Abilify
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Abilify

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    22

    Abilify

    Θέλω να ρωτήσω όποιον ξέρει, είναι δυνατόν σε μια θαραπεία για διπολική διαταραχή να χορηγούνται ταυτόχρονα δύο αντιψυχωτικά σκευάσματα και συγκεκριμένα το Abilify μαζί με risperdal? Μου κάνει εντύπωση....

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Το Abilify(aripiprazole) ανήκει στην λεγόμενη νέα γενιά των atypical antipsychotics.
    Δηλαδή είναι λιγότερο βάρβαρο απέναντι στους ντοπαμινεργούς νευρώνες,ήτοι δεν μπλοκάρει την ντοπαμίνη μονίμως όπως το βλακωδώς βάρβαρο Haloperidin/Haldol μα απλώς ρυθμίζει \"έξυπνα\" την δέσμευση-αποδέσμευσή της.

    Αυτή είναι και μία άριστη δικαιολογία για να πουλιέται το πακέτο των 28(30mg) καραπανάκριβα βέβαια,μιλάμε για 430 ?πουλα παρακαλώ!!
    Tελευταία συνταγογραφείται κατά κόρον στα δημόσια κυρίως ψυχιατρεία,πράγμα που σημαίνει πως η Otsuka(μέσω της αντιπροσώπου Bristol-Myers Squibb εδώ στην Ελλάδα) πρέπει να έχει σκάσει πολύ χοντρές μίζες στους ψυχιάτρους του δημοσίου.Οι οποίοι με την σειρά τους συμβάλλουν στην κατακρεούργηση των αποθεματικών των ασφαλιστικών ταμείων βέβαια...

    Abilify έπαιρνα για κάνα τρίμηνο περίπου το προπερασμένο Πάσχα,κατά τον μήνα εγκλεισμού μου και κατόπιν της εξαγωγής μου,όχι ως αντιψυχωσικό όμως μα ως support-stabilizer στο Trileptal.
    Μου τα έκοψε και τα δύο ο ιδιώτης ψυχιατρός μου και τα αντικατέστησε με Lyrica & Tegretol.

    Το Risperdal είναι κλασσικότερο αντιψυχωσικό,οπότε μπορεί να συνδυαστεί σχετικά ακίνδυνα με ένα άτυπο σαν το Abilify.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    22
    Σε βρίσκω πολύ ενημερωμένο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Απλώς θα ήθελα να προσθέσω ότι όταν ρώτησα το γιατρό, τι είδους χάπι είναι το abilify, μου είπε ότι το δίνει στη μητέρα μου σαν σταθεροποιητικό. Ενώ τελικά ανήκει στην κατηγορία των αντιψυχωτικών. Αυτό είναι που με μπέρδεψε λίγο.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Τα άτυπα αντιψυχωσικά παίζουν κάπου ανάμεσα στους σταθεροποιητές και τα παλιότερα \"κλασσικά\" αντιψυχωσικά,οπότε και οι δύο ως άνω ιδιότητες του Abilify είναι ορθές.

    Ούτως ή άλλως η Otsuka σχεδίασε το Abilify τόσο για την διπολική διαταραχή τύπου 1(δηλ.μανιακού τύπου),όσο και για χρόνιες και μη ψυχώσεις σαν την σχιζοφρένεια όπως μπορείς να δεις και στο επίσημο site εδώ :

    http://www.abilify.com/abilify/home/...seBVCookie=Yes

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Πολύ σωστά σου απάντησε ο Sharpedon...mboumbou..άλλωστε νομίζω πως δεν έχουν κυκλοφορήσει κανένα φάρμακο ως αυτό καθ\'αυτό σταθεροποιητικό αλλά χρησιμοποιούν για σταθεροποιητές αντιεπιληπτικά ή ανιψυχωσικά σε μικρές δόσεις τα τελευταία..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    tO MONADIKO FARMAKO POU EINAI GIA STA8EROPOIHTHS EINAI TO LITHIO...Alla xreiazetai na ginetai aimatologikos elegxos suxna gia ta epipeda epeidh uparxei kindynos toxicothtas...
    Alla farmaka gia sta8eropoihtes einai ta antiephlhptika kai ta antipsychotika..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •