ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123

    ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ

    Γεια σας παιδια.
    Τις τελευταιες μερες εχω χαλασει πολυ τη διαιτα.Ειμαι το τελειο παραδειγμα ανυπομονης τελειομανους :tumble:
    Ετσι καθε φορα που τρωω κατι παραπανω(ακομη και μια φρυγανια) απογοητευομαι και χαλαω τη διαιτα
    Ετσι ή θα πανε ολα τελεια ή ολα χαλια.Για παραδειγμα εχασα δεκα κιλα χωρις να φαω ουτε ενα γλυκο χωρις να σπασω ουτε μια φορα...Και τωρα θελω μια σπρωξια να χασω και τα αλλα 10...
    Οτι κινητρο και να σκεφτω δεν ειναι ικανο για να με κρατησει...καποιοι μου λενε οτι κατα βαθος δεν εχω την αναγκη να χασω αυτα τα κιλα...δεν ισχυει...και ψυχικα και για θεματα υγιειας πρεπει να τα χασω.
    Εσας ποια ειναι τα κινητρα σας?τι σας κραταει στο στοχο σας?

  2. #2
    Γειά σου Μαίρη. Λοιπόν παρόμοιες σκέψεις κάνω και εγώ το τελευταίο διάστημα. Βλέπω οτι δεν έχω κίνητρο να κάνω προσπάθεια για να χάσω βάρος και κάθε φορά που χάνω κάνα δυο κιλάκια αντί να χαρώ και να συνεχίσω τα ξαναβάζω αμέσως. Σα να λέω οκ έχασες, φάε τώρα να τα ξαναπάρεις. Κάνω ένα χρόνο ψυχοθεραπεία και πραγματικά ακόμα δεν έχω βρει τι είναι αυτό που πρέπει να παλέψω πίσω από τα κιλά. Αυτό με το σπάσιμο της "δίαιτας" το κάνω κ εγώ. Τρώω καλά κ όταν φάω κάτι παραπάνω απογοητεύομαι κ από τις τυψεις τρώω περισσότερο. Όμως το έχω αντιληφθεί κ το έχω σχεδόν εξαλείψει εδώ κ κάποιους μήνες γι αυτό κ είμαι σταθερή κάνα εξάμηνο σε αυτά τα κιλά. Κάτι είναι κ αυτό από το τίποτα. Αυτό λοιπόν που σκέφτομαι εγώ κ ίσως σε βοηθήσει είναι οτι πρώτα απ όλα για να χάσουμε βάρος πρέπει να αλλάξουμε τρόπο σκέψης και αντίληψης σχετικά με το φαγητό. Εγω τουλάχιστον αυτό προσπαθώ. Πρέπει να καταλάβουμε οτι η τροφή είναι το σημαντικότερο μέσο για να είμαστε υγιείς κ πρέπει να επιλέγουμε καλής ποιότητας τροφή όχι για να αδυνατίσουμε αλλά για να είμαστε καλά. Εγώ πλεον όταν μου έρθει να φάω κάτι ανθυγιεινό σκέφτομαι το κακό που θα κάνω στον οργανισμό μου βάζοντας του λάθος καύσιμα κ μετά σκέφτομαι το πάχος. Για να συνοψίσω δηλαδή πιστεύω οτι για να χάσουμε βάρος πρέπει να αλλάξουμε εντελώς τρόπο σκέψης κ να βγάλουμε απο το μυαλό μας τύψεις, στέρηση κλπ. που μόνο αρνητικά αποτελέσματα έχουν. Αυτά απο εμένα που μπορεί να μην τα έχω καταφέρει 100% αλλά νιώθω πιο ώριμη κ όλο κ πιο κοντά στην μέρα που θα γίνει μέσα μου αυτό το κλικ που λέμε!

  3. #3
    εγώ καμιά φορά προσπαθώ να κάνω δίαιτα γιατί δν έχω κάτι καλύτερο να κάνω...

    πάντως δν μπορώ να καταλάβω σε τι θα σε ωφελήσει ψυχικά η απώλεια των 10 κιλών. θα σου πω κ το κλισέ. αγαπάμε τον εαυτό μας όπως είναι για αυτό που είναι αλλιώς κ να τα χάσεις τα κιλά δν θα νιώσεις καλύτερα.been there, done that

  4. #4
    Μissmary όπως λέει και η Μαντάμ σου σου αν δεν αγαπήσεις τον εαυτό σου όσα κιλά και αν χάσεις δεν θα σαι ευχαριστημενη! Η ευτυχία πηγάζει από αλλά πράγματα και ίσως το πρόβλημα είναι άλλο και όχι τα κιλά! Αν το λύσεις θα φύγουν και τα κιλά χωρίς να το καταλάβεις και το βάρος σου θα παραμείνει σταθερό για πάντα. Σημασία έχει να αποδεχτεί τον εαυτό σου με τα τωρινά κιλά και να προσπαθήσεις να τα χάσεις όχι για να λύσεις τα προβλήματα σου αλλά για να κάνεις το καλύτερο για σένα! Όσον αφορά την τελειομανια θα σου πω ότι ήμουν μια απ τα ίδια! Ακριβώς όπως το περιγράφεις... Δυστυχώς είναι ελάττωμα να είμαστε τόσο εμμονικοι. Αυτό που θα συμβούλευα είναι να χαλαρώσεις και όταν ξεφευγεις να τρως το επόμενο γεύμα σου κανονικά όσο και αν ξεφύγει! Το βασικότερο όμως να μην σκέφτεσαι το όλα ή τίποτα... Έλεγα ότι από αύριο θα τα κάνω όλα κατά γράμμα... "ας φάω σήμερα όσο θέλω".. Μέγα λάθος! Κάθε επόμενο λεπτό είναι μια νέα αρχή! Μη τα παρατάς! Όλα θα πάνε καλα!

  5. #5
    Καλημέρα!
    Missmary μπράβο κατ' αρχάς για τα 10 κιλά που έχεις χάσει!
    Αυτό που περιγράφεις στο μήνυμά σου το είχα βιώσει πολλές φορές στο παρελθόν...
    Με το παραμικρό σταματούσα τη δίαιτα που έκανα.
    Αν έτρωγα έστω και λίγο από κάτι που θεωρούσα "απαγορευμένο",
    τότε νόμιζα ότι κατέστρεψα τη δίαιτα και άρχιζα να τρώω μεγάλες ποσότητες από βλακείες.
    Στην πραγματικότητα, το διάστημα που το βίωνα όλο αυτό δεν ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω μια προσπάθεια διατροφής.
    Για να χάσουμε τα κιλά δεν χρειάζεται μια περιοριστική και "τέλεια" δίαιτα,
    γιατί οι δίαιτες έχουν πάντα ημερομηνία λήξης και τα κιλά επιστρέφουν.
    Τα κιλά χάνονται για πάντα όταν αποφασίσουμε να ξεκινήσουμε μια ποιοτική διατροφή που μας αρέσει και ταιριάζει στον οργανισμό μας, και την κάνουμε για πάντα.
    Βέβαια για να ακολουθήσουμε μια ποιοτική διατροφή για πάντα,
    χρειάζεται ν' αντιμετωπίσουμε τον λόγο που μας οδηγεί στο πολύ φαγητό (συναισθηματική υπερφαγία),
    και να θέλουμε να φροντίσουμε τον οργανισμό μας δίνοντάς του τις ποιοτικές τροφές που του αξίζουν!

    Σου εύχομαι να αγαπήσεις πραγματικά τον εαυτό σου και να φτάσεις σύντομα τους στόχους σου! :thumbup:

    Υ/Σ: Μπορεί να σου δώσει μια ιδέα και αυτό... http://diatrofis-imerologio.blogspot...blog-post.html
    :starhit:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    εγώ καμιά φορά προσπαθώ να κάνω δίαιτα γιατί δν έχω κάτι καλύτερο να κάνω...

    πάντως δν μπορώ να καταλάβω σε τι θα σε ωφελήσει ψυχικά η απώλεια των 10 κιλών. θα σου πω κ το κλισέ. αγαπάμε τον εαυτό μας όπως είναι για αυτό που είναι αλλιώς κ να τα χάσεις τα κιλά δν θα νιώσεις καλύτερα.been there, done that
    Εχω πολλα θεματα με αυτο.Φοβαμαι ακομη και να βγω εξω.Ολο λεω οτι αμα χασω κι αλλο θα αρχισω να ειμαι πιο κοινωνικη αλλα θελει μηνες μπορει και χρονια για να αλλαξεις το σωμα σου και εγω ειμαι μονιμως κλεισμενη στο σπιτι.Νιωθω αβολα σε καθε εξοδο ακομα και στο γιατρο να παω.Αλλα εχω ακουσει πολλα μεγαλωνοντας απο συμμαθητες μου αλλα και ενδοοικογενειακα,ιδιαιτερ� � πριν απο πολλα χρονια στο δημοτικο που τοτε διαμορφωνεις προσωπικοτητα

  7. #7
    Missmary το μόνο κίνητρο που χρειάζεσαι και εσύ και ο καθένας για την απώλεια βάρους, είναι η αγάπη προς τον εαυτό σου.
    Αγάπη του εαυτού μας δεν είναι να του στερούμε το γλυκό όταν το έχει ανάγκη, να τον αφήνουμε νηστικό 2 μέρες επειδή προχτές φάγαμε 5 μπάλες παγωτό, να τον ταίζουμε χάπια αδυνατίσματος για αντικατάσταση των γευμάτων και να τον τιμωρούμε με δεκάδες ώρες γυμναστικής!
    Εμένα προσωπικά δε με αφορά η ζυγαριά, δε με αφορά ο κόσμος, δε με αφορά το να μπω στο xxxsmall για να πηγαίνω με την ξαδέρφη μου για ψώνια στα παιδικά. Με αφορά ο εαυτός μου και η υγεία μου ! Μπορεί ένα μήνα να χάσω 5 κιλά, τον επόμενο 2 και τον επόμενο κανένα! Μπορεί ακόμα και να πάρω κάποια γραμμάρια, αλλά σ'αυτή την περίπτωση ξέρω ότι δεν έκανα κάτι κακό, δε νιώθω τύψεις, δεν πρέπει να με τιμωρήσω, γιατί ευχαριστήθηκα και τη σοκολάτα που έφαγα, και τα ποτάκια που ήπια, και το 5ήμερο που έλιωσα στον καναπέ και δεν πήγα γυμναστήριο!
    Πρέπει να μάθεις να αγαπάς τον εαυτό σου και να ακούς το σώμα σου. Όταν θέλεις να χάσεις βάρος δεν ψάχνεις κίνητρο. Υπάρχει λόγος, και τον ξέρεις πριν πάρεις την απόφαση. Δε χάνουμε βάρος επειδή ''πρέπει'', επειδή οι άλλες είναι πιο αδύνατες από'μας, επειδή οι φίλες μας είναι μοντέλα και οι φίλοι μας φετόνια !
    Αυτό που θεωρώ εγώ ως μοναδική προϋπόθεση-κίνητρο για την απώλεια βάρους, είναι να αγαπάμε τον εαυτό μας. Τότε μαθαίνεις να καταλαβαίνεις και να ακούς το σώμα σου, να ξέρεις πότε ζητάει να φάει, τι, γιατί, αν το ζητάει πραγματικά αυτό ή το μυαλό σου.
    Δεν είναι εύκολος ο αυτοέλεγχος, και καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες ''Ετσι καθε φορα που τρωω κατι παραπανω(ακομη και μια φρυγανια) απογοητευομαι και χαλαω τη διαιτα'' γιατί το έχω κάνει.
    Το μυστικό είναι να καταλάβεις ότι δεν πρέπει να κάνεις δίαιτα. Πρέπει να ακολουθείς μια διατροφή, ένα τρόπο ζωής, που θα κρατήσις για πάντα, που είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα σου, που σου ταιριάζει γάντι και σε ικανοποιεί σε όλα τα επίπεδα.
    Βγάλε από το λεξικό σου τις λέξεις ''στέρηση'', ''τιμωρία'', ''ενοχές'' και απόλαυσε το φαγητό που σου αρέσει , όπως σου αρέσει, όποτε το χρειάζεσαι. Και θα δεις ότι τότε θα αρχίσει να κατεβαίνει η ζυγαριά και να χορεύουν τα ρούχα πάνω σου.
    Δεν θεωρώ κέρδος να χάσεις 8 κιλά και στις 31 Μαϊου να σκέφτεσαι ''τέλος άλλος ένας μήνας μαρτυρίου, κάτω το κεφάλι, ο σταυρός στην πλάτη και πάμε για τον Ιούνιο''.
    Αν χάσεις 1 κιλό και δεν έχεις υποβάλει τον εαυτό σου σε στερήσεις, περιορισμούς, απαγορεύσεις και λιμοκτονίες, στο τέλος ου μήνα θα είσαι ικανοποιημένη, θα έχεις ψυχική δύναμη και ενέργεια να συνεχίσεις, όχι τη δίαιτα, τη διατροφή και τον τρόπο ζωής που σου ταιριάζει !

    Υ.Γ. Νομίζω το παράκανα πάλι, πολλή πάρλα... sorry...!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    Originally posted by kokkinoskoufitsa
    Missmary το μόνο κίνητρο που χρειάζεσαι και εσύ και ο καθένας για την απώλεια βάρους, είναι η αγάπη προς τον εαυτό σου.
    Αγάπη του εαυτού μας δεν είναι να του στερούμε το γλυκό όταν το έχει ανάγκη, να τον αφήνουμε νηστικό 2 μέρες επειδή προχτές φάγαμε 5 μπάλες παγωτό, να τον ταίζουμε χάπια αδυνατίσματος για αντικατάσταση των γευμάτων και να τον τιμωρούμε με δεκάδες ώρες γυμναστικής!
    Εμένα προσωπικά δε με αφορά η ζυγαριά, δε με αφορά ο κόσμος, δε με αφορά το να μπω στο xxxsmall για να πηγαίνω με την ξαδέρφη μου για ψώνια στα παιδικά. Με αφορά ο εαυτός μου και η υγεία μου ! Μπορεί ένα μήνα να χάσω 5 κιλά, τον επόμενο 2 και τον επόμενο κανένα! Μπορεί ακόμα και να πάρω κάποια γραμμάρια, αλλά σ'αυτή την περίπτωση ξέρω ότι δεν έκανα κάτι κακό, δε νιώθω τύψεις, δεν πρέπει να με τιμωρήσω, γιατί ευχαριστήθηκα και τη σοκολάτα που έφαγα, και τα ποτάκια που ήπια, και το 5ήμερο που έλιωσα στον καναπέ και δεν πήγα γυμναστήριο!
    Πρέπει να μάθεις να αγαπάς τον εαυτό σου και να ακούς το σώμα σου. Όταν θέλεις να χάσεις βάρος δεν ψάχνεις κίνητρο. Υπάρχει λόγος, και τον ξέρεις πριν πάρεις την απόφαση. Δε χάνουμε βάρος επειδή ''πρέπει'', επειδή οι άλλες είναι πιο αδύνατες από'μας, επειδή οι φίλες μας είναι μοντέλα και οι φίλοι μας φετόνια !
    Αυτό που θεωρώ εγώ ως μοναδική προϋπόθεση-κίνητρο για την απώλεια βάρους, είναι να αγαπάμε τον εαυτό μας. Τότε μαθαίνεις να καταλαβαίνεις και να ακούς το σώμα σου, να ξέρεις πότε ζητάει να φάει, τι, γιατί, αν το ζητάει πραγματικά αυτό ή το μυαλό σου.
    Δεν είναι εύκολος ο αυτοέλεγχος, και καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες ''Ετσι καθε φορα που τρωω κατι παραπανω(ακομη και μια φρυγανια) απογοητευομαι και χαλαω τη διαιτα'' γιατί το έχω κάνει.
    Το μυστικό είναι να καταλάβεις ότι δεν πρέπει να κάνεις δίαιτα. Πρέπει να ακολουθείς μια διατροφή, ένα τρόπο ζωής, που θα κρατήσις για πάντα, που είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα σου, που σου ταιριάζει γάντι και σε ικανοποιεί σε όλα τα επίπεδα.
    Βγάλε από το λεξικό σου τις λέξεις ''στέρηση'', ''τιμωρία'', ''ενοχές'' και απόλαυσε το φαγητό που σου αρέσει , όπως σου αρέσει, όποτε το χρειάζεσαι. Και θα δεις ότι τότε θα αρχίσει να κατεβαίνει η ζυγαριά και να χορεύουν τα ρούχα πάνω σου.
    Δεν θεωρώ κέρδος να χάσεις 8 κιλά και στις 31 Μαϊου να σκέφτεσαι ''τέλος άλλος ένας μήνας μαρτυρίου, κάτω το κεφάλι, ο σταυρός στην πλάτη και πάμε για τον Ιούνιο''.
    Αν χάσεις 1 κιλό και δεν έχεις υποβάλει τον εαυτό σου σε στερήσεις, περιορισμούς, απαγορεύσεις και λιμοκτονίες, στο τέλος ου μήνα θα είσαι ικανοποιημένη, θα έχεις ψυχική δύναμη και ενέργεια να συνεχίσεις, όχι τη δίαιτα, τη διατροφή και τον τρόπο ζωής που σου ταιριάζει !

    Υ.Γ. Νομίζω το παράκανα πάλι, πολλή πάρλα... sorry...!!
    Σε ευχαριστω πολυ που διεθεσες τοσο χρονο για να μου απαντησεις <3 εχεις δικιο μια ζωη βαζω ορια,τοσα κιλα μεχρι τα γενεθλια μου,τοσα κιλα μεχρι το ταξιδι μου εκει,τοσα κιλα μεχρι τον επομενο μηνα και συνηθως τα κιλα που βαζω στοχο ειναι πολλα και αγχωνομαι

  9. #9
    To ιδανικό είναι να βάζεις εφικτούς στόχους. Τόσο εφικτούς που είναι σχεδόν αδύνατο να μην τους πετύχεις...
    Εγώ πχ τον φεβρουάριο είχα βάλει στόχο : 1 Μαρτίου - 111 kg, 1 Απριλίου - 109 kg, 1 Μαϊου - 107 kg, 1 Ιουνίου - 105 kg ,
    αλλά τελικά σήμερα είμαι 101 ! Γιατί κάθε μήνα έχανα κάτι παραπάνω από τα 2 κιλά που στόχευα, και η ικανοποίηση ήταν μεγάλη !!!
    Ειδικά όταν τα χάνεις χωρίς καθόλου στερήσεις, άγχος και βιασύνη, και 100 γρ κάτω σε χαροποιούν !

    Όμως δε μας έχεις πει (ή εγώ δεν το βλέπω πουθενά). Πόσα κιλά είσαι και με τι ύψος ;; Πρέπει όντως να χάσεις πολλα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    Originally posted by kokkinoskoufitsa
    To ιδανικό είναι να βάζεις εφικτούς στόχους. Τόσο εφικτούς που είναι σχεδόν αδύνατο να μην τους πετύχεις...
    Εγώ πχ τον φεβρουάριο είχα βάλει στόχο : 1 Μαρτίου - 111 kg, 1 Απριλίου - 109 kg, 1 Μαϊου - 107 kg, 1 Ιουνίου - 105 kg ,
    αλλά τελικά σήμερα είμαι 101 ! Γιατί κάθε μήνα έχανα κάτι παραπάνω από τα 2 κιλά που στόχευα, και η ικανοποίηση ήταν μεγάλη !!!
    Ειδικά όταν τα χάνεις χωρίς καθόλου στερήσεις, άγχος και βιασύνη, και 100 γρ κάτω σε χαροποιούν !

    Όμως δε μας έχεις πει (ή εγώ δεν το βλέπω πουθενά). Πόσα κιλά είσαι και με τι ύψος ;; Πρέπει όντως να χάσεις πολλα;
    ειμαι ενα 166 και 80 κιλα και ο διαιτολογος μου ειπε οτι το φυσιολογικο μου ειναι 55-67.στοχευω στο 67 αρχικα αρα 13 κιλα.εχω χασει ηδη 15 απο τα 95.γενικα χανω γρηγορα λογω ηλικιας.το προβλημα μου ειναι κυριως ψυχολογικο.τρωω συναισθηματικα που λενε.κι ετσι παω συνεχεια 82 μετα 79 μετα 83 παλι 79.το θεμα ειναι οτι οταν ξαναβαζεις κιλα ειναι σε λιπος.

  11. #11
    Καλά αυτό είναι δεδομένο. Όταν παίρνουμε κιλά λόγω φαγητού, πάντα είναι λίπος. Μόνο λόγω γυμναστικής είναι μυικός όγκος.
    Αν το πρόβλημά σου είναι συναισθηματική υπερφαγία και θεωρείς ότι δε μπορείς μόνη σου να βρει τι σε οδηγεί εκεί για να το αντιμετωπίσεις, νομίζω ότι ένας ψυχολόγος θα σου φανεί πιο χρήσιμος από τον διαιτολόγο...
    Μη νομίζεις, γενικά είμαι πολύ κατά των ψυχολόγων γιατί λίγοι είναι οι καλοί, αλλά θέλω να πω ότι καμία δίαιτα, διατροφή, γυμναστική κλπ δε μπορεί να έχει μόνιμα και μακροπρόθεσμα αποτελέσματα , αν υποβόσκει ο λόγος που οδηγεί σε υπερφαγικά, χωρίς να έχει αντιμετωπιστεί... Οπότε καλύτερα να επικεντρωθείς πρώτα σε αυτό.
    Πάντως στο 1.66 τα 80 κιλά δεν είναι και τρομερά! Ανάλογα το σωματότυπο, αλλά σύμφωνα με κοπέλες που ξέρω σε περίπου τέτοιο βάρος, αν έχεις φυσιολογική κατανομή κιλών, πρέπει να είσαι κανονική προς λίγο παχουλή (για τα δικά μου δεδομένα).
    Και επίσης το ιδανικό βάρος δεν είναι μόνο πράξεις. Αλλιώς δείχνουν τα 80 κιλά στον χι και αλλιώς στον ψι. Οι πράξεις μπορεί να λένε ότι πρέπει να είσαι 55-65 , αλλά ίσως στα 70-75 να είσαι μια χαρά.

  12. #12
    Originally posted by kokkinoskoufitsa
    Missmary το μόνο κίνητρο που χρειάζεσαι και εσύ και ο καθένας για την απώλεια βάρους, είναι η αγάπη προς τον εαυτό σου.
    Αγάπη του εαυτού μας δεν είναι να του στερούμε το γλυκό όταν το έχει ανάγκη, να τον αφήνουμε νηστικό 2 μέρες επειδή προχτές φάγαμε 5 μπάλες παγωτό, να τον ταίζουμε χάπια αδυνατίσματος για αντικατάσταση των γευμάτων και να τον τιμωρούμε με δεκάδες ώρες γυμναστικής!
    Εμένα προσωπικά δε με αφορά η ζυγαριά, δε με αφορά ο κόσμος, δε με αφορά το να μπω στο xxxsmall για να πηγαίνω με την ξαδέρφη μου για ψώνια στα παιδικά. Με αφορά ο εαυτός μου και η υγεία μου ! Μπορεί ένα μήνα να χάσω 5 κιλά, τον επόμενο 2 και τον επόμενο κανένα! Μπορεί ακόμα και να πάρω κάποια γραμμάρια, αλλά σ'αυτή την περίπτωση ξέρω ότι δεν έκανα κάτι κακό, δε νιώθω τύψεις, δεν πρέπει να με τιμωρήσω, γιατί ευχαριστήθηκα και τη σοκολάτα που έφαγα, και τα ποτάκια που ήπια, και το 5ήμερο που έλιωσα στον καναπέ και δεν πήγα γυμναστήριο!
    Πρέπει να μάθεις να αγαπάς τον εαυτό σου και να ακούς το σώμα σου. Όταν θέλεις να χάσεις βάρος δεν ψάχνεις κίνητρο. Υπάρχει λόγος, και τον ξέρεις πριν πάρεις την απόφαση. Δε χάνουμε βάρος επειδή ''πρέπει'', επειδή οι άλλες είναι πιο αδύνατες από'μας, επειδή οι φίλες μας είναι μοντέλα και οι φίλοι μας φετόνια !
    Αυτό που θεωρώ εγώ ως μοναδική προϋπόθεση-κίνητρο για την απώλεια βάρους, είναι να αγαπάμε τον εαυτό μας. Τότε μαθαίνεις να καταλαβαίνεις και να ακούς το σώμα σου, να ξέρεις πότε ζητάει να φάει, τι, γιατί, αν το ζητάει πραγματικά αυτό ή το μυαλό σου.
    Δεν είναι εύκολος ο αυτοέλεγχος, και καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες ''Ετσι καθε φορα που τρωω κατι παραπανω(ακομη και μια φρυγανια) απογοητευομαι και χαλαω τη διαιτα'' γιατί το έχω κάνει.
    Το μυστικό είναι να καταλάβεις ότι δεν πρέπει να κάνεις δίαιτα. Πρέπει να ακολουθείς μια διατροφή, ένα τρόπο ζωής, που θα κρατήσις για πάντα, που είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα σου, που σου ταιριάζει γάντι και σε ικανοποιεί σε όλα τα επίπεδα.
    Βγάλε από το λεξικό σου τις λέξεις ''στέρηση'', ''τιμωρία'', ''ενοχές'' και απόλαυσε το φαγητό που σου αρέσει , όπως σου αρέσει, όποτε το χρειάζεσαι. Και θα δεις ότι τότε θα αρχίσει να κατεβαίνει η ζυγαριά και να χορεύουν τα ρούχα πάνω σου.
    Δεν θεωρώ κέρδος να χάσεις 8 κιλά και στις 31 Μαϊου να σκέφτεσαι ''τέλος άλλος ένας μήνας μαρτυρίου, κάτω το κεφάλι, ο σταυρός στην πλάτη και πάμε για τον Ιούνιο''.
    Αν χάσεις 1 κιλό και δεν έχεις υποβάλει τον εαυτό σου σε στερήσεις, περιορισμούς, απαγορεύσεις και λιμοκτονίες, στο τέλος ου μήνα θα είσαι ικανοποιημένη, θα έχεις ψυχική δύναμη και ενέργεια να συνεχίσεις, όχι τη δίαιτα, τη διατροφή και τον τρόπο ζωής που σου ταιριάζει !

    Υ.Γ. Νομίζω το παράκανα πάλι, πολλή πάρλα... sorry...!!
    Θα πω μόνο αυτό: Υποκλίνομαι! :thumbup:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    Originally posted by Μαντζουράνα
    Originally posted by kokkinoskoufitsa
    Missmary το μόνο κίνητρο που χρειάζεσαι και εσύ και ο καθένας για την απώλεια βάρους, είναι η αγάπη προς τον εαυτό σου.
    Αγάπη του εαυτού μας δεν είναι να του στερούμε το γλυκό όταν το έχει ανάγκη, να τον αφήνουμε νηστικό 2 μέρες επειδή προχτές φάγαμε 5 μπάλες παγωτό, να τον ταίζουμε χάπια αδυνατίσματος για αντικατάσταση των γευμάτων και να τον τιμωρούμε με δεκάδες ώρες γυμναστικής!
    Εμένα προσωπικά δε με αφορά η ζυγαριά, δε με αφορά ο κόσμος, δε με αφορά το να μπω στο xxxsmall για να πηγαίνω με την ξαδέρφη μου για ψώνια στα παιδικά. Με αφορά ο εαυτός μου και η υγεία μου ! Μπορεί ένα μήνα να χάσω 5 κιλά, τον επόμενο 2 και τον επόμενο κανένα! Μπορεί ακόμα και να πάρω κάποια γραμμάρια, αλλά σ'αυτή την περίπτωση ξέρω ότι δεν έκανα κάτι κακό, δε νιώθω τύψεις, δεν πρέπει να με τιμωρήσω, γιατί ευχαριστήθηκα και τη σοκολάτα που έφαγα, και τα ποτάκια που ήπια, και το 5ήμερο που έλιωσα στον καναπέ και δεν πήγα γυμναστήριο!
    Πρέπει να μάθεις να αγαπάς τον εαυτό σου και να ακούς το σώμα σου. Όταν θέλεις να χάσεις βάρος δεν ψάχνεις κίνητρο. Υπάρχει λόγος, και τον ξέρεις πριν πάρεις την απόφαση. Δε χάνουμε βάρος επειδή ''πρέπει'', επειδή οι άλλες είναι πιο αδύνατες από'μας, επειδή οι φίλες μας είναι μοντέλα και οι φίλοι μας φετόνια !
    Αυτό που θεωρώ εγώ ως μοναδική προϋπόθεση-κίνητρο για την απώλεια βάρους, είναι να αγαπάμε τον εαυτό μας. Τότε μαθαίνεις να καταλαβαίνεις και να ακούς το σώμα σου, να ξέρεις πότε ζητάει να φάει, τι, γιατί, αν το ζητάει πραγματικά αυτό ή το μυαλό σου.
    Δεν είναι εύκολος ο αυτοέλεγχος, και καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες ''Ετσι καθε φορα που τρωω κατι παραπανω(ακομη και μια φρυγανια) απογοητευομαι και χαλαω τη διαιτα'' γιατί το έχω κάνει.
    Το μυστικό είναι να καταλάβεις ότι δεν πρέπει να κάνεις δίαιτα. Πρέπει να ακολουθείς μια διατροφή, ένα τρόπο ζωής, που θα κρατήσις για πάντα, που είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα σου, που σου ταιριάζει γάντι και σε ικανοποιεί σε όλα τα επίπεδα.
    Βγάλε από το λεξικό σου τις λέξεις ''στέρηση'', ''τιμωρία'', ''ενοχές'' και απόλαυσε το φαγητό που σου αρέσει , όπως σου αρέσει, όποτε το χρειάζεσαι. Και θα δεις ότι τότε θα αρχίσει να κατεβαίνει η ζυγαριά και να χορεύουν τα ρούχα πάνω σου.
    Δεν θεωρώ κέρδος να χάσεις 8 κιλά και στις 31 Μαϊου να σκέφτεσαι ''τέλος άλλος ένας μήνας μαρτυρίου, κάτω το κεφάλι, ο σταυρός στην πλάτη και πάμε για τον Ιούνιο''.
    Αν χάσεις 1 κιλό και δεν έχεις υποβάλει τον εαυτό σου σε στερήσεις, περιορισμούς, απαγορεύσεις και λιμοκτονίες, στο τέλος ου μήνα θα είσαι ικανοποιημένη, θα έχεις ψυχική δύναμη και ενέργεια να συνεχίσεις, όχι τη δίαιτα, τη διατροφή και τον τρόπο ζωής που σου ταιριάζει !

    Υ.Γ. Νομίζω το παράκανα πάλι, πολλή πάρλα... sorry...!!
    Θα πω μόνο αυτό: Υποκλίνομαι! :thumbup:
    και γω :yes: η κοπελα εγραψε ολοκληρο ''μυθιστορημα'' για μενα κατι τετοια κανετε και με σκλαβωνετε :wink2:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    123
    Originally posted by kokkinoskoufitsa
    Καλά αυτό είναι δεδομένο. Όταν παίρνουμε κιλά λόγω φαγητού, πάντα είναι λίπος. Μόνο λόγω γυμναστικής είναι μυικός όγκος.
    Αν το πρόβλημά σου είναι συναισθηματική υπερφαγία και θεωρείς ότι δε μπορείς μόνη σου να βρει τι σε οδηγεί εκεί για να το αντιμετωπίσεις, νομίζω ότι ένας ψυχολόγος θα σου φανεί πιο χρήσιμος από τον διαιτολόγο...
    Μη νομίζεις, γενικά είμαι πολύ κατά των ψυχολόγων γιατί λίγοι είναι οι καλοί, αλλά θέλω να πω ότι καμία δίαιτα, διατροφή, γυμναστική κλπ δε μπορεί να έχει μόνιμα και μακροπρόθεσμα αποτελέσματα , αν υποβόσκει ο λόγος που οδηγεί σε υπερφαγικά, χωρίς να έχει αντιμετωπιστεί... Οπότε καλύτερα να επικεντρωθείς πρώτα σε αυτό.
    Πάντως στο 1.66 τα 80 κιλά δεν είναι και τρομερά! Ανάλογα το σωματότυπο, αλλά σύμφωνα με κοπέλες που ξέρω σε περίπου τέτοιο βάρος, αν έχεις φυσιολογική κατανομή κιλών, πρέπει να είσαι κανονική προς λίγο παχουλή (για τα δικά μου δεδομένα).
    Και επίσης το ιδανικό βάρος δεν είναι μόνο πράξεις. Αλλιώς δείχνουν τα 80 κιλά στον χι και αλλιώς στον ψι. Οι πράξεις μπορεί να λένε ότι πρέπει να είσαι 55-65 , αλλά ίσως στα 70-75 να είσαι μια χαρά.
    εχω παει σε ψυχολογο και τιποτα.μου λεει <<ε μην ανυσηχεις θα τα χασεις>>.ευτυχως δεν τον πληρωσα εγω :tumble:

  15. #15
    τότε μάλλον πρέπει να κάνεις μόνη σου τη δουλειά που θα έκανε ο ψυχολόγος...
    Αν είναι όντως συναισθηματική υπερφαγία αυτό που έχεις, κάποιος λόγος κρύβεται από πίσω.
    Πολύ συχνά μπερδεύουμε τη λαιμαργία με την υπερφαγία.
    Άλλο να φας 1 σοκολάτα τη μέρα ενώ ''πρέπει'' 1-2 φορές την εβδομάδα, και άλλο να κάνεις γεύματα των 5000kcal στην καθισιά σου.
    Στο λέω αυτό γιατί γράφεις ότι κάνεις δίαιτα για καιρό και δε σπας ούτε μια φορά, ή κάνεις παρασπονδία και εννοείς μια φρυγανιά...
    Ο άνθρωπος που πάσχει από υπερφαγία, μπορεί να κάνει δίαιτα 10-20-50 μέρες, αλλά θα σκάσει μύτη το υπερφαγικό. Και δε θα είναι φρυγανιά, θα είναι 4 πακέτα φρυγανιές σε 30 δευτερόλεπτα μαζί με μισό κιλό φέτα και 1 τενεκέ ελιές.
    Αυτά τα γράφω με κάθε επιφύλαξη, γιατί δεν σε διαβάζω καιρό και βγάζω συμπέρασμα από τα λίγα που έχω διαβάσει !

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •