ναρκισσιμος η διατροφικη διαταραχη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7

    ναρκισσιμος η διατροφικη διαταραχη?

    καλησπερα σας με λενε ιακωβο ειμαι 24χρονων και θα ηθελα την βοηθεια σας πανω σε ενα θεμα..λοιπον για αρη να πω πως ειμαι βουλιμικος αλλα επειδη εχω και μια αρρωστη σχεση με το γυμναστηριο τα κιλα μου ειναι νορμαλ αλλα εχω αλλο προβλημα..δεν μαρεσει το σωμα μου καθολου γιαυτο κανω κετονιες διαιτες με σκοπο να μην αφησω λιπος πανω μου διοτι ψυχολογικα ειμαι ρακος..επισης νομιζω πως εχω ενα θεμα με γυναικομαστια..μια ψυχολογος με την οποια μια μιλαω μου λεει οτι εχω λανθασμενη αντιληψη του σωματος μου αλλα εγω ειμαι πεπεισμενος οτι εχω ασχημο κορμι γιαυτο και ασχολουμαι τοσο πολυ με αυτο το θεμα...θα ηθελα την βοηθεια σας οντως υπαρχει αυτη η λανθασμενη αντιληψη η προκειται για ναρκισσισμο επειδη αποκτω εμμονη με το σωμα μου και θελω να το κανω οσο το δυνατον καλυτερο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου,Ιάκωβε! Καλώς σε βρίσκουμε στην παρέα μας!
    Η διαταραχή της ναρκισσιστικής προσωπικότητας δεν αφορά στην απαίτηση για τέλεια εμφάνιση
    όπως ίσως υπάρχει η τάση να θεωρείται λόγω του Νάρκισσου στον οποίο βασίζει το όνομά της,
    αλλά στην έντονη αίσθηση μεγαλομανίας (στη φαντασία ή στην πραγματικότητα),την έλλειψη ενσυναίσθησης
    καθώς και την υπερευαισθησία στην αξιολόγηση και την κριτική των άλλων. Ο Νάρκισσος θαμπωμένος
    από την ανάκλαση του εαυτού του,απορροφήθηκε ν' αυτοθαυμάζεται,αποκόπτοντ� �ς έτσι τον εαυτό του
    απ'τους άλλους και το ενδιαφέρον του για όσους απαξίωνε. Έχει να κάνει με τη δυσκολία ανάπτυξης δεσμού
    κι εμπιστοσύνης στις σχέσεις με τους άλλους κι ανάγεται στην εμπειρία του ατόμου ιδιώς στην παιδική ηλικία.
    Εμπεριέχει ποικιλία ρόλων και προσωπείων με την έννοια πως δε δείχνει το αληθινό του πρόσωπο στους άλλους.
    Δε νομίζω να σε περιγράφει κάτι από αυτά βάσει όσων ανέφερες. Αν σε ενδιαφέρει,ψάξε στο δίκτυο για τη διαταραχή
    αυτή περισσότερα. Είναι άλλο πράγμα η διατροφική διαταραχή από την οποία δείχνεις να ταλαιπωρείσαι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    ευχαριστω πολυ nadine για την βοηθεια απλα ρωτησα γιατι οταν ειχα ζητησει βοηθεια απο γιατρο μου χε βρει καποια στοιχεια ναρκισσου οπως οι μεγαλομανιακες φαντασιωσεις η υπεραιυσθησια στην κριτικη την ετεροεκτιμηση και την απαιτηση θαυμασμου αλλα νομιζα πως κολλαει το ενα με το αλλο τεσπα θα ψαξω για την διαταραχη γιατι το προβλημα μου ειναι οτι δινω ολη την εμμονη μου στο να χτισω το τελειο σωμα και νιωθω οτι χωρις αυτο ειμαι ενα τιποτα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Το να νιώθεις πως είσαι ένα τίποτα χωρίς το τέλειο σώμα σίγουρα δεν είναι μια ιδέα,που σου καρφώθηκε ξαφνικά στο μυαλό
    μια τυχαία μέρα σαν ξύπνησες. Αν ανατρέξεις στο παρελθόν σου κι ιδίως στις πρώιμες εμπειρίες κυρίως στο οικογενειακό περιβάλλον
    ίσως σου κάνει νόημα πώς προέκυψε η σκέψη αυτή,που σφηνώθηκε ως όρος αξίας,επηρέασε το συναίσθημα και τη συμπεριφορά σου
    και σε ταλαιπωρεί. Για όλους τους ανθρώπους πιστεύεις πως για να είναι "κάτι",για να αξίζουν πρέπει να έχουν το τέλειο σώμα και μόνο;
    Έτσι εκτιμάς τον άνθρωπο,την ομορφιά του κι αν όχι,γιατί άλλα μέτρα και σταθμά για σένα; Σκέψου τι θα συμβούλευες σε κάποιον
    που θα σου έλεγε αυτά που σκέφτεσαι για τον εαυτό σου. Ίσως το θέσεις το όλο θέμα σε πιο ρεαλιστική βάση και με τη μικρή έστω
    αλλαγή στη γωνία θέασης καταφέρεις να ξεφύγεις λίγο από την εμμονική επανάληψη του ίδιου κύκλου,που συντηρεί τη σκέψη αυτή.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    ευχαριστω για την απαντηση και παλι...κοιτα συνηθως ο τροπος με τον οποιο κινουμαι σαυτο το θεμα ειναι οταν βαζω πανω μου λιγο λιπος να ντρεπομαι να νιωθω ασχημα και να δισταζω να βγαζλω την μπλουζα μου απ την αλλη οταν ειμαι στα επιπεδα που θελω δεν μπορω να σταματω να κρινω αλλους που δεν ασχολουνται με την γυμναστικη και το σωμα τους και φυσικα ανεβαινει η αυτοπεποιθηση μου σε αλαζονικο βαθμο...να σου πω παντως την αληθεια δεν με νοιαζει πως τη λενε αυτη τη διαταραχη με ενδιαφερει να νιωσω καλα εγω με το σωμα μου χωρις να εχω το στανταρ 10% λιπος για να βγαζω την μπλουζα η αλλιως να μαι σαν βρεγμενη κοτα

  6. #6
    addict θα ήθελα να σου πω οτι κεγώ υποφέρω από εμμονές. τα τελευταία χρόνια έχω σταματήσει να σκέφτομαι το ιδανικό σώμα κ πλέον υποφέρω καιρό τώρα από το να σκέφτομαι διαρκώς το φαγητό και μονίμως να πεινάω. ίσως αυτό προέκυψε από την χρόνια στέρηση/καταπίεση που υπέβαλα στον εαυτό μου για πολλά χρόνια κ μάλιστα της εφηβείας κ από τον λάθος τρόπο διατροφής.

    γιαυτό το λόγο έχω διαπιστώσει οτι πρέπει πλέον να βρω καινούριο χόμπυ, κάτι που να μην με κάνει να κάνω σβούρες γύρω απτην ουρά μου,κάτι που να αποσπά την προσοχή μου απτην διαρκή ενασχόλησή μου με το φαγητό. όχι οτι τα καταφέρνω πάντα αλλά κάποιες στιγμές κάνω πράγματα τόσο ενδιαφέροντα που ξεχνάω για λίγο τις εμμονές μου.
    γνώμη μου είναι να αρχίσεις να ασχολείσαι με πράγματα ποιο εποικοδομητικά όπως την μουσική, την λογοτεχνία ,τον αθλητισμό,(όχι μόνο να φτιάξεις κορμί, αλλά να εξασκείς κ άλλα πράματα όπως την ομαδικότητα, την στρατηγική κτλ,την μνήμη, τον υγιή ανταγωνισμό κτλ), τις ξένες γλώσσες. επίσης μπορείς να δώσεις βάση στο να εξελιχθείς στην δουλειά σου, ή σε αυτό που σπουδάζεις, να θέσεις στόχους που ξεπερνούν το ποσοστό λίπους αλλά την βελτίωση σου σαν προσωπικότητα κ σαν άνθρωπος.

    ίσως τότε να αρχίσεις να βλέπεις αλλιώς τα πράγματα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    ευχαριστω για την απαντηση μανταμ σου σου το μεγαλυτερο προβλημα μου και ντρεπομαι να το λεω κιολας ειναι που μαλλον εχω γυναικομαστια...με την χρονια γυμναστικη και με διατροφες το προβλημα εχει μειωθει αλλα ακομα παραμενει σε σημειο που με μπλουζα δεν φαινεται και χωρις μπλουζα φαινεται η ψυχολογος μου λεει οτι απλως εχω διαστρεβλωμενη εικονα του εαυτου μου αλλα εγω ειμαι πεπεισμενος και αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα μου και ντρεπομαι γιαυτο ..επειδη δεν εχω τα λεφτα για την επεμβαση κανω ολα αυτα αλλα δεν ξερω και πως να ξεπερασω αυτο το κομπλεξ

  8. #8
    δηλαδή η ψυχολόγος σου σου λέει οτι είσαι μια χαρά κ εσύ επιμένεις οτι έχεις γυναικομαστία??

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    ναι αυτο ακριβως αλλα εκεινη με χει δει μονο με μπλουζα οχι χωρις

  10. #10
    Ε δειξτο σε κανα φιλο σου να σου πει την γνωμη του η σε εναν γιατρο ακομα καλυτερα. Μπορει να ειναι τελειως δικια σου εμμονη ρε συ. Σε μια τετοια περιπτωση ακομα κ η πλαστικη δν θα σου αλλαζε αποψη θα εξακολουθεις να νιωθεις οτι δν εχεις αρκετα αρρενωπο στηθος. Γιατι θα ειναι μονο στο μυαλο σου.
    Οπως με τις κοπελες που βαζουν στηθος κ ποτε δν νιωθουννοτι ειναι αρκετο η αυτους που παθαινουν εμμονη με το μαυρισμα κτλ κτλ. Αλλα οπως κ ναχει ειναι λιγο ριχος λογος για να στεναχωριεσαι τοσο πολυ. Θελω να πω με αυτο οτι μαλλον αλλα πραγματα σε απασχολουν που δν θες να τα αντιμετωπισεις κ εστιαζεις σε αυτο γιατι ισως ειναι πιο ευκολο. Αλλα αυτο ειναι μια δικια μου τελειως αυθαιρετη υποθεση βασιζομενη σε δικιες μου εμπειριες .ενας ειδικος θα σε κανει να καταλαβεις καλυτερα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    καταλαβαινω τι θες να πεις και ευχαριστω πολυ και εχεις δικιο ειναι ριχος λογος για να στεναχωριεμαι και να ντρεπομαι τοσο αλλα ετσι μου βγαινει..δεν ειναι τραγικη κατασταση απλως εγω ψαχνω την τελειοτητα και δεν ειμαι ικανοποιημενος ποτε

  12. #12
    ιάκωβε δν στο λέω για να ντραπείς άλλωστε σου είπα οτι κεγώ δν πάω πίσω. στο λέω για να ψαχτείς να βρεις τι είναι αυτό που σε απασχολεί πραγματικά.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    το ξερω ..εννοουσα οτι ντρεπομαι γενικα γιαυτο το θεμα γτ με στεναχωρει εδω και χρονια

  14. #14
    ναι οτι ναναι κατάλαβα.
    η γιατρός σου πως σου λέει να αντιμετωπίσεις αυτή την τελειομανία?
    πολλοι εδώ σκεφτόμαστε έτσι. αλλά θα ξέρεις οτι είναι μάταιο

    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=7592

    εύχομαι να βρεις την δύναμη να ξεπεράσεις το πρόβλημα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •