ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΒΟΥΛΙΜΙΑΣ-ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3

    ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΒΟΥΛΙΜΙΑΣ-ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

    Καλησπέρα κι απο μενα! Ειμαι 28 και απο τα 19 παλευω μετη βουλιμια, με καποιες περιοδους υφεσης.. εδω και μηνες ειναι παλι σε εξαρση και ανησυχω πραγματικα για τις επιπτωσεις στην υγεια και στο σωμα μου μετα απο τοσα χρόνια.. γνωριζετε τι εξετασεις πρεπει να κανω και σε τι γιατρους να απευθυνθω;; νιωθω αρκετα εξαντλημενη, χωρις ενεργεια και καθολου συγκεντρωση..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Γιούλη καλησπέρα, καλως ηρθες!! Να σε ρωτησω, εχεις κανει σοβαρές προσπάθειες για να ξεφύγεις απο αυτο;;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3
    Στα δυο χρονια περιπου αφοτου ξεκινησε ολο αυτο, και μετα απο καποιες κρισεις πανικου οδηγηθηκα σε μια ψυχολογο που ομως δε με βοηθησε καθολου, δεν εστιαζε καθολου στη βουλιμια ουτε με ρωταγε γι αυτο (συναντιομασταν για περιπου 1.5 χρονο), μιλουσαμε για ασχετα (κυριως τις σχεσεις μου με το αλλο φυλο). Οποτε σταματησα και προσπαθουσα μονη μου να το ελεγξω, ειχα καποιες περιοδους υφεσης οπως τις λεω ομως τα τελευταια 1,5-2 χρονια εχει επανελθει για τα καλα, δεν θελω να μιλησω στην οικογενεια μου γι αυτο (ειναι κατι που θεωρουν οτι εχω αφησει πισω και δε θελω να τρομοκρατηθουν ξανα)..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Γιούλη μου εγω ανήκω στα υπέρβαρα άτομα, δεν εχω εμπειρια στη βουλιμία. Οποτε οτιδήποτε κ αν σου πω δεν εχει νόημα. Πρεπει ομως να βοηθήσεις τον εαυτο σου. Ειναι αρκετα τα χρονια που εισαι στο προβλημα κ εισαι πολυ πολυ νεα ακομα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Γεια σου Γιούλη και καλώς όρισες στην παρέα μας,

    Νομίζω το σημαντικότερο και το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μαζέψεις τα κουράγια σου και να μιλήσεις στους δικούς σου ανθρώπους. Όλο αυτό που περνάς είναι δυσβάσταχτο και δεν είναι σωστό να το περάσεις μόνη σου. Χρειάζεσαι συμμάχους γιατί ο αγώνας που έχεις να δώσεις θα είναι μακρύς και δύσκολος...

    Σχετικά με τους γιατρούς έχεις κάποια συμπτώματα; Νιώθεις καούρες; Ίσως χρειαστεί να δεις γαστρεντερολόγο αν πιστεύεις ότι κάτι δεν πάει καλά με το στομάχι και τον οισοφάγο σου... Και μη σου ακουστεί αστείο αλλά, τα δόντια σου να προσέξεις... Μην πανικοβάλλεσαι πάντως. Έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου κάποια στιγμή στη ζωή σου να δεις έναν ενδοκρινολόγο. Ο ψυχολόγος που είχες επισκεφτεί ήταν ειδικευμένος στις διατροφικές διαταραχές;

    Αν έχεις επεισόδια με κενώσεις να προσέχεις τώρα που είναι καλοκαίρι. Αν δεν μπορείς να τις περιορίσεις καλή μου φρόντισε να ενυδατώνεσαι τουλάχιστον. Ή να ζητήσεις από το φαρμακείο κάποιο σκεύασμα με ηλεκτρολύτες. Ίσως η εξάντληση που νιώθεις να σημαίνει ότι ο οργανισμός σου είναι ταλαιπωρημένος και αφυδατωμένος.

    Μην το βάζεις κάτω
    μίλα στους δικούς σου
    καλώς μας ήρθες και πάλι

  6. #6
    Χρειαζεσαι συνδιασμο διατροφολογου ψυχολογουυ..πρεπει να ισσοροπησεις τη διατροφη σου να κανεις συχνα γευματα να μη στερεισαι και ετσι να σπασει ο φαυλος κυκλος των βουλιμικων.. Με τη ψυχολογο θα πρεπει να μιλησεις για το τι σε οδηγει να πεφτεις στο φαγητο..εδω και δυο χρονια παλευω με τη βουλιμια και τωρα συνειδητοποιω οτι τα κιλα δεν ειναι αυτο που θα με κανουν χαρουμενη αλλα το προβλημα ειναι αλλο..προσπαθω να βρω μια ισσοροπια και ολη αυτη η ιστορια να ειναι καποια στιγμη παρελθον..ευχομαι να τα καταφερω οπως και ολοι οσοι παλευουν με αυτο..εγω απτους πολλους εμμετους μπηκα στο νοσοκομειο ξερω πολυ καλα το θεμα αυτο ειναι σιγουρο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Γιούλη μου που εισαι; Εχεις μερες να γράψεις, πες μα οτι εισαι καλα..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3
    Ειμαι καλα, ειμαι αρκετα πιεσμενη αυτο τον καιρο.. με τη λογικη αντιλαμβανομαι οτι το προβλημα δεν ειναι τα κιλα, ομως τον τελευταιο χρονο εχω παχυνει αρκετα (εχω παρει σχεδον 13 κιλα), το βλεπω στον καθρεφτη και στα ρουχα μου κι αυτο εχει ριξει την αυτοπεποιθηση μου κι αλλο, δε θελω να βγαινω για να μη με βλεπει ο κοσμος.. θελω να φτιαξω τη σχεση μου με το φαγητο, να μη νιωθω τυψεις καθε φορα που τρωω κατι "απαγορευμενο", πλεον με πνιγει ολο αυτο, θ' απευθυνθω στους γιατρους που μου προτεινατε κι ελπιζω οτι υπαρχει να ειναι αναστρεψιμο, σας ευχαριστω πραγματικα για τη βοηθεια και το ενδιαφερον..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κινείσαι σωστά, Γιούλη πρεπει με ήρεμους ρυθμούς να μιλήσεις στους δικους σου ανθρωπους κ να βελτιώσεις την ζωη σου, αλλιως στο μέλλον θα εχεις σοβαρά θέματα. Για τα κιλα που πηρες, δεν πειραζει σε ολους συμβαίνει, θα χαθούν, αρκει να βαλεις σε μια σειρα τα υπόλοιπα θέματα που υπάρχουν.

  10. #10
    Κ γω 15 κιλα αλλα ημουν λιποβαρης 53 με 1.72 υψος κ τωρα 65-66 ειχα φτασει κ κοντα 70 ..απο ψυχολογο δε ξερω να σου πω σιγουρα γιατι δεν εχω πολυ καιρο που αρχισα αλλα απο διατροφολογο αυτη που παω ειναι καταπληκτικηη!!! Απλα δεν εχω λογια ξερει τοσο καλα αυτα τα θεματα την αγαπαωκ τη συστινωσε ολους ανεπιφυλακτα...αδυνατιζεις χωρις να στερεισαι ΑΝ την ακους..εγω προπερσι που την ακουγα ειχα χασει 10 κιλα σε ενα μιση μηνα ειχα παει 65 κ με πηγε 57 χωρις να το καταλαβω κ ετρωγα κ γλυκα..μετα που σταματησα να πηγαινω κ εκανα του κεφαλιου μου τη πατησα..Τελος παντων τη λενε Αναστασια και βρισκεται στο μετρο αμπελοκηπων διπλα τηλ 2106439278 ..επιστρεφει μετα τις 26 θα σου προτεινα να εκλεινες ενα ραντεβου μονο για να δεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    10 κιλα σε 1,5 μήνα;; Εχεις προφανώς κ πολυ καλο μεταβολισμό!!!

  12. #12
    Πηγα 65 κ σε εναμησι με πηγε 57 ε οχι ακριβως 10 περιπου..δεν εχω και τελειο απλα εκανα και γυμναστικη κ πιστευω βοηθησε.

  13. #13
    Τωρα ειμαι 66 και εχω τον ιδιο στοχο να την ακουω και να μη κανω του καφαλιου μου οπως μετα που πηγα 52-53 και αρροστησα..πιστευω οτι θα τα καταφερω μεχρι τα μεσα σεπτεμβριου!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Vet πόσα κιλα θες να χασεις; Συγγνωμη αλλα μην πέσεις κατω απο 60.

  15. #15
    60 κ μετα θελω να παω 57 αλλα με γυμναστικη κ χωρις διαιτα να χασω σκετο λιπος γτ περυσι ειχα χασει κ μυικη μαζα..καλα εκανα σκατα γυμναδτικη μονο αεροβια καθολου ενδυναμωση κ τα χερια μ ειχαν γινει κοκαλακια καλα γενικα ημουν κοκαλακια ειδικα στα 53 ..η διατροφολογος μ λεει οτι 57 μπορω να μ ερχεται η περιοδος ειναι το κατωτατο που μπορω να παω

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •