Εγκλεισμός σε μοναστήρι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 122
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875

    Εγκλεισμός σε μοναστήρι

    Καλησπέρα μήπως γνωρίζεται τι χρειάζεται να έχει κάποιος μαζί του για να μπει σε μοναστήρι; χρειάζεται ας πούμε βαλίτσα; η μόνο αρχικά δύο τρία ρούχα κι εσώρουχα; κάποια χαρτιά χρειάζονται να γίνουν;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εχουν πολυ συγκεκριμενο dress code στα μοναστηρια.. Απλα ετσι προς ενημερωση.. Δεν φορας κοσμικα ρουχαλακια

  3. #3
    Δεν μπαίνεις σε μοναστήρι σαν να μπαίνεις σε νοσοκομείο απ´ ότι ξέρω. Θα πρέπει να γνωρίζεσαι πολύ καιρό με το χώρο και τους ανθρώπους εκεί. Τί εννοείς όμως; Ως φιλοξενούμενη; Εγώ προσωπικά έχω μείνει σε μοναστήρι μερικές μέρες με σκοπό να βοηθήσω σε κάποιες δουλειές. Αλλά γνώριζα μία μοναχή και την ηγουμένη και πήγαινα πολύ καιρό ως επισκέπτρια. Μία γνωστή μου που έγινε μοναχή πήγαινε εκεί χρόνια και εκκλησιαζόταν και έμενε κατά καιρούς, Σαββατοκύριακα, μετά μία εβδομάδα, έπειτα δύο εβδομάδες ώσπου έμενε εκεί τον περισσότερο καιρό παρά στο σπίτι της και αποφάσισε μετά να γίνει δόκιμη. Τώρα είναι πλέον μοναχή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ξέρω μνημόνιο τι φοράνε και δεν με ενοχλεί μοναχή θέλω να γίνω. Δηλαδή Κασσάνδρα δεν γίνεται να μείνω εκεί μόνιμα από την πρώτη μέρα αν παω;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Ξέρω μνημόνιο τι φοράνε και δεν με ενοχλεί μοναχή θέλω να γίνω. Δηλαδή Κασσάνδρα δεν γίνεται να μείνω εκεί μόνιμα από την πρώτη μέρα αν παω;
    Μπορείς αν θέλεις να ζητήσεις φιλοξενία από την α'μέρα-αλλά ΟΧΙ να γίνεις μοναχή,πρέπει να γνωρίσεις κάποιους ανθρώπους σε μοναστηρι,να αιτηθείς ότι θέλεις να γίνεις μοναχή,αν σε δεκτεί κάποιο μοναστήρι,που ενδεχομένως να μην είναι κάποιο απαραίτητα της περιοχής σου,να γίνεις δόκιμη για όσο διάστημα χρειαστεί κ μετά γίνεσαι κανονική μοναχή,αφού έχεις όλα ας πουμε τα προσόντα για κάτι τέτοιο.

    Να ξέρεις ότι ο μοναχισμός δεν είναι ιδιαίτερα εύκολος δρόμος και πάνω απ'όλα όχι μία εύκολη απόφαση!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    64
    Γινεσε δοκιμος για 1-2 χρονια και μετα γινεσε μοναχη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Από την ζωή εδώ έξω είναι πιο εύκολος φαντάζομαι ο δρόμος. Το εχω πει στους δικούς μου το περνάνε για πλάκα και γελάνε λένε δεν θα αντέξω, αλλά θα αντέξω φαντάζομαι, αν είναι να ξυπνάω πρωί, να προσεύχομαι, να κάνω δουλειές και να κοιμάμαι από το απόγευμα. Που είναι το κακό; σταματάς να ασχολείσαι με λογαριασμούς της ΔΕΗ κλπ, σταματάς να ασχολείσαι με ανθρώπους που έρχονται και φεύγουν, σταματάς να ασχολείσαι με ανθρώπους που σου φορτώνουν ψυχολογικά, σταματάς να κάνεις υπομονή για πλάκα για όλα. Από το 2012 το σκέφτομαι πλέον δε με κρατά τίποτα εδώ έξω. Σε δύο χρόνια θα γίνω 29 η κάρτα ανεργίας έμαθα ότι σταματάει να ισχύει μαζί και το βιβλιάριο υγείας μου φυσικά. Η πρέπει να παντρευτώ η να βρω δουλειά. Τίποτα δεν πρόκειτε κάνω από τα δύο.

  8. #8
    Και ποιός σου είπε ότι στα μοναστήρια δεν έχουν ευθύνες και προβλήματα; Καταρχάς το μοναστήρι πρέπει να βρίσκει πόρους να συντηρείται και οι μοναχές εργάζονται είτε φτιάχνοντας και πουλώντας τα προϊόντα τους και τις χειροτεχνίες τους, είτε με τα αγροτικά.
    Έπειτα, μη νομίζεις ότι δεν έχουν σκοτούρες, όχι μόνο με λογαριασμούς αλλά και με τη συντήρηση των χώρων και ακόμη πολλά άλλα. Κάποια μοναστήρια φιλοξενούν πολλούς διερχόμενους επισκέπτες που διανυκτερεύουν εκεί, όπως π.χ. η μονή της Παναγίας της Προυσιώτισας στο Καρπενήσι, το μοναστήρι της Παναγίας της Εικοσιφοίνισας στην Πιερία, ή το μοναστήρι του Αγίου Εφραίμ στην Μυτιλήνη και πολλά άλλα. Μάλιστα στην Παναγία την Προυσιώτισα υπάρχουν μόνο τρεις μοναχοί που εξυπηρετούν δεκάδες επισκεπτών που διανυκτερεύουν εκεί κάθε μέρα, δωρεάν (σε όλα τα μοναστήρια είναι η διαμονή δωρεάν και μάλιστα κάποιοι που το ξέρουν κανονίζουν και κάνουν έτσι τζάμπα διακοπές, δυό μέρες στο ένα μοναστήρι, μία στο άλλο, μία στο παράλλο...) Φαντάσου μόνο να καθαρίζεις τις τουαλέτες για τόσο κόσμο! Στο μοναστήρι δεν υπάρχει χρόνος που κυλάει χαζεύοντας ή χαλαρώνοντας. Ή θα εργάζεσαι ή θα προσεύχεσαι. Και οι ακολουθίες έχουν "τον ατελείωτο" σε πληροφορώ. Και βέβαια, οι νεότερες μοναχές γηροκομούν τις γηραιότερες γιατί αυτές είναι πλέον οικογένειά τους και το σπίτι τους. Και μην ξεχνάς και το άλλο : Δεν θα έχεις πλέον με τους συγγενείς σου σχέσεις. Όχι ότι απαγορεύεται, μπορούν να σε επισκέπτονται, αλλά εσύ για να πάς έστω και σε μια κηδεία συγγενή σου θα πρέπει να πάρεις την άδεια της ηγουμένης πρώτα. Παρόλα αυτά η κοπέλα που ξέρω είναι πολύ χαρούμενη, 15 χρόνια στο μοναστήρι πλέον, καθώς και άλλες δύο περιπτώσεις, η μία αδελφή της κολλητής μου και η άλλη φίλη της.

  9. #9
    Παρόλα αυτά,αν το επιθυμείς πολύ ξεκίνησε να επισκέπτεσαι κάποιο μοναστήρι, φρόντισε να γνωριστείς με τις μοναχές και την ηγουμένη και βλέπεις...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Δεν με ενοχλεί μια χαρά το βρίσκω μακάρι όλες οι σκοτούρες έτσι να ήταν. Κι εγώ ευτυχισμένη θα ήμουν δεν με νοιάζουν ούτε συγγενείς ούτε τίποτα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    nikii , εχεις παλαβωσει !! δεν πανε ετσι σε μοναστηρι επειδη δεν τους παει καλα η ζωη . Εισαι πιστη ( εγω ειμαι πολυ ) αλλα δεν θα πηγαινα ποτε μοναχος . Αν παρολαυτα επιμενεις , επειδη ειμαι βαθεια θρησκευομενος , μπορω να σε κατατοπισω , αλλα το θεωρω τρελλο . Συνελθε . Δεν εχεις ιδεα τι σημαινει μοναστηριακη ζωη , εγω ξερω γιατι ως πιστος εχω διαβασει ενα καρρο βιβλια για τον μοναχισμο . Θελεις να ξυπνας 3πμ ? σκεψου το , το ξερω το αντικειμενο .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Θέλω κατατοπισε με εσυ κι ελπίζω να το κάνω. Θέλω να βρω την ηρεμία μου και πιστεύω ότι θα νιώθω καλά. Πιστεύω αλλά βαθιά θρησκευόμενη δεν είμαι. Ας αρχίσω να πιστεύω και σε κάτι πια βαρέθηκα να μην πιστεύω σε τίποτα. Δεν βρίσκω νόημα εδώ έξω και μάλλον δεν θέλω να βρω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ΟΚ , nikii , θα πας δοκιμη σε ενα μοναστηρι , και αν σε εγκρινουν , μαλλον θαλεγα αν αντεξεις , σε παιρνουν δοκιμαστικα ως μοναχη . Οτι σε φωτισει ο Κυριιος .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Είχα πάρει τηλέφωνο πριν κανένα χρόνο αλλά δεν το σήκωσαν γιατί ήταν λάθος ώρες. Τώρα όμως το εχω ψάξει λίγο καλύτερα

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Αυτα που λες τα πιστευεις ρε Νικη??
    Η μοναστηριακη ζωη νομιζεις οτι ειναι αραλικι ? Ακομα και ως επισκεπτρια να πας εκει ακολουθεις ενα προγραμμα.. Ειναι πολυ συνειδητοποιημενοι αυτοι που επιλεγουν κατι τετοιο.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΤΩ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ...ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ...
    By crystal_heart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 08-07-2022, 14:40
  2. Εκούσιος εγκλεισμός σε ψυχιατρείο;
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 04-08-2014, 15:18
  3. εγκλεισμος σε ψυχιατρειο
    By PYR in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2010, 22:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •