ζητω βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    3

    ζητω βοηθεια

    γεια σας ειμαι καινουργια στην παρεα ζητω βοηθεια ειμαι 44 χρονων μητερα 3 παιδιων και παντρεμενη ειμαι 165 κιλα και 1.80 υψος εδω και 18 χρονια κουβαλαω αυτο το βαρος κουραστικα πια θελω να κανω επεμβαση οποσδηποτε αλλα χρηματα δεν εχω η ασφαλεια ικα πληρωνει ?και που μπορω να απεφθινθω ανεργη εγω και ο αντρας μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Καλησπέρα. Το ΙΚΑ καλύπτει όλα τα έξοδα του χειρουργείου. Τις δε εξετάσεις που θα σου ζητήσει ο χειρουργός να κάνεις, μπορείς να τις κάνεις σε κάποιο νοσοκομείο, όπου εκεί αναγκαστικά θα πληρώσεις το 5ευρο για κάθε επίσκεψη. Χρειάζεσαι όμως και ένα μικρό ποσό για να πληρώσεις την επίσκεψη στο ιατρείο κάποιου χειρουργού, γιατί έτσι θα κάνεις το πρώτο βήμα. Πίστεψέ με το ποσό της επίσκεψης στο τέλος α είναι μηδαμινό μπροστά στο αποτέλεσμα!

    Το μόνο που μένει είναι να μας σημειώσεις σε ποιά περιοχή της χώρας είσαι, για να σε κατατοπίσουμε για τα υπόλοιπα! :yes:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Καλησπέρα. Καλώς όρισες! Ήδη έκανες ένα μεγάλο βήμα! Μπράβο σου! Είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε. Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για σένα ώστε να σου απαντήσουν οι πιο κατάλληλοι ανάλογα με το Νοσοκομείο και την περιοχή που μένεις. Καλή δύναμη και πάλι Μπράβο για το πρώτο αυτό βήμα!

  4. #4
    Originally posted by Μαρία.
    Καλησπέρα. Το ΙΚΑ καλύπτει όλα τα έξοδα του χειρουργείου. Τις δε εξετάσεις που θα σου ζητήσει ο χειρουργός να κάνεις, μπορείς να τις κάνεις σε κάποιο νοσοκομείο, όπου εκεί αναγκαστικά θα πληρώσεις το 5ευρο για κάθε επίσκεψη. Χρειάζεσαι όμως και ένα μικρό ποσό για να πληρώσεις την επίσκεψη στο ιατρείο κάποιου χειρουργού, γιατί έτσι θα κάνεις το πρώτο βήμα. Πίστεψέ με το ποσό της επίσκεψης στο τέλος α είναι μηδαμινό μπροστά στο αποτέλεσμα!

    Το μόνο που μένει είναι να μας σημειώσεις σε ποιά περιοχή της χώρας είσαι, για να σε κατατοπίσουμε για τα υπόλοιπα! :yes:
    Καλημέρα. Δεν ξέρω αν ισχύει και για άλλα δημόσια νοσοκομεία, αλλά στον Ευαγγελισμό δεν χρειάζεται να πληρώσεις επίσκεψη στο γιατρό για να σου γράψει τις εξετάσεις. Υπάρχει εξωτερικό ιατρείο παχυσαρκίας, κι εκεί δέχεται ο χειρούργος τους υποψήφιους. Τα ραντεβού είναι σύντομα (περίπου 1 εβδομάδα). Το ίδιο ισχύει νομίζω και στο Ρίο.
    Σισινάκι, μπράβο σου που το αποφάσισες. Ξεκίνα το και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    3
    καλημερα σε ολους και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας μενω στην Κω με την οικογενεια μου και ειναι εξερετικα δισκολο να μετακινουμε ανα πασα στιγμη σε αλλες πολης αλλα γιαυτο το πραγμα θα το κανω το νοεμβρη περιμενο ενα επιδομα κι ετσι θα μπορεσω να κανω ταξιδι σε οποιαδηποτε πολη αν χρειαστη φτανει να εχω τα αποτελεσματα που ζητω να μην γυρισω πισω με κατεβασμενω κεφαλι γιατι εδω και 18 χρονια οπως ειπα ετσι ειμαι παντα τα κιλα τα ειχα παρει απο την τελευταια εγγυμοσυνη και χρονο με τον χρονο αυξανονταν διετες γυμναστηρια εφτανα ως τα 130κιλα και ξαναεπεφτα τα ιδια και τα ιδια παρακαλω παραπολυ αν μπορει καποιος να μου δωση τηλ απο αρμοδιους γιατρους να γινει η διαδικασια αμεσα θα ητανε ευτυχια για μενα μεγαλη γιατι και στην δουλεια που κανω υπαρχη μεγαλος ρατσισμος και δεν βρισκω ευκολα (ως λατζιερα λες και ειναι μοντελινγ) επιδη ολοι σκεφτονε θα την βγαλη την σεζον?δεν μπορει ουτε καν να σκιψει και πολλα αλλα ευχαριστω πολυ καλημερα σας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Originally posted by Μαρία, 10/8/14
    Λοιπόν να σου πω τι έχει γίνει με την περίπτωσή μου περιληπτικά και γιατί έχω καθυστερήσει έτσι.
    Αναζήτησα αρχικά να βρω γιατρό μέσω Ιπποκρατείου. Αντί λοιπόν ο πασίγνωστος γιατρός -που πλέον δεν κάνει χειρουργεία παχυσαρκίας εκεί αλλά μόνο στην κλινική του ιδιωτικά- να με παραπέμψει σε κάποιον απ'τους συναδέλφους του που υπάρχουν εκεί, είτε σε αυτόν που σου ανέφερα στο u2u είτε στον δικό σου, μου είπε πως "καλά παιδιά έχει ο Ευαγγελισμός αλλά και το Τζάνειο". Πήρα τηλ. στον Ευαγγελισμό. Μου είπαν πως υπάρχει εξωτερικό ιατρείο νοσογόνου παχυσαρκίας και να κλείσω ραντεβού στο 1535. Αυτό έκανα. Ήρθε ο γιατρός μου πήρε ένα σύντομο ιστορικό και μου έδωσε το χαρτί με τις εξετάσεις που μου ζήτησε να κάνω. Τις κάνω όλες και πριν 1 μήνα ξανασυναντήθηκα μαζί του να δει τις εξετάσεις και κολλάει στην γυναικολογική. Επειδή λοιπόν είμαι μια γυναίκα σε εμμηνόπαυση και με την παχυσαρκία μαζί ο οργανισμός μου "γέννησε" ένα επιπλέον ινομύωμα και έναν πολύποδα (στην μήτρα). Κανονίζω στο μεταξύ να γίνει και αφαίρεση αυτών στο νοσοκομείο Χαλκίδας (Χαλκίδα μένω). Τέλος πάντων. Ο πολύποδας ήταν αιτία να μου πει πως δεν μπορεί να μου δώσει βεβαίωση ώστε να προχωρήσω με το ΙΚΑ. Μου ζήτησε να καθαρίσω με τα γυναικολογικά να του πάω και το συμπέρασμα απ'την βιοψία του πολύποδα και μετά θα μου έδινε την βεβαίωση. Στο μεταξύ του έχω πει πως το βιβλιάριο μου λήγει τον Φεβρουάριο του '15. Ούτε που πρόλαβα να του πω να μου δώσει την βεβαίωση ώστε να στείλω τα άλλα χαρτιά στο ΙΚΑ για επιτροπή. Υπήρξε αρνητικός κι επίμονος με τον πολύποδα και μάλιστα σηκώθηκε και βγήκε απ'το ιατρείο για να μη μου δώσει την βεβαίωση. Στενοχωρήθηκα πάρα πολύ μετά από μια τέτοια αντιμετώπιση. Τι έγινε τώρα:
    στο νοσοκομείο της Χαλκίδας πήγα για την απόξεση τους ανάφερα πως πρόσφατη μελέτη ύπνου έδειξε πως κάνω άπνοιες, δεν μου έκαναν την επέμβαση γιατί το χειρουργείο δεν έχει τον εξοπλισμό σε περίπτωση που κάτι γίνει στο χειρουργείο από άπνοια και με στέλνουν Αθήνα. Πάω στο Αλεξάνδρα. Εκεί με τα χίλια ζόρια να με βάλουν στις 4 Νοεμβρίου (απ'τις 17 που μου είχε πει η εκεί γραμματέας). Η βιοψία κάνει κάνα μήνα, θα είχα το πόρισμα τον Δεκέμβρη. Θα μου έδινε τότε βεβαίωση ο γιατρός ή θα μου έβρισκε άλλη αιτία ώστε να με καθυστερήσει; Πότε λοιπόν να περάσω εγώ από επιτροπή; Πότε θα με έβαζε σε λίστα αναμονής ο γιατρός του Ευαγγελισμού; Αλλά όταν δεν έχεις φακελάκι όπως κατάλαβα, κάποιοι γιατροί στον Ευαγγελισμό δεν θέλουν να σε εξυπηρετήσουν και δεν του νοιάζει αν εσύ έχεις θέματα υγείας.

    Μια φίλη μου είχε χειρουργηθεί τον Δεκέμβρη στο Ιπποκράτειο και επέμενε να πάω να δω τον γιατρό της (αυτόν που σημείωσα στο μήνυμα). Απογοητευμένη λοιπόν απ'τα τεκτενόμενα κλείνω ραντεβού και πάω. Ο άνθρωπος μόνο την μελέτη ύπνου που είδε μου έδωσε βεβαίωση αμέσως (εννοείτε βεβαίως πως μου εξήγησε τα πάντα για την επέμβαση, τι αλλαγές θα επιφέρει και τι αλλαγές θα κάνω εγώ). Μου ζήτησε να κάνω μόνο μια επαναληπτική στις εξετάσεις αίματος για τις ορμόνες (εδώ μάλιστα μου πρότειναν να τηλεφωνήσω σε ενδοκρινολόγο στο Ιπποκράτειο) και την γαστροσκόπηση. Τον ρώτησα αν τα γυναικολογικά μου δημιουργούν αιτία ώστε το χειρουργείο να καθυστερήσει. Μου είπε "όχι" κι αυτός και η γραμματέας του που μετά από αυτόν πέρασα σε κείνη για όλες τις υπόλοιπες λεπτομέρειες.
    jimmys διαπίστωσα άλλη συμπεριφορά, άλλη αντιμετώπιση, με είδε καθαρά σαν ασθενή που θα την χειρουργήσει -αν γινόταν- κι αύριο!
    Δεν είδα καμιά δυσαρέσκεια από πλευράς τους, εξήγησα και τα οικονομικά μας προβλήματα στο σπίτι (ήταν κι ο άντρας μου μαζί μου) και ίσα ίσα αυτό δεν φάνηκε να του δημιουργεί κάποια σκέψη πως ίσως να μην πάρει φακελάκι, όπως μου ψιλο-έδωσε αρχικά ο γιατρός στον Ευαγγελισμό.

    Κατάλαβες γιατί ήρθα τόσο πίσω; Και είναι και εποχή με άδειες και ζηλεύω που η μικρή μας φίλη η sinner έστειλε τα χαρτιά της ενώ αρχίσαμε ημερολογιακά μαζί να κάνουμε εξετάσεις την ίδια περίοδο κι εγώ να καθυστερώ, γιατί ζω σε μια πόλη που υπάρχει ένα νοσοκομείο με 'επιστήμονες" ο Θεός να τους κάνει, που οι γιατροί έξω σου "πιάνουν" τον κώλο κι αναγκάζομαι να κάνω τακτικά δρομολόγια στην Αθήνα για να κάνω εξετάσεις πιο γρήγορα απ'ότι εδώ και φυσικά πιο οικονομικά!

    Να γιατί ψάχνω να βρω που μπορώ να κάνω τις εξετάσεις πιο γρήγορα. Θα κάνω αύριο πάλι τηλέφωνα στο Ιπποκράτειο να δω μπας και βγάλω καμιά άκρη!
    Για να μην ξαναγράφω παράθεσα αυτό που είχα σημειώσει εν συντομία παλιότερα με την αργοπορία μου στον Ευαγγελισμό. Μακριά από Ευαγγελισμό λοιπόν. Κι άλλο ένα μέλος σε u2u την έχουν καθυστερήσει για 1 χρόνο με διάφορες προφάσεις! Μπορεί να είναι καλό νοσοκομείο, να έχω καλά εξωτερικά ιατρεία, αλλά δυστυχώς ορισμένοι γιατροί του έχουν σύστημα τον χρηματισμό.



    sisinaki θα σου στείλω u2u (μήνυμα).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    sisinaki σου έστειλα μέΪλ τελικά! :grin:

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    3
    ενταξει θα το διαβασω τωρα ευχαριστω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Πω πω Μαρία. τι τράβηξες κι εσύ!!?? Εϊναι κρίμα που δεν τηρούν τον όρκο τους για το χρήμα... Sisinaki καλή δύναμη στον αγώνα σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Απευθύνσου στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ρίο στην Πάτρα.Έχει μονάδα κλινικά σοβαρής παχυσαρκίας και τεχνητής διατροφής.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •