ΤΟ ξεπερασα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    kos
    Posts
    3

    ΤΟ ξεπερασα

    Καλησπερα σε ολους.Η δικη μου ανχωδη διαταραχη ξεκινησε πριν 2 χρονια με κρισεις ανχους και πανικο.Εκανα αμεσως ολλες μα ολλες τις εξετασεις που υπαρχουν γιατι δεν γνωριζα τι εχω.Αποτελεσμα ολλες αψογες!!Εγω ομως δεν ημουν καλλα.Επισκευθηκα εναν ψυχιατρο κορυφη στην Αθηνα που ειπε απλα παρε αυτα και θα εισαι καλα.Δεν τα πηρα ποτε!!!Τοτε επισκευθηκα ψυχολογο και αυτο ηταν!!!Αμεσως μου εξηγησε τι συμβαινει στον οργανισμο μου κατανοησα τα σωματικα για αρχη και στην συνεχεια με την ψυχαναληση βρηκαμε και τα αιτια.Δεν λεω οτι ηταν ευκολο παλεψαμε πολυ αλλα τωρα μπορω να πω με συγουρια οτι νιωθω τυχερη στην ζωη μου που τον γνωρισα ειμαι καλυτερα απ οτι πριν ποιο γεματη εχω κατανοηση και συναισθηματα που δεν γνωριζα.Υπηρξαν σιγουρα καποια πισογυρισματα που στην αρχη με απογοητευαν αλλα στην πορεια εμαθα να μην δινω ποια σημασια.Συνεχιζω να πηγαινω 1-2 φορες τον μηνα γιατι απεκτησα εναν ΦΙΛΟ που μπορω να συζηταω οτι με προβληματιζει.Μην αφηνετε το ανχος και τον πανικο να κυριαρχουν στην ζωη σας υπαρχει λυση χωρις φαρμακα αυτα παγωνουν το προβλημα τιποτα αλλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    Θα συμφωνήσω μαζί σου..
    Ομως κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός..
    Και αντιμετωπίζει την κάθε κατάσταση όπως αυτός νομίζει..
    Κάποιοι είναι πιό δυνατοί και τα καταφέρνουν μόνοι..

    Πιστεύω ότι όλοι έχουμε την εσωτερική δύναμη για να κάνουμε αυτό που πρέπει τη στιγμή που χρειάζεται..

    Το πρόβλημα είναι το πόσο το πιστεύουμε..

    Είναι σημαντικό να υπάρχει κάποιος απλά να σε ακούει και να μπορεί να σου πεί και \"πέντε\" κουβέντες που ίσως σε βοηθήσουν ψυχολογικά..

    Ομως, είναι πολύ δύσκολο να το βρείς..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    9
    Καλησπέρα κι από μένα,
    κι εγώ υποφέρω από κρίσεις άγχους και πανικού, εδώ και 2 μήνες περίπου έχω ξεκινήσει με μια ψυχολόγο και μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει αρκετά. Όμως έχω κι εγώ πισογυρίσματα τα οποία με απογοητεύουν πολύ και με κάνουν να σκέφτομαι ότι δεν θα το ξεπεράσω ποτέ. Πόσο καιρό σου πήρε με τον ψυχολόγο για να το ξεπεράσεις τελείως; Οι δύο μήνες είναι μικρό χρονικό διάστημα; Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν είμαι όπως παλιά και αυτό μου δίνει κουράγιο και δύναμη για να συνεχίσω!!!:P

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    40
    Έχω και εγώ την ίδια απορία με την Mary. Σε πόσο διάστημα από την έναρξη της θεραπείας είδες βελτίωση; Ακολουθώ και εγώ ψυχαναλυτική και μπορώ να πω ότι μετά από 4 μήνες άρχισα να βλέπω διαφορά με τα γνωστά πισωγυρίσματα βέβαια. Τώρα 2 χρόνια μετά τη θεραπεία έχουν φύγει οι φοβίες και τα άγχη που είχες;

    Thanks

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    kos
    Posts
    3

    πισογυρισματα

    Καλησπερα παραμυθι. Το ποσο γρηγορα θα το ξεπερασεις εξαρτατε απο το ποσο \"το δουλευεις\"και οταν το πιστεψεις.Ειναι η αντιδραση της ψυχης μας σιγουρα θα γινουν καποιες αλαγες στην ζωη σου προς το καλυτερο παντα μην σταματησεις την ψυχαναληση ειναι δωρο ζωης.Εγω αισθανθηκα καλυτερα απο την πρωτη επισκεψη αλλα στους 6 μηνες περιπου μπορεσα να πω ειμαι καλυτερα.Τωρα ειμαι παρα πολυ καλα και το ξαναλεω νιωθω τυχερη που το περασα.Τα λεγομενα πισογυρισματα γινονται ολο και ποιο σπανια και μην φανταστεις τιποτα δραματικο απλα μια αδιαθεσια φυσιολογικη μπορει να ανχωσει λιγο αλλα ξεροντας ποια τι ειναι και οτι υπαρχουν καταγραφες στο μυαλο δεν δινεις ποια σημασια.
    Να εισαι καλα και να πιστευεις σε σενα!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    15
    Kαλησπέρα. Η ανάγκη μου να επικοινωνήσω με ανθρώπους που αναζητούν να βρουν δρόμους στον εσωτερικό τους κόσμο, με οδήγησε να γίνω μέλος στο forum. Τα δύσκολα ήταν αυτά που με οδήγησαν να κάνω ψυχανάληση για 4 χρόνια και σήμερα μπορώ να πω ότι βλέπω και πάλι τον ήλιο και τα καλά που μπορεί να μου φέρει η μέρα. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας σκέψεις, προβληματισμούς και ότι άλλο μπορεί να με κάνει να νιώθω καλά. Ξέρω ότι δύσκολα θα έχω πάντα στη ζωή μου αλλά ελπίζω ότι όσο ζω μπορώ να τ αντιμετωπίζω. Πιστεύω ότι θα πούμε αρκετά στη πορεία.
    Φιλικά
    corallia

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Corallia,
    γεια σου και καλώς ήρθες!
    Βεβαίως και να μοιραστείς μαζί μας οτιδήποτε σκέψεις και προβληματισμούς έχεις. Αυτό άλλωστε κάνουμε όλοι εδώ.
    Φιλάκια!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    15
    Σ ευχαριστώ Kelly για τα καλά σου λόγια! Είμαι καινούρια και τα βλέπω ΄λίγο δύσκολα. Ελπίζω στην καλή σας τη διάθεση!
    φιλιά!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Εδω ειμαστε corallia για να μοιραστουμε ο,τι θελεις να μας πεις και ο,τι σε προβληματιζει!!Φιλακια κ καλως ηρ8ες!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    15
    Eκείνο που με έσωσε ήταν ότι όταν ένιωσα ότι δεν μπορώ να ελέγχω τον εαυτό μου, επισκεύτηκα μία ψυχολόγο. Στην αρχή πήγαινα 2 φορές και μετά από 2 μηνες το έκανα μία φορά την εβδομάδα. Σιγά σιγά άρχισα να αφουγκράζομαι τις αναγκες του εαυτού μου και να τον βάζω σε προτεταιότητα. Σταμάτησα να κάνω πράγματα γιατί ΄έπρεπε΄και όταν θέλαν οι άλλοι. Όταν δεν ένιωθα καλά και η διάθεσή μου ήταν ΄πεσμένη΄έπαιρνα το αυτοκίνητο και γύριζα όλη την αθήνα. Ακούγοντας μουσική σκεφτόμουν τί ήταν αυτό που θα με έκανε να νιώθω καλά, και το έβαζα σε εφαρμογή. Ίσως αυτή η καιρνούρια στάση μου να μην άρεσε στην οικογενειά μου ή στο κύκλο μου, αλλά ήταν ο μόνος δρόμος που θα με έβγαζε από το αδιέξοδο. Με τον καιρό η ψυχανάληση με βοήθησε να αξιολογήσω διαφορετικά τη ζωή μου, να αναθεωρήσω πράγματα που πίστευα έως τώρα και γενικά να επιλέξω μία άλλη σταση στη ζωή! Μία στάση που μου κάνει πιο ανώδυνη την κάθε μέρα και την συναναστροφή μου με τους ανθρώπους. Εδώ και 5 μήνες κανω και ομοιπαθητική. Στην αρχή ήμουν επιφυλακτική για τα αποτελέσματα όμως στην πορεία είδα ότι με βοήθησε. Ο ομοιοπαθαητικός-ιατρός μου είπε ότι σε κανα 2μηνο μπορώ να σταματήσω αφού πάω καλά! Γενικά αυτό το΄καιρό είμαι σε καλή φάση αλλά νομίζω ότι έχω ακόμα λίγη δουλειά με την ψυχολόγο μου αφού έχω ακομη κα΄ποια πράγματα να αλλάξω! Χαίρομαι που πήρα την απόφαση να μπω στο φόρουμ γιατί συναντώ ανθρώπους που βιώνουν τις ίδιες δυσκολίες με μένα και νιώθω ότι δεν είμαι μόνη μου. Είμαι αισιόδοξη γιατί τώρα ξέρω ότι η ζωή έχει κι άλλα χρώματα εκτός του μαύρου και του άσπρου!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Corallia κατ αρχήν συγχαρητήρια που δε το έβαλες κάτω και συνέχισες και έτσι είδες και κάποιο αποτέλεσμα...
    Ίσως είσαι και τυχερή αν βρήκες τη ψυχοθεραπεύτρια που σε κάλυπτε από την αρχή και πίστεψες στη δουλειά που κάνατε.
    Θα έλεγα πάντως ότι ο χρόνος ποικίλει ανάλογα κατά πόσο θέλουμε να αυτοβελτιωθούμε,το πόσο βαθειά θέλουμε να φτάσουμε,το ψυχοθεραπευτή,τη συχνότητα που δουλεύουμε και κυρίως το τρόπο που δουλεύουμε.
    Τα πιο γρήγορα αποτελέσματα (ανάλογα και τη περίπτωση φυσικά) πιστεύω ότι τα παίρνουμε μέσα από βιωματική δουλειά και βιωματικές ασκήσεις γιατί βιώνουμε οι ίδιοι καθαρά τις καταστάσεις και τις λύσεις και καταγράφονται καλύτερα στο σύστημά μας.
    Βέβαια καλό είναι να ξέρουμε από την αρχή ότι δεν υπάρχουν μαγικά και αυτή η υπόθεση μπορεί να μας πάρει και χρόνια....αλλά με τα χρήματα και το χρόνο που θα ξοδέψουμε, προεξοφλούμε πιστεύω μια καλύτερη ζωή.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •