Σημάδια κάτω από την κοιλιά!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    16

    Σημάδια κάτω από την κοιλιά!

    Γεια χαρά σε όλους παιδιά! Κάνω και εγώ την προσπάθεια μου τον τελευταίο καιρό και βρίσκομαι σε πολύ καλή φάση! Έχω χάσει 17 κιλά και θέλω ακόμα 30 (αμήν και πότε)! Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι οι ραγάδες και η χαλάρωση αλλά πίνω αρκετά υγρά και χρησιμοποιώ μια κρέμα της NIVEA (Q10) έτσι ώστε να το περιορίσω!
    Ένα θέμα όμως που δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω είναι αυτό το μαύρισμα που έχει δημιουργηθεί χρόνια τώρα κάτω από την κοιλιά (ανάμεσα στην κοιλιά και την ζώνη του παντελονιού. στην δίπλα που κάνει το δέρμα δηλαδή στην περιοχή αυτή γενικά)!! Όσο αδυνατίζω και διπλώνει λιγότερο η κοιλιά φαίνεται όλο και περισσότερο και είναι πολύ άσχημο..! έχω και μικροσκοπικά σπυράκια εκεί! Υπάρχει κάποιος τρόπος αντιμετώπισης για την περιοχή αυτήν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Μετά το μπάνιο βάζε λίγο ταλκ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    16
    Originally posted by Μαρία.
    Μετά το μπάνιο βάζε λίγο ταλκ.
    Πως βοηθάει αυτό? :P

  4. #4
    Σε δερματολόγο έχεις πάει ; Μήπως είναι κάτι ιδιαίτερο του δέρματός σου ξέρω γω;
    Γιατί κ εγώ είχα πολλές, κ ακόμα μπόλικες δίπλες, αλλά αυτό που περιγράφεις δεν το έχω πουθενά στο σώμα μου... uzzled:

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    16
    Originally posted by kokkinoskoufitsa
    Σε δερματολόγο έχεις πάει ; Μήπως είναι κάτι ιδιαίτερο του δέρματός σου ξέρω γω;
    Γιατί κ εγώ είχα πολλές, κ ακόμα μπόλικες δίπλες, αλλά αυτό που περιγράφεις δεν το έχω πουθενά στο σώμα μου... uzzled:
    Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο! Απλά το δέρμα είναι λίγο πιο σκούρο σε εκείνη την περιοχή! Λογικά επειδή δεν αναπνέει επαρκώς!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Λόγω του ότι δεν αναπνέει το σημείο εκείνο του δέρματος είναι πιο σκούρο. Έτσι είναι και η δική μου κοιλιά. Όσο θα χάνεις κιλά να δεις που σιγά σιγά το δέρμα θα πάρει την φυσική του απόχρωση και θα χαθούν και τα σπυράκια κι οι κοκκινίλες.
    Φρόντισε να καθαρίζεις το σημείο αυτό με κάνα μωρομάντηλο και μετά το μπάνιο ρίξε λίγο ταλκ στα χέρια σου και μετά στο σημείο αυτό. Το ταλκ βοηθά το δέρμα να μην κοκκινίζει και ιδρώνει. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι που είναι πιο ευαίσθητο.
    Αν δεν μπορείς να πας σε δερματολόγο πήγαινε σε κάποιο φαρμακείο και ρώτα τι μπορείς να κάνεις. Εγώ πάντως επειδή το είχα μόνιμα, έκανα όπως σου είπα. Καθάριζα τακτικά το σημείο με μωρομάντηλο κι όποτε κοκκίνιζε -επειδή δεν μπορούσε να ανασάνει το δέρμα- έβαζα ταλκ σε πούδρα (υπάρχει και υγρό ταλκ).

  7. #7
    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην περιοχή εσωτερικά των μηρών. Αν βρείτε κάποια λύση, γράψτε την εδώ παρακαλώ, γιατί πραγματικά με απασχολεί πολύ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    16
    Originally posted by Μαρία.
    Λόγω του ότι δεν αναπνέει το σημείο εκείνο του δέρματος είναι πιο σκούρο. Έτσι είναι και η δική μου κοιλιά. Όσο θα χάνεις κιλά να δεις που σιγά σιγά το δέρμα θα πάρει την φυσική του απόχρωση και θα χαθούν και τα σπυράκια κι οι κοκκινίλες.
    Φρόντισε να καθαρίζεις το σημείο αυτό με κάνα μωρομάντηλο και μετά το μπάνιο ρίξε λίγο ταλκ στα χέρια σου και μετά στο σημείο αυτό. Το ταλκ βοηθά το δέρμα να μην κοκκινίζει και ιδρώνει. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι που είναι πιο ευαίσθητο.
    Αν δεν μπορείς να πας σε δερματολόγο πήγαινε σε κάποιο φαρμακείο και ρώτα τι μπορείς να κάνεις. Εγώ πάντως επειδή το είχα μόνιμα, έκανα όπως σου είπα. Καθάριζα τακτικά το σημείο με μωρομάντηλο κι όποτε κοκκίνιζε -επειδή δεν μπορούσε να ανασάνει το δέρμα- έβαζα ταλκ σε πούδρα (υπάρχει και υγρό ταλκ).
    Ευχαριστώ πολύ! Να σαι καλά! Ελπίζω να φύγουν με το πέρασμα του χρόνου!

  9. #9
    Με την ευκαιρία που ανέφερες το πρόβλημα αποφάσισα να ασχοληθώ. Μίλησα με την δερματολόγο μου και το δικό μου θέμα είναι παθολογικό. Ήξερα βέβαια ότι πάσχω από μελανίζουσα ακάνθωση και υπερινσουλιναιμία, αλλά νόμιζα ότι εντοπιζόταν μόνο στους αγκώνες και στον αυχένα. Η δερματολόγος μου είπε ότι το σκούρο δέρμα στην περιοχή οφείλεται στην συγκεκριμένη πάθηση, αλλά τώρα με την απώλεια των κιλών η κατάσταση θα αρχίσει να βελτιώνεται με τον καιρό. Μου συνέστησε και μία κρέμα επανόρθωσης που θα βοηθήσει. Αν ενδιαφέρεσαι για την κρέμα, στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •