Καλώς σας βρήκα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12

    Καλώς σας βρήκα!

    Καλησπέρα και ελπίζω να έχω ερθει στην σωστη ενότητα.
    Είμαι 20 χρονων και όπως δείχνει και το ψευδώνυμο μου, στόχος μου είναι να γίνω υγιής. Παρ όλο που δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα, νιώθω οτι τα 93 μου κιλά με τραβανε κατω,.. Παρουσίασα φλεβιτη, η μέση μου πονάει, η ορθοστασία με σκοτώνει και γενικά δε νιώθω ευεξία.
    Ο δεύτερος λογος για τον οποίο ξεκιναω αυτό το ταξίδι είναι αισθητικός κυρίως. Το στήθος μου έχει κρεμάσει, έχω έντονη κυτταριτιδα, περπαταω και το σωμα μου πάλλεται,.. Αλλά κυρίως νιώθω υποδεέστερη των αλλων. δεν μπορω να βαλω τα ρουχα που μου αρεσουν, δεν μπορω να ευχαριστηθω την θαλασσα και γενκα δεν δεν δεν. Καποιες φορες νιωθω οτι τα κιλα μου μου παιρνουν χρονια και αποφασισα φετος να ειναι η τελευταια φορα που θα νιωσω ετσι.
    Οση στηριξη μπορειτε να μου προσφερετε, θ με βοηθησει πολυ. Το ιδιο και οι συμβουλες σας, κι εγω με τη σειρα μου θελω να μπω στην παρεα σας και να βοηθησω οσο μπορω. Αν καποιος/καποια μπορουσε να μου προτεινει εναν διατροφολογο θα ημουν ευγνωμων. Ενδιαφερομαι για εναν ανθρωπο που δε θα μου πετάξει μια δίαιτα, αλλά που θα με στηρίξει και θα μου μαθει υγειινες συνήθειες. Ευχαριστώ εκ των πρότερων και περιμένω να ακούσω και απο εσάς!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλως όρισες thelwnaginwygihs,

    Αχ όπως διάβασα το όνομα χρήστη νόμιζα έγραφες "θέλω να γίνω γόης".
    Είναι όμορφο που έχεις την υγεία σου σαν προτεραιότητα και που σε τόσο νεαρή ηλικία συνειδητοποιείς και θέλεις να κάνεις κάτι καλό για σένα.

    Θέλω απλά να σου ζητήσω να μην ψάξεις και να μην επαναπαυτείς με εύκολες ύπουλες λύσεις (χάστε 10 κιλά σε μια βδομάδα) ή επίπονες προσπάθειες που θα σε κουράσουν στο μήνα πάνω και μετά από λίγο θα τα παρατήσεις. Υπομονή, επιμονή, δύναμη και γνώση του εαυτού σου και του σώματος σου, κορίτσι, μέσα κι έξω. Ψυχολογικά και σωματικά.

    Καλώς όρισες
    και καλό δρόμο να έχουμε

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Σ ευχαριστω πολυ marulenia! Οχι δεν θα φτασω σε τετοιες λυσεις. Σκοπος μου ειναι να αδυνατισω μακροπροθεσμα. Χρειαζομαι τη βοηθεια ενος επαγγελματια αλλα δεν ξερω που να ψαξω! Αθηνα μενω αλλα δεν εχω μετρο συγκρισης...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Σ ευχαριστω πολυ marulenia! Οχι δεν θα φτασω σε τετοιες λυσεις. Σκοπος μου ειναι να αδυνατισω μακροπροθεσμα. Χρειαζομαι τη βοηθεια ενος επαγγελματια αλλα δεν ξερω που να ψαξω! Αθηνα μενω αλλα δεν εχω μετρο συγκρισης...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Καλώς όρισες μικρή στην παρέα μας! Ένας πολύ καλός διατροφολόγος είναι ο κ. Ευάγγελος Ζουμπανέας. Όπως έχω διαπιστώσει είναι ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται για τον άλλον να χάσει τα κιλά του με φυσιολογικό τρόπο και κυρίως να μάθει να τρώει σωστά χωρίς να στερηθεί πολλά. Aναφέρω το όνομα του εδώ στο φόρουμ γιατί αρκετά από τα θέματα του δημοσιεύονται επίσης στην ιστοσελίδα του eating disorders, όπως επίσης προτείνονται και τα βιβλία του, που εγώ τουλάχιστον την "Διατροφική Νοημοσύνη" την χαρακτηρίζω έναν "μικρό θησαυρό"!
    Να προσπαθήσεις να συνδυάσεις επίσης την σωστή διατροφή και με γυμναστική. Είσαι πάρα πολύ μικρή κι ο οργανισμός σου μπορεί να "σμιλέψει" το σώμα σου σωστά! Καν'το όσο είναι καιρός! Πολλές φορές η γυμναστική μοιάζει με αγγαρεία, αλλά αν την επιβάλεις στον εαυτό σου, θα δεις έναν άλλον άνθρωπο, υγιή και δυνατό!

    Μια ακόμα συμβουλή. Αν θες να διώξεις την κυτταρίτιδα βάλε απαγορευτικό σε: τηγανιτά, αναψυκτικά, ζάχαρη-γλυκά κι αλκοόλ. Αν το κάνεις, θα με θυμηθείς!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    γεια σου thelwnaginwygihs και καλωσόρισες στην παρέα μας!!
    θα συμφωνήσω πως θέλει επιμονή, υπομονή αλλά και γνώση.. μάθε τις ανάγκες του σώματός σου, μάθε τι προσφέρει η κάθε τροφή και βάλε ως στόχο αυτό που λέει και το όνομα σου, την υγεία και όχι τις δίαιτες! με σωστή διατροφή, άσκηση και κέφι όλα είναι δυνατά :wink1:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Καλώς όρισες στην παρέα μας!! Λοιπόν.. Τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα, όλοι όσοι είμαστε εδώ έχουμε έναν κοινό σκοπό, να χάσουμε κιλά, ο καθένας με τον τρόπο που κρίνει καταλληλότερο.. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός! Διάβασε, ενημερώσου και ξεκινάμε, και όλα θα πάνε προς το καλύτερο!!

  8. #8
    thelwnaginwygihs,
    καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!
    Και εγώ 93 είμαι! Και έχω υπάρξει και πολύ περισσότερο!
    Αλλά τίποτα δεν αξίζει να μας κάνει να νιώθουμε υποδεέστεροι των άλλων!
    Χρειάζεται ν' αγαπήσουμε τον εαυτό μας και να τον φροντίσουμε!
    Μόνο έτσι θα καταφέρουμε να τον βελτιώσουμε!

    Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να σε αγαπάς!:thumbup:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ακριβώς μαντζουράνα! Κ εγώ 94 είμαι και ξεκίνησα από 113.. Και προσπαθώ να χάσω ακόμα 10 κιλά για να ειμαι πιο κοντά στο φυσιολογικό βάρος! Ξεκίνα μαζί μας αφού θες να αλλάξεις την κατάστασή σου και δεν μένει παρά να αρχίσει να αλλάζει!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Αρχικα να σας ευχαριστησω ολους παρα πολυ για υποδοχη και στηριξη! Δυστυχως εχω τετοιο προγραμμα (12το πρωι με 10 το βραδυ καθολου ελευθερος χρονος) που δεν μπορω να γυμναστω πανω απο 2 φορες την εβδομαδα! Το καλο ειναι πως ολες αυτες τις ωρες ειμαι ορθια ή περπαταω! Εψαξα για τον κο Ευαγγελο Ζουμπανεα αλλα δυστυχως ειναι λιγακι μακρυα. Εγω μενω κεντρο Αθηνας αλλα αν δεν βρω κατι πιο κοντινο παω και στην Νεα ιωνια για τον στοχο μου!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Originally posted by thelwnaginwygihs
    Αρχικα να σας ευχαριστησω ολους παρα πολυ για υποδοχη και στηριξη! Δυστυχως εχω τετοιο προγραμμα (12το πρωι με 10 το βραδυ καθολου ελευθερος χρονος) που δεν μπορω να γυμναστω πανω απο 2 φορες την εβδομαδα! Το καλο ειναι πως ολες αυτες τις ωρες ειμαι ορθια ή περπαταω! Εψαξα για τον κο Ευαγγελο Ζουμπανεα αλλα δυστυχως ειναι λιγακι μακρυα. Εγω μενω κεντρο Αθηνας αλλα αν δεν βρω κατι πιο κοντινο παω και στην Νεα ιωνια για τον στοχο μου!
    Καλημέρα! Έχεις χάσει στο παρελθόν βάρος ή τώρα θέλεις να ξεκινήσεις; Υπάρχουν αρκετοί διαιτολόγοι και θα βρεις κάποιον καλό σίγουρα, αλλά το παν είναι να υιοθετήσεις έναν σωστό τρόπο διατροφής, και να σου γίνει τρόπος ζωής. Όπως προσπαθούμε όλοι..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Originally posted by eleni1986
    Originally posted by thelwnaginwygihs
    Αρχικα να σας ευχαριστησω ολους παρα πολυ για υποδοχη και στηριξη! Δυστυχως εχω τετοιο προγραμμα (12το πρωι με 10 το βραδυ καθολου ελευθερος χρονος) που δεν μπορω να γυμναστω πανω απο 2 φορες την εβδομαδα! Το καλο ειναι πως ολες αυτες τις ωρες ειμαι ορθια ή περπαταω! Εψαξα για τον κο Ευαγγελο Ζουμπανεα αλλα δυστυχως ειναι λιγακι μακρυα. Εγω μενω κεντρο Αθηνας αλλα αν δεν βρω κατι πιο κοντινο παω και στην Νεα ιωνια για τον στοχο μου!
    Καλημέρα! Έχεις χάσει στο παρελθόν βάρος ή τώρα θέλεις να ξεκινήσεις; Υπάρχουν αρκετοί διαιτολόγοι και θα βρεις κάποιον καλό σίγουρα, αλλά το παν είναι να υιοθετήσεις έναν σωστό τρόπο διατροφής, και να σου γίνει τρόπος ζωής. Όπως προσπαθούμε όλοι..
    Καλημερα! Ναι, ακριβως αυτο με ενδιαφερει πρωτιστως! Και με ενδιαφερει γιατι εχω χασει και στο παρελθον βαρος αλλα με μοναδικο αποτελεσμα να το ξαναπαρω διπλο!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Originally posted by thelwnaginwygihs
    Originally posted by eleni1986
    Originally posted by thelwnaginwygihs
    Αρχικα να σας ευχαριστησω ολους παρα πολυ για υποδοχη και στηριξη! Δυστυχως εχω τετοιο προγραμμα (12το πρωι με 10 το βραδυ καθολου ελευθερος χρονος) που δεν μπορω να γυμναστω πανω απο 2 φορες την εβδομαδα! Το καλο ειναι πως ολες αυτες τις ωρες ειμαι ορθια ή περπαταω! Εψαξα για τον κο Ευαγγελο Ζουμπανεα αλλα δυστυχως ειναι λιγακι μακρυα. Εγω μενω κεντρο Αθηνας αλλα αν δεν βρω κατι πιο κοντινο παω και στην Νεα ιωνια για τον στοχο μου!
    Καλημέρα! Έχεις χάσει στο παρελθόν βάρος ή τώρα θέλεις να ξεκινήσεις; Υπάρχουν αρκετοί διαιτολόγοι και θα βρεις κάποιον καλό σίγουρα, αλλά το παν είναι να υιοθετήσεις έναν σωστό τρόπο διατροφής, και να σου γίνει τρόπος ζωής. Όπως προσπαθούμε όλοι..
    Καλημερα! Ναι, ακριβως αυτο με ενδιαφερει πρωτιστως! Και με ενδιαφερει γιατι εχω χασει και στο παρελθον βαρος αλλα με μοναδικο αποτελεσμα να το ξαναπαρω διπλο!
    Πιστεύω πάντως ότι όλοι οι διαιτολόγοι πάνω κάτω τα ίδια θα σου πουν.. Ξέρουμε τι πρέπει να τρώμε απλά δεν το εφαρμόζουμε και παχαίνουμε.. Ξεκίνα δυο εβδομάδες μόνη σου, δες αν χάνεις καθόλου, κιλά ή πόντους και το ξανασκέφτεσαι..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Originally posted by eleni1986
    Originally posted by thelwnaginwygihs
    Originally posted by eleni1986
    Originally posted by thelwnaginwygihs
    Αρχικα να σας ευχαριστησω ολους παρα πολυ για υποδοχη και στηριξη! Δυστυχως εχω τετοιο προγραμμα (12το πρωι με 10 το βραδυ καθολου ελευθερος χρονος) που δεν μπορω να γυμναστω πανω απο 2 φορες την εβδομαδα! Το καλο ειναι πως ολες αυτες τις ωρες ειμαι ορθια ή περπαταω! Εψαξα για τον κο Ευαγγελο Ζουμπανεα αλλα δυστυχως ειναι λιγακι μακρυα. Εγω μενω κεντρο Αθηνας αλλα αν δεν βρω κατι πιο κοντινο παω και στην Νεα ιωνια για τον στοχο μου!
    Καλημέρα! Έχεις χάσει στο παρελθόν βάρος ή τώρα θέλεις να ξεκινήσεις; Υπάρχουν αρκετοί διαιτολόγοι και θα βρεις κάποιον καλό σίγουρα, αλλά το παν είναι να υιοθετήσεις έναν σωστό τρόπο διατροφής, και να σου γίνει τρόπος ζωής. Όπως προσπαθούμε όλοι..
    Καλημερα! Ναι, ακριβως αυτο με ενδιαφερει πρωτιστως! Και με ενδιαφερει γιατι εχω χασει και στο παρελθον βαρος αλλα με μοναδικο αποτελεσμα να το ξαναπαρω διπλο!
    Πιστεύω πάντως ότι όλοι οι διαιτολόγοι πάνω κάτω τα ίδια θα σου πουν.. Ξέρουμε τι πρέπει να τρώμε απλά δεν το εφαρμόζουμε και παχαίνουμε.. Ξεκίνα δυο εβδομάδες μόνη σου, δες αν χάνεις καθόλου, κιλά ή πόντους και το ξανασκέφτεσαι..
    Κατι τετοιο θα κανω γιαι ετσι κι αλλιως λογο χρονου δε μπορω να τον επισκευθω τωρα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Δεν είσαι μόνη, θα μπαίνουμε και θα λέμε την πρόοδό μας! Άλλωστε είσαι πολύ νέα και ο μεταβολισμός σου θα δουλεύει πολύ καλά! Κράτα χαρτί και μολύβι να βλέπεις την απώλεια σταδιακά! Και όλα θα βελτιωθούν! Δεν είσαι μόνη..είμαστε και εμείς εδω.!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •