οι αρετές της υπομονής/το ημερολόγιο της Σου Σου - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 101 of 101
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Πολυ ομορφο!!

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Έλπίζω να έχω την υπομονή που πρέπει και παρα τις διακοπές που έρχονται να μπορεσω να συγκρατηθώ για να δω το πολυπόθητο 9.... Με χωριζουν 2 κιλά !

  3. #93

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Το 9 δεν το εχω δει ακομα αλλα ακκμα συγκρατουμαι κ το παλευω παρα τις προκλησεις!! Οποτε η υπομονη υπαρχει ακομα.. κ ελπιζω να συνεχιστει!!

  5. #95

    το ημερολόγιο της Σου Σου

    αποφάσισα να ακολουθήσω το ρεύμα του φόρουμ κ να έχω ένα ολόδικο μου τόπικ αλλά για να μην καταχραστώ τον χώρο είπα να χρησιμοποιήσω ένα άλλο τόπικ που είχα ανοίξει στο παρελθόν. (σχόλια, συστάσεις κ παραινέσεις όλα ευπρόσδεκτα)
    το λοιπόν εγώ είμαι η γνωστή Μαντάμ Σου Σου και ήθελα να συνοψίσω την κατάστασή μου. από τα 15 μου βουλιμική έφτασα 30 και δεν κατάφερα και πολλά πράγματα, η διαταραχούλα μου είναι σε ύφεση αλλά αθεράπευτη παρόλα αυτά και αυτό το λέω για να νιώσω καλύτερα. κατά καιρούς έχω πάει σε διάφορους γιατρούς να με βοηθήσουν ,συνήθως δεν ακολουθώ τις οδηγίες τους (αναρχία ) ή δεν έχω την υπομονή να συνεχίσω την θεραπεία, προτιμώ πάντα την αυτοβοήθεια γιαυτό μάλλον και δεν θεραπεύομαι. αυτοσαμποτάρομαι φυσικά για πολλούς και διάφορους λόγους.
    το πρόβλημα μου είναι οτι έχω κάνει τις ορμόνες μου να χορεύουν τσα τσα και μαρέγκε και έχω θέματα ενδοκρινολογικής φύσεως που προστάζουν μια απώλεια 10% ,ένα σταθερό βάρος (αυτά τώρα πως θα τα πετύχω ακριβώς?) μπόλικη αερόβια άσκηση, διατροφή χωρίς πολλούς πολλούς υδατάνθρακες κ γλυκά κ πάνω απόλα καλή ψυχολογία.

    πέρσι αποφάσισα από το νέο έτος να πάω σε ψυχολόγο. το πάσχα σταμάτησα αλλά λέω να ξαναρχίσω την προσπάθεια. το θέμα είναι οτι κάθε φορά που πήγαινα μετά είχα κ ένα επεισόδιο υπερφαγίας ή ακόμα χειρότερα έκανα ένα βουλιμικό πάρτυ. μάλλον τα συναισθήματά που μου έβγαζε δεν μπορούσα να τα διαχειριστώ κ ξεσπούσα στην μάσα, ή το έκανα σαν επιβράβευση.
    συνειδητοποίησα κάποια πράματα όμως, όπως οτι θέλω κατα βάθος να είμαι παχιά για να την σπάσω στην μαμα μου (νιανιανιανιανια) όπως κ η ανάγκη να είμαι αδύνατη κ αυτή είναι γιατί δεν ένιωσα την αποδοχή που θα έπρεπε σαν παιδί κεγώ. και διάφορα άλλα ας μην γράψω βιβλίο τώρα εδώ για τις συναισθηματικές μου λακουβίτσες.

    ας γράψω όμως εδώ σε εσάς τους στόχους μου μέχρι να τελειώσει το 2016 έτσι για να έχω την ψευδαίσθηση της αίσθησης και της οργάνωσης αλλά κ να θυμάμαι τι έχω πετύχει γιατί καμιά φορά γίνομαι αυστηρή ή ματαιόδοξη.
    1)θα ήθελα για τον μήνα οκτώβρη να έχω κάνει το βήμα να επισκεφτώ ξανά την ψυχολόγο μου
    2)θα ήθελα να συνεχίσω να κάνω τα βηματάκια μου και μέχρι το νέο έτος να έχω φτάσει τα 10000/ μέρα
    3) να έχω βρει ένα δημιουργικό χόμπυ κ να το έχω ξεκινήσει
    4) να συνεχίζω να μαγειρεύω κ να αποφεύγω τα πολλά τζανκ
    5) να έχω δει κ μια βελτίωση στο βάρος τέτοια ώστε να μου χωράει άνετα το μπουφάν μου το χονδρό (που είναι για τα πολλά κρύα)
    6)να συγχωρέσω την δόλια μάνα μου κ να με αφήσω ήσυχη.
    7) να σταματήσω να κατηγορώ τον εαυτό μου για όλα τα δεινά του κόσμου
    8) να διαβάζω τα βιβλία μου κ να μην τριγυρνώ στο ίντερνετ σα την άδικη κατάρα
    9) να προσπαθώ να κοιμάμαι καλά(πράμα που βελτιώνεται όταν ακολουθώ το 8.
    10) να μάθω να διαχειρίζομαι τον θυμό μου κ το αίσθημα αδικίας που με κατακλύζει κ να μην απασχολώ το μυαλό μου με το ίδιο κ το ίδιο θέμα.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    77
    Μαντάμ Σου Σου διαβάζοντας το μήνυμά σου είναι πραγματικά σαν να βλέπω εμένα. Έχω βάλει τους ίδιους στόχους.Οι στόχοι 6,7 και 8 μου φαίνονται οι πιο δύσκολοι (δεν βοηθάει και αυτήν η μάνα μου να τη συγχωρέσω χαχαχα).Την ψυχολόγο την ξεκίνησα πριν ένα μήνα (γιατί έχω και μία καταθλιψάρα εκτός όλων των άλλων) όλα τα άλλα τα δουλεύω ακόμα όσο μπορώ.Το ότι σε πιάνουν υπερφαγικά μετά την ψυχανάλυση πρέπει να το συζητήσεις με την ψυχολόγο σου για να βρεις ποια συναισθήματα είναι αυτά που σε οδηγούν εκεί.Ίσως και να μην σε βοηθάει η συγκεκριμένη και να πρέπει να βρεις άλλη.Ξεκίνα σιγά σιγά και μην πιέζεις τον εαυτό σου, ένας στόχος κάθε φορά.Η οργάνωση ήταν και είναι κάτι που δεν κατέχω και εγώ όπως καταλαβαίνεις σε μεγάλο βαθμό, οπότε κατανοώ πλήρως την ανάγκη σου να τα γράψεις εδώ για να τα βλέπεις.Το ότι προσπαθείς να θέτεις στόχους συνεχώς και δεν τα παρατάς είναι το πιο σημαντικό που έχεις πετύχει. Σου εύχομαι λοιπόν καλή επιτυχία είσαι σε καλό δρόμο και πιστεύω θα τα καταφέρεις!!!

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Μανταμ μου αρεσουν οι στοχοι σου, ειναι ελπιδοφοροι κ πολυ ομορφα διατυπωμενοι. Ευχομαι να τους καταφερεις ολους!! Οταν θελεις νασε συγχωρουν πρεπει κ να συγχωρεις, εισαι πολυ νεα κ εχεις δυναμη να τα πετυχεις ολα!!

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Μπράβο Μαντάμ Σου Σου, πολύ χαίρομαι που έχεις τέτοιους στόχους,
    σιγά σιγά θα τους καταφέρεις όλους!
    γέλασα πολύ με το "αναρχία"
    :spin:

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Εγώ θα σου ευχηθώ ο δρόμος για την επίτευξη των στόχων σου να είναι γεμάτος υπομονή!!
    Ένα βήμα τη φορά!
    Venceremos

  10. #100
    σας ευχαριστώ κορίτσια μου!

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Μανταμ Σου Σου πολυ ωραιοι στοχοι και εφικτο να επιτευχθουν!!! Θα τα πας τελεια!

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •