Τί μας άγχωσε/στεναχώρησε σήμερα... - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 16 FirstFirst ... 6141516
Results 226 to 240 of 240
  1. #226
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Αν σου πω ότι έτσι νιώθω και εγώ για τον εαυτό μου ? Ότι είμαι χάλια ψυχολογικά ? Αρα να φύγω και εγώ από το φόρουμ ?

  2. #227
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλησπέρα σας και καλή χρονιά..
    Δε συνδεόμουν για πολύ καιρό στο παλιό φόρουμ... Το κοίταζα κρυφά μόνο... Δεν ήξερα τι να πω...
    Προχθές κάτι με τάραξε άσχημα, και σκέφτηκα να καταφύγω εδώ... Και ξαφνικά το βρήκα άδειο.. Με γεια τη νέα στέγη, ελπίζω να με ακούσει κάποιος..
    Αυτό που με ζόρισε λοιπόν... Προχθές για λόγους που δεν μπορώ ακόμα να εξηγήσω πήγα μετά από πιέσεις ενός γνωστού μου προσώπου σε μια παρουσίαση μιας εταιρείας που πουλάει προϊόντα με τη λογική των dealer. Ενώ λένε ότι δεν ανήκουν στη λογική της πυραμίδας ακολουθούν ένα παρόμοιο μοντέλο και τάζουν υπέρογκους μισθούς στους "συνεργάτες" τους στην Ελλάδα της κρίσης αν χρησιμοποιούν τα προϊόντα τους, αν πείσουν φίλους, γνωστούς και συγγενείς να τα χρησιμοποιούν κι αυτοί και αν γράφουν συνεχώς νέα μέλη...

    Στην αρχή της παρουσίασης βγήκε ένας κύριος, του οποίου την ιδιότητα δε μαθαμε ποτέ, (τα ελληνικά του δεν ήταν σπουδαία, οπότε δε φαινόταν να εχει κάνει κάποιες ιατρικές ή διατροφολογικές σπουδές) και έκανε ένα μίνι σεμινάριο για τη σειρά των προϊόντων που αφορούσαν στον "έλεγχο βαρους". Αυτό το σεμινάριο αφορούσε στους "συνεργάτες" ώστε να μάθουν πώς να προωθούν αυτή τη σειρά των προϊόντων της εταιρείας. Τόνισε ότι επειδή βοηθούν στον "έλεγχο βάρους" δε χρειάζεται να είσαι διατροφολόγος για να τα προτείνεις, δεν μπαίνεις σε κάποιου άλλα τα χωράφια... Αλλά να μωρέ πήραμε όλοι στιςγ γιορτές 3 ως 13 κιλά... Πάρτε το α προϊόν (εκατό και ευρώ) ή το β (100 κια ευρώ) επίσης ή συνδυασμό κάποιων άλλων προϊόντων.. Εκεί που με έλουσε κρύος ιδρώτας ήταν όταν ελαφρά τη καρδία πρότεινε το θαυματουργό πρόγραμμα αποτοξίνωσης. Πρότεινε να καταναλώνει ο κόσμος κάτι βιταμινούχες ταμπλέτες μέχρι 8 ανα χ χρονικά διαστήματα μέχρι να πετυχεις μια αξιοπρεπή διάρροια... Δεν ντράπηκε να το ξεστομίσει... Φρόντισε βέβαια να επιστήει την προσοχή και να πεί οτι είναι δύσκολο να επιτευχθεί και μόνο σε υγιείς 100% οργανισμούς συστήνεται... Αλλα εκείνη την ωρα γύρισα το βλέμμα μου στην άιθουσα και είδα ένα μάτσο κυρίες και κύριους αμβιβόλου σπουδών κι εκπαίδευσης να κρατάνε μανιωδώς σημειώσεις...
    Ζορίστηκα, αναγούλιασα, ένιωσα κίνδυνο, φόβο...
    Ήθελα να σηκωθώ και να φωνάξω πάτε καλά; Όλοι αυτοί θα βγούν έξω και θα προτρέπουν σε φίλους συγγενείς γνωστούς να κάνουν διάρροια επειδή φάγαν λίγο παραπάνω στις γιορτές;;;;;
    Δε μίλησα... κι απο κείνη νιώθω την ευθύνη να με βαραίνει... Ελπίζω να μην οδηγήσουν τα λόγια αυτού του ανθρώπου άλλους σε διατροφικές διαταραχές...

    Καλώς σας βρήκα...
    venceremos
    marulenia
    Don't give up, never give up!!!
    [url=https://www.TickerFactory.com/weight-loss/wiBp1RW/]
    [img]https://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wiBp1RW/weight.png[/img]
    [/url]

    [/url][color=Orange]"Μακροπρόθεσμα οι άνθρωποι πετυχαίνουν μόνο εκείνο που στοχεύουν"[/color]

  3. #228
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Με στεναχώρησε πολύ ο αιφνίδιος θάνατος του Πανούση. Χθες βράδυ και μέχρι σήμερα το πρωι άκουγα αφιερώματα για εκείνον στο ραδιοφωνο, κοιμήθηκα πολύ λίγο. Νομίζω με τον Τζιμάκο μοιάζαμε πολύ, ήταν εξ αγχιστείας αδελφός κατα μια έννοια. Αυτές τις μέρες με μπλόκαρε κι ένας φίλος στο fb, νεοΠΑΣΟΚος επειδή του τα 'χωσα για το Σκοπιανό, δε μου άρεσε το Nova Macedonia που πρότεινε ο Αλέκσης κι επίσης με έβρισε ένα ακροδεξιός φίλος επειδή του είπα ότι δεν επιθυμώ κατάλυση της δημοκρατίας απλώς θέλω αμεσοδημοκρατία, εκείνος επέμενε ότι μόνο ένας Μεταξά θα μας σώσει κι ότι πρέπει να καταργηθεί ο κοινοβουλευτισμός, όπως επίσης να μας αφαιρέσουν το δικαίωμα της ψήφου επειδή η πλειοψηφία των πολιτών είναι μπάζα στο μυαλό και δε μπορούν να καίνε τη χώρα δια της ψήφου τους (εδω σε ένα σημείο συμφώνησα μαζί του ως προς του ότι είμαστε μπάζα στο μυαλό) και μου ευχήθηκε να μείνω άνεργη, να με βιάσουν Πακιστανοί και να μου πάρουν το σπίτι (δε έχω σπίτι παρεμπιπτόντως) αφού γουστάρω δημοκρατία κι εγώ του είπα δημοκρατία δεν έχουμε, έχουμε οργανωμένη κοινοβουλευτική κλεπτοκρατία και πως δε μας φταίει το πολίτευμα. Ο Συριζαίος με είχε σβήσει νωρίτερα γιατί του έγραψα ότι η αυτοπροσδιοριζόμενη «νεοαριστερά» πλεόν επιδίδεται σε έναν επιφανειακό αριστερίστικο λόγο, αναμασώντας αριστερίστικες μπούρδες για λόγους marketing κι ότι ο χώρος βρίθει απο γιαλαντζί αριστερούς, χωρίς βάθος και ουσία που έχουν οδηγήσει σε μια εμπορευματοποίηση της αριστερής ιδεολογίας προσδιδοντας της τόνους γελοιότητας στην αριστερά. Όλα αυτά μου έχουν δημιουργήσει μια πολυ κακή ψυχολογία κι αυτή τη στιγμή δεν αισθάνομαι και πολύ καλά. Παρασκευή βράδυ πάντως γινόταν της κακομοίρας απο βροχή, έπεσαν κάτι κεραυνοί εδώ δίπλα, τέτοιο πράγμα δεν είχα ξανακούσει, ήταν σαν να μας βομβαρδίζουν, έτριζαν τα τζάμια. Την επομένη έφυγε.

  4. #229
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    marulenia μηπως λες για τους herbal life που βαζουν μονιμως αγγελιες και ψαχνουν για κοροιδα ?

    νοβια θα σου ειναι χρησιμο καποια στιγμη οταν συνειδητοποιησεις οτι οταν φτανουμε σε εναν τσακωμο, δεν πεφτουμε στην παγιδα να αναστατωθουμε και να στεναχωρηθουμε μηπως ο αλλος οταν εβριζε ειχε καποιο δικιο. Εκλογικευεσε το, τι ειχες τι εχασες? Δεν ηταν πραγματικοι σου φιλοι ετσι κι αλλιως και επι της ουσιας ειτε τα σπαγατε ειτε οχι, δε θα αλλαζε ουτε και αλλαξε τιποτα στη ζωη σου. Ουτε και αν τωρα σε αντιπαθουν και σε θεωρουν ηλιθια αλλαζει κατι. Δεν εχει καμμια σημασια μεσα στην πραγματικη ζωη, μονο στο μυαλο σου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #230
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    νοβια θα σου ειναι χρησιμο καποια στιγμη οταν συνειδητοποιησεις οτι οταν φτανουμε σε εναν τσακωμο, δεν πεφτουμε στην παγιδα να αναστατωθουμε και να στεναχωρηθουμε μηπως ο αλλος οταν εβριζε ειχε καποιο δικιο. Εκλογικευεσε το, τι ειχες τι εχασες? Δεν ηταν πραγματικοι σου φιλοι ετσι κι αλλιως και επι της ουσιας ειτε τα σπαγατε ειτε οχι, δε θα αλλαζε ουτε και αλλαξε τιποτα στη ζωη σου. Ουτε και αν τωρα σε αντιπαθουν και σε θεωρουν ηλιθια αλλαζει κατι. Δεν εχει καμμια σημασια μεσα στην πραγματικη ζωη, μονο στο μυαλο σου.
    Έχω ένα θέμα με την απόρριψη γενικότερα με το να μη με συμπαθούν είναι μια απόρριψη. Θέλω να έχω την αποδοχή, την εκτίμηση και τον σεβασμό των άλλων. Να με θαυμάζουν δηλαδή, να υπολογίζουν τη γνώμη αλλά θέλω να συμβαίνει αυτό χωρίς να κάνω εκπτώσεις στην προσωπικότητα μου και στα λόγια. Δυστυχώς όταν είμαι ο εαυτός μου συνήθως παίρνω απόρριψη. Αυτό μου χαλάει την ψυχολογία και με ρίχνει. Μου δημιουργεί ενοχές τύπου ότι δεν είμαι αρκετά καλή, δεν είμαι αρκετά έξυπνη.

  6. #231
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ναι το καταλαβα γιαυτο σου εγραψα οτι αργοτερα στη ζωη σου θα συνειδητοποιησεις οτι τελικα αυτη η εγκριση που τοσο αποζητας, ειναι τελικα αμελητεα επι της ουσιας. Και οσο πιο νωρις το συνειδητοποιησεις, τοσο το καλυτερο.
    Ο χαρακτηρας σου φωναζει οτι θελει να πει τη γνωμη του, θελει να διαφωνησει, θελει να στηριξει τα δικα του επιχειρηματα ακομη κι αν ο αλλος διαφωνει. Το ασυνειδητο σου ομως σε κραταει πισω και σου λεει οτι πρεπει ολοι να σε αποδεχονται, να σε συμπαθουν, να σε εγκρινουν και οτι μια ενδεχομενη απορριψη ειναι καταστροφικη. Λαθος κανει, δεν ειναι καταστροφικη. Και συ δε συμπαθεις ενα καρο ανθρωπους και συ απορριπτεις, ε και, τι επαθαν?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #232
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    εμενα με στενοχωρησε ενας συναδελφος, που ο,τι του ειπα τα ειπε σε αλλον...και ο αλλος εκανε σκηνη σε αυτη που μου τα ειπε και αυτη μου το ειπε. ελπιζω να ειμαι κατανοητη λολ

  8. #233
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Α τι καλα. Οπως στο σχολειο. Με τη φραση "Κρατας μυστικο?" ξεκινουσε το πιο μακροσκελες κουτσομπολιο εβερ. Μυστικο που το ξερουν πανω απο 2, παυει να ειναι μυστικο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #234
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    με στενοχωρησε ομως πολυ. γιατι τα συζητουσα με εναν που θεωρουσα φιλο. και δεν ηξερα οτι δεν επρεπε να τα πω. και αυτος..ο τελευταιος πηγε και τα ειπε. και μετα ο αλλος ειπε ο δατ γρικ λειντι ις γκοσιπινγκ...το λειντι λιγο με πληγωσε..θα μπορουσε να πει γκερλ. αλλα να μετα ενιωσα χαζη και κακια

  10. #235
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Το λειντι σε πληγωσε? Οχι το γκοσιπινγκ?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #236
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    δεν ειχα διαθεση να κουτσομπολευσω ομως. εγω πηγα να γινω κοινωνικη. το χρησιμοποιησα ολο αυτο που ηξερα για να πιασω κουβεντα δεν ηθελα να νευριασω η να πληγωσω κανεναν

  12. #237
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by teras View Post
    δεν ειχα διαθεση να κουτσομπολευσω ομως. εγω πηγα να γινω κοινωνικη. το χρησιμοποιησα ολο αυτο που ηξερα για να πιασω κουβεντα δεν ηθελα να νευριασω η να πληγωσω κανεναν
    Ναι απλα οι αλλοι δεν το καταλαβαν αυτο. Οποτε ετσι ωραια οπως το εξηγησες εδω, μπορεις να το εξηγησεις και στη γυναικα την οποια αφορουσε. Επισης, στον τυπο που δεν ξερει να κραταει το στομα του, ρωτησε τον, για ποιο λογο το ειπε. Και γενικως κατι τετοια οταν προκυπτουν καλο ειναι τα λυνεις αμεσα γιατι μετα οι παρεξηγησεις χοντραινουν κι αλλο. Δε φανταζονται οι ανθρωποι οτι απλα εψαχνες τροπο να ανοιξεις κουβεντα επειδη γενικως δυσκολευεσαι στις κοινωνικες συναναστροφες, ειναι κριμα να το αφησεις ετσι και να μην πεις και συ την πλευρα σου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #238
    Quote Originally Posted by marulenia View Post
    Καλησπέρα σας και καλή χρονιά..
    Δε συνδεόμουν για πολύ καιρό στο παλιό φόρουμ... Το κοίταζα κρυφά μόνο... Δεν ήξερα τι να πω...
    Προχθές κάτι με τάραξε άσχημα, και σκέφτηκα να καταφύγω εδώ... Και ξαφνικά το βρήκα άδειο.. Με γεια τη νέα στέγη, ελπίζω να με ακούσει κάποιος..
    Αυτό που με ζόρισε λοιπόν... Προχθές για λόγους που δεν μπορώ ακόμα να εξηγήσω πήγα μετά από πιέσεις ενός γνωστού μου προσώπου σε μια παρουσίαση μιας εταιρείας που πουλάει προϊόντα με τη λογική των dealer. Ενώ λένε ότι δεν ανήκουν στη λογική της πυραμίδας ακολουθούν ένα παρόμοιο μοντέλο και τάζουν υπέρογκους μισθούς στους "συνεργάτες" τους στην Ελλάδα της κρίσης αν χρησιμοποιούν τα προϊόντα τους, αν πείσουν φίλους, γνωστούς και συγγενείς να τα χρησιμοποιούν κι αυτοί και αν γράφουν συνεχώς νέα μέλη...

    Στην αρχή της παρουσίασης βγήκε ένας κύριος, του οποίου την ιδιότητα δε μαθαμε ποτέ, (τα ελληνικά του δεν ήταν σπουδαία, οπότε δε φαινόταν να εχει κάνει κάποιες ιατρικές ή διατροφολογικές σπουδές) και έκανε ένα μίνι σεμινάριο για τη σειρά των προϊόντων που αφορούσαν στον "έλεγχο βαρους". Αυτό το σεμινάριο αφορούσε στους "συνεργάτες" ώστε να μάθουν πώς να προωθούν αυτή τη σειρά των προϊόντων της εταιρείας. Τόνισε ότι επειδή βοηθούν στον "έλεγχο βάρους" δε χρειάζεται να είσαι διατροφολόγος για να τα προτείνεις, δεν μπαίνεις σε κάποιου άλλα τα χωράφια... Αλλά να μωρέ πήραμε όλοι στιςγ γιορτές 3 ως 13 κιλά... Πάρτε το α προϊόν (εκατό και ευρώ) ή το β (100 κια ευρώ) επίσης ή συνδυασμό κάποιων άλλων προϊόντων.. Εκεί που με έλουσε κρύος ιδρώτας ήταν όταν ελαφρά τη καρδία πρότεινε το θαυματουργό πρόγραμμα αποτοξίνωσης. Πρότεινε να καταναλώνει ο κόσμος κάτι βιταμινούχες ταμπλέτες μέχρι 8 ανα χ χρονικά διαστήματα μέχρι να πετυχεις μια αξιοπρεπή διάρροια... Δεν ντράπηκε να το ξεστομίσει... Φρόντισε βέβαια να επιστήει την προσοχή και να πεί οτι είναι δύσκολο να επιτευχθεί και μόνο σε υγιείς 100% οργανισμούς συστήνεται... Αλλα εκείνη την ωρα γύρισα το βλέμμα μου στην άιθουσα και είδα ένα μάτσο κυρίες και κύριους αμβιβόλου σπουδών κι εκπαίδευσης να κρατάνε μανιωδώς σημειώσεις...
    Ζορίστηκα, αναγούλιασα, ένιωσα κίνδυνο, φόβο...
    Ήθελα να σηκωθώ και να φωνάξω πάτε καλά; Όλοι αυτοί θα βγούν έξω και θα προτρέπουν σε φίλους συγγενείς γνωστούς να κάνουν διάρροια επειδή φάγαν λίγο παραπάνω στις γιορτές;;;;;
    Δε μίλησα... κι απο κείνη νιώθω την ευθύνη να με βαραίνει... Ελπίζω να μην οδηγήσουν τα λόγια αυτού του ανθρώπου άλλους σε διατροφικές διαταραχές...

    Καλώς σας βρήκα...
    venceremos
    marulenia
    Πραγματικα απιστευτο και λυπηρο το ολο θεμα!!!Αν δεν εβγαιναν ολες αυτες οι χημικες διαιτες,σκευασματα και τα λοιπα ισως να ηταν μικροτερα τα ποσοστα ατομων με διατροφικες διαταραχες...Αλλα το χειροτερο ειναι οτι υπαρχει τοσος κοσμος που παει και τα παιρνει γιατι πατανε στην αδυναμια του αλλου που ψαχνει μια 'ευκολη' λυση...διατροφη και ασκηση μονο ετσι...μια υγιης σχεση με το φαγητο πρεπει να δημιουργηθει αυτα επρεπε να γινονται θεμα περισσοτερο!!
    Εγω αγχωθηκα σημερα το πρωι,εγραφα μαθημα στην σχολη μου και αντιληφθηκα τελευταια στιγμη οτι μου λειπουν καποιες καμπυλες αναπτυξης(στο μαθημα επιτρεποταν κομπιουτερακι και αυτα τα χαρτια)και αν επεφτε κατι απο αυτα που δεν ειχα δεν θα καταφερνα να γραψω.Ειχα πει σε μια πολυ καλη μου φιλη να τα εκτυπωσει αφου τα ειχε απο την προηγουμενη μερα αλλα δεν το εκανε ,δεν προλαβαμε να τα βγαλουμε .Ετσι,οταν μπηκαμε να γραψουμε εγω φοβομουν μην πεσει κατι απο τις καμπυλες που δεν ειχα αλλα ευτυχως επεσε περιστατικο με αυτα που ειχα.Βεβαια,ηδη το αγχος και το τρεμουλο στα χερια ειχε ξεκινησει αλλα οκ...σιγα σιγα ηρεμησα

  14. #239
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    marulenia μηπως λες για τους herbal life που βαζουν μονιμως αγγελιες και ψαχνουν για κοροιδα ?
    Κάτι παρόμοιο... Ήξερα εξ αρχής πού πήγαινα και πως να το αντιμετωπίσω μέσα μου όλο αυτό. Η προτροπή για τη χρήση των καθαρκτικών με τόση ευκολία με ενόχλησε...
    Don't give up, never give up!!!
    [url=https://www.TickerFactory.com/weight-loss/wiBp1RW/]
    [img]https://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wiBp1RW/weight.png[/img]
    [/url]

    [/url][color=Orange]"Μακροπρόθεσμα οι άνθρωποι πετυχαίνουν μόνο εκείνο που στοχεύουν"[/color]

  15. #240
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Eγώ αγχώνομαι γιατί αγχώνομαι και σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να σκεφτώ :P
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 16 of 16 FirstFirst ... 6141516

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •