Προσοχη στους ''Ειδικους''
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069

    Προσοχη στους ''Ειδικους''

    Speechless...

    Ή μάλλον θα πω κάτι... Μου θύμισες μια καλή μου φίλη, που είχε βαρβάτο διατροφικό πρόβλημα και επισκέφτηκε φημισμένη διατροφολόγο η οποία την αποκαλούσε γουρούνι, την έκανε να νιώθει υπεύθυνη για το πως ήταν, στις επισκέψεις την έκανε να σιχαθεί τροφές (όπως το ελαιόλαδο) γιατί ήταν ανθυγιεινες κι εννοείται πως αφού έκλεινες ένα συνολο επισκέψεων αποκάλυπτε ότι είχε ένα ολόκληρο ινστιτούτο και προωθούσε κρέμες και θεραπείες πανάκριβες...

    Ευχαριστώ πολύ για την ιστορία που μοιράστηκες... Μπράβο σου που ξέφυγες και που είχες το θάρρος να υποστηρίξεις τη θέση σου, να ψάξεις για την κυρία και να δικαιωθείς...

  2. #2
    Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι.
    Θυμάμαι η πρώτη ψυχολόγος στην οποία πήγα (και μάλιστα την πλήρωνα τότε 50 ευρώ το 50-λεπτο παρακαλώ! λεπτό και ευρώ ένα πράμα!),
    δεν θυμόταν τα συμπτώματα της κατάθλιψης,
    και για να διαπιστώσει αν έχω κατάθλιψη, άνοιξε μπροστά μου (!) ένα βιβλίο να διαβάσει τα συμπτώματα!!
    Επίσης, πριν φύγω κάθε φορά έλεγχε με ειδικό μαρκαδοράκι αν το 50ευρω που της έδινα ήταν γνήσιο!
    Αλλά ήταν η πρώτη μου εμπειρία με ψυχολόγο, ήμουν και μικρή και ανυποψίαστη και μου πήρε μερικούς μήνες μέχρι να την κόψω.

    Τέλος πάντων...
    Οι ψυχολόγοι είναι ευαίσθητο θέμα...

  3. #3
    Συγγνώμη αλλά με πως στην ευχή σου εφυγαν 50000 σε ψυχολόγο? Μήπως σου ξέφυγαν κάνα δυο μηδενικα???


    Ματζουράνα ισχυει πολύ απατεώνες στην Ελλάδα,ασχετοι κ δεν ειδικεύονται κ κάπου,τα αναλαμβάνουν όλα στην καλύτερη με ενα πτυχίο κ δυο τρια σεμιναρια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Και ερχεται και ο ψυχολόγος του φόρουμ να απαντησει! Επιτρεψτε μου να λύσω κάποιες παρεξηγησεις.... κα αρχας ΚΑΝΕΝΑ προπτυχιακο πρόγραμμα ψυχολογίας δεν σε κανει ψυχολογο. Σε κάνει συμβουλο ψυχικης υγείας (αυτο ισχυει και για Ελλάδα και για εηωτερικό). θες μεταπτυχιακό για ειδικεύση και για να ανοιξεις γραφειο ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ και όχι ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ. Γενικά, ειδικά στην Ελλάδα στο όλο θεμα ειμαστε ΠΟΛΥ πίσω. Λίγοι ειναι πραγματικοι επιστημονες, και συνηθως δυστυχως είναι αυτοι που εχουν σπουδάσει έξω ή έστω σε αγγλικο πανεπιστημιο εντος Ελλάδας (εγώ π.χ είμαι στο Derby του Med College). Γενικά χάλια η κατασταση με τους "ψυχολόγους" και θα σας προτεινα ποτε ποτε ποτέ να μην πάτε σε ψυχολόγο αν δεν δειτε το μεταπτυχιακό του. Θα πρεπει να το εχει ρκεμασμένο πίσω του :P

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    2
    Συγγνωμη κοριτσια που εσβησα το ποστ, αλλα αισθανομαι λιγο ασχημα με τη δυσφημιση που εκανα γιατι μπορει οντως να εχει διορθωθει η κυρια αυτη και να κανει καλη δουλεια πλεον. Αρα, αν μπει ενα ατομο που εχει αναγκη απο βοηθεια και το δει αυτο μαλλων θα αποθαρρυνθει να παει και ειναι κριμα...

    Ως προς το μαστερ που ειπε η κοπελα που εγραψε τελευταια στο φορουμ, νομιζω οτι ουτε αυτο εξασφαλιζει την ποιοτητα του ΑΝΘΡΩΠΟΥ. Για να κανεις αυτη τη δουλεια πρεπει πανω απο ολα να εισαι ανθρωπος, να μην κοιτας τον αλλον στην τσεπη και να δειχνεις κατανοηση στον εαυτο σου και στους αλλους.

    Τα 50 000 τα εδοσα σε 8 χρονια, οχι σε μια μερα. 50 ευρω ηταν θυμαμαι η ωρα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Καλώς ή κακώς και οι ψυχολογοι πρέπει κάπως να ζήσουμε :P Που σημαίνει πως ναι θα μας νοιάζουν και τα χρήματα, όπως νοιαζουν κι έναν γιατρό και μια τραγουδίστρια και τον οποιοδήποτε ανθρωπο που σπούδασε κάτι για να εργαστει πάνω σε αυτό.

    Επίσης το μεταπτυχιακό δεν το παίρνεις ούτε με λίγα ούτε με πολλά λεφτά. Το παίρνεις με πολύ κοπο όμως :P Σιχαινομαι την νοτροπία "α εσύ είσαι σε ιδιωτικό, αν πληρώσεις θα περάσεις". Δεν ισχυει αυτό παιδιά... παντου σχεδον στο εξωτερικο πληρωνεις το πανεπιστημιο. Δεν σε περνάνε όμως απλά επειδή εισαι καλοπληρωτης και μπορώ να το πω απο προσωπικη εμπειρία αυτό.

    Τέλος, δεν μιλαγα για την συγκεκριμένη, προφανως και δεν κανει το πτυχίο τον άνθρωπο απλά ανεφερα κάποια βασικα πράγματα που πρέπει να πληρει καποιος έστω για να τον "δοκιμάσουμε".

    50? η ωρα πάντως πλέον είναι νορμάλ τιμη και πιο παλια νομιζω θα ηταν και καλή αν σκεφτεί κανείς πως έχουν πεσει οι τιμές (έτσι μας λένε τουλαχιστον :P ). Κι εγώ τόσα περίπου δίνω. 40? βασικά αλλά εγω εχω και έκπτωση λόγο ειδικότητας σπουδών ΧΔ χιχι

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    2
    Ναι, μαλλων εχεις δικιο, αυτη τοτε ουτε μαστερ ειχε ουτε τιποτα. Οσο να ναι, οσο πιο πολλα ξερεις τοσο το καλυτερο. Απλα, νομιζω προς η προσωπικη αυτογνωσια μπαινει πρωτα και μετα τα πτυχια...ετσι? Το να εισαι καλος μαθητης και να διαβαζεις δε σε κανει απο μονο του θεραπευτη. Εσυ κανεις τη θερπαπεια σου και θα γινεις καλη στο επαγγελμα σου

    Ολα τα πανεπιστημια καλα ειναι, ιδιωτικα, δημοσια, εντος και εκτος εξωτερικου. Σε συνδιασμο με προσωπικη ωριμοτητα, διαπρεπεις :starhit:

  8. #8
    Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το ποσό των 50 ή ακόμα και των 40 ευρώ για 1 ώρα ψυχοθεραπεία!
    Απλά απαράδεκτο!
    Όταν εγώ πάω εν έτει 2014 και δουλεύω για 2,5 ευρώ την ώρα (βασικός μισθός - ΑΝ είμαι από τους τυχερούς και με πληρώσουν τελικά για την δουλειά που κάνω και δεν είμαι μία από τους χιλιάδες απλήρωτους εργαζόμενους!).
    Δηλαδή θα πρέπει να δουλεύω 20 ώρες, (μισή βδομάδα αν είμαι από τους τυχερούς που δουλεύουν 8ωρο, ή 1 ολόκληρη εβδομάδα αν είμαι από αυτούς που δουλεύουν μερική απασχόληση) για να κάνω 1 ώρα ψυχοθεραπεία!!
    Απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

    Όπως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ θεωρώ και το ποσό που ζητάνε πολλοί γιατροί στις μέρες μας... για λίγα λεπτά εξέταση ζητούν 50, 80 ή και 100 ευρώ!!

    Καλά θα κάνουν να προσγειωθούν κάποιοι άνθρωποι, γιατί βλέπω να μένουν χωρίς πελάτες.

    Και προς Θεού Σκάρλετ μου, δεν μιλάω για σένα!
    Απλά αγανακτώ με την κατάσταση!
    Γιατί έχω ανάγκη ψυχοθεραπεία και δεν μπορώ να κάνω λόγω των τεράστιων ποσών που ζητούν οι ψυχολόγοι.

  9. #9
    Μαντζουρανα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Είχα πάει κάποια στιγμή σε μια που ζητούσε 50 για 50 λεπτά παρακαλώ και όταν της είπα για καλύτερη τιμή γυρνάει και μου λέει τα 50 ευρώ δεν είναι τυχαία είναι σπουδές.. μεταπτυχιακά..εμπειρία (άσχετα που ήταν ούτε τριάντα ) !!! Τι λες μωρέ κυρία που θα σου ξεπληρώσω εγώ τις σπουδές σου!! Εννοείται πως δεν ξαναπατησα! Μάλλον κάποιοι επαγγελματιες δεν έχουν καταλάβει την οικονομική κατάσταση της χώρας.. Και μέσα σε αυτούς είναι και οι ψυχολόγοι που συνεχίζουν τη "ταρίφα"! Εννοείται πως υπάρχουν και εξαιρέσεις με καταπληκτική γνώσεις που αγαπούν αυτό που κάνουν, δεν κοιτάνε να σε ξεζουμισουν και πραγματικά σώζουν ανθρώπους από το αδιέξοδο τους!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Παρ' όλα αυτά είναι ένα επάγγελμα που απαιτεί συγκέντρωση...
    Αλλιώς θα λειτουργήσει ένας ψυχολόγος που θα πρέπει να δει άλλους 30 μετά από εσένα την ίδια μερα για να βγάλει τα προς το ζειν κι αλλιώς κάποιος που μπορεί με μια καλη αμοιβή να επικεντρωθεί σε συνολικά 30 ασθενείς.

    Γιατί η δουλειά του υποθέτω δεν τελειώνει στο γραφείο... Πηγαίνει κι αυτός στο δικό του ψυχολόγο... Αν έχει αυτοκτονικούς ασθενείς είναι πάντα σε εγρήγορση... Κακά τα ψέματα, πολλά επαγγέλματα τελειώνουν με το που τελειώνει το ωράριο, αυτό νομίζω δεν είναι ένα από αυτά. Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα από αυτά που έγραφε ο Γιάλομ...

    Ίσως αν τα κράτη είχαν κοινωνική πρόνοια και η ψυχική υγεία των πολιτών θεωρούνταν σημαντική, όσοι άνθρωποι είχαν την ανάγκη ενός τέτοιου ειδικού να είχαν τη δυνατότητα να τον επισκεφτούν χωρίς να τους εμποδίζει το χρηματικό κόστος.

  11. #11
    Και 5 πελάτες να βλέπει τη μέρα με 50 έκαστος είναι 250.. Χ 5 μέρες = 1250 ευρώ τη βδομάδα! Για ποια προς το ζειν μιλάμε? Είναι πολλά λεφτά τα 50 ευρώ!

  12. #12
    Originally posted by MONKEY555
    Συγγνωμη κοριτσια που εσβησα το ποστ, αλλα αισθανομαι λιγο ασχημα με τη δυσφημιση που εκανα γιατι μπορει οντως να εχει διορθωθει η κυρια αυτη και να κανει καλη δουλεια πλεον. Αρα, αν μπει ενα ατομο που εχει αναγκη απο βοηθεια και το δει αυτο μαλλων θα αποθαρρυνθει να παει και ειναι κριμα...

    Ως προς το μαστερ που ειπε η κοπελα που εγραψε τελευταια στο φορουμ, νομιζω οτι ουτε αυτο εξασφαλιζει την ποιοτητα του ΑΝΘΡΩΠΟΥ. Για να κανεις αυτη τη δουλεια πρεπει πανω απο ολα να εισαι ανθρωπος, να μην κοιτας τον αλλον στην τσεπη και να δειχνεις κατανοηση στον εαυτο σου και στους αλλους.

    Τα 50 000 τα εδοσα σε 8 χρονια, οχι σε μια μερα. 50 ευρω ηταν θυμαμαι η ωρα...
    βρε αυτό σημαίνει οτι έκανες 1000 επισκέψεις σε 8 χρόνια στην συγκεκριμένη. εκ των υστέρων κατάλαβες οτι είναι γκάου? σε πίεζε κάποιος να πας με το ζόρι? δν καταλαβαίνω συμπάθα με.


    καλά τώρα όσοι αναλαμβάνουν ψυχοθεραπεία στην Ελλάδα θα έλεγα τι του είναι του γιάλομ. παρόλα αυτά αν δν κάνω λάθος κ ο ίδιος παραδεχόταν οτι είχε περιστατικά που τα είχε για πάρα πολλά χρόνια κ δν μπόρεσε να τους ωφελήσει αντιθέτως τον τρέλαναν αυτοί. εμένα βέβαια με ωφέλησε κ μόνο που διάβασα 2-3 βιβλία του ,φαντάσου κ μια συνεδρία φεις του φεις.

    εγώ γενικώς έχω γιατροφοβία ,τους θεωρώ όλους τσαρλατάνους. οτι θα χάσω χρόνο κ χρήμα άμα απευθυνθώ σε αυτούς. δν εμπιστεύομαι κανέναν κ νομίζω οτι τα ξέρω όλα εγώ καλύτερα από ένστικτο κ μόνο. σιχαίνομαι να ψάχνομαι,σιχαίνομαι τα νοσοκομεία, κ δυο τρεις γιατρούς που εμπιστεύομαι, είναι από αυτούς τους χαλαρούς κ αδιάφορους που θα ασχοληθούν θα εξηγήσουν αλλά δν θα αρχίσουν τα πρέπει κ την τρομοκρατία.

    ήταν λάθος όμως που δν πήγα από μικρή σε έναν ψυχολόγο να μου πει τι έχω, ειδικά όταν ήμουν ακόμα στην φάση της άγνοιας.

    συμφωνώ 100% με σκάρλετ όσον αφορά τους ψυχολόγους κ συμφωνώ κ με μαντζουράνα οτι είναι δίκοπο μαχαίρι.



    α όσο για τιμές 50 είναι καλά φαντάζομαι, έχω άκουσει για 200 κ 300 με πολύ κ καλά καταξιωμένες, αλλά κ για 100 με σκαιπ σέσιον

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ξεχνάτε όμως τα κοστη τυ γραφείου, ΤΕΒΕ π.χ κλπ κλπ :P
    Μια χαρα είναι τα 50?.... ουτε πολλα ουτε λίγα. Είναι το φυσιολογικό. Πιστευω τουλάχιστον....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    50? την ώρα, συμπεριλαμβανομένων ολων των εξόδων, είναι εξωπραγματικό ποσό για οποιοδήποτε επαγγελματία δεν έχει 20 χρόνια εμπειρίας πίσω του τη σημερινή εποχή και αποδεδειγμένη αξία οχι με λόγια του αέρα αλλά με μελέτες/δημοσιεύσεις και αμέτρητες εργατοώρες πισω του.

    Τα 50? ΠΙΘΑΝΟΝ να τα δώσω στο γιατρό που έχει 20 χρόνια σπουδών και απίστευτα κακοπληρωμένου αγροτικού/ειδικότητας/εξάσκησης πίσω του, πιθανόν στον αντίστοιχο ψυχολόγο με πολυ μεγαλύτερο δισταγμό, με τπτ στον αντίστοιχο διαιτολόγο/φυσιοθεραπευτή κ.ο.κ. Αλλά έτσι διαχειρίζομαι εγω τα χρήματα μου... το μόνο σίγουρο όμως είναι οτι η αγορά καθορίζει τις τιμές, αφού τα πληρώνει ο κόσμος εμένα μου περισσεύει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Σε διαιτολόγο το maximum που ειχα δωσει ήταν 20?... τώρα π.χ δίνω 15 αλλά η συγκεκριμένη δεν έχει γραφείο, δουλευει σε νοσοκομειο και απλα παρακολουθει καποια άτομα εκτός άρα είναι "μαύρα" φαντάζομαι αφου δεν υπάρχει κι απόδειξη.... Νομιζω πως για οποιαδήποτε ειδικότητα που διατηρεί αυτόνομο γραφείο με κάτω απο 40? δεν βγαίνει. Γιατι σκεφτειτε πως δεν εχουν και πολλούς πελάτες. Είναι λίγοι συνήθως....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •