Πτύχωση ή Μπαλονάκι? Εμπειρίες απο αυτούς που έχουν κάνει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    7

    Πτύχωση ή Μπαλονάκι? Εμπειρίες απο αυτούς που έχουν κάνει?

    Καλημέρα σας, ΄
    Σκέφτομαι να κάνω μπαλονάκι να χάσω κάποια απο τα παραπανίσια κιλά. Όταν τηλεφώνησα στον γιατρό μου πρότειναν και κάνω πτύχωση. Φοβάμαι πολύ τα χειρουργεία έχω διαβάσει πάρα πολλά αρνητικά και έχω φρικάρει. Σας παρακαλώ γράψτε μου τις εμπειρίες σας αν έχετε κάνει πτύχωση και γενικά όσοι έχετε κάνει κάποιο χειρουργείο και έχουν περάσει κάποια χρόνια απο τότε. Σας ευχαριστώ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    136
    Εχω κάνει μπαλονάκι και σου λέω ΜΑΚΡΙΑ. Πραγματικά ήταν ό,τι χειρότερο έχω κάνει στον εαυτό μου. Οποιοσδήποτε σοβαρός ιατρός θα στο πει αυτό. Δεν γνωρίζω πόσα κιλά θέλεις να χάσεις αλλά το μπαλονάκι πια το χρησιμοποιούν οι ιατροί για να χάσει ο ασθενής κάποια κιλά και να τον αντέχει το κρεβάτι του χειρουργείου για περαιτέρω επέμβαση. Με το μπαλονάκι είχα χάσει 10 κιλά μόνο και μόνο επειδή νόμιζα ότι δεν μπορούσα να φάω, όταν ανακάλυψα ότι μπορούσα πήρα, εκτός των 10 που έχασα, κι άλλα 15. Ας μην μιλήσω για κακοσμία στόματος μόνιμα, μια γεύση αηδίας και όταν το έβγαλα, καούρες για τουλάχιστον ένα χρόνο αφού είχε σχεδόν σαπίσει στους 6 μήνες. Δεν βοηθάει και στο λέω απο πρώτο χέρι.
    Τώρα έχω κάνει μανίκι και έχω βρει την υγειά μου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    7
    Κατέ σε ευχαριστώ πολύ! Θέλω να χάσω 20 με 30 κιλά. Πές μου πόσο καιρό έχεις που έκανες sleeve και αν έχεις παρενέργειες? Έχεις ακούσει κάτι για την Πτύχωση? Οι γιατροί το πλασάρουν σαν το πιο super χειρουργείο αλά δεν του εμπιστεύομαι αν δεν το ακούσω απο ανθρώπους που το έχουν κάνει και να έχει περάσει και κάποιο διάστημα. Ένας φίλος μου που έχει κάνει sleeve περίπου πριν ένα χρόνο είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    136
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι για την πτυχωση.
    Sleeve έκανα πριν απο ένα μήνα και δεν είχα καμία παρενέργεια, είμαι πολύ ευχαριστημένη κι εγώ.
    Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν δικαιολογείται ένα τέτοιο χειρουργείο για 20-30 κιλά, καλύτερα θα ήταν να μιλήσεις με πολλούς ιατρούς και να πάρεις γνώμες.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    7
    Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!!! Σου εύχομαι καλή συνέχεια!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Καλησπέρα. Η επιλογή της επέμβασης θα πρέπει να γίνει με βάση το μέγιστο βάρος που έφτασες ποτέ. Δηλαδή, στην ιστορία της παχυσαρκίας ποιό ήταν το μέγιστο βάρος που προσέγγισες και με βάση αυτό θα βγάλεις το ΔΜΣ και τότε θα δεις ποιά επέμβαση ενδείκνυται για την παχυσαρκία σου σε ΑΠΟΛΥΤΗ σχέση με αυτό που θα σου πει ο Θεράποντας Ιατρός που θα επιλέξεις. Ως προς το δακτύλιο ή το μπαλονάκι, αποτελεί πλέον ιστορία και μουσειακό είδος. Ούτε καν θα πρέπει να σου το προτείνει κάποιος. Η πτύχωση έχει παροδικό κέρδος, λίγων μηνών έως ετών, μετά η παχυσαρκία επιστρέφει δριμύτερη...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    7
    Κρίμα.... Στεναχωριέμαι πάρα πολύ ότι είχα αποφασίσει να κάνω μπαλονάκι μου είπε ο γιατρός για πτύχωση και τώρα βλέπω πως ούτε αυτό είναι κάτι αξιόλογο. Ακη σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Αν έχει κάνει κάποιος άλος κάτι απο αυτα τα δύο παρακαλώ ας μου απαντήσει!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Σε κάθε περίπτωση, μην επαναπαύεσαι στη γνώμη μόνο ενός ή δύο Γιατρών. Αλλά εξάντλησε όλα τα περιθώρια, παίρνοντας γνώμες από όσους περισσότερους μπορείς, ακόμη κι αν οι γνώμες τους είναι αντιφατικές. Είναι βασική δικλείδα ασφαλείας οι γνώμες από πολλούς Γιατρούς για να μπορέσεις να συγκλίνεις. Καλή Επιτυχία.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •