Ματζουρανα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    16

    Ματζουρανα!!!

    Μαντζουράνα θα ήθελα την βοήθεια σας .παρακολούθησα το ημερολόγιο διατροφή σας και έχω τις εξής ερωτήσεις : σας βοηθά πραγματικά η καταγραφή; Και δεύτερον γιατί μουλιαζεται τα αμύγδαλα?σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Κωνσταντινάκι καλησπέρα!
    Γιατί μου μιλάτε στον πληθυντικό; Τόσο μεγάλη φαίνομαι; Ή είναι πληθυντικός ευγενείας;
    Αν προτιμάτε, να σας μιλάω και εγώ στον πληθυντικό!

    Με βοηθάει πραγματικά πολύ η καταγραφή,
    αφενός γιατί έτσι συνειδητοποιώ καλύτερα το τί τρώω (δηλαδή πλέον δεν έχω τον κίνδυνο να φάω ασυναίσθητα φαγητό),
    και αφετέρου αισθάνομαι ότι έχω πολλούς "διαιτολόγους" που με παρακολουθούν (μερικοί συγγενείς και μερικά παιδιά από το φόρουμ) και έτσι ως ένα βαθμό αισθάνομαι ότι θα τους "απογοητεύσω" αν κάνω υπερφαγικό. Αυτό λειτουργεί αποτρεπτικά στο να κάνω υπερφαγικό.

    Όσο για τα αμύγδαλα,
    γενικά είναι καλό να μουλιάζουμε τους ξηρούς καρπούς πριν τους φάμε (χρειάζεται να είναι ωμοί και ανάλατοι),
    γιατί έτσι απορροφούμε καλύτερα τα θρεπτικά τους συστατικά και είναι πιο εύπεπτοι.

    Ό,τι άλλο θα ήθελες να με ρωτήσεις, ευχαρίστως ν' απαντήσω!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    16
    Είναι πληθυντικος ευγένειας με ενοχλεί όταν στο προφορικό η στον γραπτο λόγο ο συνομιλητής σου απευθύνει τον λόγο λες και πεινάμε μπύρες το προηγούμενο βράδυ . Οποτε αν μου επιρρεπείς να μιλάμε στον ενικο.αυτο με τους ξηρούς καρπούς πρώτη φορά το είδα και έχω επισκεφθεί αρκετούς διαιτολογους κανένας δεν το ανέφερε!!!η ψυχολόγος μου πρώτη φορά μου το πρότεινε αλλα το θεώρησα χαζη ιδέα.(τόσα ξέρω τόσα λέω.....) πολυ πιθανών να το ξεκινήσω και εγώ ..:blush::blush:

  4. #4
    Καλημέρα!
    Κι εγώ προτιμώ τον ενικό!

    Δυστυχώς οι περισσότεροι διαιτολόγοι επικεντρώνονται στην απώλεια βάρους του πελάτη
    και όχι στο να του μάθουν να διατρέφεται υγιεινά.

    Αν ψάξεις στο ίντερνετ για το μούλιασμα των ξηρών καρπών θα βρεις πολλά sites με ενδιαφέρουσες πληροφορίες!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1
    this is very nice post

    ___________
    Join online Pass4sure - online ccna training and testking to pass exam in first try. Our best quality and csld.edu guide you well for real exam. oakland.edu questions.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    20
    Και εμένα με βοηθάει η καταγραφή πάντως. Ειδικά τις εβδομάδες που νιώθω κουρασμένος απο την δίαιτα να κρατηθώ και να μην την 'σπάσω'.
    Και το μούλιασμα των Ξ. Καρπών κάνω (αμύγδαλα κυρίως) και τους βάζω και λίγο λεμονάκι μετά πριν τα ξεφλουδίσω και είναι σαν να τρώω στο καφενείο....

    Ωραίο post πάντως


    -Μάνος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    92
    καλημέρα και από μένα,

    έχω βρει ξηρούς καρπούς, ωμούς χωρίς αλάτι με ξινό πάνω τους και ήταν πεντανόστιμοι σαν αλατισμένοι.

    δεν ξέρω βέβαια πόσο καλό κάνουν....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •