Μνήμες του νερού... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 185
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Καλησπέρα σας!

    Μαντζουράνα μου πολύ χαίρομαι για σένα που έχεις απενοχοποιηθεί και αντιμετωπίζεις τις καταστάσεις με τόσο θετικό τρόπο και με τόσο ώριμη αντίληψη . Πραγματικά αυτό προυποθέτει ψυχική δύναμη και αδιαμφισβήτητα σωματική και ψυχολογική καλλιέργεια.

    Μαρία μου ο καθένας έχει κάποιες προσωπικές άμυνες. Ο ίδιος μας ο οργανισμός αμύνεται άλλοτε συναινεί στον προσωπικό μας αγώνα κι άλλοτε εναντιώνεται. Σε αυτό τον πολύτιμο χρόνο που εξασφαλίζεται από τα βαριατρικά χειρουργεία θα ήταν καλό να αναπτύξουμε κι εμείς νέες άμυνες ή να ενισχύσουμε τις υπάρχουσες. Αυτό δεν αποκλείει το να δουλέψουμε την σχέση μας με την υπερφαγία και το συναίσθημά μας. Εγώ το θέλω και το περιμένω και το ονειρεύομαι. Σε περίοδο που αναφέρηκε και ο Τάσσος όπου η αυτοπεποίθηση είναι ανεβασμένη, τότε θα ευχόμουν για μένα να θωρακίσω τον εαυτό μου, για να μην γίνει προσωρινή και παροδική.

    Σήμερα πήγα για γενικές αναλύσεις! 3τρυπήματα και μια μωβμπλε καρδιά με οδήγησαν σε πολύ καλά αποτελέσματα. Τώρα θα περιμένω 10 μέρες για τον θυροειδή.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    5
    Originally posted by Μαντζουράνα
    Τώρα πια όμως, τολμώ να πω ότι την έχω αγαπήσει! Είναι το σημάδι του μεγάλου κατορθώματός μου! Και την βρίσκω και αρκετά χαριτωμένη! Επίσης, την αγαπώ, γιατί πλέον αγαπώ καθετί που είναι στο σώμα μου!
    Για ακόμη μια φορά συγχαρητήρια για τον τρόπο σκέψης σου.Σε ζηλεύω πάρα πολύ. Μακάρι όλες οι γυναίκες ανεξαρτήτου βάρους να σκεφτόμασταν έτσι και ν' αγαπούσαμε τον εαυτό μας με ότι κι αν περιλαμβάνει αυτός.:thumbup:

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Μαντζουράνα κ εγω ε ζηλεύω κ σε θαυμάζω, δεν είναι μόνο το γεγονός ότι κατάφερες να χάσεις τόσα κιλά, αλλά κ η υπομονή που διαθέτεις όπως κ το πείσμα σου, αρετές κατά την άποψή μου. Θέλω να σε ρωτησω κάτι ακόμα, επειδή είναι δύσκολο να ανατρέξω σε όλες τις σελίδες πίσω, ποιος ήταν ο ρυθμός απώλειας των κιλών σου; Θυμάσαι περίπου; Π.χ. Στον πρώτο κ μετά στον έκτο μήνα; Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

  4. #34
    Καλησπέρα κορίτσια!!
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά και ενθαρρυντικά σας λόγια!


    Originally posted by Nefeli-
    Καλησπέρα σας!

    Μαντζουράνα μου πολύ χαίρομαι για σένα που έχεις απενοχοποιηθεί και αντιμετωπίζεις τις καταστάσεις με τόσο θετικό τρόπο και με τόσο ώριμη αντίληψη . Πραγματικά αυτό προυποθέτει ψυχική δύναμη και αδιαμφισβήτητα σωματική και ψυχολογική καλλιέργεια.

    Μαρία μου ο καθένας έχει κάποιες προσωπικές άμυνες. Ο ίδιος μας ο οργανισμός αμύνεται άλλοτε συναινεί στον προσωπικό μας αγώνα κι άλλοτε εναντιώνεται. Σε αυτό τον πολύτιμο χρόνο που εξασφαλίζεται από τα βαριατρικά χειρουργεία θα ήταν καλό να αναπτύξουμε κι εμείς νέες άμυνες ή να ενισχύσουμε τις υπάρχουσες. Αυτό δεν αποκλείει το να δουλέψουμε την σχέση μας με την υπερφαγία και το συναίσθημά μας. Εγώ το θέλω και το περιμένω και το ονειρεύομαι. Σε περίοδο που αναφέρηκε και ο Τάσσος όπου η αυτοπεποίθηση είναι ανεβασμένη, τότε θα ευχόμουν για μένα να θωρακίσω τον εαυτό μου, για να μην γίνει προσωρινή και παροδική.

    Σήμερα πήγα για γενικές αναλύσεις! 3τρυπήματα και μια μωβμπλε καρδιά με οδήγησαν σε πολύ καλά αποτελέσματα. Τώρα θα περιμένω 10 μέρες για τον θυροειδή.
    Σ' ευχαριστώ πολύ!
    Έχεις δίκιο σ' αυτά που γράφεις!
    Εύχομαι όλα τ' αποτελέσματα να είναι καλά και να πετύχεις όλους τους στόχους σου γιατί το αξίζεις!
    :-)


    Originally posted by maria1989

    Για ακόμη μια φορά συγχαρητήρια για τον τρόπο σκέψης σου.Σε ζηλεύω πάρα πολύ. Μακάρι όλες οι γυναίκες ανεξαρτήτου βάρους να σκεφτόμασταν έτσι και ν' αγαπούσαμε τον εαυτό μας με ότι κι αν περιλαμβάνει αυτός.:thumbup:
    Σ' ευχαριστώ πολύ!
    Να μην με ζηλεύεις καθόλου! Μπορείς και εσύ ν' αποκτήσεις αυτήν την οπτική γωνία, φτάνει να το θες!
    Κι εγώ δεν τα έχω καταφέρει 100% ακόμα! Είμαι σε έναν διαρκή αγώνα. Όμως βλέπω ότι όσο περνάει ο καιρός, τόσο με αγαπάω και περισσότερο και δίχως όρους και προϋποθέσεις!
    Εύχομαι να σε αγαπήσεις βαθειά και ειλικρινά, γιατί το αξίζεις!
    :-)


    Originally posted by eleni1986
    Μαντζουράνα κ εγω ε ζηλεύω κ σε θαυμάζω, δεν είναι μόνο το γεγονός ότι κατάφερες να χάσεις τόσα κιλά, αλλά κ η υπομονή που διαθέτεις όπως κ το πείσμα σου, αρετές κατά την άποψή μου. Θέλω να σε ρωτησω κάτι ακόμα, επειδή είναι δύσκολο να ανατρέξω σε όλες τις σελίδες πίσω, ποιος ήταν ο ρυθμός απώλειας των κιλών σου; Θυμάσαι περίπου; Π.χ. Στον πρώτο κ μετά στον έκτο μήνα; Ευχαριστώ προκαταβολικά!!
    Σ' ευχαριστώ πολύ!
    Όπως είπα και στην Μαρία, μην με ζηλεύεις καθόλου! Μπορείς να πετύχεις ό,τι μα ό,τι θέλεις!
    Ξεκίνα ν' αγαπάς βαθειά τον εαυτό σου, να τον φροντίζεις και να του δίνεις το καλύτερο, γιατί μόνο το καλύτερο αξίζει!

    Όσο για τον ρυθμό της απώλειας,
    όπως καταγράφω και την μηνιαία μου πορεία εδώ... http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=7549 ,
    1ος μήνας -> -9,9 κιλά
    4ος μήνας -> -4,5 κιλά
    7ος μήνας -> -4 κιλά
    8ος μήνας -> -1,6 κιλά
    9ος μήνας -> -3,1 κιλά
    10ος μήνας -> -2,1 κιλά
    11ος μήνας -> -4,3 κιλά

    Τους πρώτους μήνες έχανα σχεδόν σταθερά πάνω από 1 κιλό την εβδομάδα. Όσο προχωρούσε ο καιρός υπήρχαν εβδομάδες που έχανα λίγο ή έμενα στάσιμη, και τους τελευταίους μήνες βλέπω και εβδομάδες με + στην ζυγαριά (φυσιολογικό να συμβαίνει, λόγω κατακράτησης υγρών κλπ).
    Η πορεία παραμένει πτωτική.
    Βέβαια τον τελευταίο μήνα, 1η του μηνός ήμουν 82,4 κιλά,
    και σήμερα, 22 του μηνός είμαι 82,5 κιλά.
    Το θεωρώ φυσιολογικό, δεδομένου ότι έχω και 10 μέρες καθυστέρηση και είμαι ελαφρώς πρησμένη λόγω της κατακράτησης υγρών (όχι, δεν είμαι έγκυος, απλά έχω διαταραχές στον κύκλο μου!).

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Μαντζουράνα σε ευχαριστω πολυ που αποκρίθηκες! Μακάρι να τα καταφέρω κ εγω.. Ημουν άριστη μαθήτρια, πέρασα στη νομική, αποφοίτησα με πολυ καλο βαθμό.. Κ βαρέθηκα να μου λένε.. Τόσα κατάφερες, δε μπορεις να χασεις μερικά κιλά;;; Με κούρασε να νομίζουν οτι δε μπορω...

  6. #36
    Originally posted by eleni1986
    Μαντζουράνα σε ευχαριστω πολυ που αποκρίθηκες! Μακάρι να τα καταφέρω κ εγω.. Ημουν άριστη μαθήτρια, πέρασα στη νομική, αποφοίτησα με πολυ καλο βαθμό.. Κ βαρέθηκα να μου λένε.. Τόσα κατάφερες, δε μπορεις να χασεις μερικά κιλά;;; Με κούρασε να νομίζουν οτι δε μπορω...
    Κατ' αρχάς συγχαρητήρια για όσα έχεις καταφέρει στην ζωή σου!
    Εύχομαι πάντα να έχεις τόσο μεγάλες επιτυχίες!

    Επειδή δεν θυμάμαι, πόσα κιλά είσαι τώρα και πόσα θέλεις να φτάσεις;

    Στα πολλά κιλά μας οδηγεί συνήθως ένα αίσθημα ανασφάλειας που έχουμε (οικονομική, συναισθηματική, υγείας, ή οποιουδήποτε άλλου είδους). Έχεις σκεφτεί τί μπορεί να σου δημιουργεί ανασφάλεια στην ζωή σου;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ειμαι 29, εχω ύψος 1.72 κ τωρα ειμαι 102 κιλα.. Σε ευχαριστω πολυ για τα ομορφα λόγια σου! Δεν ξερω τι μου φταίει.. Νομιζω οτι υστερώ σε σχεση με τους υπόλοιπους ανθρώπους. Όταν δεν ηταν καλη η προσωπική μου ζωη, ξεσπούσαν εκει, οταν δεν ειναι καλη η επαγγελματική παλι ξεσπαω εκει, βρίσκω προβλήματα ενω στην ουσία δεν υπάρχουν.. Σαν να τιμωρώ τον εαυτο μου δίνοντας του πρόσκαιρη χαρα. Το λιγότερο που εχω φτασει ποτε ηταν 85 κιλα, εκει θελω να παω ξανα, ένιωθα ενταξει με αυτο που εβλεπα, ελπιζω να ξανα φτάσω σε αυτο το βάρος. Με κούρασαν οι αυξομειώσεις. Διάβασα κ εγω το άρθρο σου, κ ταυτίστηκα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Καλημέρα σας,

    Όσο πλησιάζουν οι μέρες για το ραντεβού με την γιατρό (29 τετάρτη) τόσο περισσότερο φουντώνει η αγωνία μου... επίσης χθες έμαθα για μία ομάδα crossfit που μεταμορφώνει το σώμα. Δεν το πίστευα με τα αποτελέσματα που είδα... έχει κανείς εμπειρία; πολύ αντιφατικό από το χειρουργείο στο crossfit αλλά οι σκέψεις γίνονται σε περίπτωση που αυτό το "ακατάλληλη" για χειρουργειο είναι αμετάκλητο από όλους τους γιατρούς. Προσπαθώ πολύ και στην σκέψη μόνο να πάρω κιλά για να χειρουργηθώ σοκάρομαι και φουντώνουν όλοι μου οι ενδοιασμοί... τώρα θα μου πει κάποιος αφού το αποφάσισες δεν ειναι τπτ να πάρεις κάποια κιλά και μετά θα χαθούν αμέσως. Μου το επιβεβαιωσε και καρδιακή φίλη (αγαπώ ν) αλλά και πάλι τόσο καιρό ο στόχος ο συνειδητός ήταν μόνο απώλεια.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Καλησπέρα σας, ελπίζω να ειστε όλοι καλά.

    Σήμερα είχα το ραντεβού με την γιατρό για αξιολόγηση. Συνάντησα μία εξαιρετική επιστήμονα και γλυκό άνθρωπο με κατανόηση. Υπάρχουν κάποια θέματα τα οποία θα εξετάσει στην πορεια όλων των απαραίτητων εξετάσεων (πνευμονολόγος, γαστρεντερολόγος, ενδοκρινολόγος, διαιτολόγος, ψυχολόγος). Τον Αύγουστο δεν χειρουργούν οπότε απευθείας συζητάμε για Σεπτέμβρη. Γενικά με αντιμετώπισε με σοβαρότητα και υπευθυνότητα και με κέρδισε αληθινά! Ελπίζω να κυλήσουν όλα θετικά όπως αυτή η πρώτη μας συνάντηση.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Απ'τον γραπτό σου λόγο φαίνεται πόσο πολύ χαλάρωσες μετά από αυτή σου τη συνάντηση. Εύχομαι όλα να πάνε καλά! :love:

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ωραία νεφέλη, εύχομαι να κυλήσουν όλα όμορφα!!

  12. #42
    Νεφελη το crossfit ειναι καταπληκτικη γυμναστικη..συνδιαζει ενδυναμωση και αντοχη δηλαδη ενας μαραθωνοδρομος εχει τελεια αντοχη κ καθολου δυναμηενω ενας bodybuilder πολυ δυναμη αλλα καθολου αντοχη..στο crossfit συνδιαζεις αυτα τα δυο τελεια..κανεις ενα κυκλο με ασκησεις 4 σετ χωρις διαλειμμα κ προσπαθεις να κανεις το καλυτερο χρονο οι ασκησεις ειναι κυριως καθησματα ροκανισματα κοπηλατικες και πους απς..αλλα κ πολλα αλλα..πιστευω αν σκεφτεσαι να ξεκινησεις γυμναστικη ειναι μια πολυ καλη επιλογη!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Καλημέρα σας,

    Ευχαριστώ πολύ για τις ευχες σας. Έχει αλλάξει κάπως η ψυχολογία μου, επειδή επιτέλους βρήκα εναν άνθρωπο που έχει εκπαιδευτεί σε όλες τις πτυχές που αφορούν την παχυσαρκία και που την αντιμετωπίζει ως ασθένεια. Πέραν αυτού χρησιμοποιεί πολύ προσεκτικά τις λέξεις και τοποθετεί κάθε ενέργεια της που αφορά τα ιατρικά (γνωματεύσεις, χειρουργεια) σε ένα πλαίσιο ασφάλειας. Εύχομαι να προχωρήσω και όλα να πανε καλα.
    Όσον αφορα το crossfit μάλλον θα περιμένει λίγο ακόμη αφού τα βάρη δεν επιτρέπονται. Εκτός κι αν δεν γίνει χειεουργείο οπότε με βλέπω σίγουρα να σέρνω αυτοκίνητα σε χρόνο ρεκόρ για τα δεδομένα crossfit

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ειδα κ εγω το crossfit κ μπορω να πω πως κουράστηκα κ που το ειδα! Πολυ απαιτητικό κ διάβασα οτι με αυτο μπορούν να ασχοληθούν μονο όσοι κανουν ηδη γυμναστικη κ οχι οι αρχάριοι..

  15. #45
    αα δε ξερω ελενη μπυ εγω μια φορα που εκανα μαρεσε παρα πολυ αλλα ειχα τοτε ηδη συνδρομη σε γυμναστηριο οποτε δε γινοταν..μπορει να γραφτω ομως απο σεπτεμβρη

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •