Τί μας άγχωσε/στεναχώρησε σήμερα... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 240
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by katerina_b
    Και τώρα, ύστερα από απώλεια 27 κιλών, έρχεται και μου λέει ότι δεν μου έχει φανεί καθόλου παρά μόνο λιγάκι στο πρόσωπο.
    Έχασες από πάνω σου ένα εξάχρονο παιδάκι και σου είπε τέτοιο πράγμα; Άκομψο το λιγότερο... Όπως επίσης κι η φίλη της ΣουΣΟυ. Η άποψη μου είναι πια, πως μόνο ο γιατρός σου νομίζω μπορεί να έχει λόγο για την αύξηση ή τη μείωση του σωματικού βάρους κάποιου και άνθρωποι πολλοί κοντινοί που γνωρίζουν όμως τον αγώνα σου και την ψυχολογική σου κατάσταση.

    Ω ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μωρέ το μπούκωμα και η κλεισούρα με έκανε λίγο ντράμα κουίν.

  2. #17
    katerina τώρα είδα το ποστ σου μάλλον τα γράφαμε ταυτόχρονα! ουφ, τι χαζή η πεθερά σου. δν μπορώ να καταλάβω πως μπορούν ναι είναι κάποιοι αυστηροί ,δίχως ίχνος ευαισθησίας κ καλοσύνης κ κατανόησης. .

  3. #18
    Katerina_b καλησπέρα!

    Δυστυχώς δεν γίνεται να μας αποδέχονται όλοι οι άνθρωποι (αυτό είναι κάτι που προσωπικά, δεν μπορώ ακόμα να το χωνέψω, αλλά το παλεύω!!).
    Ειδικά η αθάνατη ελληνίδα πεθερά!!
    Που της έκλεψες τον γιόκα της!!
    Είναι άπειρες οι νύφες που είναι στην δική σου θέση (και πολλές σε πολύ χειρότερη από τη δική σου!).

    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αρχικά ν' απομακρυνθείς όσο γίνεται περισσότερο από αυτήν...
    Έπειτα να βγάλεις τα νεύρα σου και τον θυμό σου στην ίδια.
    Δηλαδή, την ώρα που σου λέει την μ@λ@κία (συγνώμη κιόλας για την λέξη, αλλά μόνο αυτή ταίριαζε! :smilegrin: ),
    να της απαντάς κανονικότατα όπως ακριβώς θες, ώστε να σου φύγουν όλα τα νεύρα σου!
    Και τέλος, να αναισθητοποιηθείς! Να καταφέρεις, ό,τι και να σου λέει, απλά να μην σε ακουμπάει!! (δύσκολο πολύ, αλλά κάποιοι το έχουν καταφέρει και πρέπει να το καταφέρουμε κι εμείς!).

  4. #19
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Θεωρητικά όλα αυτά είναι σωστά και συμφωνώ μαζί σας απόλυτα. Στην εφαρμογή τους έχω λίγο πρόβλημα. Κάθε φορά λέω ότι δεν θα ξαναεπιτρέψω να με επηρεάσουν τέτοιες συμπεριφορές και ότι θα απαντάω με τον ανάλογο τρόπο, και κάθε φορά δίνω τόπο στην οργή (και φυσικά μου γυρνάει μπούμεραγκ όλο αυτό).
    Αλλά, όπως σας είπα, ετοιμάζω το μεγάλο μπαμ, δεν πάει άλλο. Και τότε θα με "αγαπήσουν" όλοι, είμαι σίγουρη...:flaming:

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Είναι γνωστό ότι είμαι κατα 25 κιλά βαρύτερη από το λεγόμενο φυσιολογικό βάρος.. Με την αδερφή μου μοιάζω πάρα πολύ, αλλά μας χωρίζουν αυτά τα 25 κιλα. Ε με ενοχλεί που λενε ότι δεν εχουμε καμμία σχέση κι οτι δε μοιάζουμε καθόλου και όταν χαιρετάν εκείνη λενε καλώς το φιγουρίνι κι εμένα μετα με κοιταν με οικτο.

    Τη λατρεύω την αδερφη μου κι εκείνη εμένα, ο διαχωρισμός και η αντίδραση του κόσμου με ενοχλούν... Είε είναι από ανθρώπους που πρωτογνωρίζω είτε είναι απο οικείους...

  6. #21
    Originally posted by marulenia
    Είναι γνωστό ότι είμαι κατα 25 κιλά βαρύτερη από το λεγόμενο φυσιολογικό βάρος.. Με την αδερφή μου μοιάζω πάρα πολύ, αλλά μας χωρίζουν αυτά τα 25 κιλα. Ε με ενοχλεί που λενε ότι δεν εχουμε καμμία σχέση κι οτι δε μοιάζουμε καθόλου και όταν χαιρετάν εκείνη λενε καλώς το φιγουρίνι κι εμένα μετα με κοιταν με οικτο.

    Τη λατρεύω την αδερφη μου κι εκείνη εμένα, ο διαχωρισμός και η αντίδραση του κόσμου με ενοχλούν... Είε είναι από ανθρώπους που πρωτογνωρίζω είτε είναι απο οικείους...
    Μεγάλη βλακεία δέρνει τον κόσμο που κάνει τέτοιους διαχωρισμούς...

    Και εγώ έχω βιώσει παρόμοιες αντιδράσεις...
    Η αναισθησία είναι η λύση στο πρόβλημα.
    Αλλά κανένας δεν μας έχει πει πώς θα την αποκτήσουμε!

  7. #22
    μαρουλενια κρίνοντας από δικά μου ανάλογα περιστατικά να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου
    μήπως δεν φταίνε τα 25 κιλά εξολοκλήρου αλλά το οτι η αδερφή σου περιποιείται περισσότερο τον εαυτό της, έχει καλύτερη διάθεση κ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση?

    το ίδιο μου συμβαίνει κ μένα με την κουμπάρα μου. είναι ψηλή κ λεπτή κ έχει στρογγυλό πρόσωπο. εγώ δεν έχω στρογγυλό αλλά τώρα που πάχυνα κ είμαι μονίμως πρησμένη όλοι μας λένε οτι μοιάζουμε.

    να φανταστείτε με πολύ μεγαλύτερη διάθεση πήγα για ψώνια μαζί της να βρούμε τι θα φορέσει, όπως κ με τον φιουτουρ χασπαντ του μπι, παρά για να βρω εγώ νυφικό.
    φαντάσου να με παντρεύει κ να είναι μες την τουαλέτα της κορμάρα κεγώ από μπροστά με τις μπρατσάρες μου κ την αυτοπεποίθηση στα τάρταρα. αχ τι θα κάνω με αυτές τις συγκρίσεις!

    θα μου πείτε εδώ ο κόσμος καίγεται ,έχει προβλήματα κ εσύ μας πρίζεις για γάμους κ λοιπά , αλλά παιδιά σας το λέω, η περίοδος προετοιμασίας του γάμου είναι μια μικρογραφία της ζωής. κοινώς διαπιστώνεις για πολλοστή φορά ποιοι είναι οι φίλοι σου,κ οι δικοί σου άνθρωποι που σαγαπάνε, πια είναι τα ελαττώματα κ τα προτερήματά σου, ποιες είναι οι ηγετικές σου ικανότητες, τι σε δένει με τον άνθρωπό σου κ τι σε χωρίζει, πως αντιδράς σε απροσδόκητα γεγονότα, κ τέλος οτι όταν κάνεις σχέδια τα βλέπει ο Θεός κ γελά.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    μαρουλενια κρίνοντας από δικά μου ανάλογα περιστατικά να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου
    μήπως δεν φταίνε τα 25 κιλά εξολοκλήρου αλλά το οτι η αδερφή σου περιποιείται περισσότερο τον εαυτό της, έχει καλύτερη διάθεση κ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση?
    Ναι ισχύει αυτό που λές. Εμένα ας πούμε η μάνα μου με κοροιδεύει για τη θηλυκότητα που δε βρήκα ποτέ μου. (btw κι αυτό με στεναχωρεί και με αγχωνει)

    Όσο για το νυφικό να ήξερες πώς σε νιώθω. Κι αυτό που λες για τη μικρογραφία της ζωής μεγάλη αλήθεια... Πολλές φορές αναρωτιόμουν γιατί τόσο νταβαντούρι βρε αδερφέ; Κι όμως αυτό το νταβαντούρι σε φέρνει αντιμέτωπο με όλα...

    Με τι συγκρίσεις με λες καρντάσι τι θα κάνουμε; Δηλητήριο στη ζωή μου οι συγκρίσεις... Να και το προηγούμενο ποστ τώρα που το σκέφτομαι από μια σύγκριση ξεκίνησε... Και με τη φίλη μου που πικράθηκα πάλι από σύγκριση ξεκίνησα.. Όφου...

  9. #24
    μαρουλένια τα πάντα είναι θέμα μάρκετινγκ.
    τώρα θα μου πεις το να μεγαλώνεις ένα παιδί δεν είναι μάρκετινγ και ούτε κ τα παιδιά είναι κραγιόν,όλα είναι χαρισματικά, αλλά έχω μια θεωρία.

    σκέψου ένα προιόν που έχει τρία καλά χαρακτηριστικά κ αυτά μόνο, κ ένα το οποίο ξεφεύγει από το καθιερωμένο ,είναι πολύπλοκο κτλ κτλ
    ποιο αναδεικνύεις με λιγότερη προσπάθεια στο μέγιστο των δυνατοτήτων του?. γνώμη μου το πρώτο.

    γιαυτό έχουν μπερδευτεί κ οι γονείς μας με εμάς αλλά κ εμείς με τον ίδιο μας τον εαυτό.
    γιατί ξεφεύγουμε από το συνηθισμένο κ θέλουμε ιδιαίτερη προσοχή για να αναδειχθούν τα ταλέντα μας κ να μην χαντακωθούν.

    βαρέθηκα να ακούω κριτική ,θέλω να ακούσω μπράβο και για απλά πράγματα συνηθισμένα. θέλω να ακούσω πόσο καλή είμαι κ πόσο όμορφη κ πόσο ταλαντούχα. βαρέθηκα το χαντάκωμα.

  10. #25
    Κορίτσια καλησπέρα!!

    Αχ αυτές οι συγκρίσεις!!
    Πάει μόνο του το μυαλό σ' αυτές... τί καταστροφικό που είναι αυτό!

    Όποτε πάει το δικό μου, προσπαθώ να φέρω στο νου μου το ποίημα "Αυτο-απόρριψη"
    ...και σχεδόν πάντα μετά σταματώ τις καταστροφικές συγκρίσεις και αισθάνομαι όμορφα με μένα!

    Καλό είναι να το διαβάζουμε πού και πού αυτό το ποίημα,
    μέχρι να το εμπεδώσουμε!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Αχ αυτές οι συγκρίσεις ξαναπέστο Μάντζι... Βάλε μας σε πρόγραμμα γιατί άντε δεν μπορώ να σκάω κάθε λίγο!!
    Ανα δώδεκα ώρες σαν αντιβίωση το ποιηματάκι και μετά στο καπάκι θα λέμε και ένα "Θα είμαι φρέζια όσο μπορώ καλύτερα" τρεις φορές και πού θα πάει, θα το μάθουμε.. Ακούς Σουσού;;;

    Και για να είμαι ον τοπικ: Σήμερα στεναχωρέθηκα γιατι κράσαρε ο υπολογιστής μου και τον χρειάζομαι για μια παρτ ταιμ δουλειά που κάνω και για να μιλάω στο φόρουμ της καρδιάς μας... Και αύριο δε θα προλάβω να τον πάω για σερβις... Κρατήστέ το μου ζεστό, θα κάνω λίγο τράκα ίντερνετ από τον άντρα μου να σας κάνω κανένα τζα...

  12. #27
    Originally posted by marulenia
    Και για να είμαι ον τοπικ: Σήμερα στεναχωρέθηκα γιατι κράσαρε ο υπολογιστής μου και τον χρειάζομαι για μια παρτ ταιμ δουλειά που κάνω και για να μιλάω στο φόρουμ της καρδιάς μας... Και αύριο δε θα προλάβω να τον πάω για σερβις... Κρατήστέ το μου ζεστό, θα κάνω λίγο τράκα ίντερνετ από τον άντρα μου να σας κάνω κανένα τζα...
    Περαστικά στον υπολογιστή σου!
    Σε θέλουμε δίπλα μας!!
    Θα μαζέψουμε υπογραφές να σου παραχωρήσει εξ ολοκλήρου ο άντρας σου τον υπολογιστή του μέχρι να φτιαχτεί ο δικός σου! :smilegrin:

  13. #28
    [quote]Originally posted by Μαντάμ σου σου
    μαρουλένια τα πάντα είναι θέμα μάρκετινγκ.


    Τα πάντα είναι θέμα μάρκετιγκ. Σωστό, πολύ σωστό. Ε, ας μάθουμε κι εμείς να "πουλάμε" αλλιώς τους εαυτούς μας. Να πιστέψουμε λίγο σε μας και να μας δούμε λίγο πιο όμορφους. Και να είσαστε σίγουροι ότι όλοι θα δούνε τα προσόντα μας, την ομορφιά μας, τα ταλέντα μας.
    (Δεν θα μάθω ποτέ να κάνω σωστό quote)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Σήμερα με στεναχώρησαν δυο κοριτσάκια που κρατούσα παλιά και τώρα είναι έφηβες και ήρθαν να με "ψαρεψουν" για να μαθουν αν είμαι εγκυος.. Σε φάση, άλλαξε το πρόσωπο σου και η κοιλιτσα σου ειναι στρογγυλη, και τι δεν περιμενετε νινάκι; Και γιατι μας λέτε ψέμα... Ουφ... Και σα να ήτα βαλτοί διάφοροι σήμερα με ρωτούσαν, και μου λέγαν για βαφτίσεις και εγγονια και μωρά, ακόμα κι ο αντρας μου

    κι εγώ να σκέφτομαι πως η αδυναμία μου να ελέγξω το βάρος μου θα μου στερήσει τη χαρά να αποκτήσω ενα παιδάκι...

  15. #30
    δν θα σου στερήσει τίποτα!μια χαρά θα κάνεις παιδάκια! προφανώς με τον άνδρα σου είστε κ φαίνεστε ένα ευτυχισμένο ζευγάρι κ όλοι έχουν αυξημένες προσδοκίες! εσύ δν χρειάζεται όμως να έχεις. ούτε να σκας. Αν είναι νά'ρθει θε να'ρθεί αλλιώς ας προσπεράσει,δεν ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού που λέει κ η Πολυδούρη.

Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •