οι αρετές της υπομονής/το ημερολόγιο της Σου Σου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 101
  1. #1

    οι αρετές της υπομονής/το ημερολόγιο της Σου Σου

    είπα να ανοίξω ένα νήμα να αμπελοφιλοσοφώ κεγώ χωρίς να κάνω κατάχρηση σε ξένα νήματα. ζητώ την κατανόηση του συντονισμού.

    το λοιπόν διάβασα τελευταία οτι ένας από τους λόγους που το ρίχνει κάποιος στο φαί όταν θέλει να καλύψει κάποια συναισθηματικά κενά του είναι γιατί δεν έχει μάθει να κάνει υπομονή, δεν έχει καλλιεργήσει καθόλου αυτήν την αρετή από μικρή ηλικία.
    αυτό εμένα μου θύμισε πολύ τον εαυτό μου. γενικά πάντα προτρέχω, είμαι νευρική κ αγχώδεις κ από μικρή μου έλεγε η γιαγιά μου οτι "άνδρα θέλεις τώρα θέλεις άμα αργήσει δεν τον θέλεις"

    έτσι ,κάθε φορά που θέλω να φάω πάντα θέλω κάτι γρήγορα, χωρίς να σκεφτώ αν όντως πεινάω, αλλά ούτε καν μπαίνω στην διαδικασία να το απολαύσω.

    επίσης η ανυπομονησία που με πιάνει με κάνει να σκέφτομαι πάντα αρνητικά ,κ μετά δεν μπορώ να ηρεμήσω, να περιμένω να βρουν τα πράγματα τον δρόμο τους.

    κι όμως η φύση αλλιώς τα έχει μελετήσει τα πράματα. κάθε εποχή κρατάει 3 μήνες. το μωρό στην κοιλιά μένει 9 μήνες.
    εγώ πως περιμένω να έχω αποτέλεσμα σε ότι κάνω μέσα σε ελάχιστο χρόνο
    θα ήθελα να εξασκήσω αυτή την δυσκολία χειρισμού των καταστάσεων κ την αδυναμία μου να υπομένω κ να περιμένω

  2. #2
    Μαντάμ σου σου μου,
    πολύ ενδιαφέρον το τόπικ σου!
    Και έχεις απόλυτο, απόλυτο δίκιο σε ό,τι λες σχετικά με την υπομονή!
    Ούτε εγώ έχω! Και πιστεύω ότι αυτό που περιγράφεις, περιγράφει και τον δικό μου χαρακτήρα.

    (Επίσης πολύ σωστό αυτό που γράφεις και στην υπογραφή σου!!)

    :thumbup: :thumbup: :thumbup:

  3. #3
    ευχαριστώ μαντζουράνα μου! δεν στο κρύβω οτι εμπνεύστικα από εσένα κ τον Μπουκάι!

    βρήκα αυτά τα αποφθέγματα για την υπομονή

    http://el.wikiquote.org/wiki/%CE%A5%...BF%CE%BD%CE%AE

    μου άρεσε ιδιαίτερα:
    Η νίκη ανήκει σʼ αυτόν που έχει την μεγαλύτερη καρτερία Ναπολέων
    Η υπομονή είναι βάλσαμο της λύπης
    Η υπομονή είναι πίκρα, αλλά ο καρπός της είναι γλυκός Ρουσσώ Ζαν Ζακ
    Για τις μεγάλες λύπες της ζωής μας χρειάζεται θάρρος, για τις μικρές υπομονή Ουγκώ Βίκτωρ

    όποιος έχει τιπς για την καλλιέργεια της υπομονής καλοδεχούμενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    όποιος έχει τιπς για την καλλιέργεια της υπομονής καλοδεχούμενα
    Γιόγκα!Μια φορά παρακολούθησα και μας είπε η δασκάλα ότι καλλιεργεί την υπομονή!! Και όντως έτσι πρέπει να 'ναι!

  5. #5
    μμμ ωραία ιδέα! από το 2015 θα τρέξω για γιόγκα ή έστω πιλάτες. το σκεφτόμουν ούτως ή άλλως!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλημέρα ηλιόλουστη σήμερα

    Είπα να συνεισφέρω κι εγώ στο τόπικ της υπομονής:
    https://www.youtube.com/watch?v=AtcjizS_RIQ

    και

    https://www.youtube.com/watch?v=gdjVFa9eT7Q

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    μμμ ωραία ιδέα! από το 2015 θα τρέξω για γιόγκα ή έστω πιλάτες. το σκεφτόμουν ούτως ή άλλως!
    Ναι ν' αρχίσεις κάνει καλό απ' όλους τα καλύτερα ακούω!

  8. #8
    μαρουλένια χαχαχαχα!ωραία θα τα ακούω μαζί με χόρχε μπουκάι.

    να και ένα άρθρο για την εξάσκηση της υπομονής. η αλήθεια είναι οτι έπεσα κ σε άλλα με σοφούς κ μάγους αλλα χχχ από εδώ
    http://www.iatronet.gr/terpsi-zwi/te...rida-meli.html

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Να βλέπω τα Playlist στο youtube να εμπλουτίζονται

    Σας ρίχνω ένα spoiler από ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία: "Σιντάρτα " του Herman Hesse

    «Το γράψιμο είναι καλό, η σκέψη καλύτερη.
    Η εξυπνάδα είναι καλή, η υπομονή καλύτερη».

  10. #10
    μα πραγματικά είσαι πολυδιαβασμένη!!απορώ πως δυσκολεύεσαι να βρεις τα θετικά της μέρας σου!! αχ πρέπει να αρχίσω να διαβάζω κεγώ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Όταν εμβαθύνουμε στην ευγνωμοσύνη και την υπομονή θα ανοίξουμε Σουσου μου το τοπικ της τελειομανίας. Μπορούμε να το πούμε του ύψους και του βάθους και να λέμε για τις μέρες και τα διαστήματα που λειτουργούμε σα να είμαστε υποδείγματα ανθρώπου και τις άλλες που λειτουργούμε σαν τζάνκι...

  12. #12
    matzoyrana να και μια ακόμη απόδειξη οτι καταλαβαίνω τα αυθόρμητα συναισθήματα(όπως πανικό) μιας κ δν είμαι καθόλου καλή στο να ηρεμώ κ να σκέφτομαι λογικά κ ψύχραιμα. το παλεύω κεγώ. γιαυτό άνοιξα κ αυτό το τόπικ

    μαρουλένια χαχχαχα!
    δν βρίσκεις οτι έχει άπειρα τόπικ το φόρουμ περί τελειομανίας κ αυτοκριτικής?
    εγώ λέω να μας ανοίξεις ένα τόπικ με όλες τις βιβλιοπροτάσεις σου κ ότι έχεις αποκομίσει από αυτά μπας κ ανοίξω κεγώ τα μάτια μου κ ξεστραβωθώ.


    σχετικά με την υπομονή διάβασα κ αυτό:
    http://www.womenonly.gr/article.asp?...ubid=128982956

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Μερικά κινέζικα ρητα για την υπομονή και την επιμονή:
    http://www.chinasage.info/proverbstoic.htm

    απο όλα μου έμεινε κυρίως το τελευταίο: 雨过天晴
    yǔ guò tiān qíng [yu guo tian qing]rain past heaven bright
    The rain has gone, the sky brightens
    Things are improving. Hope for the future

  14. #14
    τι διάβασα μόλις τώρα(σε απευθείας σύνδεση με το γραφείο μου)

    συναισθηματικός δείκτης νοημοσύνης(εμοσιοναλ ιντελιτζενσ κουαλιτι) ,πολύ άνθρωποι έχουν χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη,δηλαδή δεν έχουν ΥΠΟΜΟΝΗ, δεν περιμένουν κ ο εγκέφαλος μαθαίνει να δρα πάρα πολύ γρήγορα με σκοπό να καλύψει τις ανάγκες σε πρωτογενές επίπεδο και με ένα πρωτόγονο τρόπο σαν άμυνα απέναντι στους κινδύνους μιας επιβίωσης στη ζούγκλα.

    στους ανθρώπους που συναισθηματικά είναι πιο προηγμένοι κ έχουν την ικανότητα να περιμένουν, ο εγκέφαλος ταυτόχρονα φτιάχνει πιο πολλές δικτυώσεις -διασυνδέσεις- νέους νευρώνες και εκείνη την στιγμή εμβαθύνει και επεξεργάζεται τι συμβαίνει ,γιατί συμβαίνει, γιατί πρέπει να αντιδράσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. έτσι αυτό καλλιεργείται κ επέρχεται η ωρίμανσηκαι έτσι αυξάνεται το συναισθηματικό αι κιου.

    έτσι την επόμενη φορά που θα κλιθεί να αντιμετωπίσει μια παρόμοια κατάσταση θα είναι περισσότερο ενδυναμωμένος ,θα έχει δημιουργήσει περισσότερες αντιδράσεις κ κάθε φορά που θα ελέγχει έστω κ από λίγο τις παρορμητικές αντιδράσεις του θα αισθάνεται όλο κ πιο ισχυρός απέναντι στις διάφορες προκλήσεις.

    σε αυτούς τους ανθρώπους μια πολύ καλή άσκηση είναι η αναμονή, πχ περίμενε 5 λεπτά,κατέβασε το πιρούνι,μάσησε αργά, βγες για δύο λεπτά στον καθαρό αέρα,πάρε έναν δικό σου άνθρωπο να μιλήσεις,πάρε δέκα βαθιές εισπνοές. έτσι ο άνθρωπος μαθαίνει να αυξάνει την αντοχή του. ένα κλασικό παράδειγμα που συχνά λειτουργεί στα άτομα με συναισθηματική διαταραχή είναι το πείραμα του γουόλτερ μικελ καθηγητή του πανεπιστημίου του στάνφορντ με τα παιδιά κ τις καραμέλες όπου απευθύνοντας το δίλημμα σε ένα παιδί "θέλεις μια καραμέλα τώρα ή δυό καραμέλες περιμένοντας λίγο?"

    στην συνέχεια της μελέτης του πειράματος τα παιδιά που διάλεξαν τις δύο καραμέλες όταν αξιολογήθηκαν έπειτα από μερικά χρόνια αποδείχθηκε οτι σαν έφηβοι έκαναν καλύτερες επιλογές στην ζωή,ενώ τα παιδιά που δν περίμεναν παρουσίασαν δυσκολίες στην εφηβεία.

  15. #15
    Δεν έχω την υπομονή να μην ζυγίζομαι κάθε μέρα...
    Χθες η ζυγαριά έδειξε 106,6 και σήμερα 107,1.
    Αυτό ήταν ικανό να μου χαλάσει η διάθεση πρωι πρωί.
    Και ενώ προσπαθώ να κάνω θετικές σκέψεις, δεν το καταφέρνω και αισθάνθηκα πείνα (σίγουρα συναισθηματική).
    Και ήταν συναισθηματική γιατί έκανα για λίγα δευτερόλεπτα την σκέψη "Γιατί να μην έχω μερικές σοκολάτες να τις φάω τώρα; Έχω χάσει με την διατροφή την γνώριμη παρηγοριά μου."

    Συνειδητοποιώντας τί σκέφτηκα, αισθάνομαι ότι βρίσκομαι σε καλό δρόμο, γιατί μπορώ ν' αναγνωρίζω τα συναισθήματα που με οδηγούν σε υπερφαγικό πια.

    Τώρα αισθάνομαι καλύτερα και μου έχει περάσει η διάθεση για γλυκά.

    Καλημέρα!

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •