Εξετάσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194

    Εξετάσεις

    Ενα από τα μεγαλύτερα κολλήματα της ζωής μου αφορά το θέμα αυτό.
    Δεν μπορώ να δώσω εξετασεις (΄μαθημάτων εννοώ όχι αίματος εκει δεν έχω προβλημα αν μπορούσα δηλαδή αντι να δώσω εξεταστική να δώσω 10 μπουκαλια αίμα για εξετάσεις θα το έκανα λολ )
    Δεν μπορώ με τίποτα να πεισω τον εαυτό μου να πάει να γράψει μπορεί να έχω διαβάσει την ύλη, να έχω διαβάσει τα sos, να έχω διαβάσει παλιά θέματα, να έχω κάνει σχεδιαγράμματα ότι οτιδήποτε πιθανό να μου εξασφαλίσει την επιτυχία στις εξετάσεις μην πω για τις άπειρες φορές που έχω φτάσει μεχρι τη πορτα του αμφιθεάτρου αλλά δεν μπήκα μέσα.
    Και δεν είναι ότι μπορεί να έχω ταχυπαλμία ή να με αγχώνει ο χρόνος μεχρι να μας δώσουν τα θέματα ή ότι το αμφιθέατρο θα έιναι γεμάτο κόσμο εντάξει μπορεί να περνούν απο το μυαλό μου για κάποια δευτερόλεπτα στην αρχή αλλά μετά το ξεπερνάω αμέσως
    Αυτό που κυρίως με απασχολεί είναι ότι δεν θα μπορέσω να θυμηθώ αυτά που ξέρω και να τα γράψω και πραγματικα πριν μπω μέσα ετσι νιώθω ότι δεν ξέρω τιποτα απολύτως και κολλάει αυτή η σκέψη στο μυαλό μου και σκέφτομαι τι να μπω μέσα να κάνω αφου δεν θα ξέρω να γράψω καλά. Ξέρω ότι έχω διαβάσει τόσες πολλέσ φορές τα μαθήματα που χρωστάω και να μπω μέσα την βάση την έχω εξασφαλισμένη ότι θέματα και να βάλει αλλά δεν θέλω να πάρω τη βάση. Δεν μου αρκεί γτ όταν θα πάω σπίτι μου και θα έχω ξεμπλοκάρει θα θυμηθώ όλα όσα ήξερα και δεν έγραψα και θα θυμώσω και θα σκαλώσω και φτου απ την αρχη θα φοβάμαι στην επόμενη εξέταση οτι θα γίνει το ίδιο.
    Κάθε φορά που πάω να μιλησω στο ψυχ. για αυτό το θέμα οι μόνες λέξεις που μπορώ να πω είναι δεν μπορώ να δώσω εξετάσεις αλλά δεν μπορώ να συνεχισω την κουβέντα ποτε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Μιλας υποθετικα.σου εχει συμβει να μπεις για εξετασεις,να μπλοκαρεις κ να ξεχασεις η απλα ειναι μια φοβια?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Μου έχει συμβει αρκετές φορές να μη θυμηθω πράγματα που ξέρω ή να μην μπορώ να τα διατυπώσω ιδίως όταν οι εξετάσεις είναι σε μάθημα που δίνεται προφορικά και να πάρω χαμηλό βαθμό αλλά όχι να με κόψουν.
    Παρόλαυτα η σκέψη αυτή στο μυαλό μου τα τελαυταία χρόνια (αφοτου εκδηλώθηκαν τα συμπτώματα αγχώδους διαταραχής και κατάθλιψης παρότι πια δεν παθαίνω κρίσεις πανικού και δεν μπορώ να πω οτι η διάθεση μου θυμίζει τιποτα απο αυτά που ένιωθα όταν είχα κατάθλιψη) εχει διογκωθεί σε τέτοιο βαθμό που στο συγκεκριμένο τομέα δεν μπορώ να την απομυθοποιήσω.
    Βασικά εκτός απο εδώ που γράφω τώρα δεν μπορώ να μιλήσω για αυτό το θέμα ούτε στους δικούς μου ούτε στον ψυχ. δεν μπορώ πχ να σκεφτώ ούτε καν πια είναι τα συναισθήματα μου για αυτό ή αν είναι μόνο αυτή η ιδέα η κάτι περισσότερο και τώρα πχ που σου γράφω δεν σκέφτομαι καν γτ συμβαίνει το μόνο που ύπάρχει σαν σκέψη μέσα μου είναι οτι δεν θέλω να δώσω εξετάσεις λολ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Ο κακόμοιρος ο μπαμπας μου κάθε φορά που έδινα εξετάσεις απο το σχολείο, αγγλικα, γαλλικά,πανελλαδικές, μέχρι σήμερα εβλεπε τις αντιδράσεις μου τις μέρες πριν τις εξετάσεις και την αρνηση μου κάθε φορά να παω (Εκανα όπως τα παιδάκια που αρχίζουν και φωνάζουν και κλαίνε χτυπιούνται) καθόταν πάντα μαζί μου στεναχωρημένος που αντιδρούσα έτσι και μου έλεγε ότι δεν έχει σημασια ότι και να γράψω ακόμα και να γράψω μονάδα.. και τώρα μου λεει αν βλέπω οτι δεν μπορώ δεν είναι αναγκη να πάω να πάρω το πτυχίο δεν εξαρτάται η ζωή μου απο αυτό και τα λοιπά
    Αλλά μου αρέσει να διαβάζω και μου αρέσει και το αντικείμενο της σχολής μου ασε που απο τα 120 μαθήματα έχουν μείνει τα 15 δεν μπορώ να αφήσω μια χαζή φοβία να κοντρολάρει τη ζωή μου αλλά δεν ξέρω και πότε θα πάρω την απόφαση και τη δύναμη να την πολεμήσω... Ηδη δύο χρόνια τ΄ςρα έχω σταματήσει να πηγαίνω στην εξεταστική..κάθομαι διαβάζω αλλά δεν πάω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Παρατηρησα οτι στο πρωτο μην. γραφεις \'δε μπορω\' να δωσω εξετασεις ενω στο δευτερο-τελευταια σειρα-\'δε θελω\' να δωσω εξετασεις.Μηπως δε θες για αλλο λογο?αν επιτρεπεται τι ετος εισαι?Μηπως στοχευεις στο αριστα κ νιωθεις δε σου φτανει η προετοιμασια?συζητησε το,θα σου κανει καλο..

  6. #6
    Katerina κατα την γνώμη μου αυτο που θα έπρεπε να απομυθοποιήσεις, είναι η ανασφάλεια που σου δημιουργεί μια προκατάληψη για το πώς θα τα πάς και αν θα θυμηθείς όλα όσα έγραψες..
    Γιατι δε κάνεις μια δοκιμή; Τι έχεις να χάσεις; Στην τελική μόνο να κερδίσεις έχεις γτ αν το έχεις διαβάσει καλα θα το περάσεις, αλιος το ξαναδείνεις άλλη φορα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Ειμαι επι πτυχίω κρίσεις πανικού έπαθα στο 5ο έτος και παρότι ήμουν σε χάλια κατάσταση τελείωσα όλα τα μαθήματα με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις και έδινα μαθήματα κανονικά αλλά μετά απο το πεμπτο έτος βρήκα την ευκαιρία να κλειστω στον εαυτό μου και πήγαινα αραιά και που απο σχολή κυρίως για τη πτυχιακή μου όταν την τελειωσα και αυτή επειδή δεν είχα λόγο να βρίσκομαι στη σχολή παραμόνο σε εξεταστική αρχισε το όλο θέμα να το αποφεύγω
    Σιγουρα μπορώ αλλά δεν θέλω και σίγουρα πρέπει να το συζητήσω γτ όσο το κρατάω μέσα μου τόσο πιο μεγάλο γίνεται

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Αρα στην ουσια τα δυσκολα περασαν!105 μαθηματα!!!Δε σου φτανει απλα να περασεις τα υπολοιπα η θες αριστα?Αλλωστε ο βασικος βαθμος εχει ηδη διαμορφωθει...Αλλα παιζει τοσο σημαντικο ρολο?πιεσε τον εαυτο σου κ καντο...εγω εκανα 8 χρονια να τελειωσω κ πιεσα τον εαυτο μου στο τελος.θυμαμαι προχωρουσα κ συνεχεια-αδιακοπα ελεγα συνεχεια μεσα μου:\'ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!!!!!!!\"....Κ εννοουσα ολον αυτον τον μαγνητη που με γυριζε πισω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Να χάσω τιποτα... να κερδίσω πολλά
    Το πρώτο βήμα είναι το δύσκολο αλλά και σιγά και το βήμα χεχε
    Άυτό με την αποφυγή πάντως είναι τρελλο τριπακι αν μπεις μέσα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Παλια πηγαινα σχολη μονο για καφε.8ο ετος πηγαινα κ παρακολουθουσα απλα για να μπω στο κλιμα της φοιτητριας..Εγω ειχα το αλλο ημουν το ατομο με τις λευκες κολες..Μια φορα θυμαμαι διναμε ενα πολυ δυσκολο μαθημα κ διπλα μου εκατσε μια φιλη μου.Κλασσικα πηγα να σηκωθω κατευθειαν κ τοτε σηκωθηκε κ η φιλη μου κ μου ειπε αν φυγεις εφυγα κ γω.Ετσι εκατσα με το ζορι...κ το περασα....Τι να πω!ολα στο μυαλο ειναι..εγω στην ουσια δεν ηθελα να παρω πτυχιο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Τhnx παιδια και μόνο που μιλήσαμε τώρα νιώθω ήδη πιο χαλαρή
    Σε αυτό που λές agh έχεις δίκιο για το μέσο όρο τώρα που το σκέφτομαι έχεις δίκιο
    Αρα τι να γράψω 5 τι να γράψω περισσότερο η διαφορά θα είναι ελάχιστη
    Χμμμ απελευθερωτικό ακουγεται

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    εεεε!ναι!!!!!!!!εδω μιλαμε για 105!!!!!!!!στα 15 θα κολλησουμε!!!!!!!!!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Θυμήθηκα τώρα το καθηγητή που μας έκανε βιοχημεία και έλεγε πως κάθε χρόνο κρατά σε τετράδιο τα πιο άκυρα που του γράφουν στις εξεταστικές και επειδή όταν είχε ερθει η εξεταστική εκείνο το έτος δεν είχαμε κανενας ελπίδα να το περάσουμε και αποφασισαμε για χαβαλέ να μπούμε και να του γράψουμε ότι πιο άκυρο υπήρχε στις ερωτήσεις λολ πρέπει να τον τροφοδοτήσαμε με αρκετό υλικό

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    σεπτεμβρη βαζουν κ πιο ευκολα.... ευκαιρια...!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Παιδιά χίλια thnxxx μου ανεβάσατε το ηθικό!!!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •