Εξετάσεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    εγω ειχα την τυχη κ πηγαινα κ με εναν συμφοιτητη μου στα τελευταια μαθηματα που ελεγε ολο ατακες...εκει να δεις!γελιο απ τη μια,τρεμουλο απ την αλλη,απο μεσα μου \'\'δε θα περασει\" κ ο Θεος βοηθος.....!!!!κωμωδια....,αλλα περασε κ αυτο!!!

  2. #17
    katerina sou eyxomai kalh epitixia mi koitas piso .. xese oti ekanes prin!! go go.. kai afou eisai kai diavasmenh tha ta pas perifima! o monos sou exthros einai o allos ou o eautos kai efoson exeis epiroei epano tou ,nika ton kai grapse gia 300!!! good luck loipon kai mi masas emeis edw tha sou stelnoume thetiki!!!!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    120 μαθηματα?ντρεπομαι που ειχα 43
    εχεις φαει 3 γαιδουρια, δε θα κολλησεις στην ουρα!
    η αληθεια ειναι πως κι εγω πολλες φορες ηθελα να σηκωθω να φυγω απο το αμφιθεατρο στην εξεταστικη, αλλα εμενα με επιανε κατι αλλο.μια βαρεμαρα, μια αηδια, μια ματαιοτητα, κανενα ενδιαφερον.ενα πραγμα \"τι κανω εγω εδω, τι σχεση εχω με τους αλλους φοιτητες, τι σχεση εχω με τισ σπουδεσ και τισ επιστημες, θελω να φυγω απο δω τωρα, δε με νοιαζουν τα πτυχια και τα μαθηματα\". Δεν ξερω ακομα απο που ηταν αυτο.Δεν ηθελα να \"μεγαλωσω\", να βγω στην αγορα εργασιας?Δε μου αρεσε το αντικειμενο? Η αληθεια ειναι οτι σιχαινομαι το εκπαιδευτικο συστημα, τους καθηγητες, τις γραμματειες, τισ γραφειοκρατειες, τις \"αντικειμενικες\" αξιολογησεις και βαθμολογιες των γραπτων\", τους φοιτητες \"ζομπι\" κτλ κτλ. αλλα δεν τη γλιτωσα, μπηκα και χορεψα.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    43
    120? εγω εχω 50 και έχω περάσει τα 5!! Τι να πω? Κατερινα αφού έχεις διαβάσει μη φοβάσε τιποτα!! Εγω ουτε καν μπαίνω στο αμφιθέατρο. Δε μπορώ με τίποτα. Υπάρχουν και χειρότερα. Ετσι κι αλλιώς ο βαθμός του πτυχίου σου έχει διαμορφωθεί. Είτε γράψεις 5 είτε 7 μικρό το κακό.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πιτσιρικας ημουν πολυ je m\'en fous και συνηθως πηγαινα και εδινα κολα λευκη με σταφιδες (οπως λεγαμε μετα και γελαγαμε με τους συμφοιτητες) γιατι το βραδυ μαζευομασταν να διαβασουμε αλλα βγαζαμε την τραπουλα εξω και αρχιζαμε την χαρτοπαιξια:P
    Τωρα ομως μεγαλωσα...οτι κανω το κανω κατα καποιο τροπο σοβαρα γιατι εκτιμω τον χρονο μου και ναι αισθανομαι την ενταση στις εξετασεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Χμμμ αυτο που συμβαίνει αυτές τις μέρες στο κεφάλι μου έίναι τρομερά εκνευριστικό γμτ αγχώθηκα τόσο πολύ στην ιδέα του αγχους που όλη την ώρα είμαι ανησυχη, νευρική, συνέχεια σκέφτομαι ότι κάτι ασχημο θα συμβεί σε αυτούς που αγαπάω, ότι κάτι έχω αλλο ψυχιατρικά εκτος απο αυτό που έχω διαγνωστεί, ότι είμαι ανικανη, χαζή, εκνευριστική, αντιπαθητική και δεν ξέρω και εγω τι..
    Τεσπα πάω να προσπαθήσω να χαλαρώσω γτ δεν θέλω ουτε καν να τα σκέφτομαι
    Take care every1

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Δεν ξερω αν εχει πολυ σχεση αυτο που θα σου πω αλλα οταν ημουν στα τελευταια μαθηματα μου ρχοταν συνεχεια ασχημες σκεψεις για τους δικους μου για μενα(οτι θα πεθανω) να περναει ολη η ζωη σε φλασακι ανα διαστηματα,να μου ρχονται εικονες διαφορες αλλα τελικα πιστευω οτι ειναι μια διαδικασια οπου μια φαση τελειωνει κ περνας σε αλλη.Ειναι ο φοβος ισως της αλλαγης που προσπαθει να βρει διεξοδο κ βρισκει οπου να ναι.Καταλαβαινω πολυ πως νιωθεις νομιζω κ σου λεω αστα ολα κ προχωρα στο στοχο σου:πες θα το σκεφτω το βραδυ τωρα κανω δουλεια!Ενα συνθημα που μου ρθε προχθες που ημουν αγχωμενη:\'Μπαινακης,βγαινα κης(για τα αυτια),το κεφαλι ψηλα κ.. μπροστα!\'Τι να κανουμε με αυτο το αγχος!!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Το ξέρω ότι όλες αυτές οι σκέψεις μου έρχονται απο το φόβο να προχωρήσω.
    Εχω κάνει αλλαγές ή εχω σταματήσει πράγματα που ήταν αυτοκαταστροφικά σε αρκετούς τομείς αλλά και παλι στο τομεα που αφορά την επαφή μου με πολύ αγνωστο κόσμο ή στο να έχω μια καλή επίδοση σε εξετάσεις και ταυτόχρονα να είμαι με πολύ αγνωστο κόσμο μου φαίνεται σαν βουνό να το κάνω και μάλιστα σε πρακτικό επίπεδο..
    ΄
    Υγ λ\'εω 120 μα8ήματα αλλα βασικά ειναι 60 θωρίες και 60 τα αντίστοιχα τους εργαστήρια, απλα έχουν διαφορετική εξεταση άλλη μέρα άλλη ώρα άλλη ύλη, μπορείς να έχεις πχ περάσει τη θωρία και να χρωστάς το εργαστήριο ή το αντίστροφο γιαυτό και τα μετράγαμε με τους συμφοιτητές σαν διαφορετικά \"μαθήματα\" και μου έχει μείνει χεχε η δύναμη της συνήθειας

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by kater1na
    αλλά και παλι στο τομεα που αφορά την επαφή μου με πολύ αγνωστο κόσμο ή στο να έχω μια καλή επίδοση σε εξετάσεις και ταυτόχρονα να είμαι με πολύ αγνωστο κόσμο μου φαίνεται σαν βουνό να το κάνω και μάλιστα σε πρακτικό επίπεδο..
    Επαφη δε θα εχεις με πολυ κοσμο,θα πας πα κατσεις σε μια θεση κ αυτο ειναι ολο!
    Η καλη επιδοση ειπαμε πως δεν παιζει πλεον ρολο,οποτε ξεαγχωσου κ απ\'αυτο!
    Οταν θα σαι με πολυ αγνωστο κοσμο,επικεντρωσου στο γραπτο σου κ αυτο ειναι ολο.Αλλωστε δε θα τυχει κατι απροοπτο ολοι το αγχος τους θα εχουν κ ολοι το μυαλο τους στο γραπτο κ τιποτα παραπανω!Αν σε αγχωνει πολυ που θα σαι αναμεσα σε αλλους,γιατι?σκεψου κ απαντησε.Παντως ετσι ειναι.Ολοι εχουν αγχος κ ολοι εχουν το μυαλο τους στις εξετασεις.κανενα απροοπτο,καμια επαφη!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Εχε μεχρι στιγμης σιγουρα εχω περασει 2

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Αυτο που με ενοχλει πάρα μα πάρα πολύ όμως σε αυτή τη διαδικασία είναι ότι έχουν γίνει αυτό που λέμε τα νευρα μου σαν τεντωμένη χορδή
    Προσπαθώ μεν να κάνω το καλύτερο απο την άλλη πιστεύω ότι δεν μπορώ να τα καταφέρω.. και σκέφτομαι συνέχεια ότι αυτό που διαβάζω παρότι το καταλαβαίνω δεν μπορώ να το θυμηθώ με λεπτομέρειες (γιαύτο εξάλλου στα μόνα μαθήματα που είχα πάντα έφεση ήταν μαθηματικά φυσικοχημείες αντε και όσα ζητούσαν να πεις την άποψη σου για κάτι άλλά μη με ρωτήσεις ονόματα, ημερομηνίες, νούμερα, ακριβέις ορισμούς όπως αναγράφονται κάπου δεν υπάρχει περίπτωση εδώ δεν θυμάμαι το τηλέφωνο μου που έχω τον ίδιο αριθμό 8 χρόνια λολ)

    Τεσπα όμως βλέπω απο το τρόπο που βαθμολογούν οι διορθωτές ότι αν δουν ότι έχεις το γενικό νόημα σε περνάνε οπότε προσπαθώ να το ξεπερνάω αλλά σκαλώνω γμτ και όταν σκαλώνω οτι και καλά αυτό που διαβάζω δεν μπορώ να το θυμηθώ μετά δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με τιποτα, το μυαλό μου αρχίζεται και σκέφτεται ότι να ναι και επειδή στην οικογένεια υπάρχει 24/7 drama ενώ τον υπόλοιπο καιρό εχω πάρει απόφαση ότι δεν είναι δική μου ευθύνη \'οταν είμαι σε αυτή τη φάση δεν έχω καμία ελπίδα να αποστασιοποιηθώ και να ηρεμήσω πόσο μάλλον να συγκεντρωθω

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Το drama που αναφέρεις σχετίζεται με τις εξετάσεις σου ή είναι άλλης αιτίας?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Καμια σχέση με τη σχολή απλά ο καθένας έχει τα προβλήματα του και για να ξεσπάσει ουρλιάζουν όλη μέρα non stop και πρόβλημα να μην έχουν θα βρούν αφορμή στο οτιδήποτε... κλασικές φράσεις: γιατί αυτός με κοίταξε....., με κο0υτσομπολέυουν...., με βρίζουν..., ολοί με μισήτε..., είσαι η μοναδική που μπορει να με βοηθήσει...., εισαι η μοναδική ελπίδα γτ αλλιως θα αυτοκτονήσω...., μην επμιστεύεσαι κανένα...., μην τον υποστηρίζεις..., α ωστε και εσύ εναντίον μου είσαι..., έχετε βάλει όλοι σκοπό να μου κάνετε ...
    Το θέμα δεν είναι μόνο το drama αλλά και το ότι εγώ ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να διαχωρίσω τη θέση μου και να πάψω προσπαθώ να κάνω κάτι για να σταματήσει... Οποτε είμαι ήρεμη τα έχω καταφέρει όταν είμαι πιεσμένη είμαι τόσο ευάλωτη που με το που τα ακούω με πιάνει κατάθλιψη και νεύρα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    κατερινα αφου αντεχεις αυτη την οικογενειακη κατασταση αντεχεις τα παντα.εχω μια ξαδερφη χρονια καθηγητρια με παιδι.πριν 2 χρονια θυμαμαι με ποση εμπιστοσυνη στον εαυτο της ελεγε στο γιο της να διαβαζει και να μην αγχωνεται,να ειναι καλος μαθητης,να μην κλεβει με σκονακια και πως οι εξετασεις ειναι στο μυαλο μας.
    το αστειο της υποθεσης ειναι πως κανει μια αναβαθμηση στο πτυχιο της,ενα εξαμηνο διαβασματος με τελικες εξετασεις στο τελος.περιτο να σου πω πως σιγουρια και εμπιστοσυνη εξανεμιστηκαν στο δευτερολεπτο,τα σκονακια επαιρναν και εδιναν,και οι ερωτησεις σε φροντιστηρια για σοσ σε καθημερινη βαση.(τελικα περασε χεχεχε).
    αυτο που θελω να πω ειναι πως οι εξετασεις αγχωνουν,το αγχος παει πακετο με την λεξη εξεταση.αδερφακια μικρα,αγαπημενα δεν χωριζονται ποτε.εκτος αν δεν σε ενδιαφερει οποτε σπας πλακα με τους αλλους.Στο συνιστω καποια στιγμη να παρεις καποιο μαθημα που δεν σε ενδιαφερει να δεις και την αλλη οψη του νομισματος και ισως να αλλαξει λιγο η προοπτικη σου για αυτο το θεμα.(λιγο θα αλλαξει,μην περιμενεις θαυματα).

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Πώς σου φαίνεται η ιδέα να περάσεις τις τελευταίες 3 μέρες πριν από τις εξετάσεις διαβάζοντας κάπου αλλού? Κάπου που καταλαβαίνουν από διάβασμα βέβαια. Πχ σε μία συμφοιτήτριά σου, σε τίποτα ξαδέλφια κλπ. Εγώ το είχα δοκιμάσει κάποτε και δούλεψε πολύ καλά. Πέρασα ένα μάθημα που με είχε δυσκολέψει πολύ παλιότερα.
    Βρίσκεσαι σε νέο χώρο, αφήνεις πίσω τα προβλήματα και τους συνειρμούς που σχετίζονται με αυτόν και στο τέλος τέλος δεν είναι και καμια απόφαση ζωής για να τα χαλάσεις με τους δικούς σου. Φεύγεις για να διαβάσεις καλύτερα και θα ξαναγυρίσεις...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •