Πρόγραμμα 21 day fix
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129

    Πρόγραμμα 21 day fix

    Γεια σας παιδάκια! Παλεύω με τα κιλά ανέκαθεν και τα τελευταία χρόνια όσα έχω χάσει ήταν κυρίως με μέτρημα θερμίδων κ προσπαθούσα να κρατάω το ποσοστό λίπους-υδατανθράκων-πρωτεϊνών στο 30-40-30. Ανακάλυψα πρόσφατα ένα "προγραμματάκι" και επειδή μου φαίνεται αρκετά εύκολο είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Καμία σχέση με διαφήμιση φυσικά.
    Πρόκειται για ένα σύστημα υπολογισμού μερίδων για κάθε ομάδα τροφίμων ξεχωριστά. Γίνεται με ταπεράκια-δοσομετρητές (ξέρω ακούγεται αστείο, αλλά δεν είναι). Δεν ξέρω καν αν πωλούνται στην Ελλάδα (ίσως μέσω ebay), αλλά στην Αμερική είναι πολύ στα πάνω του. Αρχικά είναι για 21 μέρες, ώστε να μάθεις να τρέφεσαι σωστά και μετά το συνεχίζεις για όσο θες (έχει και dvd με ασκήσεις για κάθε μέρα). 21 μέρες φαντάζομαι επειδή από όσο ξέρω είναι όσο χρειάζεται για να αποτοξινωθεί το σώμα από μια τροφή και να μην την αποζητά, όπως η ζάχαρη.
    Προσωπικά κατέβασα το βιβλίο οδηγιών και το dvd από torrent και μετέτρεψα τις ποσότητες από τα ταπεράκια σε κούπες-δοσομετρητές και κουταλάκια-μεζούρες που ήδη είχα στο σπίτι μου. Αν ενδιαφέρεται κάποιος και δεν το βρίσκει ας μου στείλει pm να σας δώσω το link να τα κατεβάσετε.

    Χωρίζει την τροφή σε κατηγορίες-χρώματα τάπερ:
    Πράσινο - Λαχανικά
    Μωβ - Φρούτα
    Κόκκινο - Πρωτεΐνη
    Κίτρινο - Υδατάνθρακες
    Μπλέ - Καλά λίπη
    Πορτοκαλί - Σπόροι-Dressings
    +κουταλάκια από άλλα πράγματα

    Για κάθε κατηγορία έχει ένα διαφορετικό χρώμα ταπεράκι και αναλόγως τα κιλά σου και πόσες περίπου θερμίδες πρέπει να τρώς σου λέει πόσο από το κάθε τάπερ πρέπει να τρως τη μέρα.

    Για παράδειγμα εγώ βγαίνω στην χαμηλότερη κατηγορία που είναι 1200-1499 θερμίδες τη μέρα, οπότε μου προτείνει:
    3 πράσινα, 2 μωβ, 4 κόκκινα, 2 κίτρινα, 1 μπλε, 1 πορτοκαλί και 2 κουταλάκια.

    Μέσα στο βιβλιαράκι έχει κατάλογο με τροφές που επιτρέπονται και κάνεις δικούς σου συνδυασμούς. Ακούγεται μπερδεμένο, αλλά είναι πανεύκολο. Φυσικά το δοκίμασα πριν σας το προτείνω. Μετρώντας μετά (όπως πάντα συνηθίζω) το πόσο πήρα από κάθε κατηγορία, διαπίστωσα ότι βγαίνει 28-38-34, που είναι πάρα πολύ καλό ποσοστό για σωστή διατροφή

    Σας αφήνω 2 βιντεάκια παραδείγματα να δείτε αν ενδιαφέρεστε. Υπάρχουν άπειρα στο youtube. Αν θέλετε να σας δώσω και τις αναλογίες σε κούπες κλπ. πείτε μου. Ελπίζω να σας βοηθήσει!

    τα ταπεράκια https://www.youtube.com/watch?v=61vBk1fzscQ

    τρόπος να φτιάχνεις το πρόγραμμα σου https://www.youtube.com/watch?v=zJVCUFjXPfU

  2. #2
    Καλησπέρα Μπουμπούκι!

    Ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας αυτές τις πληροφορίες! :thumbup:

    Εσύ ολοκλήρωσες και τις 21 μέρες;
    Αν ναι, τί αποτελέσματα είχες;
    Αποτελέσματα εννοώ στον τομέα της απώλειας κιλών και κυρίως στο πώς ένιωθες εσύ (πχ πεινούσες; ένιωθες ευεξία; )

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    Originally posted by Μαντζουράνα
    Καλησπέρα Μπουμπούκι!

    Ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας αυτές τις πληροφορίες! :thumbup:

    Εσύ ολοκλήρωσες και τις 21 μέρες;
    Αν ναι, τί αποτελέσματα είχες;
    Αποτελέσματα εννοώ στον τομέα της απώλειας κιλών και κυρίως στο πώς ένιωθες εσύ (πχ πεινούσες; ένιωθες ευεξία; )
    ναι έκλεισα 21 μέρες και συνεχίζω. έχασα 4 κιλάκια. η αλήθεια δεν πεινούσα καθόλου, ίσα ίσα έσκαγα στο φαγητό. όσες τροφές είχε στον κατάλογο ήταν όλες αυτές που ήδη έτρωγα, αλλά τόσες μεγάλες ποσότητες λαχανικών πρώτη φορά έτρωγα καθημερινά. με φούσκωναν, ούτε το κοτοπουλάκι δεν μπορούσα να τελειώσω ολόκληρο. ένιωθα πολύ καλά, γεμάτη και υγιής και το θέμα με την τουαλέτα λύθηκε εντελώς.

    ας πούμε μια συνηθισμένη μέρα τρώω:

    πρωινό
    pudding με σπόρους chia και κακάο
    1 αυγό
    1 φρούτο

    μετά τη γυμναστική
    ρόφημα πρωτεΐνης
    μισή μπανάνα

    μεσημέρι
    στήθος κοτόπουλο
    πατάτα ή 1/2 κούπας καστανό ρύζι
    τεράστια σαλάτα
    1 κ.σ. τυρί τρυμμένο
    2 κ.γ. ντρέσινγκ από ελαιόλαδο-λεμόνι-ξύδι

    απόγευμα
    μισή μπανάνα
    2 κ.γ. οργανικό αμυγδαλοβούτυρο ή 10 αμύγδαλα
    κανέλα

    βράδυ
    στραγγιστό γιαούρτι 2% ή τόνος σε νερό
    τεράστια σαλάτα
    1 κ.γ. ντρέσιγκ

    και αυτά είναι για τα δικά μου κιλά, για περισσότερα έχει μεγαλύτερες ποσότητες. αξίζει να δοκιμάσετε νομίζω, είναι πολύ ευέλικτο πρόγραμμα και έχει πάρα πολλές επιλογές και συνταγές μέσα. ούτε θερμίδες μετράς, ούτε τρως με το ζόρι ότι λέει το πρόγραμμά σου, ούτε παίρνεις τις θερμίδες από "κακές" τροφές.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    *α και να πω πως κανονικά δικαιούμαι ακόμα μια μερίδα υδατάνθρακα, απλώς προσπαθούσα να την αποφεύγω για αρχή.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •