Συνταγές για....αδυνάτισμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    20

    Συνταγές για....αδυνάτισμα

    Με αφορμή το πρόσφατο Topic από συμφορουμίτες baklava και Stellou σχετικά με τα 'νοσοκομειακά' μπιφτέκια και το ταχινομέλο σκέφτηκα ότι ένα Topic με 'διαιτητικές' αλλά νόστιμες συνταγές θα ήταν χρήσιμο και διασκεδαστικό ταυτόχρονα.

    Οι συνταγές που θα γράψω εγώ, στο 90% τους προέρχονται απο την
    Μαμά-Άννα (η μητέρα μου), η οποία μετά από μια εμπειρία 20 ετών να προσπαθεί να με αδυνατίσει θα μπορούσε εύκολα να γίνει Master Chef στην κουζίνα του Chef-Ramsey και να τον απολύσει κιόλας γιατί κατά την μητέρα μου ποιος είπε ότι το παστίτσιο θέλει βούτυρο και η Σάλτσα 4 τυριά χρειάζεται ντε και καλά τυρί.

    Μετά από ένα Search που έκανα στο φόρουμ (εντάξει δεν το ξεσκόνισα κιόλας), δεν είδα αντίστοιχο Topic.

    Και αν το έχω σε λάθος υποκατηγορία του φόρουμ, παρακαλώ κ.κ. Admin/moderators μετακινήστε το στη σωστή (Γιατί άμα δεν το έγραφα αυτό θα με ρωτούσατε και καλά ε; )

    Αυτά είχα να πω περιμένω τις συνταγές σας και τα σχόλιά σας για τις δικές μου (καλά είπαμε της μαμάς-Άννας)!


    -Μάνος

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    20

    Κολοκυθάκια με κρέμα

    Κολοκυθάκια Γεμιστά με κρέμα


    • 150γρ Κιμά μοσχαρίσιο
    • 1 Καρότο
    • 1 κρεμμύδι
    • 1/3 μελιτζάνας
    • 1 Κολοκύθι
    • 1 Ντομάτα
    • 1 κ.γ. Αλεύρι
    • Λεμόνι


    Εκτέλεση:
    Τρίβουμε μέσα στον κιμά το κρεμμύδι, το καρότο, την μελιτζάνα, και την ντομάτα.
    Ψήνουμε τον κιμά για 20'.
    Γεμίζουμε 3-4 μεγάλα κολοκύθια και τα ψήνουμε στην κατσαρόλα (για τον χρόνο θα σας ενημερώσω μόλις μου τον πει η μαμά-Άννα, αλλά από ότι θυμάμαι θέλει 30 ώρα σε σιγανή φωτιά, παραπάνω αμα δεν ξέρετε όπως εγώ να αδιάζετε σωστά το κολοκύθι!! :Ρ).
    Στο τέλος προσθέτουμε 1 κουταλιά αλεύρι διαλυμένο μέσα στο λεμόνι μέσα στην σάλτσα για να γίνει κρέμα!

    (Ε τι κρέμα περιμένατε Μπεσαμέλ ή κρέμα γάλακτος.....
    Πολύ σκληροπυρινική η μαμά-Άννα αλλά μαγειρεύει τέλεια)

    Αυτή η συνταγή για αρχή!

    Μόλις το φτιάξουμε (νομίζω το Σάββατο το έχω) Θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες


    -Μάνος

  3. #3

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    20
    Ευτυχώς που το έψαξα κιόλας! Φατάσου να μην το έψαχνα καθόλου!!! Καμιά 25αρια θα είχε. Μπορείς να κλίσεις αυτό το topic Και θα μεταφερθώ εκεί.

    Σε ευχαριστώ!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •