Σκαρτος ψυχολογος ή Ασθενης???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20

    Σκαρτος ψυχολογος ή Ασθενης???

    Καλησπερα σε ολους, ειμαι 38 χρονων και παλευω με τα κιλα μου απο τα 12.... δεν εχω καταφερει ποτε και τιποτα εκτος απο τα γνωστα χασε 20 παρε 20 και παλι τα ιδια..... Καποια φαση πριν 3 ισως και 4 χρονια ( εχω χασει το νουμερο) μετα απο προσπαθεια χωρις καμια βοηθεια καταφερα να χασω καποια κιλα σε βαθος 1 χρονου και με πολυ γυμναστικη, αλλα ειχα κολλησει και πλεον η γυμναστικη και η διατροφη δεν αρκουσε, οποτε επρεπε να κανω διαιτα..... Τα κιλα μου τοτε 121 και το λιπος 28% απο την πολυ γυμναστικη!!!!!! Απο διαιτες δυσκολο να κανω οποτε πηγα να μαθω το γιατι σε καποιο ψυχολογο..... Αφου εμαθα το γιατι (emotional eater) και σχετικα νωρις στο 5μηνο απανω, επρεπε να το καταπολεμησω...... το αποτελεσμα..... ειμαι 144 πλεον με 44% λιπος και καμια διαθεση πλεον για γυμναστικη και εστω μια υποτυπωδη διατροφη.... Πλεον εχω ξενερωσει και δεν ξερω ποιος φταιει.... εγω η ο ψυχολογος......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Καλησπέρα. Δεν υπάρχουν σκάρτοι Ψυχολόγοι ούτε σκάρτοι ασθενείς. Όλοι είμαστε άνθρωποι και σφάλουμε και μέσα από τα λάθη, τις αδυναμίες και τα πάθη μαθαίνουμε...Όσο παραμένουμε άνθρωποι που αναρωτιόμαστε για την πορεία μας υπάρχει ελπίδα...Κάντην μικρή μαγιά και θα την δεις να φουσκώνει και να κάνει τα όνειρά σου αερόστατα. Απογοήτευση? Ναι, αλλά και αντίδοτο η Ελπίδα. Ίσως θα πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικούς. Θα σου πουν και οι υπόλοιποι την γνώμη τους. Κάποτε έρχεται ο καιρός να σηκώσουμε λευκή σημαία στον πόλεμο με τον εαυτό μας και να παραδεχτούμε την ήττα μας. Ίσως αυτό, και πάλι με επιφύλαξη, να είναι η αρχή μιας νέας πορείας νίκης (είτε αυτό λέγεται διατροφή, είτε λέγεται χειρουργείο, είτε γυμναστική, είτε ψυχοθεραπεία, ο καθένας ελεύθερα αποφασίζει). Μείνε στη μάχη, άλλαξε συμμάχους, ίσως αυτό να είναι το μυστικό...

  3. #3
    Αγαπητέ FAITHNOMORE,
    καλώς ήρθες στην παρέα μας!

    Μπράβο σου που είχες καταφέρει να χάσεις κιλά και να κάνεις πολύ γυμναστική!
    Επίσης μπράβο σου που θέλησες να μάθεις τί ήταν αυτό που σε οδήγησε στην παχυσαρκία.
    Το λάθος ήταν όταν άρχισες να κάνεις δίαιτα. Οι δίαιτες οδηγούν πάντα στην καταστροφή,
    γιατί η στέρηση στην οποία υποβάλλεις τον οργανισμό σου γυρνάει πάντα μπούμερανγκ και σου προσθέτει πολλά παραπάνω κιλά απ' όσα είχες.
    Το έχω περάσει και εγώ αυτό.
    Όταν σταμάτησες να χάνεις κιλά με διατροφή και κόλλησες στα 121, έκανες εξετάσεις να δεις μήπως φταίει ο θυροειδής;

    Συναισθηματική υπερφαγία είχα και εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.
    Τους τελευταίους μήνες έχω καταφέρει να την αντιμετωπίσω με βαθιά συνειδητοποίηση του προβλήματος, ποιοτική διατροφή και κυρίως αναγνώριση πότε μια πείνα που νιώθω είναι οργανική και πότε συναισθηματική.
    Έχω πάει στο παρελθόν σε συμβουλευτικούς ψυχολόγους, αλλά δυστυχώς δεν με βοήθησαν.
    Μπορεί να μην σου ταιριάζει ο συγκεκριμένος ψυχολόγος που πας.
    Πάντως και εγώ έχω περάσει από το στάδιο να είμαι απογοητευμένη και να μην έχω όρεξη να προσπαθήσω για τίποτα.

    Μην απογοητεύεσαι και άρχισε ν' αγαπάς τον εαυτό σου! Εκεί είναι το κλειδί!
    Είτε με διατροφή, είτε με χειρουργείο, παντοτινό θετικό αποτέλεσμα θα έχουμε μόνο όταν αγαπήσουμε τον εαυτό μας!

    Να είσαι καλά και θα χαρώ να συζητήσουμε ό,τι απορία έχεις!
    :-)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Όταν υπάρχουν ψυχολόγοι απαίδευτοι στο θέμα της παχυσαρκίας, απλά σε κοιτάνε σαν έναν ωραίο μπόγο με ευρώ. Η πρόταση η δική μου είναι να αναζητά κάποιος κλινικό ψυχίατρο που είναι σε ομάδα παχυσαρκίας σε κάποιο απʼτα νοσοκομεία που έχουν ιατρεία παχυσαρκίας για να κάνει το πρώτο βήμα ώστε να εντοπίσει την ρίζα του προβλήματος καλύτερα.

    Και ναι υπάρχουν και σκάρτοι ψυχολόγοι, αρκετοί δε από αυτούς δεν έχουν πτυχία, αλλά φτιάχνουν ωραιότατες ψαροτικές ιστοσελίδες για να κερδίζουν πελάτες. Προσοχή λοιπόν στους κομπογιαννίτες.

  5. #5
    γεια σου faithnomore. είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα, μπορεί να έχω πολύ λιγότερο βάρος αλλά και για μένα η τροφή είναι εχθρός κεγώ μπορώ να καταναλώσω τεράστιες ποσότητες φαγητού προκειμένου να καλύψω συναισθηματικές μου ανάγκες.
    επίσης βάζω κιλά με μεγάλη ταχύτητα πλέον και νομίζω οτι απλά δν υπάρχει γυρισμός.

    αλλά δν είναι έτσι. απλά πρέπει να βρω τον τρόπο.

    σκάρτος ασθενής είναι φαντάζομαι αυτός που δν πηγαίνει στις συνεδρίες? που δν πληρώνει τον ψυχολόγο??
    δν μπορώ να δώσω κάποια άλλη εξήγηση στον ορισμό του σκάρτου ασθενή.

    ο ψυχολόγος σου μπορεί να είναι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο αλλά μπορεί κ να μην ταιριάζετε κιόλας βρε παιδί μου.
    εσύ έχεις πειστεί οτι υποφέρεις από συναισθηματική υπερφαγία? η θεωρείς οτι κάποιο άλλο είναι το πρόβλημα?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    Μανταμ σου σου, είναι
    σίγουρο οτι έχω συναισθηματικη υπερφαγια και το έχω διαπιστώσει και γω ο ίδιος.... Το πρόβλημα μου πλέον είναι ότι ο ψυχολόγος ΔΕΝ μου δίνει λυση με κάποιο τρόπο αντιμετώπισης της κατάστασης.... Όταν με πιάνει η "πείνα" δεν μπορώ να το ελέγξω με τίποτα.... Οτι και να μου έχει προτείνει δεν μπορώ να το εφαρμόσω... Πλέον πηγαίνω και δεν έχει κάτι άλλο να μου προτείνει...

  7. #7
    Μπορεί η πείνα σου να είναι οργανική κ όχι συναισθηματική. ή και τα δύο.

    καμία φορά όταν τρώμε πολύ κ ακατάστατα ή αφήσουμε πολλές ώρες να περάσουν, διαταράσσονται τα επίπεδα την γλυκόζης κ της σεροτονίνης. και έτσι μπορεί να νομίζουμε ότι δν είμαστε καλά αλλά κατα βάθος να φταίει οτι δν έχουμε προσλάβει τις απαραίτητες ουσίες που θα μας κρατάνε σε καλή διάθεση κ ευεξία.
    από την άλλη μπορεί να φταίει κ ότι δν μπορούμε να χαλιναγωγήσουμε τα συναισθήματά μας.
    μήπως να συμβουλευόσουν κ έναν καλό διατροφολόγο και έτσι σε συνδυασμό με τον ψυχολόγο να μπορέσεις να ελέγξεις την κατάσταση?

    η δίαιτα που έκανες μάλλον έχει διαταράξει το όλο σύστημα σου όπως είπαν κ πιο πάνω. θέλει να δώσεις χρόνο, να κάνεις υπομονή να μελετήσεις τι είναι καλό κ τι όχι.
    αν έχεις φάει πολύ και μετά από τύψεις τρως λίγο κτλ κτλ αυτό κάνει κύκλο και μετά που να έχεις μυαλό να κάνεις ότι σου λέει η ψυχολόγος. δν ξέρω βέβαια αν είναι αυτή η περίπτωσή σου αλλά εγώ έτσι έκανα. έτρωγα πολύ ,μετά έλεγα τώρα δν θα φάω ,δν τα κατάφερνα κ ένιωθα σκατά μετά. δν ξέρω αν μπαίνεις κ εσύ σε αυτό το τριπάκι.

    γνώμη μου να τρως όταν πεινάς αλλά θρεπτικές τροφές κ ας είναι σε αφθονία. πολλά λαχανικά κ φρούτα, ξηρούς καρπούς, ελαιόλαδο, πρωτείνες, γαλακτοκομικά ,δημητριακά ολικής και όχι πολλά πολλά επεξεργασμένα και τηγανιτά. δημιουργούν εξάρτηση. σιγά σιγά βάλτα σε τάξη κ τρώγε ανά τρεις ώρες.

    για αρχή θα μπορούσες να βάλεις κ λίγο περπάτημα μισή ώρα την μέρα στο χαλαρό. όχι για να χάσεις κιλά αλλά για να βελτιωθεί η διάθεσή σου. εμένα με βοηθάει πολύ ειδικά άμα έχω παραφάει μέσα στην μέρα κ νιώθω εντελώς καημένο.

    κάνε την έρευνά σου για το τι είναι καλό κ θρεπτικό κ τι όχι, θα μπορούσες για ευκολία να συμβουλευτείς κ έναν διατροφολόγο ,κ κάνε μικρά βήματα την φορά. καταγραφή του τι τρως κάνεις? δηλαδή αν πρωινό έχεις παραλείψει, δεκατιανό έφαγες μία μπουγάτσα ,παρέλειψες μεσημεριανό κ το απόγευμα έφαγες όλο το ψυγείο, δν φταίνε τα συναισθήματά σου αλλά η κακή διαχείριση κατά την διάρκεια της μέρας.

    σιγουρέψου οτι εχεις φάει σωστά κ μετά αν το κάνεις και πάλι ξεσπάσεις στο φαγητό τότε θα φταίει η διαχείριση των συναισθημάτων σου. και εκεί θα δουλέψεις πάνω σε αυτό, στο να βρεις άλλους τρόπους να διοχετεύεις το συναίσθημα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    Δυστηχως ειναι καθαρα διαχείριση των συναισθημάτων μου. εχω παει και παραλληλα σε διαιτολογο-διατροφολογο... Φαντασου οτι μια τυπικη μερα μου παει ως εξης: Πρωι:1 γιαουρτι, 2 φρουτα, δεκατιανο: 1 κουλουρι, μεσημεριανο: 1 πιατο απο το φαι που υπαρχει και σαλατα απογευματινο: 1τοστ και βραδυνο: οτι κατσει......!!!!! ξεκιναω να φαω νορμαλ και αφου φαω το νορμαλ μου, αδειαζω και οτι βρω στο διαβα μου!!!!! Και για να σε προλαβω, μην πεις οτι το φαι ειναι λιγο για καποιον στα κιλα μου, γιατι εχω δοκιμασει να φαω και πιο πολυ, αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο!!!!! Το βραδυ μου βγαινει ο αλλος μου εαυτος!!!!!

  9. #9
    τα καταφέρνεις τόσο καλά κατά την διάρκεια της μέρας κ το χαλάς το βράδυ ρε συ? όχι οτι δν μου συμβαίνει κ εμένα. συνήθως την πατάω το απόγευμα που γυρίζω κουρασμένη και μπαιλντισμένη απτην δουλειά κ δν έχω όρεξη για τίποτα.

    φαντάζομαι σου έχει δώσει διάφορα τιπς για να εκτονώνεις τα συναισθήματά σου. πως δουλεύετε? από περιέργεια ρωτάω. cognitive behaviour κάνετε ή ψυχοθεραπεία?

    έχετε σκάψει στα βαθιά?

    πάντως θα επιμείνω στο περπάτημα κ ίσως κ μια καλύτερη διατροφή. από την διατροφή που γράφεις λείπουν ξηροί καρποί, δημητριακά , και τα φρούτα, και τα ζαρζαβατικά είναι λίγα.

    μήπως να αλλάξεις σετάκι ψυχολόγου-διατροφολόγου ,και στα νοσοκομεία που λένε πάνω τα παιδιά? σε ενδοκρινολόγο έχεις πάει??

    όποτε θες να φας πολύ να μπαίνεις εδώ να μας λες τον πόνο σου!!!:smilegrin:

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    Παω ηδη 3 χρονια αλλα δεν ξερω και γω να σου πω τι ακριβως κανουμε, η αληθεια ειναι οτι στην αρχη μου ειχε πει καποια κολπακια με ταπερακια ωστε να μαθω να ελγχω την ποσοτητα, αλλα μεχρι εκει... Οτι αλλο και να μου ειπε δεν ειχε εφαρμογη (και μου ειπε πολλα αλλα απλα), ο σκοπος ηταν να βγει απο το κεφαλι μου το κεφαλαιο κιλα, κατα καιρους εφευγε αλλα παλι ερχοταν... Ο ψυχολογος μου ειναι και σε κλινικη και μαλιστα με ειδικευση σε διατροφικες διαταραχες, το κεφαλι μου δεν θελει να συνεργαστει μαλλον....
    εχω παει και σε ενδοκρινολογο και μου ειπε οτι εχω προδιαθεση για θυρεοειδη και μου εδωσε χαπι, επισης προδιαθεση για σακχαρο και μου εδωσε και παλι χαπι αλλα και victoza (λιραγλουτιδη) για να πεσουν τα κιλα...τσαμπα τρυπημα!!!! ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΜΟΥ και αυτο γιατι ειμαι emotional eater και το βραδυ που εχουν τελιωσει ολα τα θεματα της ημερας (αγχος,στρες,πιεση,χαρες λυπες,ΟΛΑ) τοτε παιζει η ανταμοιβη του emotional eater που ειναι ΤΟ ΦΑΙ και ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ!!!!!!
    επισης ξεχασα να σου πω οτι η διατροφη ειναι ενδεικτικη, οχι ιδια καθε μερα, υπαρχουν ολα οσα εγραψες...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Αγαπητέ faithnomore...

    Δεν φταις ούτε εσύ αλλά ούτε και ο ψυχολόγος. Με την έννοια ότι το να πηγαίνει κάποιος σε ψυχολόγο, να πληρώνει και να είναι τυπικός στις συναντήσεις δεν θα τον αδυνατίσει. Όποιος πηγαίνει με αυτή την λογική είναι χαμένος από χέρι...
    Επίσης αυτό το σκάψιμο στα βαθειά (που λέει η μαντάμ) δεν δουλεύει για όλους. Δεν είναι όλοι δεκτικοί για να κάνουν κάτι τέτοιο.
    Τώρα για το βραδινό ξεκοίλιασμα που λες, το παθαίνεις εσύ, εγώ και ο μισός πληθυσμός του πλανήτη. Λες "βραδυνο: οτι κατσει......!!!!! ξεκιναω να φαω νορμαλ και αφου φαω το νορμαλ μου, αδειαζω και οτι βρω στο διαβα μου!!!!!" Τι ακριβώς βρίσκεις στο διάβα σου;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    τοστ, γιαουρτια με δημητριακα, κορνφλεικς με δημητριακα, φρυγανιες, τυρια οτι μπορεις να φανταστεις... μπορω να μην βρω και τιποτα αλλο εκτος απο φρυγανιες σκετες και να φαω μονο αυτες με σαλατα... κανα 2 πακετα ομως!!!! οτι βρω στο διαβα μου και ειναι ευκολο και γρηγορο να φαγωθει.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Το τοστ δεν είναι "καλό"φαγητό. Έχει ένα σωρό θερμίδες και δεν θα σταματήσεις στο ένα. Εγώ θέλω τουλάχιστον 3 ή 4 για να πω ότι έφαγα.
    Cornflakes και λοιπά δημητριακά μην αγοράζεις καν. Είναι (σχεδόν όλα) junkfood που μας έχουν κάνει να πιστεύουμε ότι είναι μέρος μιας καλής διατροφής.
    Το τυρί (ως στερεό λιπαρό) είναι επίσης κακή ποιότητας τροφή και πρέπει να καταναλώνεται με μέτρο. Μια μερίδα είναι όσο ένα σπιρτόκουτο οπότε άστα να πάνε, καλύτερα να μην τρώμε να είμαστε και υπεράνω χαχαχα.

    Νομίζω θα σε βοηθήσει αν καταγράφεις ΟΛΑ όσα τρως, στο αντίστοιχο νήμα. Ότι μπαίνει στο στόμα σου, ακόμα κι αν είναι μια μπουκιά. Όταν θα βλέπεις τι ακριβώς έχεις φάει θα καταλαβαίνεις τι θα μπορούσες να έχεις αποφύγει.

    Να θυμάσαι ότι κιλό-κιλό ανέβηκες, κιλό-κιλό θα κατέβεις. Και καλύτερα να είσαι 121 παρά 144. Το πιθανότερο είναι να μην γίνεις ποτέ 80 κιλά και είναι σχεδόν σίγουρο ότι δε θα γίνεις ποτέ ο κορμάρας που πάντα ήθελες να είσαι. Ε και;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    baklava, το οτι δεν θα γινω ποτε κορμαρας το εχω καταλαβει ποοοοοοοολλλαααα χρονια τωρα, τα 110 κιλα ηταν ειναι και θα ειναι ο στοχος μου, κανω διαιτες και διατροφες απο τα 12 οπως επισης και γυμναστικη, εχω αλλαξει πανω απο 12 διαιτολογους και ξερω πολυ καλα τι ειναι καλο και τι κακο γιατ ην διατροφη απ εξω και ανακατωτα..... Οταν ξεκινησα την ψυχολογο ειμουν ενας φτασμενος "διαιτολογος" του εαυτου,εγγραφα τι ετρωγα τα τελευταια 9 χρονια και ηξερα και την παραμικρη μπουκια τι θερμιδες ειχε. Το προβλημα ειναι οτι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ να βγαλω απο το κεφαλι μου την συμπεριφορα του χοντρου!!!! Οτι προσπαθεια και να κανω καταληγει στο ιδιο αποτελεσμα.... Η ψυχολογος ηθελε να βγαλω απο το κεφαλι μου το ολο κονσεπτ ωστε να μπορεσω να λειτουργησω σαν κανονικος ανθρωπος.... το εβγαλα και και στο τελος κατεληξα να παρω και 23 κιλα!!!!!! Πλεον το μονο που μπορω να κανω ειναι να βρω ενα τροπο να σταματησω τα βραδινα μου οργια!!!!!

  15. #15
    faith να σου πω την αλήθεια εμείς εδώ δν θα σου βρούμε την λύση αν αυτό περιμένεις , γιατί ,αν κ ημίθεοι κ βάλε:smilegrin:, ο καθένας μιλάει από την δική του σκοπιά κ αναλόγως τι έχει περάσει ο ίδιος. ίσως από κάτι που θα γράψουμε να παρακινηθείς ή να το σκεφτείς δις.

    επίσης διαφορετικά πράγματα δουλεύουν σε διαφορετικούς τύπους. πάντως κεγώ πίστευα οτι ήξερα τα πάντα διατροφικά αλλά ήξερα την τύφλα μου. βέβαια αυτό που είπες για τους 12 διαιτολόγους με κλόνησε όσο να πεις!:smilegrin:

    ενιγουει για μένα το θέμα είναι να θέλεις να απαλλαχτείς από το βάρος ,εσύ μάλλον έτσι όπως τα λες τα πράγματα, δν θέλεις , σε βολεύει και κάπου σε εξυπηρετούν τα παραπανίσια κιλά. κ γιαυτό μπορεί να μην έχεις βρει το κίνητρο για να τα χάσεις, κ εκεί πάνω αναφέρθηκα στο να ψαχτείς πιο βαθιά.μήπως κρύβεσαι από κάτι? μήπως δν θες να αντιμετωπίσεις κάποια πράματα? λέω εγώ τώρα χωρίς να θέλω να το παίξω ψυχολόγα. μπας κ βοηθήσω κάπου.
    μήπως να άλλαζες κάποια πράγματα που σε ενοχλούν στην καθημερινότητά σου?
    η ψυχολόγος φαντάζομαι θα σου έχει κάνει προτάσεις για το πως να διαχειρίζεσαι τα συναισθήματά σου και να μην τα καταπιέζεις κατά την διάρκεια της μέρας ώστε να μην σου βγαίνει όλο το νεύρο το βράδυ. να βρεις να κάνεις κάτι που θα σε γεμίζει κ δν θα χρειάζεσαι το φαί για να χορτάσεις. δν πρέπει να επιμείνει στο να το βρείτε αυτό μαζί? αυτός δν είναι ο ρόλος της?
    ή έστω κάποιους μηχανισμούς που θα αλλάξουν την ρουτίνα σου κ μπορεί να σε βοηθήσουν να αλλάξεις κ συμπεριφορά.

    όπως κ να χει καλή τύχη, συνέχισε να το παλεύεις κ μην το βάζεις κάτω κ εμείς εδώ είμαστε!:cool2:


    Originally posted by baklavas
    Το τοστ δεν είναι "καλό"φαγητό. Έχει ένα σωρό θερμίδες και δεν θα σταματήσεις στο ένα. Εγώ θέλω τουλάχιστον 3 ή 4 για να πω ότι έφαγα.
    Cornflakes και λοιπά δημητριακά μην αγοράζεις καν. Είναι (σχεδόν όλα) junkfood που μας έχουν κάνει να πιστεύουμε ότι είναι μέρος μιας καλής διατροφής.
    με αυτό συμφωνώ απόλυτα!!!:thumbup:

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •