Οταν ολα αποτυχουν...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20

    Οταν ολα αποτυχουν...

    Μπορω να πω σχεδον με βεβαιοτητα, οτι ολα μα ολα οσα εχω προσπαθησει ή εστω νομιζα οτι προσπαθουσα ολα αυτα τα χρονια, πλεον τελειωσαν..... Δεν εχω αλλα κουραγια, ουτε υπομονη και ειδικα ελπιδα..... Δεν ξερω γιατι πολλοι θεωρειτε οτι το να χασεις τα κιλα ειναι ευκολο και να τα κρατησεις δυσκολο, αλλα εμενα τοσο χρονια (25) πια μαλλον το αγγουρι μου φαινεται οτι ειναι να τα χασω........ Πλεον το μονο που μου εχει απομεινει ειναι ενα γαστρικο μανικι η οπως αλλιως το λενε....... Οποτε οποιος ξερει που να απευθυνθω για να μαθω τι πρεπει να κανω ωστε να κανω ΓΡΗΓΟΡΑ και οχι σε ενα χρονο την επεμβαση ας με βοηθησει....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Καλησπέρα. Κατανοώ απόλυτα τα όσα γράφεις, έπειτα από μια 25ετία στον ίδιο στίβο. Να πω όμως εδώ ότι η επέμβαση έρχεται ως το ύστατο μέσον και ότι απαιτεί μια μεγάλη προετοιμασία, αρχικά διότι δεν είναι μαγικό, αντίθετα σοβαρό και επώδυνο, δύσκολο και ζόρικο και αφετέρου η πορεία είναι μακρά και μάλιστα το δυσκολότερο αφορά το μετά την επέμβαση. Σου στέλνω και προσωπικό μήνυμα. Θεωρώ μάλιστα ότι υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι από μένα, εγώ απλά θα ήθελα να σου πω τη γνώμη μου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    28
    Όσο ξέρεις ότι υπάρχει αυτή η λύση, που φαίνεται η πιο γρήγορη και αποτελεσματική, δεν πρόκειται να προσπαθήσεις για μια άλλη. Προχώρα λοιπόν σε ό,τι θα σε κάνει ευτυχισμένο, η ζωή είναι δική σου και είναι μικρή.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    Originally posted by Tassos67i
    Η απελπισία και η βιασύνη είναι κακοί σύμβουλοι.
    "Γαστρικό μανίκι ή όπως το λένε"...!!! Προφανώς έχεις μηδενική ενημέρωση για τις βαριατρικές επεμβάσεις και πολύ χειρότερα λανθασμένες εντυπώσεις.
    Υπάρχουν πολλά άτομα που τα ξαναπήραν με το αζημίωτο γιατί έπρεπε να κάνουν διαφορετική επέμβαση.
    Και μείνανε και με λειψό στομάχι και ψάχνονται για νέο χειρουργείο και η ψυχολογία τους έπιασε πάτωμα.
    Πρέπει να κάνεις λίγη ακόμη υπομονή και να ενημερωθείς καλύτερα.

    Κι όσον αφορά την διατήρηση και χειρουργείο να κάνεις άμα δεν διατηρήσεις τις αλλαγμένες και καλές διατροφικές αλλαγές που θα σου επιβάλλει τότε...
    Τα πρώτα χρόνια είναι πάντα εύκολα.
    Έτσι έχει δείξει η καταγεγραμμένη εμπειρία πολλών παλιών μελών του forum.
    Tassos67 αν εχεις κατι κατα νου μου προτεινεις ωστε να ενημερωθω πανω σε αυτα που με "απελπισια και βιασυνη" σκεφτομαι να κανω, καλο θα ηταν να μου τα πεις και οχι να το "παιξεις" αυστηρως κριτης μια επιπολαιης αποφασης μου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    Originally posted by Mania X
    Όσο ξέρεις ότι υπάρχει αυτή η λύση, που φαίνεται η πιο γρήγορη και αποτελεσματική, δεν πρόκειται να προσπαθήσεις για μια άλλη. Προχώρα λοιπόν σε ό,τι θα σε κάνει ευτυχισμένο, η ζωή είναι δική σου και είναι μικρή.
    Μεγαλη κουβεντα ειπες!!!! η ζωή είναι δική σου και είναι μικρή.... και δυστηχως την μιση την εφαγα με λαθος επιλογες.......

  6. #6
    Originally posted by Tassos67i
    Η απελπισία και η βιασύνη είναι κακοί σύμβουλοι.
    "Γαστρικό μανίκι ή όπως το λένε"...!!! Προφανώς έχεις μηδενική ενημέρωση για τις βαριατρικές επεμβάσεις και πολύ χειρότερα λανθασμένες εντυπώσεις.
    Υπάρχουν πολλά άτομα που τα ξαναπήραν με το αζημίωτο γιατί έπρεπε να κάνουν διαφορετική επέμβαση.
    Και μείνανε και με λειψό στομάχι και ψάχνονται για νέο χειρουργείο και η ψυχολογία τους έπιασε πάτωμα.
    Πρέπει να κάνεις λίγη ακόμη υπομονή και να ενημερωθείς καλύτερα.

    Κι όσον αφορά την διατήρηση και χειρουργείο να κάνεις άμα δεν διατηρήσεις τις αλλαγμένες και καλές διατροφικές αλλαγές που θα σου επιβάλλει τότε...
    Τα πρώτα χρόνια είναι πάντα εύκολα.
    Έτσι έχει δείξει η καταγεγραμμένη εμπειρία πολλών παλιών μελών του forum.

    συμφωνώ με αυτό το ποστ. είναι ακριβώς του δε ποιντ. φειθ καθάρισε το μυαλό σου, με ψυχραιμία κ ξαναδιάβασέ το. μην σε πιάνει απελπισία. αλλά είναι μακρύς ο δρόμος της επέμβασης. και από το αρχικό σου ποστ δείχνεις να μην το αντιλαμβάνεσαι.

    είναι λογικό να νιώθεις όπως νιώθεις κ κανείς δν το κρίνει αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Μια καλή αρχή για να ξεκινήσεις να μαθαίνεις για τις βαριατρικές επεμβάσεις είναι το να "μάθεις να ακούς". Με την καλή έννοια. Να ακούς τους παλαιότερους που έχουν πολλά σημαντικά να πουν και που κανείς πουθενά δεν θα σου τα πει. Δεν είναι "Αυστηρός Κριτής" κάποιος που είναι βετεράνος στο άθλημα. Ακουσέ τον, και πάρε την πληροφορία που θα σου δώσει, είναι πολύτιμη, ακόμη κι αν ο τρόπος της μεταφοράς της δεν σου ταιριάζει. Επομένως, μάθε να ακούς. Πίστεψέ με, είναι ο βέλτιστος τρόπος για να μάθεις την αλήθεια, όσο δύσκολη και σκληρή κι αν σου ακούγεται. Επισημαίνω ότι εδώ όλοι και όλες ΔΕΝ γνωριζόμαστε, επομένως ανώνυμα ανταλάσσουμε πληροφορίες (εγώ τουλάχιστον) και αυτό διασφαλίζει την όλη λειτουργία του φόρουμ. Επομένως, μάθε να ακούς. Είναι η πιο καλή αρχή. Εύχομαι τα καλύτερα. Εδώ είμαστε όλοι και όλες για όσα χρειαστείς. Δεν υπάρχουν κριτές. Σου το εγγυώμαι.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    20
    Originally posted by Tassos67i
    Originally posted by FAITHNOMORE
    Originally posted by Tassos67i
    Η απελπισία και η βιασύνη είναι κακοί σύμβουλοι.
    "Γαστρικό μανίκι ή όπως το λένε"...!!! Προφανώς έχεις μηδενική ενημέρωση για τις βαριατρικές επεμβάσεις και πολύ χειρότερα λανθασμένες εντυπώσεις.
    Υπάρχουν πολλά άτομα που τα ξαναπήραν με το αζημίωτο γιατί έπρεπε να κάνουν διαφορετική επέμβαση.
    Και μείνανε και με λειψό στομάχι και ψάχνονται για νέο χειρουργείο και η ψυχολογία τους έπιασε πάτωμα.
    Πρέπει να κάνεις λίγη ακόμη υπομονή και να ενημερωθείς καλύτερα.

    Κι όσον αφορά την διατήρηση και χειρουργείο να κάνεις άμα δεν διατηρήσεις τις αλλαγμένες και καλές διατροφικές αλλαγές που θα σου επιβάλλει τότε...
    Τα πρώτα χρόνια είναι πάντα εύκολα.
    Έτσι έχει δείξει η καταγεγραμμένη εμπειρία πολλών παλιών μελών του forum.
    Tassos67 αν εχεις κατι κατα νου μου προτεινεις ωστε να ενημερωθω πανω σε αυτα που με "απελπισια και βιασυνη" σκεφτομαι να κανω, καλο θα ηταν να μου τα πεις και οχι να το "παιξεις" αυστηρως κριτης μια επιπολαιης αποφασης μου.
    Στο forum υπάρχει πάρα πολύ πληροφορία από πραγματικές περιπτώσεις. Θέλει ψάξιμο. Πολύ ψάξιμο.

    Το...παίζω αυστηρός κριτής!!! Αυτό κατάλαβες;!
    Κακώς μίλησα. Συγνώμη.
    Tassos67i Συγνωμη που στην ειπα αλλα ετσι ενιωσα διαβαζωντας το post σου. Εχεις δικιο και εσυ και ολοι αλλα πλεον δεν εχω κουραγιο ... το παραμικρο μου φταιει και στραβωνω για πλακα...... Ισως ουτε για την επεμβαση να ειμαι ετοιμος....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    FAITHNOMORE
    η σοφή παροιμία λέει "όποιος βιάζεται σκοντάφτει". Εγώ για να καταλήξω στο χειρουργείο μου πήρε περίπου 8 χρόνια. Έψαχνα πληροφορίες. Μάζευα, διάβαζα πληροφορίες. Τότε που εγώ έψαχνα ανθούσε ο δακτύλιος, το μπαλονάκι και το "μανίκι" ήταν κάτι πολύ καινούριο. Αρκετοί είχαν αδυνατίσει με το δαχτυλίδι στο στομάχι, αλλά κι αρκετοί υπέφεραν από αυτό. Σκέφτηκα "ας ψάξω για το μανίκι". Όλοι το εκθείαζαν και έβαζαν και φωτογραφίες τους με τα δραστικά αποτελέσματα. Σκέφτηκα πως κι εγώ αυτό ήθελα να κάνω. Έλα όμως που το ΙΚΑ τότε τις επεμβάσεις τις ενέκρινε αφού έβαζες πρώτα το χέρι πολύ βαθιά στην τσέπη. 1500 ευρώ θυμάμαι πως ζητούσε να πληρώσει ο κάθε ενδιαφερόμενος και η διαδικασία ελέγχου ήταν λίγο χαώδης. Δεν έβγαζα άκρη. "Άστο Μαρία μάλλον δεν είναι ακόμα καιρός" σκέφτηκα. Άσε που διάβαζα πως δεν σε έβαζαν για χειρουργείο αν δεν έχανες πρώτα καμιά 10αριά κιλά. Σκέφτηκα τότε "ποιος ο λόγος να ταλαιπωρηθείς με την διαδικασία για χειρουργείο όταν σου λένε "κάνε δίαιτα πρώτα"". Πείσμωσα τότε και ξέθαψα έναν παλιό θερμιδομετρητή και άρχισα ξανά δίαιτα. Πήγα καλά ως ένα βαθμό. Άγγιξα τα 98. Κουράστηκα και ξανά πίσω, μέχρι που έφτασα τα ίδια κιλά, τα 137. Προσπάθησα αμέτρητες φορές με δίαιτα. Μου άρεσε του weight watchers, εκεί θα δεις άλλωστε αρκετά ποστ μου. Και πάλι δεν τα κατάφερα. Έφτασε ο κόμπος στο χτένι, η υγεία μου ήταν χάλια κι αφού όσο εγώ προσπαθούσα και προσπαθούσα τα χρόνια πέρασαν και είπα να ξαναψάξω πληροφορίες. ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ.
    Βρήκα σχεδόν τα πάντα. Τα θετικά και τα αρνητικά. Επίσης βοηθήθηκα κι από αυτό το φόρουμ. Βρήκα τον γιατρό μου μέσω φίλης. Από κει και πέρα με υπομονή έκανα ότι έπρεπε να κάνω. Από κει πέρα από εκείνο το ραντεβού μετά από 7 μήνες με χειρούργησε.

    Συμφωνώ με όσα έγραψε ο Τάσος. Υπάρχουν άνθρωποι που έκαναν χειρουργείο και υποφέρουν, υπάρχουν άνθρωποι που έκαναν χειρουργείο και είναι σαν να μην χειρουργήθηκαν (όπως εγώ). Κράτα το πιο ουσιαστικό: αν τελικά ακολουθήσεις την πορεία για το χειρουργείο, ο γιατρός θα σου καθορίσει το είδος της επέμβασης. Ακόμη και παραδείγματα από τον περίγυρο σου να έχεις, δεν σημαίνει πως κι εσύ θα κάνεις την ίδια επέμβαση. Για τον κάθε νοσηρά παχύσαρκο υπάρχει το είδος της επέμβασης που του ταιριάζει.

    - Το μανίκι έχει το αρνητικό ότι σου αφαιρούν μεγάλο μέρος του στομαχιού και με το πέρασμα των χρόνων το μανίκι "ξεχυλώνει" -αν δεν προσέξεις την διατροφή σου- και γίνεται ένα υποτυπώδες στομάχι (έχω παράδειγμα την κουμπάρα μου που ενώ έχανε κιλά, ξαφνικά άρχισε να τα βάζει, πριν ακόμη φτάσει τον στόχο της και δυστυχώς ξαναπαλεύει να χάσει ότι έβαλε... με δίαιτα)!

    Εξοπλίσου με υπομονή και ψάξε όλες τις πληροφορίες. Με βιασύνη δεν γίνεται τίποτε. Υπάρχουν και περιπτώσεις χειρουργημένων που πήγαν ιδιωτικά για πιο γρήγορα κι ο γιατρός αφού πήρε το παραδάκι "δεν σας είδα δεν σας ξέρω" όταν εμφανίστηκαν επιπλοκές. Μπες και στο θέμα: http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=3962 πήγαινε προς τις τελευταίες σελίδες να διαβάσεις κάτι παρόμοιο.

    Σου στέλνω και u2u για μια έξτρα πληροφορία.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •