με ΙΨΔ κανεις? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 70 of 70
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by tsiftis
    Κανένας δεν ξέρει τι εχω. Αυτο ειναι το θέμα. Έχω όλα τα συμτώματα της ΙΨΔ. Έμμονες ιδέες σε απάντηση των οποίων εμφανίζω ψυχαναγκασμούς. Οπότε ο καθε γιατρός διαγνώζει ΙΨΔ. Τα φάρμακα όμως και έχω πάρει αρκετά, δεν μου κανουν τίποτα. Οπότε το πρόβλημα δεν είναι βιοχημικό. Δέν ξέρω τι στην ευχή είναι, όπως δεν ξέρει και κανένας που με έχει δει στα σίγουρα. Μόνο αυτό βγάζουν όλοι σαν συμπέρασμα: εισαι πολυ ευαίσθητος.. Βλέπεις τα πράγματα πολύ ρομαντικά και μετα πληγώνεσαι.
    Αφου εχεις ολα τα συμπτωματα της ιψδ αυτο εχεις.κ σου το\'χουν διαγνωσει κ οι γιατροι,ετσι δεν ειναι?Φαρμακα επερνες συνεχεια τα ιδια?μηπως θα πρεπει να δοκιμασεις κ αλλο γιατρο?Γιατι λες οτι κανενας δεν ξερει στα σιγουρα?αφου πιο πανω λες οτι ιψδ κανουν διαγνωση.Τι σχεση εχει η ευαισθησια?Κ γω ειμαι ευαισθητη κ κανενας γιατρος δεν εκανε διαγνωση ιψδ αλλα καταθλιψη μου λεγαν.Μηπως να το αντιμετωπισεις πιο αποτελεσματικα?

  2. #62
    Χρόνια κανω την δουλεια με τα φάρμακα. Ladose, seroxat etc Μέχρι αντιψυχωσικά μου έχει δώσει. Εχω πάει σε πολλούς γιατρούς. Τώρα εχω καθηγητή εδω και 5 χρόνια περίπου.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Οταν πρωτοειχα παει σε ψυχιατρο-19,μου χε πει χρονια καταθλιψη,μου δωσε αντικαταθλιπτικα δεν τα πηρα τοτε αλλα μου πε κατι που μου εμεινε:\"τα φαρμακα δε θα κανουν απολυτως τιποτα αν εσυ δε θες να γινεις καλα.Ειναι 50-50,να μη σου πω οτι πιο πολυ ρολο παιζει η δικη σου θεληση\".Πρεπει να το βαλεις σκοπο.Να εχεις εναν γιατρο που εμπιστευεσαι οχι επειδη ειναι καθηγητης(τον εμπιστευεσαι?) κ να προχωρησεις με τη βοηθεια του.Να σταματησεις να αναρρωτιεσαι μηπως κανει λαθος,μηπως φταιει η ευαισθησια μου κ παντα ετσι θα ειμαι.Να περασεις δυναμικα στο αλλο σταδιο:της θεραπειας σου!κανω λαθος?δε σε ξερω κ πιθανον να κανω κ λαθος.Εσυ τι πιστευεις?

  4. #64
    Θέλει ανάλυση μεγάλη το θέμα μου για να μην υπάρχουν αθέλητες παρερμηνείες.. Ιστορία μεγάλη και με 5 σειρές δεν γίνεται. Δεν έχεις άδικο. Χωρίς θεραπεία δεν γίνεται τίποτα. Για όλους ισχύει αυτο

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Originally posted by tsiftis
    Κανένας δεν ξέρει τι εχω. Αυτο ειναι το θέμα. Έχω όλα τα συμτώματα της ΙΨΔ. Έμμονες ιδέες σε απάντηση των οποίων εμφανίζω ψυχαναγκασμούς. Οπότε ο καθε γιατρός διαγνώζει ΙΨΔ. Τα φάρμακα όμως και έχω πάρει αρκετά, δεν μου κανουν τίποτα. Οπότε το πρόβλημα δεν είναι βιοχημικό. Δέν ξέρω τι στην ευχή είναι, όπως δεν ξέρει και κανένας που με έχει δει στα σίγουρα. Μόνο αυτό βγάζουν όλοι σαν συμπέρασμα: εισαι πολυ ευαίσθητος.. Βλέπεις τα πράγματα πολύ ρομαντικά και μετα πληγώνεσαι. Στους ψυχολόγους πάλι άσ\'τα να παν\' ! Αν και πιστεύω οτι μόνο αν βρώ κάποιον ψυχολόγο που να \'\'συντονίζεται\'\' καλά μαζί μου θα βοηθηθώ. Πώς θα ανοιχτώ σε κάποιον που δεν εμπιστεύομαι; Όταν μπαίνω μέσα και έχει ένα ψεύτικο χαμόγελο σαν τον τζόκερ;;; Τί να του εξομολογηθώ; Του εξομολογήθηκα όμως. Εκανα τον αγώνα μου αλλα τίποτα. Ένας μάλιστα με ειρωνευόταν για τη θρησκεία μου. Χριστιανός Ορθόδοξος. Μου μιλούσε ώρες ολόκληρες πληρωμένες για να μου εξηγήσει οτι ολοι οι θεοί είναι ίδιοι και οτι είναι άχρηστο να πιστεύει κάποιος. Τι δουλειά έχει να μπει σε τέτοια θέματα; Το ανέφερα στον γιατρό μου όμως το περιστατικό. Του τα έψαλε απευθείας μέσω τηλεφώνου.. Την άλλη φορά που τον επισκεύτηκα με περίμενε με το σπαθί στο χέρι! Επίθεση κανονική! Αλλα όχι εναντίων μου. Εναντίον του Θεού και τον Αγίων που πιστεύω, παρα την παρατήρηση που δέχτηκε απο τον γιατρό μου. Τσέπωσε και τα λεφτά. Απαράδεκτη επαγγελματική συμπεριφορά απο \'\'κορυφαίους\'\' στο είδος. Αυτη είναι η βοήθεια που θα μου πρόσφερε; Πού είναι η θεραπεία;
    Παναγια μου! Αυτος ηταν κορυφαιος στο ειδος του? Πωπω, γιαυτο φαντασου τι μπορεις να περιμενεις απο αλλους μη κορυφαιους... Κακα τα ψεματα, πιστευω οτι δυσκολα βρισκει κανεις καλο και εμπειρο και πολυ μορφωμενο και πολυ ψαγμενο ψυχολογο στην Ελλαδα... κατι σε στυλ Γιαλομ ας πουμε..

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω οι προσωπικες πεποιθησεις του θεραπευτη δεν εχου καμια θεση στη θεραπεια.Νομιζω οτι πρεπει να διακοψεις μαζι του αν δεν το εχεις κανει ηδη.

  7. #67
    Καθένας κρίνει.. Εγω λέω τις εμπειρίες μου. Πείτε κι εσεις καμια. Ή για γέλιο ή για κλάμα! Άλλα προπάντων τις σοβαρές που μας ενδιαφέρουν.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105
    επισης για παρηγορια ειχα διαβασει σε ενα κουτσομπολιστικο οτι ο beckam ειναι μανιακος με την καθαριοτητα ωστε σηκωνεται πολλες φορες και τα ξημερωματα και σφουγγαριζει το σαλόνι..

  9. #69
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    3
    molis graftika kai egw.Pasxw apo tin asximi auti katastasi ...malista ekana simera kai to proto mou post.
    Telospadon kouragio se olous :cool:

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    καλησπερα παιδια...και εγω με ΙΨΔ!!! εδω και 3 1/2 χρονια νομιζω οτι εχω καρκινο και οτι πεθαινω!! αλλα οπως \"βλεπετε\" ακομη ζω...Μεχρι τελος παντων να το παθω στην πραγματικοτητα , απο τις τοσες αρνητικες σκεψεις που κανω... Αστα βραστα.... Καλη δυναμη σε ολους σας παιδια...Μην το βαζετε κατω με τιποτα....ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •