I need a help please
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1

    I need a help please

    Γειά σας. Αντιμετωπίζω έντονα συμπτώματα άγχους. Πρέπει καθημερινά να συναναστρεφομαι με κάποιους ανθρώπους δεν θέλω να αναφέρω περεταιρο κ αυτό με αγχώνει παρα πολύ. Έχω εντονη ταχυκαρδια κ αλλά σωματικά συμπτώματα οπου δεν θέλω να γίνονται αντιληπτα απο τούς γύρω μου γιατί νιώθω ότι γίνομαι ρεζίλι όμως καταλαβαίνω ότι τα αντιλαμβάνονται. Σας παρακαλώ θα ήθελα βοήθεια δεν μπορώ να χαλαρωσω με τίποτα ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Για την ταχυκαρδία πήγες σε καρδιολόγο; Θα σου πρότεινα να πας και να σου βάλει ένα holter για 24 ώρες, για να καταλάβεις πότε ακριβώς σε πιάνει και πότε ηρεμείς.

    Αν το πρόβλημα της ταχυκαρδίας και του άγχους αφορά αποκλειστικά τις ώρες που συναναστρέφεσαι με αυτούς τους ανθρώπους, τότε κοίτα να ξεμπλέξεις όσο γίνεται (πχ. αν είναι οικογένεια να απομακρυνθείς λίγο, αν είναι στην εργασία να ψάξεις για άλλη δουλειά, κτλ.). Αν από την άλλη είναι συνεχόμενη η ταχυκαρδία και δεν έχει κάποια παθολογικά αίτια (πχ. αναιμία ή θυροειδής), τότε ζήτα από τον καδριολόγο να σου γράψει φάρμακα να σου ρίχνουν τους παλμούς.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,
    Last edited by αλεξανδρος_77; 10-01-2018 at 23:15.

  4. #4
    Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Όχι σε καρδιολογο δεν πήγα αλλά ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή εδώ κ κάποιους μήνες με αντικαταθλιπτικα και γενικώς ήπια ηρεμηστικα ναι λαμβάνω κάποιο χάπι για την ταχυκαρδια για να έχω πιο λίγους παλμους αλλά σε ελαχιστη δόση. Αυτό δυστυχώς δεν γίνεται θα πρέπει να υποστώ αυτή την συναναστρωφη με τους συγκεκριμενους για αρκετό καιρό ακόμα

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    32
    1) Μην παίρνεις φάρμακα μόνος σου χωρίς να συμβουλευτείς καρδιολόγο ή έστω παθολόγο.

    2) Να πας οπωσδήποτε σε γιατρό να του πεις το πρόβλημα.

    3) Εάν σε αγχωνει η δουλειά τότε αυτός είναι ενας βασικός λόγος να την αλλάξεις. Δύσκολο στις μέρες μας αλλά προσπάθησε να βρεις κάτι άλλο.

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, κοπέλα είμαι εχω συμβουλευτει ειδικό και αυτός μου χορήγησε την αγωγή όσο για το άλλο δυστυχώς δεν γίνεται να διακοψω. Επίσης θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος μερικούς τρόπους χαλάρωσης πχ τρέξιμο ή βόλτα στην θάλασσα ή δεν ξέρω κάτι πρακτικό οτιδήποτε μπορεί να με ανακουφισει

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε ξερω αν πιασει σε σενα αυτο εμενα με βοηθησαν αρκετα καπια τραγουδια ραπ

  8. #8
    Σε παρακαλώ ναι ίσως έχεις δίκιο ίσως βοηθάει η μουσική εγώ προτιμώ την ροκ θα το δοκιμάσω

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    32
    1) Ξεκινά γυμναστήριο ή τρέχα έξω στη φύση ή περπατά έντονα ώστε να να μειωθεί το άγχος.

    2) Η γιόγκα ίσως βοηθήσει, την έχω σκεφτεί και για εμένα. Δεν ξέρω όμως τι ακριβώς είναι.

    3) Μπορείς να ξεκινήσεις κάποια μαθήματα. Μια ξένη γλώσσα, μαθήματα φιλοσοφίας ή τέχνης κτλ.

    4) Ο χορός αν σου αρέσει είναι μια καλή εναλλακτική. Πήγαινε εκεί και χοροπήδα, θα σου περάσουν όλα.

    5) Μαθήματα ζωγραφικής γίνονται αρκετά σε διάφορους δήμους ή και αλλού.



    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Η φαρμακευτικη αγωγη για καταθλιψη πρεπει παραλληλα να συνοδευεται με ψυχοθεραπεια, ωστε να βρεθει μια μονιμη αντιμετωπιση μακροχρονια και να μπορεσεις να διακοψεις τα φαρμακα εγκαιρως. Κανεις κατι παραλληλα με την αγωγη?
    Τα ηπια ηρεμιστικα που λες τα παιρνεις μονη σου απο φαρμακειο?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω νομιζω οτι ενοει οτι φοβαται τους ανθρωπους και τη βγαζει εκει αλλιως δε θα το ελεγα καν απλα απαντατε συμφωνα με οτι διαβαζεται ενω εγω εχω τη ταση να μαντευω καπιες φορες τι ενοει...

    αν το πετυχα θα με ακουσει μαλον...θα δειξει...

  12. #12
    Λοιπόν καταρχήν ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας που διαθεσατε για μένα. Το περπάτημα συμφωνώ έχεις δίκιο είναι μια καλή λύση και γενικά με αποφορτιζει από την καθημερινότητα. Λοιπόν κάνω συνεδριες με ψυχπλογο 4 μήνες αλλά νιώθω μια στςσιμοτητα τελευταία και όχι πρόοδο. Ναι έχει δίκιο ο Αλέξανδρος η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι τους ανθρώπους και δεν θέλω να αντιλαμβανονται την ταραχη που νιώθω και γενικά προσπαθώ να αποφεύγω την πολυκοσμια όταν μπορώ ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Αν δεν πας πρώτα σε καρδιολόγο, μην κάνεις βαριές ασκήσεις γυμναστικής (πχ. τρέξιμο ή γυμναστήριο) γιατί μπορεί να επιδεινώσει τις ταχυπαλμίες.

    Χαλαρή μουσική ή γιόγκα βοηθάνε πολύ. Έχει 5 μήνες που κάνω γιόγκα και με βοηθάει πολύ να ηρεμήσω και να αποβάλλω ότι το άγχος που συσωρρεύω λόγω δουλειάς, καθημερινότητας, κτλ.

  14. #14
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου νομίζω η μουσική με βοηθάει να χαλαρωσω θα εστιασω εκεί

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω εχω χρονο ατελειωτο για να αποδειξω οσα σκεφτομαι

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •