Λιπομετρηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 62
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Λοιπόν θα ακούσεις εμένα που είμαι πάνσοφος... :bouncing: (πες με και ξερόλα, δεν με πειράζει, είμαι και από αυτό)

    Καλά τα λέει η pink. Αυτό που πιάνεις με τα δάχτυλα είναι το υποδόριο λίπος (subcutaneous fat). Αυτό βρίσκεται μεταξύ της επιδερμίδας και των μυών (πχ των κοιλιακών στην περίπτωση της κοιλιάς). Το άλλο είδος (αυτό που "σου είπαν" ότι έχεις πολύ) είναι το σπλαχνικό (visceral fat) το οποίο βρίσκεται ανάμεσα στα όργανα αλλά και μέσα (ενσωματωμένο ας πούμε) σε αυτά.
    Θα πρέπει να αφήσεις τον οργανισμό σου να έρθει σε μια ισορροπία και να τακτοποιήσει το λίπος του εκεί που πρέπει. Για μένα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις ως στόχο να μην ξεπεράσεις (κατά πολύ) τα 65 κιλά για ένα χρόνο χωρίς να σε ενδιαφέρει να πέσεις καθόλου.

  2. #17
    Αποτι καταλαβα η αποφαση εχει παρθει οποτε καλη επιτυχια.κ περιμενουμε νεα. Μια απορια σχετικη. Πως γινεται η διαγνωση του σπλαχνικου λιπους?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Originally posted by pink_90
    Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν άπειρα μηχανήματα τέτοιου είδους και πέταξα τα λεφτά μου :lol:
    Να τα αναφέρεις ΟΛΑ αναλυτικά... και μην σου πω να επισυνάψεις και φωτογραφίες τους.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    baklavas σοφα εμιλησες!!!!!!! Μανταμ σου σου μου τιποτα δεν εχει αποφασιστει καθοτιν το ταμειο δεν ειναι και τοσο ανθηρο , οσο για το πως με μετρησε με ενα μηχανημα που κρατουσα δυο μπαρες στα χερια !!!! τωρα τι ακριβως ηταν τι να σου πω ...............δεν ξερω η αμοιρη !!!
    Παιδια ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ χαλαρωσω γιατι πολυ επι πονου τα πηρα ολα και ο χρονος ας δειξει!!! Σας ευχαριστωωω!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    μονο την αναλογια ................

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Originally posted by baklavas
    Να τα αναφέρεις ΟΛΑ αναλυτικά... και μην σου πω να επισυνάψεις και φωτογραφίες τους.
    Χαχαχα τι να σου πω...έχω κάνει μηχανήματα παθητικής γυμναστικής: αυτό ξαπλώνεις σου βάζουν βρεγμένα σφουγγαράκια σε καλωδιώνουν και κάνουν σύσπαση των μυών και ρυθμίζεις εσύ την ένταση στο πόσο δυνατά αντέχεις. Αυτά είχαν ένα αποτέλεσμα από την άποψη ότι μάζεψα αλλά ταυτόχρονα έκανα κ δίαιτα κ ήμουν κ 18 χρονών. Μηχάνημα λεμφικό είναι παρόμοιο κ θεωρητικά αποσυμφορίζει τη λέμφο με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο μεταβολισμός. Έχω κάνει θερμοκουβέρτες μπαίνεις σε κάτι κουβέρτες μέσα και κάνεις σαν σάουνα (μούφα). Επίσης έχω κάνει κ endermologie φοράς ένα κορμάκι ολόσωμο και με ένα μηχάνημα που έχει κυλινδρικές κεφαλές η αισθητικός σε "ρουφάει" στα σημεία που έχεις τοπικό πάχος κυρίως (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω). Επίσης μούφα.
    Τώρα που τα βλέπω λέω "Θεε μου σε τι βλακείες έχω δώσει τα λεφτουδάκια μου!!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Όλα μούφες είναι. Μην χολοσκάς.. Για ότι σου λένε "θα ξαπλώσεις σε ένα κρεβάτι και το μηχάνημα θα κάνει την δουλειά" απλά είναι φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Και το θύμα τα ακουμπάει κανονικά γιατί πολύ απλά "αγοράζει ελπίδα". Μεγάλη κουβέντα είπα πάλι ο σοφός μπακλαβάς...

    Επομένως αγαπητή άλμα από την στιγμή που πας γυμναστήριο... είσαι μια χαρά και δεν θέλεις τίποτε άλλο! Συνέχισε με σωστή και υγιεινή διατροφή, σταμάτα να θέλεις να κατέβεις κι άλλο σε κιλά, κάνε τακτικά την γυμναστική σου και είσαι απολύτως εντάξει !

    Pink και για σένα ισχύουν τα ίδια ακριβώς! Με βάρος 63 κιλά θα πρέπει να σταματήσεις την κατηφόρα για τουλάχιστον κανένα χρόνο πριν συνεχίσεις να κατεβαίνεις κι άλλο (εκτός και αν είσαι κάτω από 1,45). Σωστή και υγιεινή διατροφή και λίγη γυμναστική, δεν χρειάζονται υπερβολές. Το περπάτημα είναι το καλύτερο, το ευκολότερο και το φτηνότερο!!!

    Πάρτε ρε παράδειγμα από την μαντάμ σουσού... Μικρός στόχος (10%) χωρίς υπερβολές και περπάτημα!! Μαντάμ είσαι πρότυπο!!! :yes:

  8. #23
    Νομιζω οτι ο τασος εχει δικιο αλλα ειμαι περιεργη να αθω κ το ποσοστο λιπους σου αλμα.

    Μπακλαβα με σκλαβωνεις ρε. Ειμαι πολλακις ανεπιδεκτης μαθησεως ελπιζω να εμαθα το μαθημα μου μετα τα τοσα παθηματα.
    Καλα η πινκ ειναι αλλο λεβελ.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Μπακλαβά επειδή μάλλον δε με διαβάζεις :P εγώ δεν έχω στόχο τόσο την κατηφόρα περαιτέρω. Θέλω να μειώσω λίγο ακόμα το λίπος μου αλλά αυτό πλέον έρχεται σαν συνέπεια του τρόπου ζωής μου και όχι λόγω εμμονής και ενασχόλησης με δίαιτες. Κάνω καθαρή διατροφή, το μόνο που έχω αποκλείσει εντελώς είναι η ζάχαρη και πάω καθημερινά γυμναστήριο έχοντας πλέον κάνει τη καθημερινή γυμναστική μέρος της ζωής μου. Τρώω αρκετή ποσότητα για τα κιλά μου και δεν κάνω περικοπές. Όλο αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χάνω περί το ένα κιλό λίπους το μήνα μέχρι στιγμής. Αν δω ότι αδυνατίζω σε μεγαλύτερο βαθμό από αυτό που είναι υγιές θα το κοιτάξω αλλιώς. Προς το παρόν αυτός είναι ο τρόπος ζωής μου και δεν θα αλλάξει κάτι στο μέλλον, γιατί μου έχει γίνει συνήθεια

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    Καλα η πινκ ειναι αλλο λεβελ.
    Μανταμίτσα μουυυ <3

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Originally posted by pink_90
    Μπακλαβά επειδή μάλλον δε με διαβάζεις :P εγώ δεν έχω στόχο τόσο την κατηφόρα περαιτέρω. Θέλω να μειώσω λίγο ακόμα το λίπος μου αλλά αυτό πλέον έρχεται σαν συνέπεια του τρόπου ζωής μου και όχι λόγω εμμονής και ενασχόλησης με δίαιτες. Κάνω καθαρή διατροφή, το μόνο που έχω αποκλείσει εντελώς είναι η ζάχαρη και πάω καθημερινά γυμναστήριο έχοντας πλέον κάνει τη καθημερινή γυμναστική μέρος της ζωής μου. Τρώω αρκετή ποσότητα για τα κιλά μου και δεν κάνω περικοπές. Όλο αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χάνω περί το ένα κιλό λίπους το μήνα μέχρι στιγμής. Αν δω ότι αδυνατίζω σε μεγαλύτερο βαθμό από αυτό που είναι υγιές θα το κοιτάξω αλλιώς. Προς το παρόν αυτός είναι ο τρόπος ζωής μου και δεν θα αλλάξει κάτι στο μέλλον, γιατί μου έχει γίνει συνήθεια

    ΣΟΥΠΕΡ!!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Υπήρχε μια βρετανική εκπομπή που η δημοσιογράφος δοκίμαζε όλες αυτές τις μεθόδους και κατέληγε στο πόσο μούφα ήταν...
    Αν βρω κανένα επεισόδιο θα το βάλω...

    Χμ για να πω κι εγώ το μακρύ και το κοντό μου, (και επικαλούμενη τις οικονομικές, τρομάρα μου, σπουδές μου) θα σου πρότεινα να επενδύσεις τα λεφτά που σκέφτεσαι να ξοδέψεις σε δύο ζευγάρια αθλητικά παπούτσια και μερικές μούρικες φόρμες και να βγαίνεις μέρα παρα μέρα για περπάτημα να τρίζουν τα πεζοδρόμια!!!

  13. #28
    τι λιτότητα είναι αυτή συνάδελφε!(μα τελείωσε ,η σχέση μας είναι καρμική).θέλουμε ανάπτυξη!ανάπτυξη! κανονικά έπρεπε να προτείνεις να επενδύσει σε ένα ολόκληρο γυμναστήριο. η πινκ πχ με ένα σωστό προυπολογισμό, θα μπορούσε άνετα με τόσα που έχει δαπανήσει κ τώρα θα είχε κάνει ήδη απόσβεση! άσε το μπόνους ποιντ , όλα τα τεφά αγόρια που θα μπορούσε να είχε προσλάβει.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Χαχαχαχα ρε μανταμιτσα έπρεπε να σας "γνωρίσω" νωρίτερα. Κοίτα τι έχασα τώρα επειδή δεν είχα τις συμβουλές σου!! Απαπααα αδικίες!!

  15. #30
    άμα θες μεσολαβώ να δανειστείς από την ΕΚΤ απευθείας με πολύ συμφέροντες όρους κ αποπληρωμή το 20αγελαδοκούρεμα!όσο για τα αγόρια κάνουμε επιτροπή στη οποία απαράβατος όρος είναι η συμμετοχή της Μαντάμ (μην σου πω οτι θα έρχομαι κάθε εβδομάδα να βλέπω αν δουλεύουνε
    http://www.e-steki.gr/images/smilies/whip.gif

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •