10 χρόνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: 10 χρόνια

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    14

    10 χρόνια

    Καλησπέρα σας μετά από αρκετο διάβασμα θέλω να παραθέσω και γω τα βιωματα μου. Ονομάζομαι χρήστος ετων 31 απο μικρός ημουνα υπερβαρος. Το 2000 μετα απο πανελλήνιες έφτασα 160 κιλά 2002 105 με διαιτα και γυμναστική. 2004 ξεκίνησε η άνω βόλτα στα 170 2006 120 με προσοχή. 2008 το μαγικο νούμενο 181 2009 95 κιλά μετά απο πραγματικά δύσκολή προσπάθεια αδυνατίσματος. 2015 180 +. Πλεον το κουράγιο εξαφανίστηκε απλα δεν αντέχω άλλη ακόμα διάιτα ακόμα ένα έτος χαμένο. Πήρα την απόφαση να εγχείριση μαλλον σε Ιδιωτική κλινική με εποπτεια. Γαστρικό bypass μου προτάθηκε. Έκανα τις εξετάσεις και μπορώ να πω ότι έσω ετοιμος αφού και κατάφερα και έκανα και γαστροσκόπηση χωρίς μέθη...
    Φοβάμαι τις εγχειρίσεις είναι αλήθεια αλλά από την άλλη δεν μπορώ να περνώ τον εφιάλτη κάθε βραδυ με τις άπνειες. Ζητώ πραγματικά βιώματα από ανθρώπους που έχουν κάνει επέμβαση και όχι ακόμα μια μαλακία που ακούω καθημερινά από άσχετους με το θέμα.

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Χρήστο καλή επιτυχία. Η αμφιβολία στους ανθρώπους για τις επεμβάσεις παχυσαρκίας πάντα υπάρχουν. Εμένα προσπαθούσε η μάνα μου να με πείσει να μην πάω να κάνω χειρουργείο και να φανταστείς ήταν αυτή που με στήριξε στην αρχή αλλά όταν ήρθε η ημερομηνία προσπαθούσε να μου αλλάξει γνώμη. Κι αυτό γιατί άκουγε βλακείες από άσχετους. Η λογική της μάλιστα ήταν πως όταν δεν σου ανοίγουν την κοιλιά, όλα τα άλλα δεν είναι χειρουργείο! Δεν άφησα να με επηρεάσει. Η αναγγελία της ημερομηνίας του χειρουργείου μου έφερε πολύ μεγάλη χαρά κι αυτή την στιγμή που γράφω βιώνω ακόμη μεγαλύτερη χαρά γιατί ήδη χάθηκαν τα πρώτα 25 κιλά, ήδη η φυσική μου κατάσταση έχει βελτιωθεί πάαααρα πολύ, περπατάω και το απολαμβάνω, ο ύπνος μου επίσης το ίδιο: δεν ροχαλίζω όσο πριν και οι άπνοιες έχουν βελτιωθεί. Το κυριότερο: τρώω τόσο όσο χρειάζεται. Υπάρχουν στιγμές που θέλω να φάω τον αγλέουρα, αλλά δεν "παίζει" που να χτυπιέμαι! Με το που θα φάω ένα μικρό κομμάτι τυρί, αμέσως βαρυστομαχιάζω (που λέει ο λόγος) και η σκέψη του ...αγλέουρα, περνάει και φεύγει!
    Προσπάθησε να ζήσεις αυτό το όνειρο στο έπακρο. Θα κερδίσεις την υγεία σου, το χαμόγελο και την αισιοδοξία σου. Όλα θα πάνε καλά! :starhit:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Originally posted by cristop
    Καλησπέρα σας μετά από αρκετο διάβασμα θέλω να παραθέσω και γω τα βιωματα μου. Ονομάζομαι χρήστος ετων 31 απο μικρός ημουνα υπερβαρος. Το 2000 μετα απο πανελλήνιες έφτασα 160 κιλά 2002 105 με διαιτα και γυμναστική. 2004 ξεκίνησε η άνω βόλτα στα 170 2006 120 με προσοχή. 2008 το μαγικο νούμενο 181 2009 95 κιλά μετά απο πραγματικά δύσκολή προσπάθεια αδυνατίσματος. 2015 180 +. Πλεον το κουράγιο εξαφανίστηκε απλα δεν αντέχω άλλη ακόμα διάιτα ακόμα ένα έτος χαμένο. Πήρα την απόφαση να εγχείριση μαλλον σε Ιδιωτική κλινική με εποπτεια. Γαστρικό bypass μου προτάθηκε. Έκανα τις εξετάσεις και μπορώ να πω ότι έσω ετοιμος αφού και κατάφερα και έκανα και γαστροσκόπηση χωρίς μέθη...
    Φοβάμαι τις εγχειρίσεις είναι αλήθεια αλλά από την άλλη δεν μπορώ να περνώ τον εφιάλτη κάθε βραδυ με τις άπνειες. Ζητώ πραγματικά βιώματα από ανθρώπους που έχουν κάνει επέμβαση και όχι ακόμα μια μαλακία που ακούω καθημερινά από άσχετους με το θέμα.

    Σας ευχαριστώ
    Καλησπέρα. Καλή δύναμη. Έχε πάντα στο νου σου ότι δεν πρόκειται για παιχνίδι ή για κάτι αυτόματο. Απαιτεί υψηλές αντοχές, δύναμη, ευελιξία, προσήλωση, προσοχή και υπακοή. Η ασθένεια δεν φεύγει ποτέ, απλά την ελέγχεις καλύτερα. Εάν έχεις την αίσθηση ότι η επέμβαση θα σου αλλάξει τη ζωή, ναι, εν μέρει, εάν όμως ΕΣΥ προσπαθήσεις. Οι συνήθειες ΔΕΝ αλλάζουν. Υπάρχουν πολλοί εγχειρισμένοι που συνεχίζουν να τρώνε όλα όσα έτρωγαν και πριν και περνούν πλέον τη ζωή τους στην τουαλέτα...Υπάρχουν επίσης πολλοί που βρήκαν ευκαιρία να αλλάξουν τη ζωή τους μέσα από το φαγητό και την αλλαγή των διατροφικών συνηθειών. Επίσης, και ίσως το πιο σημαντικό από όλα, η κακοήθης παχυσαρκία συνδέεται όχι μόνο με βιολογικές αλλά και ψυχολογικές προεκτάσεις, τις οποίες θα κληθείς να διαχειριστείς, άμεσα ή έμμεσα μέσα από την επέμβαση. Ετοιμάσου για ένα ζόρικο, δύσκολο, απαιτητικό αλλά πολύ όμορφο ταξίδι μέσα σου και γύρω σου. Δεν υπάρχουν θαύματα, ούτε παραμύθια. Υπάρχουν ζωές που αλλάζουν και ζωές που απλά παρατείντονται. Διαλέγεις και παίρνεις. Μια καλή αρχή είναι η επέμβαση. Όμως, θα χρειαστεί να κοιτάξεις και μέσα σου, να αναρωτηθείς τί συνέβη, πώς έφτασες έως εδώ και τί θα πρέπει να προσέξεις. Καλή σου επιτυχία.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    14
    καλησπερα.εγω δεν εχω κανει επεμβαση ακομα αλλα εθμαι στην τελικη ευθεια για να την κανω.σου ευχομαι καλη επιτυχια και με το καλο να μπεις και με το καλο να βγεις απο το χειρουργειο.καταλαβαινω σε τι ψυχολογικη κατασταση βρισκεσαι γτ ετσι ειμαι κ εγω.οτι χρειαστεις μην διστασεις.επιβαλλεται να δινουμε κουραγιο ο ενας στον αλλον

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Φιλε μου καλωσηρθες.το γαστρικο μπαι πας ειναι 'λιγο' για τα κιλα που αναφερεις εκτος αν εισαι 2.10 υψος πχ χολοπαγκρεατικη εκτροπη σε αυτο το βαρος.προσεχε...λαθος επεμβαση ή λαθος εκτελεση της σωστης σημαι επαναπροσληψη πολλων κιλων...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    14
    Σας ευχαριστώ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    14
    5 Ιουνίου η εγχειρίση. Ερώτηση κρίσεως πριν απο την εγχείριση τι κάνατε? τι διατροφή ακολουθήσατε?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Εμένα δεν μου είπαν κάτι ιδιαίτερο εκτός από το να προσπαθήσω να μην πάρω κιλά αλλά αν γίνεται να χάσω κιόλας.Τα υπόλοιπα θα γίνουν κατά την εισαγωγή.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    14
    Έκανα την επέμβαση όλα οκ μέχρι στιγμής. Μπορώ να πω αρκετά βάρβαρη εμπειρία και είναι ακρίβώς όπως τα έχετε περιγραψει δεν είναι spa!. Πλεόν έχω κλείσει 6 μέρες και έιμαι στην εβδομάδα υγρων τα οποία αρχίσαν να με χαλανε γιατί απλα παίρνει μόνο νερό. Απο βδομαδα ξεκινάω πολτο βιταμίνες κτλ. Κιλά έχω χάσει απλά δεν θα ζυγιστώ ακόμα. Είμαι ευτυχής που γνωρισα τον καθηγητη!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    14
    α ξεχασα μια καλη λυση προ χειρουργίου ειναι lexotanyl πιανει :P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Σου εύχομαι καλό δρόμο και δύναμη Χρήστο, υπομονή με την περίοδο προσαρμογής, επιμονή στο στόχο σου, προσαρμοστικότητα στα νέα δεδομένα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Καλές κατηφόρες Χρήστο. Μην απογοητεύεσαι. Αυτή η αιφνίδια διατροφική αλλαγή δείχνει κάπως, αλλά δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου ώστε να μάθει και να προσαρμοστεί.
    Όσο περνάνε οι μέρες θα βλέπεις σπουδαίες αλλαγές επάνω σου... Τι να σου λέω! Βάρβαρη κατάσταση, απίστευτη! :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Καλή συνέχεια,ο Καθηγητής είναι εκπληκτικός...το 'δεν είναι spa' είναι μια από τις ατάκες του..έχει μεγάλο ρεπερτόριο...έχουμε γράψει μερικές στο τόπικ του Ρίο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    14
    ευχαριστω !

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    14
    Να ρωτήσω κάτι τους bypassarismenous με έχει πιάσει τις 5 τελευταίες μέρες συνεχόμενη διάρροια υπάρχει λόγος ανησυχίας οι γιατροί λένε κανένα πρόβλημα σε εσάς είχε τύχει ;;

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •