Αύξηση κιλών λόγω γυμναστικής εν μέσω δίαιτας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    5

    Αύξηση κιλών λόγω γυμναστικής εν μέσω δίαιτας

    Καλημέρα σε όλους!

    Είμαι ένα άτομο που παλεύει με τα κιλά του τα τελευταία 8 χρόνια. Παχύσαρκη είμαι μάλλον τα τελευταία τρία. Ο γιατρός έκανε διάγνωση πριν 2 εβδομάδες που αποφάσισα ότι δεν μπορώ να τα καταφέρω μόνη μου.

    Ξεκίνησα πριν 2 εβδομάδες από τα 106 kg (οι μετρήσεις έδειξαν ότι είμαι παχύσαρκη σε αρχικό στάδιο και όχι παραπάνω πιθανώς λόγω ύψους και μυικής μάζας που είναι "ψηλά") και μετά από διατροφή σε γιατρό, σήμερα έχω φτάσει να ζυγίζω 101 kg. Το πρόβλημα είναι ότι ξεκίνησα προπονήσεις volley (ήμουν παλιά αθλήτρια) και μέσα σε μία ημέρα προπόνησης αντί να χάσω όπως έχανα τις προηγούμενες δύο εβδομάδες, έχω πάρει και μισό κιλό.

    Για μένα είναι πολύ σημαντικός ψυχολογικός παράγοντας να βλέπω τα κιλά να παίρνουν την κατιούσα και όχι την ανιούσα, ειδικά όταν τηρώ την διατροφή αυστηρά. Μήπως κάποιος γνωρίζει τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις; Φοβάμαι μήπως τα παρατήσω πάλι.

    Θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη όσων γνωρίζουν...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Ω και μια lady στην παρέα μας! Καλώς ήρθες

    Μιλαίδη,

    μμμμ... Μιλώ σαν άνθρωπος που με τη γυμναστική δεν έχει πολύ καλή σχέση και τις περισσότερες φορές τα παρατούσα γιατί έκανα άσκηση, άνοιξε η όρεξη, ανέβαινε η ζυγαριά....

    Αλλά εσύ μας λες πως τηρείς τη διατροφή αυστηρά.. Οπότε όπως έμαθα από άλλους φίλους μας εδώ μέσα, η ζυγαριά είναι ένας δείκτης. Δεν είναι ο μόνος δείκτης.

    Επίσης ένα άλλο που έμαθα είναι ότι τον πρώτο καιρό επειδή κερδίζουμε σε μυική μάζα υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί το βάρος (χωρίς να σημαίνει ότι αυτό το βάρος είναι λίπος), και η απώλεια να συνεχιστεί τους επόμενους μήνες. Οπότε: επιμονή κι υπομονή. Αλλά, τότε θα είναι υγιής και σταθερή απώλεια. Αυτή η πορεία δε θα μετρηθεί με τη ζυγαριά, αλλά με λιπομετρήσεις (συνήθως τα γυμναστήρια και οι διατροφολόγοι, αλλά ένας φίλος από το forum, ο baklavas επισκέπτεται και φαρμακείο) Με αυτό τον τρόπο βλέπεις και τις κατακρατήσεις...

    Επιπλέον, κάτι άλλο που μπορείς να παρατηρείς είναι τα ρούχα σου... Αν βαριέσαι να μετριέσαι με μεζούρα και να σημειώνεις πόντους, μπορείς να χρησιμοποιείς ρούχα που σου είναι στενά και να βλέπεις βδομάδα τη βδομάδα (εξαιρώντας τις δύσκολες μέρες του μήνα) πώς αλλάζουν πάνω σου...

    Οπότε.. Η ζυγαριά μπορεί να μη σου λέει όλη την αλήθεια για τη μέχρι τώρα πορεία σου..
    Μπράβο για τη μέχρι τώρα απώλεια, αλλά πάνω από όλα μπράβο για τη δύναμη και τις δραστικές αλλαγές που κάνεις στη ζωή σου (γυμναστική, διατροφή, φροντίδα για την υγεία σου) Είμαι σίγουρη πως αν συνεχίσεις έτσι όλα θα πάνε καλά!!

    Καλό αγώνα, μη σταματάς

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    5
    Αγαπητή Marulenia!

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Καλώς σας βρήκα και εγώ!

    Έχεις δίκιο πάντως στο ότι η ζυγαριά δεν είναι η απόλυτη μέτρηση.

    Δυστυχώς δεν μπορώ να επισκεφθώ το γιατρό μου άμεσα, οπότε με βλέπω με τη μεζούρα. Πάντως τα ρούχα είναι πιο χαλαρά επάνω μου, είναι σίγουρο. Αλλά με πρώτη μέρα προπόνηση, να πάρω μισό κιλό, αγχώθηκα και με πήρε από κάτω. Δε μπορεί να πηγαίνει τσάμπα τόση προσπάθεια!

    Επίσης, αποκλείεται να έφαγα παραπάνω γιατί αυτά που τρώω είναι πολύ συγκεκριμένα, σε μερίδες και επίσης η προπόνηση μου γίνεται αργά το βράδυ, μετά από την οποία δεν καταναλώνω τροφή!

    Θα πρέπει να συνεχίσω με τη γυμναστική και να δω πως θα πάει μάλλον...

    Σ' ευχαριστώ για το κουράγιο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    lady-m καλωσήρθες!!
    Η ζυγαριά είναι ένας απλός δείκτης και παραπλανητικός πολλές φορές, επηρεάζεται ακόμη και από το να πιεις 2 ποτήρια νερό παραπάνω. Πιο αξιόπιστος είναι η λιπομέτρηση και φυσικά τα ρούχα και οι μεζούρα όπως πολύ σωστά σου είπε η φίλη μαρουλένια.
    Ένα τιπ από μένα, να τρως οπωσδήποτε κάτι μετά την άσκηση έστω κ μικρό γιατί ο οργανισμός μας μπαίνει σε διαδικασία καταβολισμού μετά από άσκηση και τότε θα χάσεις πολύτιμη μυική μάζα αν δεν τον τροφοδοτήσεις. Αν η άσκηση σου είναι πάντα το βόλλευ, δηλ αερόβια τρώγε μια πηγή πρωτεΐνης μετά π.χ ένα αυγό αν δε θες να φας παραπάνω.

  5. #5
    Lady μου καλημέρα και καλωσόρισες στην παρέα μας! Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στο θέμα της γυμναστικής αλλά θα θελα να σου πω την άποψή μου πάνω στον προβληματισμο σου. Καταρχήν το μισό κιλό που είδες στη ζυγαριά μπορεί να είναι και λόγω κατακράτησης, δε νομίζω να ενισχύεται τόσο εύκολα η μυϊκή μάζα με μια μόνο προπόνηση. Επίσης το γεγονός ότι τα πρώτα 5 κιλά χάθηκαν γρήγορα δε σήμαινει ότι θα συνεχίσουν να φεύγουν το ίδιο εύκολα. Πολλές φορές από το σοκ η ζυγαριά "κολλάει". Τέλος θα σε συμβούλευα να μη κολλάς στα νούμερα και να καθορίσεις μια συγκεκριμένη μέρα τη βδομάδα για ζύγισμα και όχι καθημερινά. Είναι μεγάλο λάθος γιατί μόνο άγχος μας δημιουργεί και απογοήτευση. Συνέχισε τη προσπάθεια σου μακρυά από τα νούμερα και θα δεις ότι το σώμα σου θα σε ανταμείψει με το καλύτερο αποτέλεσμα!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Originally posted by lady_m
    Αλλά με πρώτη μέρα προπόνηση, να πάρω μισό κιλό, αγχώθηκα και με πήρε από κάτω.
    Ναι, πρέπει να σταματήσεις τις προπονήσεις γιατί αν συνεχίσεις την διατροφή και κάνεις 3 φορές την βδομάδα του χρόνου θα είσαι...
    101 + 3*52*0,5 = 179 κιλά

    ΟΚέικ... καταλαβαίνεις προφανώς ότι κάνω πλάκα αλλά πιστεύω ότι μέσα σου ξέρεις πολύ καλά ότι δεν πήρες μισό κιλό από μια μέρα προπόνηση... Αν ήταν να παίρνουμε μισό κιλό μυών με μια προπόνηση... θα ήταν ευτυχισμένη όλη η ανθρωπότης χαχαχα...

    Οι ενδείξεις της ζυγαριάς είναι ενδείξεις απλώς! Ο καθένας μας ξέρει ότι αν ανεβοκατέβει σε μια ζυγαριά διαδοχικά πολλές φορές θα παίρνει κάθε φορά και διαφορετική ένδειξη ενώ θα είναι προφανώς ακριβώς τα ίδια κιλά. Έχει να κάνει και με το που πατάμε στην ζυγαριά και κυρίως με το που ρίχνουμε το βάρος μας. Εμείς νομίζουμε ότι στεκόμαστε ολόισιοι και ευθυτενείς αλλά δεν είναι έτσι. Αν έχεις κάνει ποτέ wii θα έχεις δει αυτό που λέω...


    Η ζυγαριά δεν πρέπει να σε αγχώνει καθόλου. Ακούς; ΚΑΘΟΛΟΥ!
    Εσύ πρέπει να κάνεις μια σωστή διατροφή ΟΧΙ ΣΤΕΡΗΤΙΚΗ αλλά να τρως πλούσιες ποσότητες από υγιεινά φαγητά.
    Και θα γίνεις κορμάρα... ΦΕΤΕΣ!

    Εγώ ένα ακόμα θα σου πω... ΜΠΡΑΒΟ!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

    Φυσικά και καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να παίρνω μισό κιλό μυών με κάθε προπόνηση (φαντάζεσαι να γίνω schwarzenegger?? ) , είναι καθαρά ψυχολογικός ο παράγοντας! Καθώς επίσης με ενδιαφέρει να δω πως λειτουργεί το σώμα κάνοντας άσκηση, γιατί με παραξένεψε το γεγονός αυτό. "Προσπαθώ" πολλά χρόνια να πετάξω από πάνω μου τα κιλά που με βαραίνουν, και επιτέλους βλέπω φως στο τούνελ... Μακάρι!

    Mitsaki έχεις απόλυτο δίκιο για το εβδομαδιαίο ζύγισμα, αλλά το δαιμόνιο μέσα μου μερικές φορές δε με αφήνει . Θα προσπαθώ να συγκρατούμαι!!!

  8. #8
    Όταν η διαιτολογος μου μου είπε να κρύψω τη ζυγαριά και να βλέπουμε την απώλεια μόνο στα ραντεβού μας... Τρελάθηκα! Λέω είναι δυνατόν να μη βλέπω πόσο χάνω... Μα πως θα παίρνω κουράγιο για να συνεχίσω! Τελικά είχε απόλυτο δίκιο. Τον πρώτο καιρό δεν την άκουγα.. Ανέβαινα και ζυγιζομουν, όταν δεν έχανα με έπαιρνε από κάτω και έκανα υπερφαγικο. Βέβαια στο επόμενο ραντεβού είχα χάσει σε λίπος αλλά εγώ το χαβά μου... Ήθελα να δω το νούμερο να πέφτει. Τελικά κατάλαβα ότι μόνο κακό κάνω στον εαυτό μου, την εξαφανισα και ζυγιζομαι μόνο όταν πάω στο γραφείο της. Δε φαντάζεσαι πόσο έχω ηρεμήσει.. Προσπάθησε να το κάνεις και θα δεις που θα σου βγει σε καλό!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Κι εγώ έκανα καθημερινό ζύγισμα παλιότερα αλλά θεωρούσα ότι το βάρος μου ήταν όσο ο μέσος όρος των τελευταίων 4 ημερών. Δεν με ένοιαζε δηλαδή αν μια μέρα έδειχνε πιο πάνω από την προηγούμενη και αυτό συνέβαινε φυσικά πολύ συχνά.

    Επίσης δεν γίνεται ο βάρος μόνο να πέφτει... Είναι σαν να μου λες ότι ένας δρομέας θα κάνει κάθε φορά καλύτερο ή ίδιο χρόνο από την προηγούμενη. Ε δεν πάει έτσι πως να το κάνουμε;
    Άμα ο δρομέας είναι συνεπής σε αυτά που πρέπει να κάνει (προπονήσεις, διατροφή, ξεκούραση) δεν υπάρχει περίπτωση να μην βελτιώσει τις επιδόσεις του!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    5
    Κάνοντας τη διατροφή, κάθε μέρα ήμουν και λιγότερα κιλά... Την ημέρα μετά την προπόνηση σταμάτησε αυτό. Πάντως όπως λέτε και οι δύο, τέρμα το κάθε μέρα ζύγισμα...!

  11. #11
    lady_m καλώς ήρθες στην παρέα μας!!
    Για τον προβληματισμό σου σχετικά με το ζύγισμα, σου απάντησαν πολύ σωστά τα παιδιά.
    Αυτό ήταν κάτι που έπρεπε και εγώ να το πάρω απόφαση μέσα μου, ότι δηλαδή δεν γίνεται να ανεβαίνουμε κάθε μέρα στην ζυγαριά και να δείχνει λιγότερο.
    Ειδικά εμείς οι γυναίκες μπορεί να έχουμε κατακράτηση υγρών εκτός από την διάρκεια της περιόδου, και αρκετές μέρες πριν και αρκετές μέρες μετά. Η ζυγαριά μπορεί ν' ανέβει τότε, όμως είναι μόνο νερό και φεύγει με το που περάσει το χρονικό διάστημα της περιόδου.
    Επίσης κατακράτηση υγρών μπορούμε να έχουμε όλοι (και οι άντρες) από πολλούς και διαφορετικούς παράγοντες όπως πχ το στρες.
    Μη σε απασχολούν αυτά.

    Μπράβο σου για την τήρηση της διατροφής και την έναρξη της άσκησης!
    Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

    Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι το εξής: μήπως καταπιέζεσαι με την διατροφή που ακολουθείς;
    Είσαι αποφασισμένη να την κάνεις για μια ζωή,
    ή μόλις φτάσεις σε φυσιολογικό βάρος θα τρως πάλι ελεύθερα;

    Στο λέω αυτό γιατί και εγώ πέρυσι είχα κάνει μια προσπάθεια να χάσω τα κιλά μου (μερικά παιδιά που ήταν τότε στο φόρουμ θα το θυμούνται),
    και έχασα 17 ολόκληρα κιλά, αλλά στο τέλος τα παράτησα.
    Και τα παράτησα γιατί μέσα μου δεν ήμουν αποφασισμένη να δώσω στο σώμα μου μια υγιεινή διατροφή για πάντα.
    Ενδόμυχα σκεφτόμουν ότι "θα χάσω τα κιλά που θέλω και μετά θα τρώω πιο 'ελεύθερα', αλλά δεν θα ξαναπαχύνω".
    Αυτό είναι μια εντελώς λάθος σκέψη που με οδήγησε να τα ξαναπάρω όλα τα κιλά πίσω.

    Γι' αυτό αναρωτήσου: θέλεις να δώσεις στο σώμα σου το δώρο της υγιεινής διατροφής για πάντα;

  12. #12
    Originally posted by baklavas
    Ναι, πρέπει να σταματήσεις τις προπονήσεις γιατί αν συνεχίσεις την διατροφή και κάνεις 3 φορές την βδομάδα του χρόνου θα είσαι...
    101 + 3*52*0,5 = 179 κιλά
    Μπακλαβά σου έχω πει ποτέ ότι έχεις πολύ καλό χιούμορ;;
    Είσαι Θεός! :smilegrin:
    :thumbup:

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    5
    Γλυκιά μου μαντζουράνα σε ευχαριστώ πολύ!!! έπρεπε να το είχα κάνει από καιρό

    Τόσα χρόνια έκανα αυτό ακριβώς που είπες! Έχανα 5-10 κιλά και μετά πάλι έτρωγα, και σε συνδυασμό και με την απότοτμη διακοπή γυμναστικής, άστα να πάνε!!! Και να τα πάλι πίσω διπλάσια! Κάπως έτσι από 75 κιλά το 2006 έφτασα να ζυγίζω 114 πέρσι το καλοκαίρι. Από πέρσι λοιπόν έχασα μόνη μου 8 κιλά, άλλα όπως καταλαβαίνεις μου ήταν πολύ δύσκολο να συνεχίσω να χάνω, γιατί πεινούσα, και έτσι τα υπερφαγικά επεισόδια που είχα συντελούσαν στο να μη μπορώ να βγω από ένα φαύλο κύκλο, ο οποίος με κούραζε πολύ, σωματικά και ψυχικά. Για αυτό το λόγο αποφάσισα να πάω σε γιατρό για να με βοηθήσει. Σε διατροφολόγους είχα πάει και στο παρελθόν, αλλά ποτέ δεν κατάφερα τίποτα, ίσως δεν ήμουν έτοιμη.
    Τώρα είναι η πρώτη φορά που κάποιος ασχολείται μαζί μου ως σύνολο, με τα θέλω μου, με την ψυχολογία μου αλλά και με τα προβλήματα υγείας που έχω (υπερινσουλιναιμία κλπ).
    Νοιώθω πιο δυνατή και το βλέπω καθημερινά. Δεν πεινάω. Παλαιότερα δεν υπήρχε περίπτωση να πάω σε γεννέθλια και να μη φάω 5 τυροπιτάκια, τώρα δεν έχω πρόβλημα. Πέρασα και το τεστ της ταβέρνας

    Θέλω να πιστεύω και εύχομαι, ότι θα συνεχίσω να εκπαιδεύω τον εαυτό μου πάνω σε αυτό το θέμα, έτσι ώστε να φτάσω στο σημείο να μην τρώω αλόγιστα. Αυτή τη στιγμή είμαι αποφασισμένη, δε ξέρω αν θα είμαι και αύριο, αλλά πραγματικά ελπίζω... Για πολλούς λόγους!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    εφόσον επηρεάζεσαι από μισό κιλό πάνω της ζυγαριάς καλύτερα να την κρύψεις κ απλά συνέχισε την προσπάθεια.
    δεν είναι ρομποτ ο οργανισμος μας. δεν σημαίνει οτι εφόσον τρώμε σωστά ότι θα χάνουμε κιλά κάθε μέρα..
    το χω δει άπειρες φορές! να παίρνω πχ στα καλά καθούμενα 2 κιλά και αν συνεχίσω απλά τη διατροφή σε 1-2 μέρες έχουν ήδη φύγει και συνεχίζω.

    Να συνεχίσεις τις προπονήσεις. εκτός ότι κάνουν καλό στην υγεία + ομαδικό άθλημα + απώλεια θερμίδων θα δείς οτι θα χάνεις σιγά σιγά πιο πολύ λίπος οπότε το σώμα σου θα σχηματιστεί τέλεια.

    Μην κολλάς με το νούμερο της ζυγαριάς πραγματικά είναι το τελευταίο!! Εχω παρατηρήσει να χάνω πχ 3 κιλά χωρίς γυμναστική και να φαίνεται λιγότερο από όταν χάνω 1 κιλό με γυμναστική.

    Με τη γυμναστική δεν θα κρεμάσεις και θα δείς οτι σε λίγο καιρό θα νιώθεις πως λάμπεις και ότι είσαι γεμάτη ενέργεια!

    Κ άσε τη ζυγαρία. Με σωστή διατροφή και γυμναστική είναι μαθηματικά βέβαιο πως θα χάσεις

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •