Τί μας άγχωσε/στεναχώρησε σήμερα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 240
  1. #1

    Τί μας άγχωσε/στεναχώρησε σήμερα...

    Καλησπέρα σας!

    Άνοιξα αυτό το τόπικ, ώστε να μοιραζόμαστε με τους συμφορουμίτες μας τί μας άγχωσε ή τί μας στεναχώρησε σήμερα,
    να παίρνουμε κουράγιο ο ένας απ' τον άλλον,
    και να μην καταφεύγουμε σε υπερφαγικά.

  2. #2
    Και ξεκινώντας,
    αναφέρω ότι σήμερα αγχώθηκα πολύ γιατί ένας γατούλης της αυλής (που είναι πολύ καλούλης και τον ταίζω πού και πού),
    έπεσε σε ασβέστη και ήταν γεμάτος ξεραμένο ασβέστη.

    Τον πήρα, τον έπλυνα με ζεστό νερό και τον στέγνωσα.

    Μετά μπήκα στο ίντερνετ και διάβασα ότι δεν κάνει να πλένουμε το γατάκι μας αν έχει πέσει σε ασβέστη, γιατί ο ασβέστης γίνεται πιο καυστικός και μπορεί να πάθει έγκαυμα χειρότερο το γατάκι.
    Ένιωσα απίστευτες ενοχές.

    Διάβασα στο ίντερνετ ότι πρέπει να του βάλουμε γάλα.
    Πήγα στο σούπερ και αγόρασα γάλα (μιας και στο σπίτι δεν έχω, αφού δεν πίνω ποτέ).
    Τον πέρασα με γάλα μ' ένα πανάκι.

    Επίσης του ψαλίδισα τις τουφίτσες που είχε κολλήσει για τα καλά ο ασβέστης και δεν έφευγε.

    Τον έβαλα σ' ένα δωμάτιο του σπιτιού, και άναψα δίπλα του μια σόμπα. Τώρα φαίνεται καλά, κοιμάται και απολαμβάνει τη ζέστη απ' τη σόμπα. Του έβαλα και να φάει και έφαγε.

    Όλη μέρα παιδεύτηκα με τον γατούλη και ένιωθα πολλές ενοχές που τον έκανα μπάνιο με νερό ενώ δεν έκανε.
    (Πάντα λέω να μην νιώθουμε ενοχές, αλλά αυτήν την φορά δεν μπόρεσα να μην νιώσω, γιατί φοβήθηκα ότι έκανα κακό σε ένα μικρό πλασματάκι.)

    Πφ!

    Και σήμερα ήταν η πρώτη φορά στους τόσους μήνες διατροφής, που έφτασα στο σημείο να πονέσει η κοιλιά μου από την πείνα.
    Και αυτό έγινε επειδή ασχολούμουν όλη μέρα με τον γατούλη και είχα πολλές ώρες να φάω κάτι.
    Τώρα έφαγα 2 πορτοκάλια και χόρτασα καλά.
    Δεν νομίζω να κάνω υπερφαγικό.

    Μπορεί να ακούγεται κάπως το ότι αγχώθηκα και στεναχωρήθηκα τόσο με έναν γατούλη,
    όμως τα ζωάκια τ' αγαπάω πάρα πολύ και δεν αντέχω να βλέπω να υποφέρουνε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Ματζουράνα μου λυπάμαι πολύ που στενοχωρήθηκες γι'αυτό, αλλά σιγά δεν ήταν και τίποτα, τέλος καλό όλα καλά! Εμένα κάθε μέρα μου συμβαίνει κάτι που μου χαλάει τη διάθεση, σήμερα ήταν ότι έκανε πολύ κρύο και επίσης δεν βγήκα έξω, όχι επειδή έκανε κρύο αλλά για άλλο λόγοο. Και στενοχωρήθηκα λιγάκι. Και έκανα και υπερφαγικό. Κατα τ'άλλα καλά, έκατσα σπίτι, είδα τηλεόραση, ήσυχα.

  4. #4
    Καλησπέρα σας!

    Originally posted by Tassos67i
    Αλανιάρης γάτος...
    Πολύωρη ενασχόληση μαζί του με σωματική επαφή...
    Ρίξε μια ματιά στο internet και για το τοξόπλασμα.
    Δεν το γράφω για να σε αποθαρρύνω αλλά για να προσέχεις.
    Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου!
    Όσο για το τοξόπλασμα, το έχω ψάξει πολύ το θέμα.
    Επικίνδυνο είναι μόνο άμα κολλήσουμε κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης. Αν κολλήσουμε νωρίτερα, όλα οκ, γιατί θα 'χουμε αντισώματα και δεν θα κινδυνέψουμε στην εγκυμοσύνη.
    Είναι πολύ πιθανότερο να κολλήσουμε τοξόπλασμα από μη καλά πλυμένα λαχανικά (πχ σ' ένα εστιατόριο) παρά από γάτα.
    Και για να κολλήσουμε τοξόπλασμα από γάτα, θα πρέπει να 'ρθουμε σ' επαφή με τα κακάκια της! :smilegrin: Και κάτι τέτοιο δεν σκοπεύω να το κάνω!
    Όμως γενικά όντως πρέπει να προσέχουμε για άλλα που μπορεί να μας κολλήσει ένα αδέσποτο ζωάκι (πχ μήκυτες), γι' αυτό και όποτε χαϊδεύω τον γατούλη αυτόν, πάντα πλένω καλά τα χέρια μου μετά.

    Originally posted by rain
    Ματζουράνα μου λυπάμαι πολύ που στενοχωρήθηκες γι'αυτό, αλλά σιγά δεν ήταν και τίποτα, τέλος καλό όλα καλά! Εμένα κάθε μέρα μου συμβαίνει κάτι που μου χαλάει τη διάθεση, σήμερα ήταν ότι έκανε πολύ κρύο και επίσης δεν βγήκα έξω, όχι επειδή έκανε κρύο αλλά για άλλο λόγοο. Και στενοχωρήθηκα λιγάκι. Και έκανα και υπερφαγικό. Κατα τ'άλλα καλά, έκατσα σπίτι, είδα τηλεόραση, ήσυχα.
    Κάνει όντως πολύ κρύο αυτές τις μέρες γ@μώτο!
    Αν δεν θες να πεις τί σε στεναχώρησε, δεκτόν, όμως να ξέρεις ότι άμα μοιραζόμαστε τα θέματά μας, μπορούμε να πάρουμε δύναμη από τους άλλους!
    Όσο για το υπερφαγικό, ξέχασέ το! Πάει, πέρασε!
    Σημασία έχει τί θα κάνεις από εδώ και πέρα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Ω γλυκούλα Μάντζι.. Πού να ξερες καημένη μου για τον ασβέστη.. Εσύ έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες και πριν που δεν ήξερες και μετά.. Ήταν πολύ τυχερό γατάκι που βρέθηκες στο δρόμο του...

    Εγώ στεναχωρέθηκα γενικά αυτές τις μέρες γιατί είδα μετά απο καιρό μια φίλη μου που ειχα να δω καιρό και ένιωσα ότι η σχέση μας έχει φθίνει... Και δεν μπορώ να το αποδεχτω.. Κατανοώ ότι υπάρχει απόσταση, παντρευτηκα και δεν είμαι τόσο διαθεσιμη όσο παλιά, αλλά ήταν και είναι από τις πιο σημαντικές μου φιλίες και δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα σβήσει... Και δε θέλω να το συζητησω μαζί της.

  6. #6
    Originally posted by marulenia
    Εγώ στεναχωρέθηκα γενικά αυτές τις μέρες γιατί είδα μετά απο καιρό μια φίλη μου που ειχα να δω καιρό και ένιωσα ότι η σχέση μας έχει φθίνει... Και δεν μπορώ να το αποδεχτω.. Κατανοώ ότι υπάρχει απόσταση, παντρευτηκα και δεν είμαι τόσο διαθεσιμη όσο παλιά, αλλά ήταν και είναι από τις πιο σημαντικές μου φιλίες και δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα σβήσει... Και δε θέλω να το συζητησω μαζί της.
    Σε καταλαβαίνω.
    Όμως το γεγονός ότι δεν θέλεις να το συζητήσεις μαζί της,
    δείχνει ότι ίσως η φιλία σας δεν ήταν (ή δεν είναι πια) τόσο σημαντική...
    Σκέψου ότι όλα γίνονται στην ζωή για το απώτερο καλό μας.
    Οπότε ίσως να είναι καλό το ότι απομακρύνεστε με αυτήν την κοπέλα. Το γιατί, πιθανόν να το μάθεις αργότερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258

    Κάνει όντως πολύ κρύο αυτές τις μέρες γ@μώτο!
    Αν δεν θες να πεις τί σε στεναχώρησε, δεκτόν, όμως να ξέρεις ότι άμα μοιραζόμαστε τα θέματά μας, μπορούμε να πάρουμε δύναμη από τους άλλους!
    Όσο για το υπερφαγικό, ξέχασέ το! Πάει, πέρασε!
    Σημασία έχει τί θα κάνεις από εδώ και πέρα!
    Με στενοχώρησε το γεγονός ότι έκανε κρύο και είχα ξεπαγιάσει, το ότι δεν βγήκα και το ότι έκανα υπερφαγικό! Ο λόγος που δεν βγήκα ήταν γιατί ήθελα να βγω νωρίτερα και δεν μπορούσε ο φίλος που θα βγαίναμε τότε και μετά που μπορούσε βαριόμουν εγώ. Αυτό που συνέχεια με θλίβει είναι η μοναξιά, το ότι δεν έχω πολλούς φίλους στην πόλη μου, μόνο έναν, και το ότι δεν έχω αγόρι. Και έτσι ξεσπάω στο φαί.

  8. #8
    Rain μου, έχεις εξαντλήσει κάθε προσπάθεια να βρεις φίλους;
    Στο μέρος που μένεις, δεν υπάρχουν καθόλου πολιτιστικές δραστηριότητες; Σύλλογοι πχ ορειβατικοί κλπ; Κάποιες εθελοντικές ομάδες; Σε αυτά μπορείς να γνωρίσεις κόσμο!

    Όσο για το αγόρι, οι περισσότερες κοπέλες που ξέρω στην ίδια φάση είναι... Δεν βρίσκουν κανέναν, γιατί πια οι άντρες το παίζουν πολύ δύσκολοι! :smilegrin:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Ματζουράνα σόρυ που άργησα να σου απαντήσω, αλλά έλειπα εκτός πόλης. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν και πολλά μέρη που μπορείς να κάνεις φίλους. Υπάρχουν σύλλογοι αλλά εγώ έχω κατάθλιψη και έτσι δεν νιώθω έτοιμη να γραφτώ. Προς το παρόν λέω να γραφτώ γυμναστήριο. Όσο για τους άντρες, δίκιο έχεις!

  10. #10
    σήμερα στεναχωρήθηκα που θύμωσα με την μαμά μου επειδή είναι πολύ αργοκίνητο καράβι κ την στεναχώρησα χωρίς λόγο. κ χθες θύμωσα με μια φίλη μου που μου είπε οτι πρέπει να χάσω 2-3 κιλάκια. νομίζω οτι δεν το είπε για καλό μου αλλά ούτε κ για κακό μου. απλά για να πει κάτι κ εκνευρίζομαι με κάτι τέτοια.

    τέλειο τόπικ by the way.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Απο προχθές είμαι κρυωμένη με πυρετό και δεν μπορώ να κάνω πολλά πολλά και με έπιασε το παράπονο. Θυμήθηκα όλες τις φιλίες που δεν μπορώ να κρατήσω, τις δουλειές που δεν τα καταφέρνω, τις τζάμπα σπουδές, την καριέρα που δεν έκανα, την περιόδο μου που πάλι άργησε, τα κιλά μου, τις ώρες που κάθομαι στο πισι αντιπαραγωγικά, άνοιξα και το fb και είδα όσους πήγαν βόλτα χωρίς εμένα και με επιασε μεγαλύτερο παράπονο..

    συμφωνώ για την τελειότητα του τοπικ

  12. #12
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    κ χθες θύμωσα με μια φίλη μου που μου είπε οτι πρέπει να χάσω 2-3 κιλάκια. νομίζω οτι δεν το είπε για καλό μου αλλά ούτε κ για κακό μου. απλά για να πει κάτι κ εκνευρίζομαι με κάτι τέτοια.
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα!
    Και μένα μ' εκνευρίζουν αυτές οι χοντράδες,
    και έχω ακούσει αρκετές, κυρίως από συγγενείς και οικογενειακούς γνωστούς...

  13. #13
    Originally posted by marulenia
    Απο προχθές είμαι κρυωμένη με πυρετό και δεν μπορώ να κάνω πολλά πολλά και με έπιασε το παράπονο. Θυμήθηκα όλες τις φιλίες που δεν μπορώ να κρατήσω, τις δουλειές που δεν τα καταφέρνω, τις τζάμπα σπουδές, την καριέρα που δεν έκανα, την περιόδο μου που πάλι άργησε, τα κιλά μου, τις ώρες που κάθομαι στο πισι αντιπαραγωγικά, άνοιξα και το fb και είδα όσους πήγαν βόλτα χωρίς εμένα και με επιασε μεγαλύτερο παράπονο..
    Μην σε πιάνει το παράπονο!
    Οι φιλίες που δεν κρατάνε σημαίνει ότι δεν αξίζουν, οπότε καλά κάνουν και τελειώνουν! Άσε χώρο να έρθουν φιλίες που ν' αξίζουν!

    Για τις δουλειές σκέψου ότι όλος ο κόσμος είναι στην ίδια φάση...

    Οι σπουδές ποτέ δεν είναι "τσάμπα"!! Είναι σημαντικό κομμάτι της πνευματικής μας καλλιέργειας και να μην το υποτιμάς ποτέ!

    Όσο για την περίοδο... θές ν' ανταλλάξουμε; Εγώ έχω συνέχεια αυτόν τον καιρό και δεν ξέρω πού οφείλεται. Από βδομάδα που θα 'χω χρήματα θα πάω σε γυναικολόγο...

    Όσο για το fb, να ξέρεις ότι πολλοί άνθρωποι λένε ψέμματα για να "δειχθούν", και επίσης αυτό που στο fb παρουσιάζεται ως "η τέλεια έξοδος", το πιθανότερο είναι να είναι μια πολύ βαρετή βολτίτσα της ρουτίνας... Μην τα ζηλεύεις αυτά...

  14. #14
    Να πω κι εγώ τι με στεναχώρησε το Σάββατο και τώρα που έφυγε η στενοχώρια, έμεινε ο θυμός. Η πεθερά μου!!!!!!!!
    Έλεος μ'αυτήν την γυναίκα. ονειρευόταν πάντα ένα μοντέλο για νύφη και το ξέρω αυτό πολύ καλά και της προέκυψε η παχουλοκομψή και δεν μπορεί να το χωνέψει όσα χρόνια κι αν περάσουν.
    Και τώρα, ύστερα από απώλεια 27 κιλών, έρχεται και μου λέει ότι δεν μου έχει φανεί καθόλου παρά μόνο λιγάκι στο πρόσωπο. Τέτοια συμπαράσταση! Στην αρχή στενοχωρήθηκα, πίστεψα ότι οι κόποι μου πάνε στράφι. Μετά ανέβηκα στη ζυγαριά και πήρα τα πάνω μου.
    Είμαι τσαντισμένη μαζί της, όχι επειδή δεν μου συμπαραστέκεται, αλλά επειδή δεν μπορεί να με αποδεχτεί και κάνει ότι μπορεί για να μου το δείξει. Ο άντρας μου λέει ότι μόνο αν με δει κόκαλο θα ευχαριστηθεί η μάνα του κι ότι είναι τρελή η γυναίκα. Σκασίλα μου τι είναι. Εμένα μπορεί να με αφήσει ήσυχη επιτέλους? Άκουγα ότι άκουγα όλα αυτά τα χρόνια για τα κιλά μου, τώρα θέλω να βγάλει το σκασμό. Είμαι αρκετά δυνατή τώρα πια και αγαπάω πολύ τον εαυτό μου για να συνεχίσω να την ανέχομαι.
    Όπως καταλαβαίνετε, μυρίζει μπαρούτι. Βάλτε κράνη και ετοιμαστείτε για το μεγάλο μπαμ!
    (Τα είπα και ξεθύμανα. Όντως, πολύ καλό το τόπικ)

  15. #15
    πφφ μαρουλένια το φεισμπουκ είναι μούφα. μια χρυσοσκονη κ τίποτα άλλο

    το δοκίμασα κ αυτό να μου φεύγουν τα απωθημένα σιγά σιγά.ήμουν σε φάση που είχα φάει πολύ κλεισούρα όλο το χειμώνα, δν είχα ξοδέψει φράγκο επειδή δν έβγαινα έξω ούτε για καφέ κ με έπιασε να το ρίξω έξω.
    έχει λίγο καιρό που πήγα ταξίδι με μια παρέα τελείως ψωνισμένων ανθρώπων τουλάχιστον για την ελληνική πραγματικότητα, μιας κ αυτοί ζούνε έξω, έχουν άλλους μισθούς , βγάζουν άλλα γούστα, όλο εκδρομές, γκαλά ,ρούχα και πάρτυ.

    ποπο τι ψέμα.
    έζησα ένα σκ γεμάτο υστερία. άλλη γκρίνιαζε που την κερατώνει ο άνδρας της, άλλη που δεν έχει φίλες, άλλη οτι θα μείνει γεροντοκόρη, άλλη κεράτωνε τον άνδρα της. χαμός. θαψίματα κ μεταξύ τους , μονίμως σουρωμένες κτλ κτλ.
    αλλά σταματούσαν το ντράμα κάθε τρεις κ λίγο κ βγάζανε φωτο άψογες,ναναι καλά το ινσταγκραμ,μιλάμε όλα τα κάνει να φαίνονται παραδεισένια.κ ανα μία ώρα σταματούσαν το οτιδήποτε κάνανε για να κάνουν τσεκ ιν.

    μεγάλη υπόθεση να ξες να διαφημίζεσαι και να πουλάς τον εαυτό σου. αν αυτό είναι το ζητούμενο.

    έχασα χρόνο και λεφτά αλλά κέρδισα μια φώτο στο φεισμπουκ που ανάβασε το κοινωνικό που στάτους (σε κάτι ξεχασμένους καμένους συμμαθητές) ως παρατρεχάμενη. αλλά κατάλαβα οτι δεν μου πάνε όλα αυτά. η χρυσόσκονη μου προκαλεί αλλεργία. ότι δείχνουν στο φειςμπουκ απέχει παρασάγγης από την πραγματικότητα

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •