Γιατί κόλλησε πεισματικά η ζυγαριά ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1

    Γιατί κόλλησε πεισματικά η ζυγαριά ;

    Καλημέρες ! Ρε παιδιά, ζω το απόλυτο δράμα....
    Ξεκίνησα 140 κιλά (ίσως και λίγο παραπάνω) πριν 1,5 χρόνο περίπου.
    Έφτασα 110, πολύ αργά και δύσκολα, γιατί μου έβαζε εμπόδια συχνά ο υποθυρεοειδισμός και η υπερινσουλιναιμία.
    Στα 110 έκανα ένα διάλειμμα γιατί μου έπεσαν μαζεμένες 2 ανασκαφές, μια εξεταστική και εξετάσεις ξένης γλώσσας, οπότε δεν είχα χρόνο για γυμναστήριο.
    Οπότε σε διάστημα 3 μηνών, πήγα 114.

    Και να'μαστε πάλι, ξεκίνησα σιγά σιγά να ξαναμπαίνω σε πρόγραμμα.
    Ξέρω ότι τα ορμονικά μου δυσχεραίνουν πολύ τις καύσεις και τη διάσπαση λίπους, αλλά αυτό που συμβαίνει δείχνει λίγο εξωπραγματικό.
    Σε 3 εβδομάδες έχασα 700 γραμμάρια.
    Παίρνω 1700-1800 θερμίδες τη μέρα, και κάνω 3-4 ώρες προπόνηση τη μέρα.
    Οι θερμίδες μου είναι από ότι πιο υγιεινό θα μπορούσε να φάει κανείς, και η προπόνησή μου είναι αερόβιο υψηλής έντασης με καλές ταχύτητες και μεγάλες αντιστάσεις. Συμβαίνει σε κανέναν κάτι ανάλογο;; Τι να κάνω ;; Δεν πρόλαβα να ξεκινήσω, και απογοητεύτηκα κιόλας.

  2. #2
    κοκκινοσκουφίτσα θα σου πρότεινα να άλλαζες μέθοδο μέτρησης. δηλαδή μπορεί πλέον να μην χάνεις κιλά για κάποιο διάστημα αλλά να χάνεις λίπος κ πόντους κ να γίνεται καλύτερη κατανομή. θα σου πρότεινα να κάνεις μια λιπομέτρηση και ανά εβδομάδα εκτός από ζύγισμα να μετριέσαι με μεζούρα κιόλας. εκεί θα καταλάβεις αν έχεις όντως ουσιαστική διαφορά. δν είναι η ζυγαριά η μόνη ένδειξη οτι βελτιώνεται το σώμα σου.

    ένας ενδεικτικός τρόπος να λιπομετρηθείς στα πρόχειρα είναι εδώ
    http://fitnessgiaolous.blogspot.gr/2...blog-post.html

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Originally posted by kokkinoskoufitsa
    Καλημέρες ! Ρε παιδιά, ζω το απόλυτο δράμα....
    Ξεκίνησα 140 κιλά (ίσως και λίγο παραπάνω) πριν 1,5 χρόνο περίπου.
    Έφτασα 110, πολύ αργά και δύσκολα, γιατί μου έβαζε εμπόδια συχνά ο υποθυρεοειδισμός και η υπερινσουλιναιμία.
    Στα 110 έκανα ένα διάλειμμα γιατί μου έπεσαν μαζεμένες 2 ανασκαφές, μια εξεταστική και εξετάσεις ξένης γλώσσας, οπότε δεν είχα χρόνο για γυμναστήριο.
    Οπότε σε διάστημα 3 μηνών, πήγα 114.

    Και να'μαστε πάλι, ξεκίνησα σιγά σιγά να ξαναμπαίνω σε πρόγραμμα.
    Ξέρω ότι τα ορμονικά μου δυσχεραίνουν πολύ τις καύσεις και τη διάσπαση λίπους, αλλά αυτό που συμβαίνει δείχνει λίγο εξωπραγματικό.
    Σε 3 εβδομάδες έχασα 700 γραμμάρια.
    Παίρνω 1700-1800 θερμίδες τη μέρα, και κάνω 3-4 ώρες προπόνηση τη μέρα.
    Οι θερμίδες μου είναι από ότι πιο υγιεινό θα μπορούσε να φάει κανείς, και η προπόνησή μου είναι αερόβιο υψηλής έντασης με καλές ταχύτητες και μεγάλες αντιστάσεις. Συμβαίνει σε κανέναν κάτι ανάλογο;; Τι να κάνω ;; Δεν πρόλαβα να ξεκινήσω, και απογοητεύτηκα κιόλας.
    Καλημέρα, καλώς ήρθες Κοκκινοσκουφίτσα!! Άσε και εγώ αυτήν την εβδομάδα έφαγα λιγότερο από κάθε φορά και έχασα μόνο μισό κιλό και στενοχωρήθηκα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Originally posted by kokkinoskoufitsa
    Σε 3 εβδομάδες έχασα 700 γραμμάρια.
    Παίρνω 1700-1800 θερμίδες τη μέρα, και κάνω 3-4 ώρες προπόνηση τη μέρα.
    Οι θερμίδες μου είναι από ότι πιο υγιεινό θα μπορούσε να φάει κανείς, και η προπόνησή μου είναι αερόβιο υψηλής έντασης με καλές ταχύτητες και μεγάλες αντιστάσεις. Συμβαίνει σε κανέναν κάτι ανάλογο;; Τι να κάνω ;; Δεν πρόλαβα να ξεκινήσω, και απογοητεύτηκα κιόλας.
    Καλά παιδί μου και συγγνώμη που θα στο πω έτσι ωμά αλλά χαζό είσαι;
    Αν κάνεις την διατροφή και την εντατική άσκηση που λες, απλά υποκλίνομαι μπροστά σου!
    Το πιθανότερο (σχεδόν σίγουρο δηλαδή) είναι να μην βλέπεις απώλεια λόγω της γυμναστικής. Ειδικά στο ξεκίνημα της γυμναστικής γίνεται αυτό (δεν ξέρω γιατί αλλά σίγουρα γίνεται και μπορεί να δεις να παίρνεις βάρος κιόλας) Εσύ σίγουρα χάνεις λίπος και παίρνεις μυς αυτή την στιγμή οπότε κάνεις ότι καλύτερο μπορείς. Απλά πρόσεξε μην κάνεις υπερβολές (υπερπροπόνηση, γιατί νομίζω αυτό κάνεις, 1,5-2 ώρες 4-5 φορές την βδομάδα είναι υπεραρκετές) και χέστην την ζυγαριά. Θα πέσει θέλει δεν θέλει... Και όσο πιο αργά πέφτει τόσο το καλύτερο!

    Εγώ στη θέση σου θα πετούσα στα ουράνια όχι να απογοητευτώ κιόλας!!!

    Επίσης... την γυμναστική δεν την κάνεις για να καις θερμίδες... αλλά για κερδίζεις σε υγεία πρωτίστως και με δώρο την εμφάνιση, σφρίγος, ομορφιά κλπ
    Οι θερμίδες σου είναι νομίζω ΟΚ και αν είναι και από εντελώς υγιεινή διατροφή τότε είσαι SUPER! Συνέχισε με αυτά που κάνεις και μη σε νοιάζει η ζυγαριά ΚΑΘΟΛΟΥ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Εμένα γιατί κόλλησε; Έχω χαλάσει 5 κιλά στις 5 εβδομάδες, και είμαι 95,5... Τρώω σωστά προς λίγο πιστεύω, ψητά, λαχανικά.. Βράδυ σαλάτα χωρις λάδι, και από γλυκά τίποτα και μόνο μισό κιλό... Μόνο;; Κάνω διάδρομο 3 με 4 φορές την εβδομάδα από 40 λεπτά... Αυτά.. Θα εκτιμούσα μια συμβουλή..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Ελένη μια χαρά απώλεια έχεις και μάλιστα προς το ψιλογρήγορο είναι. Σαλάτα χωρίς λάδι σημαίνει ότι κάνεις στερητική δίαιτα. Δεν έχει κανένα νόημα να το κάνεις αυτό!!! Δεν μπορείς να βοσκάς. Να βάζεις λάδι (όχι μισό φλιτζάνι βέβαια, 2 κσ φτάνουν). Δεν πάχυνες από το λάδι στη σαλάτα ούτε μπορείς να τρως αλάδωτη σαλάτα για πάντα. Στην "δίαιτα" δεν πρέπει να κάνεις πράγματα που δε θα συνεχίσεις και στη συντήρηση.

    Αν είσαι 100 κιλά τρώγε σαν να είσαι και θέλεις να διατηρηθείς στα 90 και βάλε στο μυαλό σου ότι έτσι θα πρέπει να τρως για το υπόλοιπο της ζωής σου,
    αν είσαι 90 κιλά τρώγε σαν να είσαι και θέλεις να διατηρηθείς στα 80 και βάλε στο μυαλό σου ότι έτσι θα πρέπει να τρως για το υπόλοιπο της ζωής σου,
    κοκ

    Ο χρυσός κανόνας της δίαιτας λέει όσο πιο γρήγορα χάσεις τόσο πιο γρήγορα θα τα πάρεις. Εσύ αν κατάλαβα καλά έχεις χάσει 5,5 κιλά σε 6 βδομάδες και αυτό το θεωρείς λίγο; Είναι εξαιρετικά πολύ. Αλλά νομίζω ότι το έχεις χάσει με στερητική διατροφή. Μέγα λάθος αυτό! Φαντάζομαι θα έχεις κάνει και άλλες φορές τέτοιες στερητικές δίαιτες και έχεις δει τα αποτελέσματά τους. Κάνω λάθος;

  7. #7
    Originally posted by baklavas
    Καλά παιδί μου και συγγνώμη που θα στο πω έτσι ωμά αλλά χαζό είσαι;
    Αν κάνεις την διατροφή και την εντατική άσκηση που λες, απλά υποκλίνομαι μπροστά σου!
    Το πιθανότερο (σχεδόν σίγουρο δηλαδή) είναι να μην βλέπεις απώλεια λόγω της γυμναστικής. Ειδικά στο ξεκίνημα της γυμναστικής γίνεται αυτό (δεν ξέρω γιατί αλλά σίγουρα γίνεται και μπορεί να δεις να παίρνεις βάρος κιόλας) Εσύ σίγουρα χάνεις λίπος και παίρνεις μυς αυτή την στιγμή οπότε κάνεις ότι καλύτερο μπορείς. Απλά πρόσεξε μην κάνεις υπερβολές (υπερπροπόνηση, γιατί νομίζω αυτό κάνεις, 1,5-2 ώρες 4-5 φορές την βδομάδα είναι υπεραρκετές) και χέστην την ζυγαριά. Θα πέσει θέλει δεν θέλει... Και όσο πιο αργά πέφτει τόσο το καλύτερο!

    Εγώ στη θέση σου θα πετούσα στα ουράνια όχι να απογοητευτώ κιόλας!!!

    Επίσης... την γυμναστική δεν την κάνεις για να καις θερμίδες... αλλά για κερδίζεις σε υγεία πρωτίστως και με δώρο την εμφάνιση, σφρίγος, ομορφιά κλπ
    Οι θερμίδες σου είναι νομίζω ΟΚ και αν είναι και από εντελώς υγιεινή διατροφή τότε είσαι SUPER! Συνέχισε με αυτά που κάνεις και μη σε νοιάζει η ζυγαριά ΚΑΘΟΛΟΥ!
    χαχαχαχαχ... όχι χαζό δεν είμαι, απλά απελπισμένο... Λόγω των γλυκύτατων ορμονών μου, πάντα έπρεπε να κάνω πολύ πιο αυστηρό πρόγραμμα για να έχει αποτέλεσμα, οπότε δε μου φαίνεται τόσο τρελό. Η προπόνηση δε με χαλάει πολύ γιατί πάντα ασχολούμουν με άθλημα ή γυμναστική γενικά, και απο διατροφή είμαι επίσης ψείρας και δε μου αρέσουν οι νοστιμιές. Αλλά τώρα πεινάααααααω !
    Αυτό που λες μου το είπαν και στο γυμναστήριο και ο γιατρός, ότι χάνω λίπος κ παίρνω μυική μάζα, αλλά και έτσι να είναι, πώς θα γίνει ;; Θα φτάσει το λίπος στο 1% και θα παραμείνω 113 κιλά; θα μοιάζω με τον Σβατζενέγκερ επί 3....

  8. #8
    Originally posted by eleni1986
    Εμένα γιατί κόλλησε; Έχω χαλάσει 5 κιλά στις 5 εβδομάδες, και είμαι 95,5... Τρώω σωστά προς λίγο πιστεύω, ψητά, λαχανικά.. Βράδυ σαλάτα χωρις λάδι, και από γλυκά τίποτα και μόνο μισό κιλό... Μόνο;; Κάνω διάδρομο 3 με 4 φορές την εβδομάδα από 40 λεπτά... Αυτά.. Θα εκτιμούσα μια συμβουλή..
    5 κιλά σε 5 εβδομάδες είναι πάρα πολύ καλά, δε χρειάζεται πιο γρήγορα, για το θέμα υγείας τουλάχιστον... Και όσο πιο αργά τα χάσεις, τόσο πιο πιθανό είναι να τα διατηρήσεις εκεί που θέλεις αργότερα!
    Επίσης μην υποβάλλεσαι σε υπερβολικές στερήσεις (σαλάτα χωρίς λάδι !
    Δεν έχει νόημα. Να αποφεύγεις τα τηγανητά φαγητά και λάδια ναι, να αποφεύγεις τις 10 σοκολάτες ημερισίως ναι, αλλά το λαδάκι δεν είναι τόσο κακό όσο νομίζουμε. 1-2 κ.σ. στη σαλάτα είναι απαραίτητο, και γιατί κάνει καλό, και γιατί δεν τρως για να βοσκήσεις...
    Αν θέλεις καλύτερα αποτελέσματα αύξησε λίγο την άσκηση, πχ 1 ώρα τη μέρα για 5 φορές την εβδομάδα, και να την αλλάζεις που και που, δηλ 2 μέρες διάδρομο, 2 μέρες ελλειπτικό, 1 μέρα ποδήλατο και τρέξιμο, κάπως έτσι. Ο οργανισμός μετά από ένα σημείο αντιλαμβάνεται τη μονοτονία, προσαρμόζεται στο συγκεκριμένο πρόγραμμα άσκησης κ διατροφής που ακολουθείς, και μειώνει τις καύσεις!

  9. #9
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    κοκκινοσκουφίτσα θα σου πρότεινα να άλλαζες μέθοδο μέτρησης. δηλαδή μπορεί πλέον να μην χάνεις κιλά για κάποιο διάστημα αλλά να χάνεις λίπος κ πόντους κ να γίνεται καλύτερη κατανομή. θα σου πρότεινα να κάνεις μια λιπομέτρηση και ανά εβδομάδα εκτός από ζύγισμα να μετριέσαι με μεζούρα κιόλας. εκεί θα καταλάβεις αν έχεις όντως ουσιαστική διαφορά. δν είναι η ζυγαριά η μόνη ένδειξη οτι βελτιώνεται το σώμα σου.

    ένας ενδεικτικός τρόπος να λιπομετρηθείς στα πρόχειρα είναι εδώ
    http://fitnessgiaolous.blogspot.gr/2...blog-post.html
    Είχα μετρηθεί πριν 3 εβδομάδες αλλά δεν είχα σκεφτεί να ξανατσεκάρω τι γίνεται. Τελικά έχεις δίκιο, έχασα 3 πόντους αυτές τις 3 εβδομάδες, στη μέση. Αλλού δεν είχα μετρηθεί. Αλλά επειδή δεν έχω ιδέα σχετικά μ'αυτό, πώς θα ξέρω αν πάω καλά ή χάνω λίγο; Υπάρχουν κάποια standards περί του πόσα cm περίπου πρέπει να χάνουμε κάθε εβδομάδα ή κάθε μήνα πχ ;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    3-4 ώρες προπονήσεις την ημέρα ε;;
    Γυρίζεται στην Ελλάδα το extreme make over weight loss edition και σε περιέλαβε ο Chris Powell???
    Ντάξει.. Ο πρώτος καιρός ειναι μωρέ.
    Είναι και τα ζητήματα υγείας που δε θα οσυ επιτρέψουν να δεις δραστικές αλλαγές από τη μια στιγμή στην άλλη, αλλά μην απογοητεύεσαι,
    θα δεις αποτέλεσμα!!
    Σίγουρα θα βλέπεις ήδη διαφορά στα ρούχα σου και την αντοχή σου.. Έτσι δεν είναι;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Originally posted by kokkinoskoufitsa
    Αυτό που λες μου το είπαν και στο γυμναστήριο και ο γιατρός, ότι χάνω λίπος κ παίρνω μυική μάζα, αλλά και έτσι να είναι, πώς θα γίνει ;; Θα φτάσει το λίπος στο 1% και θα παραμείνω 113 κιλά; θα μοιάζω με τον Σβατζενέγκερ επί 3....
    Ναι έτσι θα γίνεις. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια. Κι εγώ είχα πάει γυμναστήριο τον προηγούμενο μήνα και έκανε λάθος ο προπονητής και μου έδωσε πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής για επαγγελματίες και μετά από μια βδομάδα έγινα έτσι...
    [align=center][/align]

    Άσε εκείνη την φορά που είχα πάρει μια φοβερή κρέμα με φύκια για την μούρη μου και την έβαλα στην μάπα μου και την επόμενη μέρα ...ξύπνησα μωρό και έκανα ουά-ουά!!
    [align=center][/align]

  12. #12
    Originally posted by marulenia
    3-4 ώρες προπονήσεις την ημέρα ε;;
    Γυρίζεται στην Ελλάδα το extreme make over weight loss edition και σε περιέλαβε ο Chris Powell???
    Ντάξει.. Ο πρώτος καιρός ειναι μωρέ.
    Είναι και τα ζητήματα υγείας που δε θα οσυ επιτρέψουν να δεις δραστικές αλλαγές από τη μια στιγμή στην άλλη, αλλά μην απογοητεύεσαι,
    θα δεις αποτέλεσμα!!
    Σίγουρα θα βλέπεις ήδη διαφορά στα ρούχα σου και την αντοχή σου.. Έτσι δεν είναι;
    Ναι με τα ρούχα κάτι γίνεται, σίγουρα. Με τη ζυγαριά δεν τα πάμε καλά και εκνευρίζομαι. Γενικά είμαι άτομο χωρίς υπομονή και απογοητεύομαι εύκολα αν δεν βλέπω αποτελέσματα. Ξέρω ότι η ζυγαριά δεν είναι το παν, αλλά όσο νά'ναι, όταν κάθε πρωί ξυπνάς και βλέπεις το 113,4 , θες να κοπανήσεις το κεφάλι σου στον τοίχο. Άντε φάε το τοστ χωρίς τύψεις μετά, και τρέχα σαν τρελή 2 ώρες να ανέβεις τον Όλυμπο... :shocked2:

  13. #13
    Originally posted by baklavas
    Originally posted by kokkinoskoufitsa
    Αυτό που λες μου το είπαν και στο γυμναστήριο και ο γιατρός, ότι χάνω λίπος κ παίρνω μυική μάζα, αλλά και έτσι να είναι, πώς θα γίνει ;; Θα φτάσει το λίπος στο 1% και θα παραμείνω 113 κιλά; θα μοιάζω με τον Σβατζενέγκερ επί 3....
    Ναι έτσι θα γίνεις. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια. Κι εγώ είχα πάει γυμναστήριο τον προηγούμενο μήνα και έκανε λάθος ο προπονητής και μου έδωσε πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής για επαγγελματίες και μετά από μια βδομάδα έγινα έτσι
    [align=center][/align]

    Άσε εκείνη την φορά που είχα πάρει μια φοβερή κρέμα με φύκια για την μούρη μου και την έβαλα στην μάπα μου και την επόμενη μέρα ...ξύπνησα μωρό και έκανα ουά-ουά!!
    οκ με έπεισες... θα κάνω δίαιτα του καναπέ !!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Μαρουλένια σωστά τα λες.. Κ στο παρελθόν έκανα δίαιτες και τα έπαιρνα τα κιλά, αλλά πιστεύω ότι τώρα τρώω πιο σωστά. Για παράδειγμα σαλάτες δεν έτρωγα ποτέ και τώρα τις έβαλα στη διατροφή μου. Όπως επίσης δεν έτρωγα τίποτα το βράδυ και τώρα τρώω κάτι ελαφρύ. Ξεκίνησα από τα 110, και ήδη έχω χάσει, ίσως σταμάτησα να χάνω ένα κιλών την εβδομάδα.. Όπως ως τώρα!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    kokkinoskoufitsa θα σε παραπέμψω λοιπόν στο τοπικ της υπομονής

    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=1#pid270414

    Baklava πες και για τότε που ήπιες το τσάι!!!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •