Πολεμώντας τα επεισόδια υπερφαγίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20

    Πολεμώντας τα επεισόδια υπερφαγίας

    Μετά απο μια εβδομάδα βοήθειας σας, κατάφερα αν και οχι με 100% επιτυχία, αλλά με 6/7 μέρες να πολεμήσω τα επεισόδια μου..... Αποτέλεσμα έχασα τα πρώτα 2 μου κιλά!!!!! Σας ευχαριστώ όλους, έχω να χάσω 2 κιλά σε μια εβδομάδα και γω δεν θυμάμαι απο πότε!!!!!!!!
    Νέοι τρόποι αντιμετώπισης των επεισοδίων αλλά και κάποιες προτάσεις για ελαφριά βραδινά, πάντα ευπρόσδεκτες...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Μπράβο, μπράβο, μπράβο! :thumbup:

  3. #3
    φειθ μπράβο ρε συ!!! γράφε κ εσύ τι ακριβώς κάνεις για να καταπολεμήσεις την υπερφαγία να παίρνουμε κ εμείς ιδέες!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    Δευτερα και Τριτη ηταν με 100% επιτυχία...( αν και τα νευρα μου παιζαν μαντολινο) Χτες μετα το βραδυνο, μακαρονια με σαλτσα τονου και ενα πιατο βλητα, βρεθηκαν μπροστα μου κατι παγωτα σαντουιτς!!!!!!!!!!!!!!!!! ενταξει λεω τωρα την κατσαμε...... Ευτυχώς πηρα μονο ενα και εφυγα απο την κουζινα και την τηλεόραση της και πηγα στο μπαλκονι και το εφαγα, ετσι γλυτωσα τα 3-4 που θα ετρωγα για πλακα!!!!!!
    tip: σημαντικο να παιζεις με τα νουμερα το 2 πρεπει να ειναι το ταβανι σου...αν πρεπει να αρχισει το επεισοδιο βαλε σαν κανονα του στοπ το 2.

  5. #5
    Καλησπέρα!
    Με γεια το τικεράκι!
    Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου! :thumbup:

  6. #6
    Originally posted by FAITHNOMORE

    tip: σημαντικο να παιζεις με τα νουμερα το 2 πρεπει να ειναι το ταβανι σου...αν πρεπει να αρχισει το επεισοδιο βαλε σαν κανονα του στοπ το 2.
    ωραίο αυτό με το ταβάνι!

    κεγώ χθες τελείως τυχαία το εφάρμοσα ,γυρνώντας σπίτι νηστική αργά το βράδυ. έφαγα 2 μικρά σάντουιτς με ντομάτα κ τυρί και ψωμί μαργαρίτα ολικής. θα μπορούσα να φάω στο χαλαρό άλλο ένα μπορεί κ δύο αλλά είπα τώρα είμαι οκ.
    τώρα αυτήν την σκέψη μπορώ να την καταχωρήσω στον σκληρό σαν ΤΑΒΑΝΙ
    :spin:

    επίσης σαν τιπ ,παρατήρησα οτι το ψωμί μαργαρίτα ολικής που ήταν πιο ουσιαστικό ποιοτικά από τα κλασικά ψωμιά του τοστ(που είναι σαν να τρως χαρτί) με κράτησε πολύ περισσότερο κ ίσως γιαυτό σταμάτησα στα δύο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    Originally posted by Μαντζουράνα
    Καλησπέρα!
    Με γεια το τικεράκι!
    Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου! :thumbup:
    ευχαριστω πολυ Μαντζουράνα!!! Ελπιζω αυτη η φορα να ειναι και η τελευταια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ειδα το θεμα κ θελω να γραψω, οτι σε 5 μερες κλεινω 2 μηνες χωρις κανενα υπερφαγικό επεισοδιο..

  9. #9
    μπραβα! :roll:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    μπραβα! :roll:
    Ευχαριστω μαντάμ!!

  11. #11
    έψαξα να βρω ένα τόπικ για να θέσω τον προβληματισμό μου κ είπα να το κάνω εδώ μιας κ το ζητούμενο για μένα είναι η υπερφαγία κ η αντιμετώπισή της.

    ποια είναι η γνώμη σας όσον αφορά την τακτική για να ξεπεράσεις μια κατάσταση; το να κόψεις μια συνήθεια μαχαίρι ή να σιγά σιγά να κάνεις μικρές αλλαγές. πχ είναι κάποιος καταναλωτής μεγάλων ποσοτήτων τζανκ. τα κόβει μαχαίρι ή επιτρέπει στον εαυτό του που κ που να τρώει ώστε να μην νιώθει στερημένος;
    το ίδιο ερώτημα κ για έναν καπνιστή

    για έναν υπερφάγο ποια είναι η λύση τελικά. η σκληρή δίαιτα ώστε να κλείσει το στομάχι ή αυτή η στέρηση είναι κ η καταδίκη του ;

    ή δεν χρειάζονται τέτοιοι προβληματισμοί και ισχύει το κλισέ; οτι δηλαδή όταν κάποιος βρει την θέληση κ το κίνητρο θα βρει κ τον τρόπο και η λύση θα έρθει αβίαστα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κ εγω αυτο το προβλημα εχω να αντιμετωπίσω, την συναισθηματική υπερφαγία. Κοντεύω τρεις μηνες χωρις κανενα επεισοδιο, κ μαλιστα ακομα κ οταν εχω προσπαθήσει να φαω αρκετα, δεν τα κατάφερα, με πιανει μια δυσφορία κ δεν χαιρομαι την μεγαλύτερη ποσότητα.
    Προσωπική μου εκτιμηση, ειναι αυτο που έλεγε κ η μαντζουράνα πολυ εύστοχα, οτι δεν πρεπει να εχουμε στο λεξιλόγιο μας την λέξη απαγόρευση αλλα την λέξη αποφυγή, προτιμώ να αποφεύγω αυτα που δεν μου προσφέρουν τιποτα, τηγανητά, λιπαρά και τα υπόλοιπα..
    Πιστευω λοιπον οτι καλο ειναι να τα αποφεύγουμε σταδιακά, αλλα και να εντάξουμε νέες τροφές στην διατροφή μας, οπως πολύχρωμες σαλατες, φρουτα, αναλατους ξηρούς καρπούς, λαχανικά και ετσι κ πιο πολυ θα τρώμε και θα χορταίνουμε και φυσικα θα χάνουμε βάρος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Θα σας απαντήσω εγώ που είμαι ξερόλας

    Αν μπορείς μαχαίρι κάντο μαχαίρι. Αλλά το φαγητό είναι άτιμο πράμα γιατί πρέπει να τρώμε για να ζήσουμε... Οπότε και επειδή δεν γίνεται να μην ξαναφάμε ποτέ και κανένα junk απλά να κοιτάμε όταν junkοτρώμε να κρατάμε ένα σχετικό μέτρο. Πχ μην μπαίνεις μέσα στο ζαχαροπλαστείο και παίρνεις ένα απ όλα επειδή τα θέλεις όλα και φεύγεις με 10 γλυκά στο χέρι που θα τα φας μέσα στις επόμενες ώρες όλα...

  14. #14
    κ αυτό που λένε οτι τα τζάνκ έχουν ουσίες που προκαλούν εξάρτηση κ ότι όσο λιγότερο τα τρως τόσο λιγότερο τα επιθυμείς;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Εμένα το πόσο συχνά με απασχολεί, δηλαδή για να μην παχύνω, αλλά έστω να διατηρούμαι και να χάνω κιόλας, πόσο συχνά ή πόσο αραιά μπορώ να φάω μια μέρα ό,τι μου αρέσει?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •