Πιο κοντά από ποτέ στο στόχο μου και πιο απογοητευμένη από ποτέ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17

    Πιο κοντά από ποτέ στο στόχο μου και πιο απογοητευμένη από ποτέ.

    Από τη τελευταία φορά που έγραψα που ήμουν 63 κιλά πλέον έχω φτάσει στα 60.9 και είμαι ταυτόχρονα πιο κοντά στο στόχο μου από ποτέ (τα 55 κιλά) και πιο απογοητευμένη με το σώμα μου από ποτέ. Εδώ και σχεδόν 3 χρόνια κάνω γυμναστική (αερόβια, βαράκια, διατάσεις), σκέφτηκα να πήγαινα κολυμβητήριο, αλλά οι μολύνσεις και οι λοιμώξεις που μπορεί μια γυναίκα να κολλήσει με κράτησαν μακριά από αυτή την ιδέα. Ίσως νιώθω απογοητευμένη επειδή φοβήθηκα το κολυμβητήριο ως την καλύτερη άσκηση (μιας και είμαι ασθενής με ΣΚΠ). Φυσικά και έχει αλλάξει αρκετά το σώμα μου προς το καλύτερο, αλλά οι πόνοι (οι οποίοι είναι ανεξάρτητοι με τη πάθηση) είναι ανυπόφοροι. Πριν μερικές μέρες επισκέφτηκα ορθοπεδικό επειδή έχω ανυπόφορους πόνους στη μέση. Το συμπέρασμα; Έχω χάσει πολλά κιλά (ήμουν 135) και οι μυς στη σπονδυλική στήλη δεν έχουν γυμναστεί αρκετά ακόμα ώστε να μπορούν να στηρίξουν το σώμα μου με αποτέλεσμα τους πόνους που πολλές φορές μοιάζουν με κάποιον να με καρφώνει με μαχαίρι στη σπονδυλική στήλη, εμένα να ασπρίζω από το πόνο και να μην μπορώ να κουνηθώ. Με ρώτησε αν κάνω γυμναστική του απάντησα ναι, αλλά λόγω καλοκαιριού και ζέστης σταμάτησα και θα άρχιζα πάλι το Σεπτέμβριο. Εκείνος μου πρότεινε γυμναστική που λόγω ζέστης δεν μπορώ να κάνω (εξού και η απόφαση για κολυμβητήριο που βούλιαξε γρήγορα) ή φυσικοθεραπείες οι οποίες είναι με μαλάξεις στη σπονδυλική στήλη και λόγω ΣΚΠ τις φοβάμαι γιατί οι μαλάξεις και το μασάζ απαγορεύεται διά ροπάλου.
    Με λίγα λόγια πονάω και δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό και εκεί που αγαπούσα το σώμα μου με τα ελαττώματα του (δεν είμαστε όλοι τέλειοι) αρχίζω να το απεχθάνομαι. Σκέφτομαι ότι ίσως είναι μια φάση που θα περάσει. Αν όμως δεν;;;

  2. #2
    Καλησπέρα Άντζι!

    Θερμά συγχαρητήρια για την θεαματική απώλεια του βάρους σου!
    Ήθελα να σε ρωτήσω... πώς γίνεται οι μυες στην σπονδυλική στήλη να μπορούν να σηκώνουν το σώμα των 135 κιλών και να μην "ειναι γυμνασμένοι αρκετά" ώστε να σηκώνουν το σώμα των 60 κιλών;
    Μήπως να επισκεπτόσουν και κάποιον άλλον ορθοπεδικό;

    Όσο για το κολυμβητήριο, για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις δεν το ξεκίνησα και εγώ.
    Πάντως εδώ και 2 βδομάδες που ξεκίνησα κολύμπι στην θάλασσα, παρατηρώ ότι το δεξί μου γόνατο (στο οποίο έχω μια ευαισθησία) καταπονείται αρκετά περισσότερο απ' όταν έκανα μόνο περπάτημα.

    Όπως και να 'χει, εύχομαι οι πόνοι να σταματήσουν πολύ σύντομα και όλα να είναι περαστικά!
    Να είσαι καλά!

    :-)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17
    Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Μαντζουράνα
    Από ότι μου είπε ο ορθοπεδικός (είχα προβλήματα πολύ πιο σοβαρά στα περισσότερα κιλά) όπως όταν κάποιος είναι πολλά κιλά και αντιμετωπίζει προβλήματα με μέση, γόνατα κλπ κάτι ανάλογο μπορεί να συμβεί και σε περίπτωση μεγάλης απώλειας αν δεν έχουν γυμναστεί αρκετά οι μύες γιατί εκεί που είχαν συνηθίσει ένα συγκεκριμένο βάρος αποπροσανατολίζονται και αν δεν γυμναστούν αρκετά πονάς επειδή δεν έχει αρκετό μυικό ιστό τόσο όσο χρειάζεται και σε δευτερεύον βαθμό είναι λόγω μικρής αστάθειας (να χάνω το βήμα μου) επειδή έχω ΣΚΠ. Με είδε ο διευθυντής των ορθοπεδικών μέσα στο Metropolitan (έχω ιδιωτική ασφάλεια με πολλές καλύψεις και ελάχιστο κόστος που με έχει βοηθήσει και λόγω πάθησης σε ότι δεν με καλύπτει το ΙΚΑ) για αυτό δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να πάω σε κάποιον άλλο.
    Παρόλα αυτά ψάχνω κάποια λύση ώστε να διορθωθεί το θέμα με τη μέση χωρίς να επηρεάσω τη πάθηση.
    Η επόμενη λύση μου είπε ότι είναι ενέσεις στη σπονδυλική στήλη, αλλά δεν το συστήνει γιατί θα μειώσουν παροδικά το πόνο. Η πρωταρχική λύση είναι να γυμναστούν περισσότερο οι μύες.
    Είναι ένα μικρό αδιέξοδο

  4. #4
    Όπως μου είπε και μια κοπέλα από εδώ, μάλλον καταπονούνται τα γόνατα επειδή τα λυγίζω συνέχεια καθώς κολυμπάω.
    Θα προσπαθήσω να κολυμπάω έχοντας τα πόδια μου ευθεία.

    Άντζι εύχομαι να βρεις την καλύτερη επιλογή για την μέση σου και όλα να πάνε καλά!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17
    [/quote]
    Original posted by Tassos 67i
    Μην απορείς. Έκανε προφανώς αδυνάτισμα express.
    ... [/quote]

    Αν έχεις την ευγενική καλοσύνη ρώτα με πρώτα πριν βγάλεις βιαστικά συμπεράσματα. Όλα αυτά τα κιλά τα έχασα σε διάστημα 7 χρόνων. Επίσης όλο αυτό το διάστημα κάνω διατροφή και όχι δίαιτα. Καμία δίαιτα express δεν έχει διάρκεια 7 χρόνια. Και τη διατροφή τη συνεχίζω γιατί έχω μάθει να τρώω πιο σωστά και ισορροπημένα από ότι έτρωγα πριν ξεκινήσω διατροφή.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17
    Originally posted by Tassos67i
    Originally posted by Angi
    Original posted by Tassos 67i
    Μην απορείς. Έκανε προφανώς αδυνάτισμα express.
    ...
    Αν έχεις την ευγενική καλοσύνη ρώτα με πρώτα πριν βγάλεις βιαστικά συμπεράσματα. Όλα αυτά τα κιλά τα έχασα σε διάστημα 7 χρόνων. Επίσης όλο αυτό το διάστημα κάνω διατροφή και όχι δίαιτα. Καμία δίαιτα express δεν έχει διάρκεια 7 χρόνια. Και τη διατροφή τη συνεχίζω γιατί έχω μάθει να τρώω πιο σωστά και ισορροπημένα από ότι έτρωγα πριν ξεκινήσω διατροφή. [/quote]
    Κατ'αρχην να ζητησω συγνωμη.
    Αγενης και κακοπροαιρετος...;!
    Εισαι η πρωτη περιπτωση που μαθαινω οτι εχασε τοσο βαρος σε τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις διατροφικες ακροτητες και ειχε κρισιμη μυικη απωλεια.
    Οτι εχω διαβασει απο πραγματικες περιπτωσεις κι αρθρα διατροφολογων αναφερεται σε μεγαλη μυικη απωλεια απο διαιτες ταχειας απωλειας η μη ισορροπημενες η συνδιασμο αυτων.
    Και παλι συγνωμη. [/quote]
    Δεκτή η συγνώμη :-)
    Απλά δεν έχασα πολύ μυική μάζα γιατί πολύ απλά δεν είχα για να χάσω. Ενα παιδακι που αποφεύγει και το περπάτημα και τρώει πολύ δεν έχει πολλά περιθώρια για χτίσιμο μυικής μάζας. Είχα φτάσει σε ακραία μέτρα κατά περιόδους αλλά δεν ξεπερνούσα τα κιλά που έπρεπε να χάνω μάξιμουμ το μήνα (4 κιλά) και πολλές φορές ήταν λιγότερα ή καθόλου.
    Καλημέρα - καλησπέρα και ευχαριστώ :-)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •