Τι ΔΕΝ έφαγα σήμερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216

    Τι ΔΕΝ έφαγα σήμερα

    Σκέφτομαι τι μεγάλη μάχη δίνουμε όσοι προσπαθούμε να αλλάξουμε διατροφικές συνήθειες, με όλες τις βλακείες που κυκλοφορούν και έχουμε συνηθίσει να τρώμε.

    Μας λείπουν φυσικά.

    Όπως και όλες οι λιχουδιές που υπάρχουν στο ψυγείο για τους υπόλοιπους και πρέπει να αντισταθούμε..
    Ή τα σπιτικά γλυκά ή κεράσματα από τα οποία πρέπει να φάμε λίγο και όχι ολόκληρο το ταψί...


    Προσωπικά νιώθω ανακούφιση όταν καταφέρνω να αντισταθώ.
    Πιστεύω πως έχω ελπίδα για μια καλύτερη ζωή (διατροφική και γενικά) αφού τιθασεύω τον εαυτό μου στις δύσκολες ώρες.

    Απόψε ας πούμε, ήμουν στο τσακ να καλέσω για πίτσα. Ούτε δαιμονισμένος δεν κάνει έτσι. Όμως δεν πήρα...
    Και είμαι περήφανη για τον εαυτό μου!

    Ούτε σοκολάτες αγόρασα από το σούπερ μάρκετ! Και να φανταστείτε πως μια στιγμή ήμουν σίγουρη πως θα το κάνω. Το χέρι μου έφτασε χιλιοστά από μια lacta..!

    V for Victory!

  2. #2
    Καλημέρα Σεθούνια (αν το λέω καλά εις την ελληνικήν!).
    Πραγματικά μπράβο σου!
    Πραγματικά όμως!

    Το χειρότερο για μένα είναι να υπάρχουν στο σπίτι!
    Εκεί δεν μπορώ ν' αντισταθώ με τίποτα!
    Για όλα τ' άλλα μου είναι πιο εύκολο.
    Πχ, πλέον για μένα δεν υπάρχει ο διάδρομος με τις σοκολάτες των σούπερ.
    Τον κοιτάω φευγαλέα και αμέσως έρχεται η σκέψη πόσο κακό μου έχουν κάνει όλα αυτά τα χρόνια τα συγκεκριμένα προιόντα!
    Και για γλυκό, κάθομαι και χαζεύω τα παστέλια των σούπερ, όπως παλαιότερα χάζευα τις σοκολάτες!
    Που το παστέλι, αν το δεις έχει σχεδόν τις ίδιες θερμίδες με μια σοκολάτα και μάλιστα αν περιέχει και ζάχαρη με σιρόπι γλυκόζης, σε βάζει ακριβώς στον ίδιο κύκλο γλυκόζης που σε βάζει και η σοκολάτα!
    Αντίθετα, τα παστέλια που δεν έχουν πρόσθετα, και είναι μόνο το σουσάμι (ή ο ξηρός καρπός) με το μέλι (ναι, υπάρχουν ευτυχώς τέτοια, αλλά θέλει ψάξιμο λίγο να τα βρεις!), είναι πολύ καλύτερα από μια σοκολάτα, και προσωπικά δεν με βάζουν καθόλου στον κύκλο της γλυκόζης.
    (Είχα πάρει ένα παστέλι παλαιότερα χωρίς να προσέξω τα συστατικά, και μετά από 1 ώρα πεινούσα πολύ. Κοίταξα την συσκευασία και είδα ότι έχει ζάχαρη και σιρόπι γλυκόζης. Από τότε παίρνω παστέλια φυσικά, χωρίς ζάχαρη και παράγωγά της, και πραγματικά για 3-4 ώρες μετά είμαι πλήρως χορτάτη!)

    Επίσης, για τα delivery, τα έχω κόψει, και ένας λόγος που με βοήθησε σ' αυτό είναι ο οικονομικός!! Πίτσες και goody's είναι πολύ ακριβά, και για να χορτάσω με αυτά για 1 φορά, θα πρέπει να ξοδέψω τόσα, όσα χρειάζομαι ν' αγοράσω τρόφιμα να τα μαγειρέψω για 1 εβδομάδα σχεδόν! Όσο για τα σουβλάκια, με σώζει το γεγονός ότι στην περιοχή μου τα σουβλατζίδικα είναι άθλια! Δεν κάνουν καθόλου καλά σουβλάκια! Λόγω οικονομικής κρίσης έχουν ρίξει όλα τις τιμές τους και για να το πετύχουν αυτό έριξαν πολύ την ποιότητά τους.

    :wink1:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Ωραίο νήμα! Σήμερα λοιπόν δεν έφαγα στη μάπα μια χειριστική συμπεριφορά αγαπημένου προσώπου... Ως εκ τούτου αντί να μπω στον κύκλο των ενοχών, νιώθω πως δεν πεινάω καθόλου ( το κενό της αβύσσου δε γεμίζει ποτέ!) κι ούτε έχω λιγούρες, πράγμα που συχνά μου συμβαίνει όταν δεν καταφέρνω να πω όχι όταν το εννοώ. Αυτά!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Εγώ σήμερα το μόνο που κατάφερα να μην φάω ήταν οι τηγανιτές πατάτες... Όλα τα άλλα τα έφαγα όμως και τα ήπια (λείπαμε εκδρομή και φάγαμε με φίλους εξω) και τα γλυκά και τα τηγανιτά... Αλλά φρόντισα τουλάχιστον να γεμίσω πρώτα το πιάτο μου δυο φορές σαλατα και να διαλέξω το μαύρο ψωμί

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Σήμερα μου φέρανε 1 ΤΕΡΑΣΤΙΟ κομμάτι άρτου από αρτοκλασία σε εκκλησία του Αγίου Νικολάου . Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να πω πως έφαγα μόνο μια λεπτή φέτα αλλά εκτός από μια φέτα που έφαγε ο πατέρας μου , το υπόλοιπο το έφαγα ΟΛΟ !!!!!! Λέτε αν προσευχηθώ στον Άγιο Νικόλαο να μπορέσει να κάνει κάτι και να πάρει τις θερμίδες του ?????:smilegrin:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Νταξ σήμερα κι εγώ το έχεσα το θέμα τελείως...

    Ξεκίνησα με μισό παγωτίνι (ήταν άθλιο και το πέταξα κυριολεκτικά στα σκουπίδια).

    Αλλά ήθελα γλυκό σαν τρελός οπότε πήγα και πήρα από τον φούρνο 1 εκμέκ το οποίο καταβρόχθισα σε λιγότερο από 100 μέτρα.

    Πήγα σε ένα φίλο ο οποίος μόλις είχε πάρει μια σακούλα κρουασίνια σφολιάτας (ήταν και διπλά πανάθεμα τα για να κάνουν σχηματάκι πλεξούδα) τα παράτησε μπροστά μου και έφαγα 3 πριν του πω να τα εξαφανίσει (το οποίο και έκανε).

    Μετά σε κάτι φίλους, η κόρη τους έτρωγε μια σακουλάρα φουντούνια και έκανα 3-4 βούτες (βούτα είναι που βάζεις το χεράκι στην σακούλα και πιάνεις όσο πιο πολλά μπορείς).

    Ααα μόλις είχαν φέρει από το σούπερ φουαντρέ υφαντής οπότε χτύπησα μια φέτα (που όλοι ξέρουμε ότι είναι δύο ουσιαστικά) αλλά μπροστά σε όλα τα προηγούμενα αυτό είναι υγιεινή τροφή...

    Μετά εντόπισε το μάτι μου κέικ με επικάλυψη μερέντας και έφαγα λίγο (λίγο όντως).

    Φυσικά είχα φάει το μεσημέρι ένα πιάτο λαχανοντολμάδες και 1 μπανάνα...

    Να δω τι θα φάω το βράδυ...

    Μαντζουράνα για πες βαθμό................!!!!!!!!!!!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Έχε χάρη που ντρέπομαι να ομολογήσω τι κατανάλωσα σήμερα, αλλιώς σε πήγαινα κόντρα baklavas και σε είχα κιόλας....

  8. #8
    Originally posted by dora_th
    Λέτε αν προσευχηθώ στον Άγιο Νικόλαο να μπορέσει να κάνει κάτι και να πάρει τις θερμίδες του ?????:smilegrin:
    χαχαχαχαχαχα!!! :smilegrin:
    Πάντως το υπερφαγικό με άρτο από εκκλησία δεν πιάνεται για αμαρτία!!
    Οπότε μην νιώθεις ενοχές!!

  9. #9
    Originally posted by marulenia
    Έχε χάρη που ντρέπομαι να ομολογήσω τι κατανάλωσα σήμερα, αλλιώς σε πήγαινα κόντρα baklavas και σε είχα κιόλας....
    Γιατί ντρέπεσαι καλέ;;;
    Εμάς ντρέπεσαι;;;
    Έλα Παναγία μου!!
    Λες και είμαστε τίποτα ανορεξικοί.... πφ!

  10. #10
    Καλησπέρα Μπακλαβαδούλη μας!!

    Originally posted by baklavas
    Ξεκίνησα με μισό παγωτίνι (ήταν άθλιο και το πέταξα κυριολεκτικά στα σκουπίδια).
    Μπράβο σου!

    Originally posted by baklavas
    Αλλά ήθελα γλυκό σαν τρελός οπότε πήγα και πήρα από τον φούρνο 1 εκμέκ το οποίο καταβρόχθισα σε λιγότερο από 100 μέτρα.
    χαχαχαχχαα!
    θεικό το "σε λιγότερο από 100 μέτρα"! :smilegrin:

    Originally posted by baklavas
    Πήγα σε ένα φίλο ο οποίος μόλις είχε πάρει μια σακούλα κρουασίνια σφολιάτας (ήταν και διπλά πανάθεμα τα για να κάνουν σχηματάκι πλεξούδα) τα παράτησε μπροστά μου και έφαγα 3 πριν του πω να τα εξαφανίσει (το οποίο και έκανε).
    Κάλλιο αργά παρά ποτέ!! :thumbup:

    Originally posted by baklavas
    Μετά σε κάτι φίλους, η κόρη τους έτρωγε μια σακουλάρα φουντούνια και έκανα 3-4 βούτες (βούτα είναι που βάζεις το χεράκι στην σακούλα και πιάνεις όσο πιο πολλά μπορείς).
    Καλέεεεε, έφαγες τα φουντούνια του παιδιού;;;;;;;;;

    Originally posted by baklavas
    Μετά εντόπισε το μάτι μου κέικ με επικάλυψη μερέντας και έφαγα λίγο (λίγο όντως).
    Αετίσιο μάτι!! :smilegrin:

    Originally posted by baklavas
    Μαντζουράνα για πες βαθμό................!!!!!!!!!!!!!!!
    Λοιπόν!
    Έχω να πω τα εξής...
    1ον) Κάνεις κακές παρέες! Οι φίλοι σου θα σε καταστρέψουν!!
    2ον) Έχεις μπει για τα καλά στον φαύλο κύκλο της γλυκόζης! Χρειάζεται να τον σπάσεις... Δεν είναι εύκολο, το ξέρω. Αλλά κατάφερες να χάσεις τόσα κιλά, θα τα ξανακαταφέρεις να μετριάσεις τα γλυκο-ψωμο-ειδή!

    Σου βάζω ένα 4 δυστυχώς... :sniff:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Και για βράδυ έφαγα (λες και ήμουν νηστικός όλη τη μέρα)... κρατηθείτε....
    Ένα πιάτο ρύζι με κρέας λεμονάτο
    Λίγο κουνουπίδι ωμό (σαλάτα με κρεμμύδι ψιλοκομμένο και λαδολέμονο, τέλειο ήταν παιδιά να το δοκιμάσετε!!!!!)
    Λίγη σαλάτα χωριάτικη (όχι φέτα)
    Ένα κομμάτι τυρί με λίγο ψωμί
    Ένα πορτοκάλι
    Μισό ακτινίδιο
    ...και λιγάκι ακόμα κέικ ώστε με το λίγο που είχα φάει πριν να έχω φάει αυτό που λέμε μια φέτα και να ολοκληρωθεί το κακό!!!

    Συνολική βαθμολογία 2 να μου βάλω ή 1;


    Πάλι η γνωστή π@π@ρι@... "Αφού την έκανα την μλκ ας την αποτελειώσω"!!!
    Δεν ξέρω κάτι με είχε πιάσει σήμερα Μάλλον θα φταίει η πανσέληνος :flaming:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Δεν ξέρω κάτι με είχε πιάσει σήμερα Μάλλον θα φταίει η πανσέληνος :flaming: [/quote]

    Θα έλεγα και γω το ίδιο ... και οι ορμόνες μου μαζί. Η θλίψη του σαββατόβραδου και η ζωή μου η ρημάδα. Αλλά αύριο Μπακλαβά ξημερώνει μια άλλη μέρα. Η μέρα που θα 'ναι πιο όμορφη και ηλιόλουστη μέσα κι έξω μας. Δεν ξέφυγα τρώγοντας. Τρώγομαι όμως με τα ρούχα μου! Και κάτι ηλιόσποροι που καλούσαν να τους τσακίσω, έμειναν με την όρεξη.
    Που λέει κι ο παπάς : Δύναμηηηηηηη!


    PS: Μπακλαβά είσαι βάσανο κάθε φορά που σε βλέπω, μιας και έχεις το όνομα του αγαπημένου μου γλυκού. Ευτυχώς γλυκό βάσανο!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Bλακεια εκανα σημερα που δεν ειπα το γνωστο ποιος ειναι πιο δυνατος εγω η το γλυκο?
    ΜΕΤΑΝΟΩ αλλα ειναι αργα
    Αυριο για να αυτοτιμωρηθω θα φαω ΑΠΟΛΥΤΩΣ υγιεινα και 1700-1800 θερμιδες με πολυ σαλατα και φρουτο και πρωινο και 5-6 γευματα και νεροοοοοο
    Και θα θεσπισω κανονα. Οταν θελω σαβουρα δεν θα την τρωω αν δεν πιω ενα ποτηρι νερο πριν γιατι σημερα την ωρα που ηθελα γλυκο ενοιωθα και διψα και νομιζω οτι ενετεινε την λιγουρα μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Originally posted by Medousa
    Η θλίψη του σαββατόβραδου και η ζωή μου η ρημάδα.[/quote]
    Been there. :sniff:

    Αγόρια (ουάο, ναι, έχουμε και αγόρια) και κορίτσια γεια σας!
    Λοιπόν εγώ ΔΕΝ έφαγα βλακείες για 3 μέρες! Χόρτασα με πρωτεΐνες, σαλάτες και ξηρούς καρπούς (ωμούς).

    Medousa, οι ηλιόσποροι δεν έχουν και άπειρες θερμίδες αν είσαι εγκρατής... Μην τους φοβάσαι!
    marulenia μπράβο που δεν έφαγες τις πατάτες! Έτσι, ας συγκεντρωνόμαστε στις θετικές και όχι αρνητικές μας συμπεριφορές!

    Τέλος, να υπενθυμίσω σε όλους όσους αγαπάνε τα μελομακάρονα όπως εγώ,
    να έχουν στο νου τους πως το καθένα κουβαλάει 190 θερμίδες στενοχώριας! Αμέ!
    Γι' αυτό προσοχή σε αυτούς τους μικρούς διαβόλους...

    (ΔΕΝ έχω φάει ούτε ένα μελομακάρονο μέχρι τώρα!!!!!!!!)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Πω πω μελομακάρονα... Πώς θ αντισταθώ;

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •