Ο δικός μου γολγοθάς (συνέχεια)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258

    Ο δικός μου γολγοθάς (συνέχεια)

    Καλησπέρα σε όλους..........
    Θέλω εδώ και πολύ καιρό να γράψω για μένα αλλά δεν βρίσκω λόγια......Όπως έχω πει και παλιότερα, στο θέμα "Ο δικός μου γολγοθάς", είμαι κλασσική περίπτωση του φαινομένου γιο-γιο. Όταν έγραψα εκείνο το θέμα, αν θυμάμαι καλά περίπου τον Οκτώβριο, ήμουν 80 κιλά. Τώρα προστέθηκαν άλλα 8, με πήρε η κατηφόρα, η ανηφόρα μάλλον....Είχα πάρα πολλή όρεξη και ψυχολογικά ήμουν down οπότε το έριχνα στο φαί...Τώρα προσπαθώ με νύχια και με δόντια να μην πάρω άλλα......Θα 'θελα να ξεκινήσω μια προσπάθεια, αλλά αντί να επικεντρώνομαι στα κιλά που θα χάσω, επικεντρώνομαι στο φαί που δεν θα φάω, μιας και είναι η παρηγοριά μου (αλλά και ο χειρότερος εχθρός μου). Τα γράφω όλα αυτά δημόσια μήπως και μπορέσω και το δω αλλιώς και με βοηθήσετε κι εσείς. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω απελπιστεί όπως παλιότερα, κάποτε άντεχα να κάνω συνεχώς δίαιτες, και ας ήμουν σε μαύρα χάλια ψυχολογικά, τώρα δεν αντέχω ούτε αυτό. Μίλησα με μια κοπέλα που ξέρει από αυτά, και της είπα ότι πρέπει να βρω την αιτία που με οδηγεί στο βάρος, και μου είπε ότι μπορώ να τα καταφέρω και χωρίς να βρω την αιτία, απλά με το να κάνω άλλα πράγματα όταν σκέφτομαι το φαί. Ευελπιστώ να τα καταφέρω αυτή τη φορά να ξεκινήσω και να διατηρήσω την προσπάθεια, αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας όσο μπορείτε, κυρίως ψυχολογική....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλή μου rain

    θα σταθώ στο γεγονός ότι συνδέεις κι εσύ την τροφή όπως και πολλοί από εμάς με τα συναισθήματά σου. Λες πχ "ψυχολογικά ήμουν down οπότε το έριχνα στο φαί" ακόμα δίνεις στο φαγητό ανθρώπινη μορφή "καλύτερος φίλος" "χειρότερος εχθρός"
    Για κάποιο λόγο μάθαμε να βρίσκουμε καταφύγιο στην τροφή...

    Χαίρομαι πολύ που μοιράστηκες την αγωνία σου κι εύχομαι ολόψυχα να βρεις τρόπο να αποσυνδέσεις την τροφή από τα συναισθήματα σου και να βρεις γαλήνη, ισορροπία και χαρά

    Καλό αγώνα και δύναμη να έχεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ μαρουλένια μου! Μακάρι να αποσυνδέσω τα συναισθήματα από την τροφή και να βρίσκω καταφύγιο πλέον κάπου αλλού, το εύχομαι και σε σένα αν δεν το έχεις καταφέρει! Ακόμα καλύτερα εύχομαι να είμαστε καλά και να μη χρειάζεται να ξεσπάμε πουθενά! Να τα βρούμε με τον εαυτό μας 100% και να τον αγαπήσουμε όσο τίποτε άλλο! Και πάλι να 'σαι καλά για τα καλά σου λόγια!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    rain
    το να είσαι και κάπου αλλού δεν αποκλείει το γεγονός να καταφύγεις στο φαγητό με κάποιο τρόπο. Παράδειγμα αν έχεις μαζί σου χρήματα κάπου θα βρεθεί ένα περίπτερο -αν βγεις να περπατήσεις ή πας μια επίσκεψη- ή ένα ψιλικατζίδικο και να αγοράσεις ένα σνακ που σου αρέσει.
    Μια ιδέα θα σου δώσω. Μπορείς να «ακούς» το στομάχι σου και να τρως μόνο τότε, χωρίς να σκέφτεσαι δίαιτες κλπ.; Αυτό θέλει λίγη δουλειά, αλλά αν αρχίσεις σιγά σιγά να μπαίνεις σε αυτό το πνεύμα ίσως να αλλάξει κάπως η σχέση σου με το φαγητό κι έτσι αντί να ζεις για να τρως, θα τρως για να ζεις.
    Κι όταν γενικά τρως ασυναίσθητα, κάθισε και ψάξε για ποιο λόγο έφαγες, τι συναισθήματα σου δημιούργησε κι αν το φαγητό σε βοήθησε να βρεις λύση στην αιτία-πρόβλημα.
    Αν μάθεις να «ακούς» το στομάχι και τότε να του δίνεις τροφή, θα μάθεις και να ελέγχεις τις ποσότητες σιγά σιγά. Δεν χρειάζεται βιασύνη σε όλο αυτό. Πρέπει να μάθεις να αγαπήσεις τον εαυτό σου ώστε να του δίνεις ό,τι καλύτερο του αξίζει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Rain μου, κορίτσι μου, γίνε πιο χαρούμενη, από το μήνυμά σου κατάλαβα, πόσο λυπημένη είσαι... Δεν είσαι μόνη σου, όλοι προσπαθούμε! Χθες ήθελα να παραγγείλω κρέπες να φάω... Γιατί έλεγα, τόσο καιρό κάνω δίαιτα, πρέπει να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου,όμως από την άλλη δεν πεινούσα ούτε είχα έντονη λιγούρα γι αυτό και τελικά χάζεψα στον υπολογιστή και τελικά ξάπλωσα.. Κάνε την προσπάθειά σου, θα μπαίνεις θα μιλάμε, θα κουβεντιάζουμε και ο καιρός θα περνάει και τα κιλά θα πέφτουν!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Μαρία, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Γενικά δεν ήμουν πολύ υπέρ της γυμναστικής μέχρι πριν κανά μήνα όπου είχα αρχίσει, γιατί πρώτον όταν έκανα γυμναστική πεινούσα διπλά μετά με αποτέλεσμα να τρώω διπλά, και δεύτερον ακόμα και να κρατιόμουνα δεν έβλεπα αλλαγή στη ζυγαριά γιατί τον πρώτο μήνα γίνονται κατακρατήσεις συνήθως και γιατί και να μειώνεται το λίπος αυξάνονται οι μύες με αποτέλεσμα να μην υπάρχει μείωση κιλών αλλά όγκου μόνο. Τώρα όμως πιστεύω πως βοηθάει η γυμναστική και ευτυχώς μπορώ να κρατηθώ, αλλά την έκοψα πάλι δυστυχώς. Αυτό με το να ακούω το στομάχι μου δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το τηρήσω γιατί δεν έχω μόνο οργανική πείνα, αλλά έχω και συναισθηματική οπότε και στις δύο περιπτώσεις νιώθω ανάγκη για φαί και μου είναι πολύ δύσκολο να αντισταθώ. Η αλήθεια είναι ότι πίστευα ότι θα ξεκινούσα από σήμερα, αλλά έκανα πάλι βουλιμικό.........Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου περί μη βιασύνης και αγάπης του εαυτού, αυτά τα δύο μου δίνουν θάρρος...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Ελένη σ' ευχαριστώ και σένα πάρα πολύ για το μήνυμά σου! Είμαι πάρα πολύ λυπημένη, δεν μπορείς να φανταστείς, και το κακό είναι ότι έτσι είμαι μια ζωή μιας και έχω χάσει την πίστη μου στους ανθρώπους και είμαι γεμάτη ανασφάλειες και προβλήματα, με ένα από όλα αυτά να είναι και το φαί. Δυστυχώς σήμερα δεν τα κατάφερα να κρατηθώ, με επηρέασαν και κάποια άτομα με κάτι λόγια που μου είπαν και ξέσπασα πάλι εκεί. Δεν ξέρω πως να το αποσυνδέσω από το συναίσθημα, αλήθεια αυτό θα 'θελα αλλά πως.....Πως μπορείτε και διατηρείτε δίαιτα για τόσον καιρό; Εγώ δεν μπορώ και όταν μπορούσα το έκανα με το ζόρι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Rain ποιο είναι το μικρό σου όνομα, προτιμώ να σε προσφωνώ με αυτό. Σε βλέπω πολύ λυπημένη, όμως για σκέψου κάτι. Αφού σε λυπεί αυτή η κατάσταση γιατί δεν την αλλάζεις? Είναι όλα θέμα συνήθειας, κάνε μια πιο ισορροπημένη διατροφή για ένα μήνα, δες αν θα έχεις απώλεια βάρους κ πίστεψέ με, τώρα που είσαι έτσι λυπημένη αυτό θα σου δώσει πολλή χαρά, έτσι έχει γίνει κ με εμένα. Ξεκίνησα στα 105 κιλά και σήμερα μετά από 6 εβδομάδες είμαι 97, ξέρεις πόσο καλύτερα νιώθω? Βρίσκω ένα νόημα, η ζυγαριά είναι κάτι σαν παιχνίδι, έχω αγωνία να δω το αποτέλεσμα. Το να καταφεύγεις στο φαγητό επειδή κάποιος σου είπε κάτι που σε πίκρανε, είναι μέγα λάθος. Ποιος ήταν αυτός? Τόσο πολύ μετράει στην ζωή σου? Αμφιβάλλω.. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, πίστεψέ με, μπορεί να αργήσεις λίγο να το καταλάβεις αλλά θα το καταλάβεις. Ό,τι δεν μας κάνει το αλλάζουμε. Έτσι είναι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Ελένη μου προτιμώ να κρατήσω την ανωνυμία μου, αν δεν σε πειράζει. Βασικά δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημά μου, αλλά σίγουρα επιβαρύνει πολύ την κατάσταση. Έχω προσπαθήσει να την αλλάξω την κατάστασή μου αλλά στη μία εβδομάδα δεν αντέχω άλλο και τα παρατάω, βλέπεις είμαι ανυπόμονη. Θα προσπαθήσω να ξεκινήσω κάποια στιγμή, τώρα αύριο θα 'ναι, σε μια βδομάδα; Δεν ξέρω. Πάντως έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο καιρό μια μέρα κάνω δίαιτα και την παρεπόμενη τρώω τον άμπακο. Δεν έχω κουράγιο. Σε καταλαβαίνω ότι νιώθεις καλύτερα, εγώ και ένα κιλό να χάσω δεν χαίρομαι γιατί ξέρω ότι θα το ξαναπάρω, ίσως το όλο σκεπτικό μου να είναι λάθος, έχω παραδώσει τα όπλα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κανένα πρόβλημα, απλώς μου φαίνεται πιο άμεσο! Η πρώτη εβδομάδα είναι δύσκολη, πίστεψέ με, και σου το λέω εγώ που πολύ καιρό το παλεύω μια τρώω και δυο δεν τρώω, αν την πρώτη εβδομάδα την κρατήσεις μετά περνά ο καιρός! Πίστεψέ με... Προσπάθησε! Αφού δεν είσαι καλά, αφού κάθε μέρα αυτό το σκέφτεσαι συνέχεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Σε ευχαριστώ Ελένη, η αλήθεια είναι ότι αυτό μου είχαν πει και την τελευταία φορά που έκανα δίαιτα και τα κατάφερα. Για την πρώτη εβδομάδα λέω. Θα το προσπαθήσω λοιπόν, όποτε νιώσω λίγο έτοιμη, απλά τώρα έχω κρίσεις βουλιμίας από ότι κατάλαβα, οπότε δεν είναι η κατάλληλη περίοδος και ας έλεγα έτσι στο πρώτο ποστ, θα περιμένω λίγο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Πόσα κιλα έχασες την τελευταια φορα;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    18. Είχα χάσει και άλλα 15 πριν από αυτό και πήρα τα 3, άρα 12, σύνολο 30. Τα 'χασα δηλαδή σε δύο δόσεις.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    9
    γεια σου γλυκια rain, η ψυχολογια σου σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη οποτε ολο αυτο δεν βοηθαει ιδιαιτερα...
    ενας λογος σιγουρα ειναι τα κιλα, αλλα σιγουρα υπαρχουν κ αλλοι..
    ειναι φαυλος κυκλος οπως βλεπω..
    σε καταλαβαινω για αυτο που λες οτι εισαι ανυπομονη κ θες να δεις διαφορα αμεσα κ μετα απο μια βδομαδα τα παρατας..κι εγω καπως ετσι ειμαι κ εγω...
    αυτο που θα σου πω ειναι πως η αρχη ειναι δυσκολη κ πρεπει απλα να νιωσεις ετοιμη, να πεις σημερα αλλαζω σελιδα κ τελος..
    να πεταξεις οτι εχεις μεσα στο σπιτι που μπορει να σε βαλει σε πειρασμο, να πας κ να αγορασεις μονο υγιεινες τροφες κ πραγματα που χρειαζονται για να προσεξεις κ μονο κ να κανεις κουραγιο μεχρι να δεις τα πρωτα αποτελεσμα..
    φυσικα το να μοιραζεσαι αυτα που σκεφτεσαι απο το να το ριχνεις στο φαι ειναι σιγουρα καλυτερο..
    πρεπει να το κανεις για εσενα κ οχι για καποιον αλλον, για να νιωσεις καλυτερα με το σωμα σου..
    τελος με τη γυμναστικη ισως μονο η αεροβια να σου ταιριαζε..λιγο ποδηλατο η κολυμπι..γενικα με την γυμναστικη πρεπει να εισαι προσεκτικη για να μην καταπονεσεις τα γονατα η κατι τετοιο..
    αυτο που λες ωστοσο για το οτι δεν χανεις κ ετσι, ισχυει στο νουμερο της ζυγαριας μονο, οντως οι μυες ζυγιζουν πιο πολυ απο οτι το λιπος οποτε ακομη κ αν εχεις χασει λιπος αλλα εχεις ενδυναμωσει τους μυες σου στη ζυγαρια μπορει να μην δεις αλλαγη..ωστοσο η διαφορα φαινεται στη μεζουρα, σφιγγεις..κ γενικα η γυμναστικη βοηθαει κ στο να μην χαλαρωσει το δερμα με την απωλεια των κιλων..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Μικρή γερμανίδα σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Δυστυχώς τα υγιεινά δεν μ' αρέσουν καθόλου εκτός από σαλάτες και λαχανικά γενικότερα αλλά και αυτά με μέτρο μου αρέσουν! Οπότε δύσκολο να τρώω αποκλειστικά υγιεινά, θα φάω και το γλυκάκι μου, έτσι τα 'χασα τα τελευταία κιλά. Πρέπει όντως να κάνω κουράγιο μέχρι να δω αποτελέσματα..
    Έχω παρατηρήσει επίσης ότι αν μια μέρα κάνω δίαιτα την επόμενη πεινάω πολύ και την παρεπόμενη λίγο πάλι και όλο έτσι γίνεται....Πχ εχτές έφαγα πολύ, σήμερα δεν πεινάω τόσο. Για να το πάρω απόφαση μια κουβέντα είναι αλλά την επόμενη ώρα την έχω ξεχάσει, πόσες φορές έχω πει από δω και πέρα δεν ξανατρώω, και θες η ανία, θες η συναισθηματική πείνα, με ρίχνουν πάλι στο φαί. Σήμερα είχα ξεχαστεί λίγο γιατί είχα κάτι δουλειές και μου 'κανε καλό, δεν σκέφτομαι τόσο το φαί.
    Το ποδήλατο ή το κολύμπι είναι ενδιαφέρουσες επιλογές, ωστόσο το ποδήλατο το φθινόπωρο-άνοιξη πιο πολύ. Λέω να γραφτώ κολυμβητήριο από Οκτώβρη, μακάρι να μην βαρεθώ και τα παρατήσω....Ναι αυτό είπα κι εγώ για το τι κάνει η γυμναστική στο σώμα, συμφωνούμε....

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •