Αμηνόρροια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    4

    Αμηνόρροια

    Καλησπέρα!
    Παρακολουθω πολύ καιρό το forum αλλά μου ήταν δύσκολο να πάρω το κουράγιο να γράψω. Δεν ξέρω καν που να εντάξω την περίπτωσή μου. Έχω ύψος 1.67 και τον Απρίλιο του 2014 ζύγιζα 60 κιλά. Αποφάσισα να κάνω δίαιτα για να χάσω 3-4 κιλά και ήταν η πρώτη φορά που το πήρα στα σοβαρά. Ξεκίνησα με ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα που (ντρέπομαι που το λέω) το βρήκα σε ένα περιοδικό και υποσχόταν -3 κιλά σε μια εβδομαδα. Μετά το πέρας της εβδομάδας αυτής είχα φτάσει 56.5. Είχα φτάσει το στόχο μου αλλά δεν σταμάτησα. 2 εβδομάδες αργότερα χωρίς να ακολουθώ κάποιο πρόγραμμα (έφτιχνα δικό μου πρόγραμμα) είχα φτάσει 53. Δεν γυμναζόμουν ποτέ αλλά τότε ξεκίνησα ασκήσεις στο σπίτι και τρέξιμο (για 4 μήνες και μετά σταμάτησα). Έφτασα 51 και μου άρεσε απίστευτα αυτό που έβλεπα. Κάτι που δεν έδειχνε να αρέσει και στους γύρω μου. 3 μήνες αφού είχα ξεκινήσει την δίαιτα άρχισα να έχω ανωμαλίες στην περίοδο μου. Συχνομηνόρροια. Έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις που μου σύστησε η γυναικολόγος μου (ορμονολογικές, αιματολογικές, θυροειδή, υπέρηχους) και ήτνα φυσιολογικές. Η περίοδος ήρθε μόνη της για 2 μήνες, έπετα έχασα 1 περίοδο. Τον επόμενο μήνα κανονικά πάλι και από τότε τιποτα. Έχω να δω περίοδο 3 μήνες. Έχω κλείσει ένα χρόνο από τότε που ξεκίνησα πρώτη φορά την δίαιτα. Πριν από αυτήν έτρωγα κυριολεκτικά σκουπίδια. Πρόχειρο φαγητό απ'έξω κ πολλά λιπαρά. Τα 60 κιλά που ήμουν ήταν πολύ λίγα σε σχέση με το τι έτρωγα. Όταν είπα στους γύρω μου ότι σταμάτησα την δίαιτα (για να με αφήσουν ήσυχη) επέτρεπα στον εαυτό μου να τρώει κανονικά μια φορά την εβδομάδα αλλά μόνο κανονικά δεν ήταν. Έφτανα να τρώω τόσο ώστε να τεντώνεται η κοιλιά μου απίστευτα και να πονάει το δέρμα μου. Τις υπόλοιπες μέρες όμως πεινούσα. Μου είχε γίνει ΕΜΜΟΝΗ η μέτρηση των θερμίδων και το να προσέχω τι τρώω. Την τελευταία φορά που πήγα στην γυναικολόγο μου είπε να πάρω 2 κιλά και να μην αγχώνομαι (αδύνατον). Προσπαθώ να σταματήσω να μην το σκέφτομαι αλλά δεν μπορώ. Ξεκίνησα να τρώω κανονικά τις τελευταίες 3 μέρες. Αλλά οι τύψεις είναι απίστευτες! Το ξέρω ότι δεν αξίζε να ρισκάρω την υγεία μου για τα κιλά και αν είναι να είμαι καλά τότε να τα πάρω και όλα τα κιλά που έχασα ακόμη. Καλά τα λέω αλλά να το κάνω δεν μπορώ. Φοβάμαι μήπως οι απίστευτες τύψεις που νιώθω με οδηγήσουν αλλού (στο να προσπαθήσω να αποβάλλω το φαγητό) κάτι το οποίο δεν έχω κάνει ποτέ προς το παρόν αλλά έχει περάσει 1-2 φορές από το μυαλό μου. Τώρα είμαι 52 κιλά. Δεν νομίζω όμως ότι είναι τόσο λίγα ώστε να μου προκαλούν πρόβλημα στην περίοδο.
    Θα ήθελα την αποψή σας. Ευχαριστώ όποιον διάβασε όλο αυτό το κατεβατό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Καλωσόρισες rasi

    Το πρόβλημά σου δεν είναι ο κύκλος σου. Δες αυτό εδώ το site
    http://www.anasa.com.gr/el/%CE%B5%CE...1%CF%87%CE%AE/
    και ζήτα βοήθεια από τους γονείς ή όποιους έχεις κοντά σου. Μην τους κρύβεις την αλήθεια όμως.

  3. #3
    ειναι αρκετα περιπλοκο αυτο που περνας κ θα σε βασανιζει αρκετα φανταζομαι. θαελεγα να συμβουλευτεις εναν ενδοκρινολογο-διατροφολογο κ ισως εναν ψυχολογο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    4
    Γιατί όμως να εμφανιστεί διαταραχή στον κύκλο μου τόσο καιρό μετά την διαιτα; Φαινομενικά δεν δείχνω τοοοοσο αδύνατη. Ώρες ώρες προσπαθω να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν φταίει η διατροφή μου απλώς αλλάζει ο κύκλος μου. Παλεύω με τις αμφιβολίες ακόμη.

  5. #5
    αντιλαμβάνεσαι ο,τι τις ώρες που προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πως δν φταίει η διατροφή σου ,βάζεις τα 2 κιλά πάνω από την υγεία σου? ο,τι πέρα από την υγεία σου δν θα είσαι κ ευτυχισμένη σε αυτό το ανούσιο τριπάκι θερμίδων ,υπερβολικής γυμναστικής, αφαγίας, υπερφαγικών που έχεις μπει? δν είμαι ειδική να σου μιλήσω αναλόγως. ένας ψυχολόγος θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις κάποια πράματα, θα σε βοηθήσει να σκεφτείς. μην το αμελείς. όλα μπορούν να διορθωθούν ,να νιώσεις καλύτερα. αρκεί να το θες.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    4
    Το αντιλαμβάνομαι έχετε δίκιο κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το κακό είναι πως μόλις φάω ξεχνάω τι έχει πραγματικά σημασία κ μετανιώνω που έφαγα. Ίσως αυτό να γίνεται επειδή δεν μπορώ να παραδεχτώ ότι το έκανα εγώ αυτό στον εαυτό μου οπότε πρέπει να με πείσω πως δεν φταίει η διατροφή για αυτό που γίνεται.

  7. #7
    Κοίτα συμβαίνει κ στις καλύτερες οικογένειες:smilegrin:. ξεπέρασε το. κ συγχώρεσε τον εαυτό σου. μην είσαι σκληρή με εσένα. σου αξίζουν τα καλύτερα. τι ηλικία έχεις? φαντάζομαι είσαι σπόρος. έχεις όλο το μέλλον μπροστά σου να τα διορθώσεις όλα. απλά είναι λίγο περίπλοκο να μάθεις από την μία να τρέφεσαι σωστά ώστε να διορθωθεί ο μεταβολισμός σου κ να αρχίσεις να παίρνεις τις απαραίτητες θρεπτικες ουσίες για τον οργανισμό σου. κ από την άλλη να θες να κάνεις το καλύτερο για σένα.(καταλαβαίνεις τι λέω? διατροφολόγος-ψυχολόγος) γιαυτό χρειάζονται οι ειδικοί. για να σου δώσουν τον μπούσουλα, το απαραίτητο σπρώξιμο για να τα βγάλεις πέρα.

    η τελειομανία, αυτοτιμωρία, ακραίες γενικά συμπεριφορές δν θα σε βοηθήσουν να τα βγάλεις πέρα. θέλει να καλομάθεις λίγο τον εαυτό σου, να του φέρεσαι λογικά,να τον αγαπάς .να του δίνεις την κατάλληλη τροφή και μεταφορικά κ κυριολεκτικά.

    έντιτ να σε προειδοποιήσω οτι οι εμετοί σταδιακά παχαίνουν.γιατί μπορεί να αποβάλλεται το φαγητό αλλά μεγάλο μέρος των λιπαρών κ της ζάχαρης απορροφάται αμέσως. δν χρειάζεται ούτε να γίνεις υπέρβαρη κ να τρως υπερβολικά ούτε να στερείσαι. να τρως ωφέλιμα κ σωστά. συχνά γεύματα που να περιλαμβάνουν όλες τις κατηγορίες τροφών. η στέρηση που προκαλείς στον εαυτό σου σε οδηγεί στο να θες να φας υπερβολικά. αν τρως με συνέπεια ,δν θα σου βγαίνει τέτοια υπερβολική πείνα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    4
    25 είμαι κ ετοιμάζομαι απο χειμώνα να ξεκινήσω τη ζωή μ μαζι με τον άνθρωπο μ και ανησυχώ πολυ για θέματα γονιμότητας. Όλο αυτό που μου έχει συμβεί το ξέρει ο σύντροφος μου αλλα προσπαθεί να με πείσει πως δεν μ συμβαίνει τίποτα παρά το όσα του λέω οτι φοβάμαι.

  9. #9
    κεγώ αντιμετωπίζω ανάλογα προβλήματα γονιμότητας κ παλεύω με διατροφικές διαταραχές πολλά χρόνια. γιαυτό είναι ακόμα πιο δύσκολο για μένα να διορθώσω αυτήν την κατάσταση. νομίζω ο,τι από την στιγμή που περίπου ένα χρόνο μόνο έχει πάρει το πράμα περίεργη τροπή για σένα ,μην το αφήσεις να εξελιχθεί άλλο. βάλε το μαχαίρι στο κόκκαλο κ αντιμετώπισε το. ο φίλος σου δν είναι ειδικός και δν ξέρει τι περνάς.
    μην τον κρατάς απέξω προσπάθησε να του εξηγήσεις. αλλά μόνο ένας άνθρωπος που έχει κατάρτιση θα σου δώσει σωστές απαντήσεις για την κατάστασή σου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •