Λιπομετρηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437

    Λιπομετρηση

    Κοριτσια και αγορια καλησπερα . Σημερα επισκεφτηκα διατροφολογο του γυμναστηριου , παρολο οτι εχω κανει sleeve , προκειμενου να χασω 7 κιλα που δεν μπορω να καταφερω μονη μου και εχουν "παγιωθει " για τα καλα στον οργανισμο μου .
    Στη λιπομετρηση που μου εκανε , μου ειπε οτι εχω πολυ σπλαχνικο λιπος και λιγη μυικη μαζα , ναι μεν φαινομαι αδυνατη συμφωνα ομως με τις μετρησεις ακομα ανηκω στους υπερβαρους ...........
    Φυσικα μου εδωσε διατροφολογιο. το πηρα και εφυγα , δεν ρωτησα και πολλα πραγματα .
    Θελω λοιπον τη βοηθεια σας , πως εξαφανιζει κανεις το σπλαχνικο λιπος και αυξανει τη μυικη μαζα .....;;;;;;;;;;;;;; ξερετε;;;;;; πως δημιουργειται ;;;; συντελουν καποιες τροφες ;;;;; Αν μπορειται να με βοηθησετε ;;;; Σας ευχαριστωωωωωω...............

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Καλησπέρα Alma libre!!
    Η αλήθεια είναι ότι η λιπομέτρηση όταν γίνεται σωστά είναι μια πολύ καλή ένδειξη του τι συμβαίνει στον οργανισμό μας και πως είναι η κατανομή των κιλών μας! Τι θέλω να πω μ' αυτό, μπορεί δύο άνθρωποι να έχουν ακριβώς το ίδιο ύψος και τα ίδια κιλά στη ζυγαριά και ίδιο σωματότυπο και ο ένας να φαίνεται πιο αδύνατος από τον άλλο. Αυτό γίνεται γιατί έχουν διαφορετικό λίπος και διαφορετική μυϊκή μάζα. Αυτό που ζητάς λοιπόν γίνεται με γυμναστική με βάρη κυρίως για ενδυνάμωση των μυών και αύξηση της μυϊκής μάζας. Το λίπος επίσης θα μειωθεί ειδικά σε συνδυασμό αν κάνεις βάρη και αερόβια. Είναι πιο εύκολο σε σχέση με την αύξηση της μάζας. Για εμάς τις γυναίκες αργεί και αρκετά. Ειδικά και σε μεγαλύτερες ηλικίες. Δε ξέρω τι παίζει με τα χειρουργεία, επιτρέπεται τέτοιου είδους γυμναστική; Επίσης η διατροφή σου για να είναι υποστηρικτική της γυμναστικής χρειάζεται αρκετή πρωτεΐνη που είναι το δομικό συστατικό των μυών!
    Αυτά από εμένα, καλή επιτυχία!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    138
    Καλησπέρα κι από μένα! Συγχαρητήρια για την απώλεια και κυρίως στο ότι δεν αρκέστηκες στο να χάσεις απλά τα κιλά αλλά συνεχίζεις τις προσπάθειες για περισσότερη υγεία! Αυτά που είπε η Pink είναι πολύ σωστά! Για καλύτερο μυικό σύστημα χρειάζεται απαραίτητα η γυμναστική και τα βάρη όσο κι αν δεν σου αρέσουν. Επίσης διατροφικά χρειάζεται αρκετή άλιπη πρωτεινη σχεδόν σε όλα τα γεύματα από αυτά που γνωρίζω κι εγώ από γιατρό, διατροφολόγο και πολλούς φίλους αθλητές! Γι αυτό και λέμε ότι η ζυγαριά δεν είναι η πιο σωστή ένδειξη. Κάποιος μπορεί να τρώει όλη μέρα φρούτα και λαχανικά και να χάνει με ταχείς ρυθμούς βάρος! Σ' αυτό το βάρος όμως το μεγαλύτερο ποσοστό δεν είναι λίπος. Είναι κυρίως μυικός ιστός και υγρά. Για ένα καλό μυικό σύστημα θέλουμε δεν θέλουμε η άλιπη πρωτεινη είναι απαραίτητη όπως και η γυμναστική!
    Μπράβο για άλλη μια φορά που επιμένεις!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!!!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Καλησπερα Τασσο σιγουρα ειναι συνδιασμος μακροχρονιας παχυσαρκιας και απωλειας αποτομου βαρου και κυριως μυικης μαζας απο διαφορες ακαιρες διαιτες!!!!!
    Εγω αποφασισα να κανω Κρυολιπόλυση (βλεπε γυναικα γαρ!!!) οπου είναι στοχευμένη θεραπεία που χρησιμοποιεί το ελεγχόμενο ψύχος για να στοχεύσει να κρυσταλλοποιήσει τα λιποκύτταρα, οχι τοσο γιατι ειμαι ακομα υπερβαρη αλλα γιατι εχω πολυ σπαχνικο λιπος και αυτο δεν ειναι καλο ......ελπιζω να το καταστρεψω ...αλλιως πρεπει να λιωσω στη γυμνστικη κατι που δεν με χαροποιει ιδιαιτερα μια και δεν ειμαι ιδιατερα fan!!!!!

    Y.S Συγχαρητηρια για το blogs!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Εγώ γιατί ρε παιδιά δεν πιστεύω σε κρυολιπολύσεις και τέτοια πράγματα;

    Έχω πάντα την αίσθηση ότι όλα αυτά είναι κοροϊδίες (δεν ξέρω αν είναι ή όχι, απλά λέω τον καχύποπτο προβληματισμό μου) για να κονομάνε εις βάρος μας. Μπορεί να έχουν κάποια παροδικά αποτελέσματα αλλά μέχρι εκεί. Ακόμα και με δραστικά μέτρα όπως η λιποαναρρόφηση αν δεν συνοδευτούν από αυστηρή διατροφή και γυμναστική θα φτάσει κάποιος πάλι να ξαναπάρει τα κιλά στο ίδιο σημείο. Γενικά κρέμες, μάσκες, ινστιτούτα, μικροχειρουργεία (ομορφιάς και αδυνατίσματος) όλα τα βλέπω με μισό μάτι. Και συνήθως τάζουν αποτελέσματα που δεν έχουν.

    Αυτά!

    Έβγαλα την κακία μου απέναντι στην βιομηχανία ομορφιάς και ησύχασα... :grind:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    χαχαχαχαχαχααχα baklavas ετσι ειναι , δικιο εχεις , αλλα οπως εγραψα καθοτι γυναικα , μου αρεσει αυτη η βιομηχανια ομορφιας ! Τωρα δε που εφτασα στη ουρα (βλεπε ουρα 6 τελευταια κιλα ) κατεφυγα εκει!!!!!Αδυναμια Θελω να φτασω στο ιδανικο βαρος .....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Ρε Άλμα θα μας τρελάνεις;
    Δηλαδή τι φαντάζεσαι ότι θα αλλάξει στην ζωή σου άμα πας 58 κιλά; Θα είσαι διαφορετικά από ότι τώρα στα 65; ΟΚ θα είσαι ελάχιστα αλλά πόση σημασία και αξία έχει αυτό το ελάχιστα;

    Είναι σαν να πας πχ πανεπιστήμιο και θέλεις να πάρεις πτυχίο με 10. Δηλαδή με 9 δεν είσαι ευχαριστημένη και θέλεις να ανοίξεις το βιβλίο και να αντιγράψεις για να πάρεις 10; Για δες το λιγάκι από αυτή την πλευρά.

    Κι αυτό που λες "ιδανικό" βάρος ποιος το έχει ορίσει; Για μένα πχ το ιδανικό μου βάρος -όπως το ορίζω εγώ- είναι τα 80 στα οποία ιατρικώς θεωρούμαι υπέρβαρος (κατά ένα κιλό μόνο βέβαια). Είμαι λίγο παραπάνω αλλά ...δεν πειράζει. Αρκεί να μην αρχίσω την άνοδο, μόνο αυτό έχει σημασία. Δεν με νοιάζει αν δεν φτάσω ποτέ στα 80!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Ισως και να εχεις δικιο , οχι ισως , εχεις δικιο αλλα να μην δω ρε γαμωτο και εγω αυτο το 6 ;;; Καημο το εχωωωωωωωω!!!!!

  10. #10
    Εχει δικιο ο μπακλαβας. Κατσε να χαρεις τα τοσα κιλα που εχεις χασει! Ας εχεις κ κατι παραπανω απο αυτο που υπολογιζες να μη σε πιανει το ματι! Αλλωστε δν προκειται για καμια ουσιαστικη διαφορα μονο για προσθετο αγχος χωρις νοημα. Φιλικα παντα ε?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Μην ανησυχεις Μανταμ ΣΟΥ Σου δεν παραξηγω για αυτο ειμαστε εδω για να συζηταμε και να λυνουμε τα προβληματα μας !!! Α ! μου αρεσει πολυ το ονομα σου !!!!!
    Και τωρα στο προκειμςνο : το προβλημα δεν ειναι εαν χασω αλλα κιλα το προβλημα μου ειναι οτι ο διατροφολογος μου ειπε οτι εχω πολυ σπλαχνικος λιπος ......και αυτο εγκυμονει κινδυνους...................

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει μέθοδος που να φτάνει στο σπλαχνικό λίπος. Άντε το πολύ πολύ να φτάσει στο υποδόριο. Τουλάχιστον απ' αυτά που ξέρω, όρκο δεν παίρνω :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    δεν ξερω βρε pink , μπερδεμενη και φοβισμενη απο την αποψη οτι δεν ειναι καλο το σπλαχνικο λιπος .... και εγω εχω μπολικο .....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν άπειρα μηχανήματα τέτοιου είδους και πέταξα τα λεφτά μου :lol:
    Δυστυχώς Αλμα μου άλλη μέθοδος από τη γυμναστική δεν υπάρχει. Έχει τα πιο μόνιμα αποτελέσματα. Το σπλαχνικό λίπος είναι αυτό που βρίσκεται στα όργανα δεν νομίζω να είναι τόσο απλό να φύγει. Από εκεί κ πέρα εύχομαι κάθε επιτυχία

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Σε ευχαριστω pink μου .......

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •