο (μιας και έβρεχε συχνά εκεί), όμως τροφή δεν μπορούσαν να βρουν με τίποτα. Είχαν πολλές γνώσεις γύρω από τα φυτά, για το ποιά είναι βρώσιμα και ποιά όχι, όμως η βλάστηση που υπήρχε εκεί ήταν άγνωστη γι' αυτούς και δεν ήξεραν αν μπορούν να φάνε τα φύλλα αυτών των φυτών (υπήρχε ο κίνδυνος δηλητηρίασης). Έτσι φυτά δεν έτρωγαν.
    Προσπάθησαν να βρουν κάποιο ζώο να σκοτώσουν να το φάνε, όμως δεν υπήρχε τίποτα!

    Οι μέρες περνούσαν και οι άνθρωποι ήταν απελπισμένοι.
    Όλη την ημέρα γυρνούσαν δεξιά αριστερά μπας και βρουν κάποιο ζώο να φάνε, όμως δεν έβρισκαν και εκτός του ότι μέναν νηστικοί, έχαναν κάθε μέρα και πολλή ενέργεια με αυτό το ψάξιμο.

    Από την 4η μέρα δεν είχαν δυνάμεις να σηκωθούν να ψάξουν, όμως κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια για να ψάξουν έστω και λίγο.

    Την 5η ημέρα ήταν απελπισμένοι και η γυναίκα έβαλε τα κλάματα από την πείνα και την εξάντληση. Δεν μπορούσαν καν να σηκωθούν.

    Την 6η μέρα η γυναίκα δεν μπορούσε να κουνήσει σχεδόν, ήταν απίστευτα εξαντλημένη. Ο άντρας ήταν κι αυτός εξαντλημένος και απελπισμένος, όμως είπε "δεν θα πεθάνουμε εδώ" και μάζεψε ό,τι δυνάμεις του είχαν απομείνει και άρχισε πάλι να ψάχνει για τροφή. Μετά από κάποια ώρα είδε το ανέλπιστο: ένα μεγάλο φίδι!

    Τα μάτια του "γυάλισαν" και μ' ένα μυτερό κλαρί κατάφερε να το σκοτώσει!
    Το έφερε πίσω στη γυναίκα. Η γυναίκα με το που το βλέπει, σηκώνεται πάνω, τρελαίνεται από την χαρά της και αρχίζει να κλαίει συγκινημένη! Του έλεγε "ευχαριστώ" για πάρα πολύ ώρα και έπεσε στα πόδια του από την χαρά της λέγοντάς του συνέχεια "ευχαριστώ".

    Άναψαν φωτιά (ήξεραν ν' ανάβουν) και το έψησαν.
    Το έφαγαν και καθώς το έτρωγαν φαίνονταν στα πρόσωπά τους ότι ήταν πραγματικά ευτυχισμένοι! Και είπαν ότι ήταν το καλύτερο γεύμα που είχαν φάει ποτέ στη ζωή τους!


    Αυτό εμένα με συγκλόνισε.
    Μ' έκανε να εκτιμήσω πολύ την αξία της τροφής που την έχουμε με τόση ευκολία γύρω μας.

    Και σκέφτομαι ότι οι περισσότεροι άνθρωποι (και εγώ το σκεφτόμουν πριν δω το ντοκυμανταίρ) σκέφτονται πχ ένα πιάτο βραστά κολοκύθια και τα υποτιμούν. Λένε "τί έφαγα; βραστά κολοκύθια.. τίποτα! ας φάω τώρα ένα κανονικό φαί."
    Και φαντάζομαι πώς θα ήταν αν σ' αυτούς τους ανθρώπους του ντοκυμανταίρ, στην 6η μέρα πείνας τους (πριν βρουν το φίδι), τους έδινε κάποιος ένα πιάτο βραστά κολοκύθια...
    Θα του φιλούσαν το χέρι!!!

    Το έγραψα εδώ αυτό γιατί είναι καλό να είμαστε ευγνώμονες με το φαγητό που τρώμε, και να μην υποτιμούμε κανένα φαγητό, όσο "ταπεινό" κι αν θεωρείται από τους πολλούς.

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •