Θέληση και κίνητρο για αδυνάτισμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258

    Θέληση και κίνητρο για αδυνάτισμα

    Καλησπέρα,

    Θα γράψω για ένα θέμα το οποίο πιστεύω είναι η βάση σε αυτούς που δεν μπορούν να χάσουν κιλά και ελπίζω να βρούμε λύσεις. Πιστεύω, πως έχουμε λόγους για να είμαστε με παραπάνω κιλά, και λόγους για να τα χάσουμε.
    Λόγοι για να συνεχίσουμε να είμαστε υπέρβαροι:
    -ασφάλεια μέσα στα κιλά μας
    -μας αρέσει το φαί
    Και τα δύο προϋποθέτουν χαμηλή αυτοπεποίθηση, αφού κάποιος με αυτοπεποίθηση δεν θα ήθελε να έχει παραπάνω βάρος.
    Λόγοι για να αδυνατίσουμε:
    -να έχουμε ωραία εικόνα
    -να έχουμε υγεία
    Ας μη σταθώ τόσο πολύ στο θέμα της υγείας, πάντως, στο θέμα της ομορφιάς που αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο μιας και είμαι ακόμα σχετικά μικρή, όταν δεν έχουμε θέληση να χάσουμε βάρος, σημαίνει ότι υπερισχύουν οι πρώτοι λόγοι έναντι των δεύτερων, δηλαδή, η ασφάλεια, καθώς και το οτι μας αρέσει το φαί, είναι πάνω από την ωραία εικόνα μας.
    Το θέμα είναι πως θα βρούμε αυτή τη θέληση, ούτως ώστε, να μας ενδιαφέρει η εικόνα μας παραπάνω και όχι το να σαβουριάζουμε συνέχεια. Πιστεύω αν το νικήσουμε αυτό, θα είναι για πάντα, καθώς θα γραφτεί στο υποσυνείδητό μας.
    Κανείς ιδέες πως να το κάνουμε αυτό; Να αποκτήσουμε δηλαδή θέληση να αδυνατίσουμε; Ένας τρόπος είναι να σκεφτόμαστε συνεχώς τον εαυτό μας αδύνατο.

  2. #2
    ας επαναλάβω κεγώ την ρήση της Μαντζουράνας.

    διαχωρισμός ψυχολογικής πείνας κ σωματικής. γιατί πεινάω? μήπως έχω αφήσει τον εαυτό μου ατάιστο χωρίς να του δώσω τα απαραίτητα?γιαυτό κ μου βγαίνει έντονη πείνα?

    μήπως πεινάω γιατί θέλω να νιώσω φροντίδα κ προδέρμ? τι να κάνω για να νιώσω καλύτερα κ να μην χρειαστεί να φάω ενώ δεν πεινάω??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Καλό είναι να τα έχουμε όλα συγκεντρωμένα σε ένα θέμα. Πολύ ωραία αυτά που λες, αλλά έχω μια ερώτηση.
    Τι μπορούμε να κάνουμε για να αισθανθούμε πιο ωραία; Εγώ πχ αυτό που κάνω είναι να ζυγίζομαι και όταν βλέπω ότι χάνω χαίρομαι και παίρνω κουράγιο και έτσι δεν τρώω. Τι άλλο εκτός από αυτό μπορούμε να κάνουμε; Και όταν υπάρχουν φορές πάντως που βλέπω ότι δεν χάνω, λόγω ενός άλλου προβλήματος υγείας που έχω, δεν παίρνω κουράγιο και έτσι σταματάω την όποια προσπάθεια. Άρα πρέπει να βρούμε εναλλακτικόυς τρόπους (εκτός του ζυγίσματος) να νιώσουμε καλύτερα όσο το δυνατόν πιο πολύ.

  4. #4
    τι να σου πω ,ο καθένας έχει διαφορετικούς τρόπους. εγώ νιώθω καλά όταν χορεύω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Εγώ πάλι δεν νιώθω καλά με τίποτα, παρά μόνο με το φαί, άρα φταίει η κατάθλιψη που έχω, αυτό κατάλαβα από το όλο θέμα. Οπότε να το σβήσω ή να αφήσω να πούνε και τ' άλλα παιδιά τη γνώμη τους;

  6. #6
    να το αφήσεις! φταίνε πολλά για όλους μας. αλλά νομίζω οτι δεν πρέπει να έχουμε μονομανία με τα κιλά κ τις ζυγαριές. δηλαδή δεν γίνεται μόνο η ζυγαριά να σου δίνει κάποια χαρά. κεγώ έτσι είμαι μην νομίζεις. την μονομανία με την ζυγαριά ,τις θερμίδες , τις δίαιτες κ τα κιλά, την έχω περάσει πολλές φορές ,απλά δεν βγάζει κάπου. αυτό το έχω διαπιστώσει πολλές φορές επίσης.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Κατάλαβα αλλά είναι πολύ δύσκολη διαδικασία ιδιαίτερα αν δεν χάνεις και το θέμα είναι πως θα κάνουμε λίγο πιο εύκολη αυτή τη διαδικασία να μπορούμε να αντέξουμε περισσότερο καιρό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Rain, θα κρατήσω το τελευταίο σου σχόλιο για να πω, πως όσο φαίνεται Γολγοθάς ή ταξίδι στο μακρινό διάστημα, δεν υπάρχει θέμα να βγούμε απ΄τη νοοτροπία της δίαιτας, της στέρησης και της ημερομηνίας λήξης μιας διατροφής που μας κάνει καλό. Το λέει το γιο-γιο των 70 κιλών. Το κλειδί στο μυαλό μου είναι. Πολύ συμφωνώ με τον Τάσο που είδε τον εαυτό του ως αυτόν που θα θελε να ναι και έτσι του φέρθηκε και πορεύθηκε με επιτυχία εκεί που συνεχίζει και σήμερα να ναι. Κι η Μαντζουράνα πρόσφατα μας έδειξε τον τρόπο... Η έμπνευση όμως για τον καθένα είναι διαφορετική και σε διαφορετική φάση της ζωής του. Εμένα μ' έχει ενεργοποιήσει κατά καιρούς θέμα υγείας, έρωτας, απόρριψη από έρωτα, οικογενειακά προβλήματα και τελευταία που μπήκα στην απελπιστική θέση των 201 κιλών το κλικ έγινε γιατί απλά ξέρω πως αξίζω να ζω ωραία τη ζωή μου κάθε μέρα. Να ταξιδεύω, να περπατάω, να κολυμπάω, να τρέχω με τα ανίψια μου, να κουλουριάζω τα πόδια μου στην πολυθρόνα ή να κάθομαι σταυροπόδι, να μαι εγώ χωρίς να με περιορίζω άλλο. Αυτά!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Μέδουσά μου αποτύπωσες τις σκέψεις σου πολύ ωραία, σου βγάζω το καπέλο! Θέλω κι εγώ να ζήσω τη ζωή μου, αλλά έχω μπει σε ένα φαύλο κύκλο τρώω-είμαι χάλια-είμαι χάλια-τρώω! Όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα αν όχι όλοι! Απλά καλό είναι να τονίζουμε τα κίνητρά μας ούτως ώστε να μην πέφτουμε πάλι στην παγίδα της αναζήτησης της τροφής ως ένα καταφύγιο! Εύχομαι σ' όλους μας καλό κουράγιο και καλό ταξίδι στην απώλεια των κιλών μας!!!

  10. #10
    κίνητρα για αδυνάτισμα!
    σε ένα βιβλίο που είχα διαβάσει κάποτε,είχε κάθε μέρα διάφορα καθήκοντα που έπρεπε να κάνουμε για να αδυνατίσουμε. την πρώτη μέρα ξεκινούσε έτσι: έλεγε να γράψουμε σε ένα χαρτί, για ποιους λόγους θέλουμε να αδυνατίσουμε κ να το διαβάζουμε δυό φορές την μέρα αλλά κ τις στιγμές που είμαστε έτοιμοι να ξεφύγουμε διατροφικά.


    μερικές προτάσεις που μπορεί να ταιριάζουν με τα δικά μας θέλω:

    -θα νιώθω καλύτερα όταν κοιτάζομαι στον καθρέφτη
    -η υγεία μου θα βελτιωθεί
    -θα έχω περισσότερη ενέργεια
    -θα αγαπώ περισσότερο τον εαυτό μου-
    -θα αισθάνομαι οτι ελέγχω την ζωή μου
    -θα πάψω να βασανίζομαι από σκέψεις αυτοκριτικής
    -θα είμαι πιο εξωστρεφής
    -θα είμαι πιο δυναμικός κτλ κτλ

    βέβαια αυτά τα κίνητρα θέλουν προσοχή. εγώ που είμαι ψυχαναγκαστικός άνθρωπος, αν κάτσω κ σκεφτώ οτι το αδυνάτισμα θα μου φέρει μόνο χαρά στην ζωή τότε θα ασχολούμαι μόνο με αυτό κ δεν θα κάνω τίποτα άλλο για να νιώσω καλά


    α επίσης στο βιβλίο έλεγε οτι πρέπει να λέμε μπράβο στον εαυτό μας οπότε όταν καταφέρνεις να διαβάζεις την λίστα σε καθημερινή βάση δυό φορές τότε μετά πρέπει να επιβραβεύσεις τον εαυτό σου, να του πεις μπράβο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Πολύ σωστά μαντάμ σου σου!! Μ' αρέσουν οι λόγοι για αδυνάτισμα!! Σίγουρα αυτούς πρέπει να σκεφτόμαστε καθημερινά!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Καλησπέρα!!!
    Η εξαιρετική διαιτολόγος στην οποία πήγαινα για ένα μεγάλο διάστημα μου είχε βάλει σαν "άσκηση" στο σπίτι να κάτσω να σκεφτώ για ποιους λόγους θέλω να αδυνατίσω και τι θα κερδίσω αν το πετύχω.
    Σας παραθέτω αυτά που έγραψα και ίσως βρείτε κ εσείς μέσα σε αυτούς κομμάτια του εαυτού σας :
    -Θα κερδίσω την υγεία μου (έχω πολυκυστικές ωοθήκες + υποθυρεοειδισμό) και ευεξία.
    -Θα έχω αυτοπεποίθηση και θα νιώθω καλύτερα με τον εαυτό μου (ίσως τελικά και να με αγαπήσω)
    -Θα μπορώ να φοράω τα ρούχα που θέλω και μ' αρέσουν και όχι απλά αυτά που κουμπώνουν ή κρύβουν τις ατέλειες.
    -Ίσως να δημιουργήσω καλύτερες ευκαιρίες και στα επαγγελματικά γιατί δυστυχώς η εμφάνιση μετράει.
    -Θα έχω περισσότερη διάθεση να βγαίνω από το σπίτι.
    -Θα γίνω πιο δεκτική στο φλερτ καθώς μέχρι τώρα νιώθω ότι προσέχουν και φλερτάρουν μόνο τις φίλες μου όταν είμαστε έξω.
    -Ίσως επιτέλους συγχωρήσω τον εαυτό μου που το υποβίβασα τόσες φορές, που η ανασφάλειά μου με οδηγούσε πάντα στους λάθος ανθρώπους απλά επειδή πίστευα ότι τόσο άξιζα και θα 'πρεπε να λέω και ευχαριστώ από πάνω.

    Είναι πολλά ακόμη σίγουρα. Δεν σας κρύβω ότι φτάνοντας στο τέλος της λίστας δάκρυσα. Ήταν όμως και λυτρωτικό γιατί πλέον έλεγα δυνατά όλα αυτά που με κατέκλυζαν και με φόβιζαν τόσο καιρό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    κ εγώ ακόμα ψάχνω το κίνητρο...

    ώρες ώρες απορώ με τον εαυτό μου, νομίζω πως είμαι πιο αδύνατη από οτι είμαι στην πραγματικότητα ενώ όταν κοιταχτώ στον καθρέπτη και βλέπω κοιλιά και μπουτια δεν με αναγνωρίζω.. καμιά φορα που δοκιμάζω ρούχα απορώ γιατί δεν μου κάνει πχ το medium, θεωρούσα όχι μόνο οτι θα μου κάνει αλλά ότι θα είναι και άνετο.. :P περίεργο feeling

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Originally posted by pink_90
    Καλησπέρα!!!
    Η εξαιρετική διαιτολόγος στην οποία πήγαινα για ένα μεγάλο διάστημα μου είχε βάλει σαν "άσκηση" στο σπίτι να κάτσω να σκεφτώ για ποιους λόγους θέλω να αδυνατίσω και τι θα κερδίσω αν το πετύχω.
    Σας παραθέτω αυτά που έγραψα και ίσως βρείτε κ εσείς μέσα σε αυτούς κομμάτια του εαυτού σας :
    -Θα κερδίσω την υγεία μου (έχω πολυκυστικές ωοθήκες + υποθυρεοειδισμό) και ευεξία.
    -Θα έχω αυτοπεποίθηση και θα νιώθω καλύτερα με τον εαυτό μου (ίσως τελικά και να με αγαπήσω)
    -Θα μπορώ να φοράω τα ρούχα που θέλω και μ' αρέσουν και όχι απλά αυτά που κουμπώνουν ή κρύβουν τις ατέλειες.
    -Ίσως να δημιουργήσω καλύτερες ευκαιρίες και στα επαγγελματικά γιατί δυστυχώς η εμφάνιση μετράει.
    -Θα έχω περισσότερη διάθεση να βγαίνω από το σπίτι.
    -Θα γίνω πιο δεκτική στο φλερτ καθώς μέχρι τώρα νιώθω ότι προσέχουν και φλερτάρουν μόνο τις φίλες μου όταν είμαστε έξω.
    -Ίσως επιτέλους συγχωρήσω τον εαυτό μου που το υποβίβασα τόσες φορές, που η ανασφάλειά μου με οδηγούσε πάντα στους λάθος ανθρώπους απλά επειδή πίστευα ότι τόσο άξιζα και θα 'πρεπε να λέω και ευχαριστώ από πάνω.

    Είναι πολλά ακόμη σίγουρα. Δεν σας κρύβω ότι φτάνοντας στο τέλος της λίστας δάκρυσα. Ήταν όμως και λυτρωτικό γιατί πλέον έλεγα δυνατά όλα αυτά που με κατέκλυζαν και με φόβιζαν τόσο καιρό.
    Μπράβο pink όντως πολύ συγκινητικά αυτά που γράφεις. Ειδικά το τελευταίο, νομίζω αξίζουμε πολλά παραπάνω!!


    Originally posted by baklavadaki
    κ εγώ ακόμα ψάχνω το κίνητρο...

    ώρες ώρες απορώ με τον εαυτό μου, νομίζω πως είμαι πιο αδύνατη από οτι είμαι στην πραγματικότητα ενώ όταν κοιταχτώ στον καθρέπτη και βλέπω κοιλιά και μπουτια δεν με αναγνωρίζω.. καμιά φορα που δοκιμάζω ρούχα απορώ γιατί δεν μου κάνει πχ το medium, θεωρούσα όχι μόνο οτι θα μου κάνει αλλά ότι θα είναι και άνετο.. :P περίεργο feeling
    Το παθαίνω κι εγώ αυτό μπακλαβαδάκι.......Όλοι μας το παθαίνουμε!! Είναι άμυνα του οργανισμού αυτοί για να μην πληγωνόμαστε! Εγώ όμως συνέχεια πληγώνομαι!

  15. #15
    τι θα λέγατε να γράφουμε εδώ εκτός από κίνητρα αλλά κ άλλους τρόπους άμυνας ώστε να ξεπερνάμε το άγχος,την στεναχώρια κ την απόρριψη?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •