2 χρονια βουλιμια δεν αντεχω αλλο βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    2 χρονια βουλιμια δεν αντεχω αλλο βοηθεια

    Γεια σας!!! Μολις εγινα μελος και θελω να σας πω το βασανο μου που με εχει καταντησει να ειμαι πλεον μη λειτουργικη στη ζωη μου..ειμαι 17χρονων και το Σεπτεμβριο θα μπω στη τριτη λυκειου απο τη πρωτη λυκειου δηλαδη εδω και συο χρονια παλευω με αυτο το πραγμα αλλα ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη..πριν αρχισω το λυκειο το καλοκαιρι δηλαδη αποφασισα να κανω μια διαιτα να χασω μερικα κιλα γιατι λεω πρεπει τωρα να φαινομαι πιο ωραια και να ξεκινησω το λυκειο με τελειο σωμα..να προσθεσω οτι ειμαι 1.72 υψος και παντα ημουν 60-62 κιλα δηλαδη κανονικη προς το αδυνατη..και οταν αρχισα διαιτα ημουν 60..λεω λοιπον θα παω μεχρι 56 και θα ειμαι τελεια..ετσι κ εγινε σε ενα μηνα εχασα 4 κιλα χωρις βεβαια εξαντλητικες διαιτες απλα ετρωγα λιγοτερο..και μαντεψτε φυσικα κ δεν ημουν ευχαριστημενη ουτε τοτε..το θεμα ειναι οτι δεν τα συντηρισα και πλ γρηγορα σε κανα δυμηνο ξαναπηγα 60 γενικα μεχρι τα χριστουγεννα ειχα σκαμπανεβασματα..τα χριστουγεννα ομως αρχισα να τρωω και μετα να τα βγαζω ηταν η πρωη φορα που ηρθε αυτο απορω και πως το εκανα γενικα απο χριστουγεννα μεχρι φεβρουαριο ημουν σε μια φαση μια μερα δεν ετρωγα μια ετρωγα κ ξερναγα..ωσπου μια μερα ενας φιλος μου μου συστησε μια διατροφολογο..στη μαμα μου να σημειωσω οτι τα ελεγα ολα..ετσι πηγα..παρα πολυ καλη ειδικευμενη σε διατροφοκιες διαταραχες σε ενα μησι μηνα απο 65 που ειχα φτασει με πηγε 57 χωρις καμια στερηση τρωγωντας τα παντα..μεχρι το καλοκαιρι λοιπον η ζωη μου ηταν ελεγχομενη δεν ειχα κανει κανενα υπερφαγικο ομως...ολη μου η ζωη γυρνουσε γυρω απο το φαγητο και τι θα κανω για να μη ξεφυγω απτο προγραμμα..βεβαια τοτε ακομα οχι σε ακραιο επιπεδο..καλοκαιρι λοιπον πηγα διακοπες και εκει αρχισαν τα παλια..μπουφεδες ξενοδοχειο εγω μακρια απο την αισθηση ασφαλειας αρχισα να τρωω ακαταπαυστα και να κλαιω..κ εκει που περναγα τελεια με τις φιλες μου στη Κρητη κανωντας μπανια κ γλεντοντας το βραδυ μολις βλεπω οτι απο 57 πηγα 60 λεω δε γινεται δε μπορω να βγω στη παραλια κτλπ τα μαζευω παω Αθηνα..περασα εναν αυγουστο κανοντας διαιτα μακρια απτη διατροφολογο κ κανοντας τα δικα μου ..ξεκινησε η νεα χρονια ειχα χασει τα κιλα ομως δε σταματησα εκει μεχρι αρχες οκτωβριου ειχα φτασει 52,5-53 κι ολοι πλεον εβλεπαν τη τεραστια διαφορα..με 1.72 υψος δλδ σχεδον 20κιλα κατω απτο υψος μ ηταν αρκετα χαμηλο βαρος..με τη περιοδο να μ εχει κοπει τα κοκαλα να πετανε απο παντου και τα ποδια μου να μην ενωνονται οταν τα εκλεινα ολοι αρχισαν να ανησυχουν..ςγω απτην αλλη ημουν τοσο χαρουμενη επαιρνα ρουχα στενα κ ενιωθα τελεια..ομως μονο επιφανιακα γιατι μεσα που υπεσκαπτε το μεγσλο μου προβλημα που να σημειωσω οτι καπου μια φορα στις 15 εκανα ενα βουλιμικο δλδ κ εμμετος μαζι οχι απλα υπερφαγικο..αυτο κρατησε μεχρι τα χριστουγεννα ωσπου δεν αντεξα κ αρχισα να κανω καθε μερα ακαταπαυστα υπερφαγικα..δε πηγαινα σχολειο εκλαιγα ετρωγα ξερναγα..μπηκα νοσοκομειο για δυο εβδομαδες..για μενα ολα καταστραφηκαν η τελεια ζωη μου ειχε πια χαθει..το αγορι μου το ειχα παρατησει χωρις να του δωσω καμια εξηγηση οι φιλες μου με αναζητουσαν και δεν ηξερανπου ειχα εξαφανιστει..κ γω μεσα κλεισμενη να μου κανουν εξετασεις..μετα τα χριστουγεννα αφου ειχα ηρεμησει βγηκα ημουν 59. Και ναι αυτο γιατι με ταιζαν σαν να ημουν ανορεξικο κ πηρα πολλα κιλα..βγαινοντας ετρωγα παλι χωρις να κανω εμμετους κ πηγα καπου 63 μετα ξεκινησα παλι διαιτα να σημειωσω οτι παντα εκανα κ γυμναστικη μαζι με τη διαιτα απλα αυτη τη φορα αλλαξα γυμναστηριο κ εκανα πιο πολλα προγραμματα κ εχασα σε ενα μηνα τα κιλα παλι πηγα 57.5 περιπου..κ ειμαστε φεβρουαριο τωρα του 2015..ε λοιπον ξαναρχισα τα βουλιμικα απο τοτε μεχρι τωρα που σας μιλαω τρωωω τρωω κ τρωω..πηγα το Μαιο ξανα στη διατροφολογο που για μενα ειναι η καλυτερη κ τη αυστηνω σε ολους..και δε φανταζεστε τα εχει δοκιμασει μαζι μου ολααα..πηγα 69 και απο το Μαιο μεχρι τωρα δεν μπορω να κατεβω κατω απο 65 δεν μπορω να τηρησω το προγραμμα της πανω απο εβδομαδα..δε φανταζεστε δεν εχω παει διακοπες δεν εχω κανει κανενα μπανιο ολη μερα κλαιω τα ρουχα μου φυσικα δε μ κανουν δεν εχψ ορεξη γις τιποτα νιωθω τοσο απελπισμενη στενοχωρω τους γονεις μου ολη μερα σκεφτομαι τα ιδια κ τα ιδια ΔΙΑΙΤΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΜΠΡΟΚΟΛΑ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΜΕΡΕΝΤΑ ΛΥΠΟΔΙΑΛΙΤΕΣ ΚΤΛΠ ΚΤΛΠ εχω δοκιμασει απο χορτοφαγια μεχρι ατκινς μεχρι φρουτοφαγια..η μαμα μου μου λεει οτι δεν εμπιστευομαι τους ειδικους..και η αληθεια ειναι οτι πλςον δεν ακολουθω το προγραμμα οπως παλια καταγραμμα κανω και τα δικα μου..με ψυχολογους δε συνεργαστηκα ποτε συστηματικα παντα εκανα μια τρυπα στο νερο..γενικοτερα μπορει να τα πηγαινω μια βδομαδα καλα κ μολις πιεστω τρωω και φυσικα παντα συναισθηματικα παντα προσπαθω να κουκουλωσω τη λυπη μου κ οτι νιωθω..να σημειωσω οτι εχω εγκαταλειψει και την προςτημαςια των πανελληνιων και ολα ςιναι σε δευτερη μοιρα με αυτο το προβλημα..δεν μπορω να ευχαριστηθω τιποτα κοιμαμαι κ ξυπναω με ενα πραγμα στο μυσλο μου η ζωη μου ειναι αφορητη χρειαζομαι επιγοντως κατι..θα ηθελα να νοσηλευτω ξανα αλλα εκει θα με ταιζουν και εγω τωρα πρεπει να χασω καποια κιλα για τη ψυχολογια μου..η ψυχολογος ειπε οτι θα μου εκανε καλο να τα χασω για να μπορεσουμε μετα να ασχολειθουμαι με το παρελθον μου που να μη σας πω περασα καποια πολυ δυσκολα χρονια που δικαιολογουν βεβαια ολη αυτη τη κατασταση..Συνοψιζοντας θελω να σταματησω τα βουλιμικα και απο 66 που ειμαι τωρα να ξαναπαω 57..δε θελω να αρχισει το σχολειο και να ειμαι χοντρη" δεν μπορω αλλο βοηθειστε με!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Σε διάβασα πολύ προσεκτικά, θα σου μιλήσω όπως θα μιλούσα στην αδελφή μου. Κορίτσι μου είσαι υγιής, νέα γιατί θρηνείς; Πόθο είναι το πρόβλημά σου ακριβώς; Να χάσεις κιλά; Δεν είναι, γιατι οταν τα έχασες παλι προβλημα ειχες. Να μη χασεις κιλα κ να εισαι φυσιολογική; Ουτε αυτο είναι το προβλημα σου, γιατι κ οταν συνήλθες, παλι κατι σου έφταιγε. Πηγές σε καποιον ειδικό, ναι μεν την εκτιμάς, αλλά την γραφεις ως προς τις συμβουλές της. Σύνελθε οσο ειναι καιρός! Θες να εισαι ανορεξική, η βουλιμική; Η μηπως καλυτερα να εισαι υγιής; Διάβασε να περάσεις σε ενα πανεπιστήμιο, βγες καμια βόλτα, ασε τις δίαιτες κ κανε γυμναστικη, δες ταινιες, ξεκόλλα το μυαλο σου απο ανύπαρκτα προβλήματα. Τους δικούς σου, την μητέρα σου δεν τη λυπάσαι που σε βλέπει να βασανίζεσαι; Γίνε ενα νεο κ αυθόρμητο κορίτσι, που εκανε διακοπες, που διασκέδαζε, που χαιρόταν την ζωη!!

  3. #3
    Εχεις απολυτο δικιο δεν ακουω τους ειδικους δεν ξερω δεν τους εμπιστευομαι ειδικα τη διστροφολογο μου οπως παλια νιωθω οτι δε θα τα καταφερω οτι θα τα χασω και δε θα τα διατηρησω κ οτι συνεχεια θα εχω συτο το βασανο..ναι τους γονεις μου τους στενοχωρω κ δε το θελω αλλα ειδικα η μαμα μου ειναι η μονη που με κσταλαβαινει γιατι με ζει καθημερινα...πρεπει να βρω τη δυναμη αλλα ντρεπομαι να παω διακοπες φετος γιατι σκεφτομαι οτι ολοι μου οι φιλοι απτο χωριο θα λενε λως παχυνα ετσι..δε φανταζεσαι ουτε το πασχα πηγα για τον ιδιο λογο εχω να δω τη γιαγια μ και το παππου μου απο περυσι και φοβαμαι οτι αν παω η γιαγια θα με ταιζει οπως συνηθιζε παντα και θα μου χειροτερεψει τη κατασταση..ομως μου λειπουν ολοι αυτοι και η παλια μ ζωη θελω να ειμαι οπως περυσι κ παλια να μου κανουν τα μινι μου τα ρουχα μου και να εχω την αυτοπεποιηθηση που ειχα...ευχαριστω που μου εγραψες το εκτιμω παρα πολυ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Θα σου πρότεινα να σταματήσεις να χρησιμοποιείς το φαγητό ως ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ και να μας πεις ακριβώς την αλήθεια για το ποιό ακριβώς είναι το αληθινό πρόβλημά σου. Το να καλείς σπαραχτικά σε βοήθεια για κάτι που εκ των γραφομένων σου δεν εκπηγάζει ως πρόβλημα θεωρώ ότι επί της βάσεως δεν βοηθά εσένα. Επομένως, μήπως να τραβούσες λίγο την κουβερτούλα να δούμε τί πραγματικά κρύβεται από κάτω? Γιατί τόσος σπαραγμός για το φαγητό δεν πείθει.....Αναμένουμε...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Vet μου θα συμφωνήσω με τον Άκη, ποιο είναι το πραγματικό προβλημα; Θα σου πω κατι, οταν πιο παλια, ηταν ολα τελεια κ εγω κλεινόμουν σπιτι κ κλαιγόμουν για ανύπαρκτα πραγματα, έχανα χρονο κ χαρές. Οταν το καταλαβα άρχισαν διαφορα προβλήματα κ δεν ηταν το ιδιο. Αγάπησε τον εαυτο σου, εισαι ενα γλυκο κ ώριμο παιδι απο οσο μπορω να κρίνω, δώσε στον εαυτο σου οσα του αξίζουν. Πηγαινε διακοπες, συγκρατήσου κ μην τρως υπέρμετρα αφου δεν θελεις. Η περίοδος εχει αποκατασταθεί;

  6. #6
    ναι αποκατασταθηκε ευτυχως..δεν ξερω ποιο ειναι το πρραγματικο μου προβλημα αυτο ειναι το θεμα..εχω περασει διαφορα υπηρχε εντονη ενδοοικογενειακη βια μεσα στο σπιτι και ειχα για αρκετα χρονια πολλες ευθυνες για τα μικρα αδερφια μου και διαφορα αλλα τετοια κ οι ψυχολογοι λενε οτι καποια στιγμη δημιουργησα αυτο για να δειξω οτι πλεον κ γω πρεπει να ασχοληθω με τον εαυτο μου να θελω να τραβηξω τη προσοχη κ αλλα τετοια..αυτο που ξερω εγω σιγουρα ειναι οτι πριν κανω βουλιμικο με πιανει με τεραστια στενοχωρια που δεν μπορω να την αντεξω κ μολις φαω μου περναει..ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω ευχαριστω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Αυτό είναι πολύ καλό νέο! Δέχομαι ότι έχεις περάσει δύσκολες καταστάσεις, αλλά δε δέχομαι ένα δυνατό και ώριμο κορίτσι να δίνει τέτοια σημασία σε μερικά κιλά.. Είσαι δυνατή, πέρασες δύσκολα και στάθηκες στην οικογένειά σου,τώρα είναι η ώρα να προσέξεις τον δικό σου εαυτό, να βγεις να διασκεδάσεις.. Μη σκέφτεσαι συνέχεια το βάρος, είσαι μια χαρά, ξέρω ότι το μυαλό δεν ξεκολλά εύκολα, αλλά πρέπει να κάνεις την αρχή, αλλιώς στο μέλλον θα έχεις πολύ πιο σοβαρά προβλήματα. Παντός τύπου.

  8. #8
    Εχεις δικιο και σευχαριστω πολυ σημερα μιλησα με τη διατροφολογο μου τα ιδια μου ειπε τα κιλα δεν ειναι τιποτα τα χανεις ετσι κ αλλιως εισαι στα φυσιολογικα πλαισια να πας διακοπες να διασκεδασεις κτλπ..το σκεφτηκα και θελω να παω κρητη να δω τους συγγενεις μου..ακομα για τη παραλια δε μπορω να το ξεπερασω αλλα σιγα σιγα μπορει να κανω την εμφανιση μου θα δω :smirk: ολα ειναι στο μυαλο μου το ξερω αλλα ειναι κολλημα 😌 θελω να προσπαθησω να μη χανω τις ισορροπιες μου και οταν με πιανει να συγκρατιεμαι..πφφ ειναι πολυ δυσκολο αλλα τι να κανω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Μακάρι να πήγαινα κ εγω στην Κρήτη, θα κανεις τα μπάνια σου θα δεις τους δικούς ανθρωπους!! Vet ποιο ειναι το ονομα σου;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    175
    Η ενημερότητα που έχεις για το όσα σου συνέβησαν είναι η βάση για να χρίσεις μια όμορφη και ειλικρινή σχέση με τον εαυτό σου. Άσε το φαγητό λοιπόν στη γωνιά του να κάνει τη δουλειά του για να επιβιώσεις και φρόντισε να επουλώσεις όσα δύσκολα έζησες. Η προσπάθεια μέσω του φαγητού και του "δήθεν" προβλήματος μαζί του αφενός μεν κουκουλώνει κάτι που δεν πρέπει να κουκουλωθεί, αφετέρου δίνει πολλή τροφή για σκέψη, μιας και όπως φαίνεται κάνεις μεγάλη προσπάθεια να ρίξεις τα φώτα της δημοσιότητας πάνω σου, δηλαδή να αχοληθούν επιτέλους μαζί σου και με τις πραγματικές σου ανάγκες. Αυτό δεν χρειάζεται να γίνει απαραίτητα με την κουκούλα του φαγητού. Μπορείς να εκφράσεις με λόγια, όμορφα, απλά, ειλικρινά, το πόση ανάγκη έχεις να ασχοληθεί η οικογένειά σου μαζί σου επιτέλους και με την ζωή σου. Μην αφήνεις την ευκαιρία να χαθεί και το φαγητό να αντικαταστήσει την αλήθεια. Χρησιμοποίησε το στόμα σου όχι για εισερχόμενα αλλά για εξερχόμενα. Καλή δύναμη. Είναι δυνατή η κραυγή σου, ακόμη κι αν το φαγητό δεν φωνάζει ποτέ....

  11. #11
    Ελενη μου με λενε Ζενια στο φβ Ζενια Μας. Ακη εισαι πολυ ευστοχος το εθεσες πολυ ευχαριστω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ζένια μου δεν έχω φεις, με ειχε παραξενέψει το vet.. Κοιτά Ζένια, οι ανθρωποι δεν αλλάζουν απο την μια μερα στην άλλη, αλλα πρεπει να κανουμε την αρχη προς το καλυτερο! Κ εσυ νιωθω οτι δεν εισαι προσκολλημένη, στο προβλημα αλλα στην θέληση να ξεφύγεις. Εγω ειμαι σε πολυ χειρότερη φάση κιλων, κανω την προσπαθεια μου, αλλα δεν στερούμαι τις χαρές της ζωης, τις εξόδους..

  13. #13
    Αυτο ακριβως δε πρεπει να κλεινομαι μεσα δε μου κανει καλο..vet μ ηρθε ετσι ακυρα γτ θελω να γινω κτηνιατρος χαχα :p

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ωραίος προσανατολισμός! Σου το εύχομαι!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •