παλι κοντα σας....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    1

    παλι κοντα σας....

    καλημερα σε ολους,ειχα ξαναγραψει περιπου 3 χρονια πριν οταν ειχα αρχισει να κανω μια προσπαθεια απωλειας βαρους απο τα 160 κιλα που ημουν τοτε ,η οποια πετυχε και ειχα φτασει να ζυγιζω πριν 12 μηνες 95 κιλα.Αρχιζοντας παλι τη σχολη μου την οποια ειχα παρατησει εντελως 5 χρονια τωρα με καθιστικη ζωη και πολυ διαβασμα 1 χρονο αργοτερα(σημερα δηλαδη)εχω φτασει να εχω παρει πισω περιπου 20 κιλα και αυτο με καταστρεφει ψυχολογικα μερα με τη μερα.Πολλα επεισοδια υπερφαγιας χωρις λογο,απλα πολλες ωρες στο σπιτι χωρις να εχω πραγματα να κανω επειδη δεν μου αφηνει η σχολη περιθωριο και ορεξη για παραπανω δραστηριοτητες.Ομολογω πως οταν ειχα φτασει τα 95 περσυ ημουν πολυ χαρουμενος που ειχα καταφερει κατι τετοιο εντελως μονος μου χωρις βοηθεια απο καποιον ειδικο απλα με την στηριξη δικων μου ατομων και κυριως της οικογενειας μου.Εχει αρχισει και με παιρνει πολυ απο κατω και δεν ξερω τι να κανω πραγματικα.Σας ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσατε εστω και να το διαβασετε και ελπιζω να βρω κουραγιο να ξαναρχισω την προσπαθεια μου απο σημερα κιολας!!!

  2. #2
    Καλησπέρα!
    Κατ' αρχάς συγχαρητήρια που κατάφερες να χάσεις τόσα κιλά και που αποφάσισες να ξαναρχίσεις την σχολή σου!
    Καταλαβαίνω απόλυτα πώς νιώθεις. Και εγώ είχα χάσει αρκετά κιλά στο παρελθόν και μετά τα έβλεπα να επανέρχονται με συνεχόμενα υπερφαγικά και δεν ήξερα τί να κάνω. Και αυτό μου έχει συμβεί αρκετές φορές.
    Το να κάθεσαι συνέχεια στο σπίτι, από μόνο του μπορεί να σου προκαλεί την διάθεση για υπερφαγικά! Έχεις σκεφτεί να πηγαίνεις σε κάποια βιβλιοθήκη ή σε κάποιο χώρο της σχολής σου για να διαβάζεις; Αφού δεν έχεις τον χρόνο ν' ασχοληθείς με κάποια δραστηριότητα και τον αφιερώνεις όλον για την σχολή σου, θα μπορούσες να περνάς μεγάλο μέρος της μέρας σου εκεί, ώστε να βγαίνεις από το σπίτι και να βλέπεις και άλλους ανθρώπους! Και όταν είμαστε εκτός σπιτιού είναι πολύ πιο δύσκολο να κάνουμε υπερφαγικά!
    Από την άλλη, είσαι σίγουρος ότι θέλεις να τελειώσεις την σχολή σου; Σου αρέσει ή το κάνεις εξαναγκαστικά;
    Αυτό στο ρωτάω γιατί εγώ για παράδειγμα δεν ήθελα να τελειώσω την σχολή στην οποία μπήκα. Και σε κάθε εξεταστική έκανα συνεχόμενα υπερφαγικά και δεν κατάφερνα να συγκεντρωθώ να διαβάσω. Τελικά την παράτησα την σχολή. Μετά από καιρό συνειδητοποίησα ότι τα υπερφαγικά που έκανα και το ότι είχα έλλειψη συγκέντρωσης, οφείλονταν στο γεγονός ότι με καταπίεζε πολύ το ότι έπρεπε να διαβάζω και επίσης δεν ήθελα να τελειώσω την σχολή (δεν μ' ενδιέφερε ούτως ή άλλως ν' ασχοληθώ με αυτό το αντικείμενο).Δεν σου λέω ότι θα πρέπει ν' αφήσεις την σχολή! Σε καμία περίπτωση! Απλά να δεις μήπως βρίσκεται εκεί ένα μέρος της αιτίας των υπερφαγικών.
    Επίσης θα μπορούσε να σε οδηγεί στα υπερφαγικά κάποια ανασφάλεια που μπορεί να έχεις σχετικά με το αν καταφέρεις να περάσεις τα μαθήματα ή αν είσαι αρκετά καλός στην διπλωματική σου ή οτιδήποτε άλλο. Δηλαδή μπορεί το άγχος σου να σε οδηγεί στο φαγητό.

    Μην σε παίρνει από κάτω!
    Άρχισε να κάνεις θετικές σκέψεις και να πιστέψεις στον εαυτό σου!
    Ένας άνθρωπος που κατάφερε να χάσει 65 κιλά, μπορεί να καταφέρει τα πάντα!
    Η δύναμη είναι μέσα σου! Έχε πίστη στον εαυτό σου και θα κάνεις θαύματα!

    Ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε εμείς!

    ;-)

  3. #3
    Originally posted by meandmymonkey
    καλημερα σε ολους,ειχα ξαναγραψει περιπου 3 χρονια πριν οταν ειχα αρχισει να κανω μια προσπαθεια απωλειας βαρους απο τα 160 κιλα που ημουν τοτε ,η οποια πετυχε και ειχα φτασει να ζυγιζω πριν 12 μηνες 95 κιλα.Αρχιζοντας παλι τη σχολη μου την οποια ειχα παρατησει εντελως 5 χρονια τωρα με καθιστικη ζωη και πολυ διαβασμα 1 χρονο αργοτερα(σημερα δηλαδη)εχω φτασει να εχω παρει πισω περιπου 20 κιλα και αυτο με καταστρεφει ψυχολογικα μερα με τη μερα.Πολλα επεισοδια υπερφαγιας χωρις λογο,απλα πολλες ωρες στο σπιτι χωρις να εχω πραγματα να κανω επειδη δεν μου αφηνει η σχολη περιθωριο και ορεξη για παραπανω δραστηριοτητες.Ομολογω πως οταν ειχα φτασει τα 95 περσυ ημουν πολυ χαρουμενος που ειχα καταφερει κατι τετοιο εντελως μονος μου χωρις βοηθεια απο καποιον ειδικο απλα με την στηριξη δικων μου ατομων και κυριως της οικογενειας μου.Εχει αρχισει και με παιρνει πολυ απο κατω και δεν ξερω τι να κανω πραγματικα.Σας ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσατε εστω και να το διαβασετε και ελπιζω να βρω κουραγιο να ξαναρχισω την προσπαθεια μου απο σημερα κιολας!!!
    Η ακινησία από μόνη της, έχει ως αποτέλεσμα να μην κάνουμε καθόλου καύσεις... Η παραμονή στο σπίτι 20 ώρες το 24ωρο, μας οδηγεί στο ψυγείο κ στα ντουλάπια 20 φορές παραπάνω από όσες θα θέλαμε πραγματικά να φάμε. Αυτά σε συνδυασμό με το άγχος του διαβάσματος, την κούραση κλπ, μας χαρίζουν πολλά και εκνυριστικά κιλά...
    Αν το φαγητό και τα υπερφαγικά σου οφείλονται σ'αυτά, η λύση είναι να διαβάζεις στη βιβλιοθήκη της σχολής, σε καφετέρια ή σε σπίτι φίλων.
    Εγώ προτιμούσα καφετέριες για να καπνίζω κιόλας... Είχα βρει κάποιες χωρίς κίνηση, με σχετική ησυχία, και διάβαζα εκεί ένα 4-8ωρο τη μέρα.
    Μετά, για να κινείσαι λίγο, και αν δε σ'αρέσει το γυμναστήριο, θα σου έλεγα να βρεις ένα σούπερ μάρκετ μακριά από το σπίτι σου, δηλ. στο 20-30λεπτο, και να πηγαίνεις κάθε μέρα να παίρνεις από λίγα, όχι κάθε δευτέρα για τα ψώνια της εβδομάδας στο σουπερ μαρκετ απέναντι...
    Επίσης, είχα κόψει το μαγείρεμα και τα ψώνια, δεν υπήρχαν στο σπίτι οι εύκολες και γρήγορες λύσεις τύπου τοστ, μπισκότα, κράκερ,μακαρόνια κλπ, ούτε τηλ delivery. Είχα βρει ένα εστιατόριο που έφτιαχνε κανονικά σπιτικά φαγητά, και έπαιρνα κάθε μεσημέρι 1 μερίδα (ηταν πολύ μεγάλες) και έτρωγα μισή το μεσημέρι και μισή το βράδυ. Για τις υπόλοιπες ώρες, υπήρχαν διάφορα φρούτα, λαχανικά και ξηροί καρποί...
    Αυτές είναι οι λύσεις που είχα βρει εγώ όταν ήμουν στα τελειώματα της σχολής, με άπειρα χρωστούμενα μαθήματα και ατελείωτο διάβασμα...
    Αν θες πραγματικά να αποφύγεις το πρόβλημα, είναι λύσεις που βοηθούν πολύ.
    Αν δε θες,ή αν υπάρχουν άλλα θέματα πίσω από τα υπερφαγικά σου, πέρα από απλό άγχος, βαρεμάρα κλπ, τίποτα δε σε εμποδίζει να παραγγείλεις 8 μερίδες στο εστιατόριο ή να πας στο φούρνο απέναντι και να πάρεις 15 τυρόπιτες!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Συγχαρητήρια που μπηκες τοσο δραστικά ξανα στις υποχρεώσεις που εχεις για να παρεις το πτυχίο σου, αυτο ειναι το πιο σημαντικό απο ολα. Πηρες 20 κιλα, όντως ειναι αρκετα, αλλα δεν τα πηρες ολα κ δεν ξεκινάς αυτην την φορα απο το μηδέν, εισαι ανθρωπος κ εχεις αδυναμίες. Κατέφυγε σε πιο υγιεινές λύσεις, δεν ειναι ευκολο το ξερω, αλλα εσυ τα εχεις ηδη καταφέρει μια φορα, θα το κανεις κ τωρα! Δεν εισαι μονος ειμαστε ολοι εμεις που προσπαθούμε!! Καλη συνεχεια σε ολα!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •