Άλλο ένα καινούργιο ξεκίνημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288

    Άλλο ένα καινούργιο ξεκίνημα

    Καλή χρονιά σε όλους!!!!!!!! Εύχομαι υγεία πάνω απο όλα, ευτυχία και ο,τι επιθυμεί ο καθένας σας!!!!

    Λοιπον, έχω να μπω απο το καλοκαίρι, όπου αισιως είχα φτάσει, μετά απο δέκα ολοκληρα χρόνια, 70 κιλά με 1,70 ύψος.
    Το ξέρω οτι δεν ακούγεται σαν κάτι wow, αλλά τόσα χρόνια υπέρβαρη, μου φαινόταν σουπερ. Και πραγματικά, αν εξαιρέσουμε το γεγονός οτι ημουν τρομερα αγυμναστη, κατα τ'αλλα η εμφανιση μου ήταν μια χαρά.

    Πέρασε ομως το καλοκαιρι και ξαφνικά είχα υπερφαγικο επεισοδιο...Και μετα κι αλλο ενα, κι αλλο ενα, και μετα εβαζα προθεσμιες στον εαυτο μου , του στυλ "Ας φαω μεχρι τη Κυριακη οσο θελω, και απο Δευτερα αρχιζω." Το γνωστο καταστροφικο. Φυσικά, δεν το εκανα ποτε.

    Συνέχιζα ακάθεκτη την υπερφαγία και την υπέρμετρη κατανάλωση υδατανθράκων και γλυκών, καποια στιγμη ήρθαν και οι γιορτες, και κάπως κατέληξα να ζυγίζω 80 κιλά. Είχα δυομισι χρονια να παω τοσα πολλά.

    Είπα να μη το βάλω κάτω και απογοητευτω υπερ του δεοντος, τουλάχιστον, αν μη τι αλλο, ευχαριστηθηκα φαι!!! Χαχχαχχαχα. Ήρθε η ώρα όμως να επανελθω.

    Ελπίζω να τα καταφέρω. 10 κιλά μείον σε έξι μήνες είναι ο στόχος.

    Το ξέρω οτι ειμαι απαραδεκτη, γιατι αν εκανα μια ενιαια προσπαθεια θα ειχα χασει ενα σωρο κιλα και θα ειχα φτιαξει το σωμα που επιθυμουσα παντα και που απο ο,τι φαινεται δεν θα αποκτησω ποτε.

    Αλλά ειμαι ανθρωπος, και αυτη ειναι η μεγαλυτερη αδυναμια μου. Το ξερω οτι οι συνεχεις αυξομειωσεις συμβαλλουν στην καταστροφη του μεταβολισμου. Αλλα οταν το φαγητο με κυριευει, απλα δεν με ενδιαφερει και ξαναπαχαινω, μετα ξανααδυνατιζω, μετα ξαναπαχαινω και παει λεγοντας...

    Ειπα να αφησω τα μακρινα ονειρα περι σωματαρας. Δεν βαριεσαι...Δεν μπορουμε να ειμαστε ολοι κορμαρες... Ξερετε κατι ομως? Με ενδιαφερει περισσοτερο να νιωθω εγω ανετα με τον εαυτο μου και να τον αγαπησω οπως και να ειμαι...Με πολλα ή με λιγοτερα κιλα.

    Σημερα μετα το ντους, αναγκασα τον εαυτο μου να κοιταχτει στον καθρεφτη. Ετσι χωρις ρουχα, με τη μεγαλη μου πλεον κοιλια να κρεμεται. Ομως χαμογελασα. Με αγαπαω καπως. Και θελω να με αγαπησω περισσοτερο. Για αυτο θα προσπαθησω , αφου χαρηκα φαγητο, να μπω τωρα σε μια σειρα, αρχιζοντας απο σημερα.

    Τιποτα στερητικο, καμια συγκεκριμενη διαιτα. Απλά οχι υπερφαγια.

    Ευχομαι σε ολους καλη τυχη και να συνεχισουμε να δινουμε ο ενας στον αλλον δυναμη και κουραγιο να συνεχισουμε τη προσπαθεια!!

    Φιλια!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Δεν είναι κάτι το τρομακτικό τα κιλά που θες να χάσεις. Αλλά ο στόχος σου μου αρέσει! Προσβλέπεις στην αργή αλλά σταθερή απώλεια. Σίγουρα θα το πετύχεις.

    Επίσης ότι κατάφερες και κοίταξες τον εαυτό σου γυμνό στον καθρέφτη ήταν ένα μεγάλo βήμα και μπράβο σου. :thumbup:

    Περί κορμάρας κλπ... Ο καλός Θεούλης μας έδωσε ένα σώμα με ή χωρίς ατέλειες. Φαντάσου ότι ακόμη κι οι άνθρωποι που είναι σωματικά τέλοιοι κάτι θα βρουν που δεν θα τους αρέσει. Κορμάρα λοιπόν μπορεί να μην είσαι αλλά μπορείς να το σμιλέψεις ώστε να γίνεις ποιο δυνατή και λιγότερο πλαδαρή. Ή αρχίζεις γυμναστήριο ή κάνεις γυμναστική στο σπίτι. Μη σου πω τώρα που κάνει κρύο θα ήταν ότι πρέπει να χοροπηδάς μέσα στο σπίτι κάνοντας ασκήσεις από κάποιο βιντεάκι! :tumble:

    Στο μυαλό μας είναι όλα κι έπειτα στο "χέρι" μας, να καταφέρουμε ό,τι νομίζουμε πως δεν μπορούμε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Μην ακουω βλακείες! Φυσικά και θα το αποκτήσεις, το έκανες ήδη μια φορά και θα το ξανακάνεις! καλή σου επιτυχία

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Χαίρομαι πολύ να σε διαβάζω να δηλώνεις πως αγαπάς τον εαυτό σου και σκοπεύεις να τον αγαπήσεις ακόμη περισσότερο!
    Ούτε αυτονόητο είναι ούτε εύκολο αν δεν το'χει κανείς από μικρός διδαχτεί πώς να το κάνει...Από κει άλλωστε ξεκινούν όλα!

    Καλή δύναμη στη συνέχιση της προσπάθειάς σου! Ένα σημείο μόνο θέλω να θίξω,μήπως σε βοηθήσει να διαπιστώσεις
    συσχετισμούς,που ενδεχομένως πέρασαν απαρατηρητοι...Ήταν όντως τόσο ξαφνικό το πρώτο υπερφαγικό κι όσα ακολούθησαν;
    Μήπως συνέβη κάτι εκείνη τη χρονική περίοδο,που διατάρραξε τα γαλήνια νερά,που αρμένιζες ικανοποιημένη το καλοκαίρι;

    Originally posted by afratoulini90

    Πέρασε ομως το καλοκαιρι και ξαφνικά είχα υπερφαγικο επεισοδιο...Και μετα κι αλλο ενα, κι αλλο ενα...

  5. #5
    Afratoulini, καλησπέρα!

    Χίλια μπράβο που κατάφερες και έχασες τα παραπάνω σου κιλά!
    Και τα 10 που έχεις να χάσεις τώρα δεν είναι τίποτα!

    Αυτό το "με αγαπάω κάπως" χρειάζεται και εσύ και εγώ να το κάνουμε "ΜΕ ΑΓΑΠΑΩ."
    Είναι απαραίτητο αυτό.

    Και εγώ έχω κάνει σκέψεις ότι δεν θα καταφέρω ποτέ να γίνω κορμάρα, και ότι θα έχω χαλάρωση πολλή κλπ,
    όμως αυτές οι σκέψεις είναι καταστροφικές και μας πάνε πολύ πίσω!
    Χρειάζεται να μας αγαπήσουμε όπως είμαστε!

    Πριν μέρες, εκμυστηρεύτηκα σε ένα κοντινό μου πρόσωπο ότι στεναχωριέμαι που έχω χαλάρωση,
    και ότι σκέφτομαι πόσο τέλεια θα ήταν να μην είχα παχύνει ποτέ και να είχα ένα φυσιολογικό σώμα...
    Και ξέρεις τί μου απάντησε;
    Ότι είμαι αχάριστη!
    Και αν το σκεφτείς, είμαι!
    Αντί να ευγνωμονώ τον εαυτό μου και το Σύμπαν που καταφέρνω και χάνω κιλά και αποκτώ σιγά-σιγά φυσιολογική σχέση με το φαγητό,
    κάθομαι και κάνω ηλίθιες και καταστροφικές σκέψεις!

    Έχεις δίκιο σ' αυτό που γράφεις: τίποτα στερητικό, καμία δίαιτα!
    Η δίαιτα και η στέρηση παχαίνουν!
    Απλά χρειάζεται να ξεχωρίσεις την οργανική και την συναισθηματική πείνα.
    Στην οργανική να τρως, στην συναισθηματική να κάνεις πράγματα άλλα που σε γεμίζουν εκτός φαγητού.
    Και τέλος, όπως άλλωστε θα ξέρεις ήδη, καλό είναι να περιορίσεις ζάχαρη και επεξεργασμένους υδατάνθρακες γιατί μας βάζουν στον φαύλο κύκλο της γλυκόζης!

    Καλή επιτυχία! :roll:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλή χρονιά afratoulini!!

    Μου αρέσει όπως το αντιμετωπίζεις το ζήτημα, ψύχραιμα, ώριμα και μεθοδικά. Με εφικτούς στόχους!!
    Θα χαρώ πολύ να μοιράζεσαι το ταξίδι σου αυτούς τους έξι μήνες και νομίζω με βοηθάς να δεσμευτώ κι εγώ σε παρόμοιο στόχο....

    Ποιος ξέρει, ίσως το καλοκαίρι φορέσουμε μαγιώ με μεγαλύτερη χαρά από άλλες χρονιές

    Καλή αρχή και καλή δύναμη!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •