Είναι κρίσεις πανικού;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    10

    Είναι κρίσεις πανικού;

    Γεια σας,

    Είμαι καινούργια και βασικά είναι η πρώτη φορά που θα μοιραστώ την εμπειρία μου....
    Πριν από περίπου 3 μήνες νομίζω πως βίωσα την πρώτη κρίση πανικού της ζωής μου. Ήμουν σε ένα νυχτερινό κέντρο και μετά από κάποιες ώρες (να σημειωθεί πως δεν είχα κάνει καθόλου χρήση αλκόολ) παρουσίασα τα εξής:

    - τρέμουλο
    - έντονη ζαλάδα
    - Μεγάλη δυσκολία στην αναπνοή
    - Τάση για λιποθυμία
    - Αίσθηση σωματικής κόπωσης
    - Ταχυκαρδία - πόνος στο στήθος
    Το ποιο έντονο όμως ήταν:
    - Η μουσική και οι ήχοι ακούγονταν στα αυτιά "αλλαγμένοι" και όλα πολύ πιο δυνατά σε σημείο που νόμιζα πως θα κουφαθώ ή θα τρελλαθώ....
    Τέλος και λίγο πριν βρω κάποιον να με βγάλει έξω από το μαγαζί στο οποίο υπήρχε πολύ κόσμος
    - Δεν μπορούσα να δω σχεδον τίποτα, παρα μόνο λάμψεις (από τα φώτα) και μέχρι να βγω η φίλη μου με οδηγούσε στην έξοδο χωρίς εγώ να καταλαβάίνω που βρίσκομαι.

    Θέλω να σημειώσω τα εξής:

    - Το συγκεκριμένο συναίσθημα κράτησε πάνω από μισή ώρα (στην αρχή θεώρησα πως ήμουν κουρασμένη)
    - Μόλις με γύρισαν στο σπίτι μου και ξάπλωσα στο κρεβάτι μου όλα ήταν καλά....

    Το δεύτερο περιστατικό το έπαθα πριν από 3 ημέρες σε πολύ πιο έντονο βαθμό. Ήμουν πάλι σε νυχτερινό μαγαζί (αλλά εκεί ήμασταν για φαγητό) και κράτησε για 2 ολόκληρές ώρες! Νόμιζα πως θα πεθάνω. Κανείς δεν κατάλαβε τη σοβαρότητα της καταστασής μου αφού τους έλεγα διαρκώς πως είμαι πολύ κουρασμένη....

    Αν κάποιος γνωρίζει τι μπορεί να είναι το συγκεκριμένο τον/την παρακαλώ να με βοηθήσει να καταλάβω τι έχω και πως πρέπει να το αντιμετωπίσω.....
    Το τελευταίο διάστημα η αλήθεια είναι πως ψυχολογικά δεν είμαι πολύ καλά και έχω κάποια προβλήματα (μικρά) στον γάμο μου.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
    -

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ναι ειναι. Καλη πορεια ευχομαι. Κοιτα να χαλαρωσεις, μην μπλεξεις με χαπια.βαλε το μυαλο κατω.γιατι το παθαινεις?τι δεν παει καλα?αχ αχ

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    ντιανα καλησπέρα,
    απο οσα έχω διαβάσει σαν κάτι τέτοιο ακουγεται..
    δεν νομιζω να είναι κατι σοβαρό..
    μην διστασεις αν ξανασυμβει να πας σε κάποιον ειδικό..
    κάποιον ψυχολόγο ίσως και αυτός θα σε βοηθήσει..
    από μενα μια μόνο συμβουλή.. μην κάτσεις να ψαχνεις στο ιντερνετ για τίποτα σχετικά.. το εκανα εγω και το εχω χιλιομετανιωσει..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    10
    Καλησπέρα carrie και ευχαριστώ...

    Οι συγκεκριμένες κρίσεις ήρθαν σε ανύποπτη στιγμή όπου ήμουν δεν ήμουν ψυχικά φορτισμένη.

    Τωρα όσον αφορά τα προβλήματα που ανέφερα, αυτά έχουν ξεκινήσει εδώ και αρκετό καιρό. Ξεκίνησαν πρώτα από εμένα όταν μετά από ένα σοβαρό τροχαίο ενός πολύ κοντινού συγγενικού μου προσώπου \"έχασα λίγο την μπάλα\". Έχω γίνει λίγο αδιάφορη, κουράζομαι εύκολα και πολλά άλλα.
    Μετά τη γέννηση του παιδιού (πριν από 2 χρόνια) η κατάσταση χειροτέρεψε (όσον αφορά τη διάθεσή μου) και μέχρι τώρα πίστευα ότι το παλεύω, αλλά μάλλον απ\' ότι φαίνεται δεν αρκει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    10
    Spirosk νομίζω πως έχεις δίκιο. Μάλλον θα σταματήσω το ψάξιμο! Αλλά και πάλι δεν ήξερα τι να κάνω.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    δεν ειμαι ειδικός, απλα μόνο σου λέω πως ειναι κάτι πολύ συχνό και πως σιγουρα αντιμετωπιζεται..
    εγω γνωριζω 3-4 ατομα που το ξεπέρασαν μια χαρά και γρηγορα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Ειμαι σιγουρη οτι ειναι κρισεις πανικου.Σε μενα οι τελευταια κριση πανικου κρατησε 43 ωρες οπως με ακους και με βλεπεις(μαλλον με διαβαζεις).Υπομονη θελει δεν ειναι κατι πολυ επικηνδηνο απλα υπεφορουμε.Ειναι το must της εποχης σημερα οι κρισεις πανικου.
    Και ddian δεν περναει ευκολα αλλα να ξερεις ουτε θα τρελλαθεις ουτε θα πεθανεις σε καμια περιπτωση.Εγω τις ειχα τοσο εντονες που κατελιξα να παρω φαρμακα ελαφρια ομως δεν ειναι τπτ και με ειχαν πιασει 10 φορες οι κρισεις.αν δεν σε ξαναπιασει καλος αλληως ψαξε το με καπποιον ειδικο και προσπαθησε να μην αγχωνεσε.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    10
    Ευχαριστώ Spiro!
    Πιστεύω πως θα το αντιμετωπίσω (βασικά πρώτα άλλα πράγματα και μετά αυτό)! ίσως κάποια στιγμή να δε κάποιον ειδικό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Ειμαι σιγουρη οτι ειναι κρισεις πανικου.Σε μενα οι τελευταια κριση πανικου κρατησε 43 ωρες οπως με ακους και με βλεπεις(μαλλον με διαβαζεις).Υπομονη θελει δεν ειναι κατι πολυ επικηνδηνο απλα υπεφορουμε.Ειναι το must της εποχης σημερα οι κρισεις πανικου.
    Και ddian δεν περναει ευκολα αλλα να ξερεις ουτε θα τρελλαθεις ουτε θα πεθανεις σε καμια περιπτωση.Εγω τις ειχα τοσο εντονες που κατελιξα να παρω φαρμακα ελαφρια ομως δεν ειναι τπτ και με ειχαν πιασει 10 φορες οι κρισεις.αν δεν σε ξαναπιασει καλος αλληως ψαξε το με καπποιον ειδικο και προσπαθησε να μην αγχωνεσε.
    Kn an se piasei kata8lich mhn fobiueiw einai apo tiw krises

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    10
    43 ώρες;;;;;;; Μόνο που το σκέφτομαι υποφέρω!! Μα καλά πως άντεξες;; Αυτο το πράγμα είναι εφιάλτης.
    Κάθε μέρα φοβάμαι ότι θα το ξαναπάθω και τρέμω... με αποτέλεσμα να μην θέλω να βγω!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Μην φοβασε καθολου βρε δεν ειναι κατι πολυ σοβαρο.Αφου δεν προκεινε παθεις τπτ απολιτος.υπομονη θα κανεις κιαν δεις κ χειροτερεψουνε να πας σε καποιον ειδικο ισως σου γραψουν κ αγχωλιτικα και ολα 8α πανε καλα.δεν ηθελα μ τπτ να παρ ω φαρμακα το παλευα μονη αλλα αφου υπαρχει λυση γιατι να υποφερω? Kαλητερα βεβαια χωρις φαρμακα αλλα αν υποφερεις μην διστασεις να σκευτεις να παρεις.δεν ειναι ουτε τρελοχαπα ουτε σε αποβλακωνουν.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    10
    Δεν φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι, απλά δεν θέλω να το ζήσω ξανά γιατί είναι απαίσια. Θα δω σίγουρα κάποιον ειδικό αν παρουσιαστεί ξανά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Το ξερω ποσο απισιο ειναι το εχω ζησει στο πετσι μου 4 μηνες τωρα αλλα ετσι ειναι υπαρχει ομως λυση.μπορεις να περνεις και βαθειες ανασες η εκεινη την ωρα βαλε λιγια μουσικη και χορεψει κουνα χερια ποδια να παρει οξιγονο ο εγκεφαλος σου αυτα τα εκανα κ γω στην αρχη και ειχαν αποτελεσμα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    ..Είναι κρίσεις πανικού..χωρίς να θέλω να σε προκαταβάλω, αν δεν αντιμετωπιστούν έγκαιρα, συνήθως οδηγούν σε κατάθλιψη ή σε χρόνια δυσθυμία. Αν δεν έχεις τη δύναμη να το αντιμετωπίσεις χωρίς φαρμακευτική υποστήριξη ή ψυχοθεραπεία, θα σου δώσω μια συμβουλή που αν την ακολουθήσεις, ίσως γλυτώσεις ανώδυνα χωρίς να μπλεχτείς στο φαύλο κύκλο που σε σπρώχνουν οι αγχώδεις καταστάσεις...Έχε μαζί σου πάντα ένα ήπιο αγχολυτικό (π.χ. λεξοτανίλ 3άρι) κι όταν νοιώσεις πάλι τα ίδια συμπτώματα πάρε το..σε 20 λεπτά που θα ενεργήσει το αγχολυτικό τα συμπτώματα θα εξαφανιστούν !! αν ξέρεις πως έχεις στη τσέπη σου κάτι που μπορεί να αντιμετωπίσει τις κρίσεις σου άμεσα, θα νοιώθεις πιο ασφαλής , με αποτέλεσμα το μυαλό σου να μην επικεντρώνεται συνέχεια στο αν θα σου ξανασυμβεί και πότε, γεγονός που σιγά σιγά θα οδηγήσει στην πλήρη εξάλειψη τους..Προσοχή όμως : μην κάνεις χρήση των αγχολυτικών χωρίς λόγο, γιατί η συχνή τους χρήση δημιουργεί συνθήκες εθισμού..όχι να γλυτώσεις από τον πανικό και να μπλέξεις με άλλα πράγματα !!! Όσο για το ψάξιμο , δεν νομίζω πως η ανταλλαγή απόψεων στοπ Διαδίκτυο κάνει κακό..Εκείνο που κάνει κακό κατά την άποψη μου είναι η αβίαστη κατά την κρίση πανικού αναζήτηση νοσοκομειακής περίθαλψης, οι κόντρα εξετάσεις (που βέβαια είναι πάντα αρνητικές κι ευτυχώς δηλαδή - γιατί προτιμώ να έχω κρίση πανικού παρά καρκίνο !!!) κι η ατέρμονη επικέντρωση του μυαλού σε ό,τι αρνητικό...Ελπίζω όλα να πάνε καλά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    sabb και γω εχω παντα στην τσεπη zanax μεσα σε 5 λεπτα περνανε οι κρισεις αλλα εμαθα προκαλουν εθισμο.εχρι τωρα μια φορα πηρα.και δεν ειναι κακο να παρει αν χρειασετει αγχωλιτικα βρε παιδια αλλα καλυτερα χωρις αυτα.ναι και μην σκευτεσαι καθολου ανσ ε πιασει η οχι συμβιβασου με αυτο και κανε αλλες δουλειες κ σκεψεις.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •