Ενας άθλιος και μικρόψυχος γιατρός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    112

    Ενας άθλιος και μικρόψυχος γιατρός

    Το τελευταίο μου τόπικ ήταν "Mini gastric bypass. Να το κάνω ή όχι?"

    Πέρασαν 8 μήνες από τότε που χειρουργήθηκα και ομολογώ πως είμαι μια χαρά. Καλύτερα δε γίνεται!
    Υπάρχει όμως ένα αλλά... Ένα αλλά, που εντοπίζεται στην ασχετοσύνη και στην αδιαφορία του γιατρού.

    Οχι, το πρόβλημα μου δεν ήταν ο γιατρός που με χειρούργησε. Αντίθετα ο γιατρός που με χειρούργησε ήταν περίπτωση ανθρώπου. Μου τη δίνει να διαβάζω σχόλια του στυλ "μα πάνω από όλα άνθρωπος" αλλά για αυτόν τον γιατρό θα χρησιμοποιήσω αυτό το κλισέ. Άνθρωπος. Ένας άνθρωπος που νοιάζεται. Δεν πήρε τα λεφτά κι εξαφανίστηκε. Ήταν εκεί. Ακόμα είναι και θέλω να πιστεύω ότι πάντα θα είναι. Ακόμα κι αν ξεχάσω να του τηλεφωνήσω εγώ να του πω πως τα πάω, θα πάρει εκείνος να δει πως νιώθω, τι έγινε με τις εξετάσεις μου, τι τρώω, πόσο έχασα....

    Το πρόβλημα το δημιούργησε ο γιατρός που έκανε την αφαίρεση δακτυλίου. Ο οποίος θεώρησε μάλλον βέβαιο ότι αυτός θα μου κάνει και το γαστρικό bypass και όταν αντιλήφθηκε ότι δεν θα τον επέλεγα λόγω ασχετοσύνης του με την συγκεκριμένη επέμβαση, τότε άφησε όλη του την "καλοσύνη" ή την ασχετοσύνη του να ξεδιπλωθεί....

    Ο άνθρωπος δακτυλίους ήξερε να περνάει, πέρασε τη χρυσή εποχή του βγάζοντας εκατομμύρια χωρίς φυσικά απόδειξη (που είσαι ΣΔΟΕ?) και όταν ανακάλυψε ότι η εποχή των δακτυλίων πέρασε ανεπιστρεπτί τότε αποφάσισε να στραφεί και σ' άλλες αγορές γιατί υπάρχουν ακόμα χοντροί για να "σώσει".
    Simple as that!

    Μπαίνοντας λοιπόν στο χειρουργείο, ο γιατρός που με χειρούργησε ανακαλύπτει ότι όταν έγινε η αφαίρεση δακτυλίου δεν αποκαταστάθηκε η φυσιολογία του στομάχου ( αφορά το σημείο που ήταν ραμμένος ο δακτύλιος) και αναγκάζεται να τροποποιήσει την επέμβαση.
    Αν προχωρούσε σε μίνι γαστρικό τότε υπήρχαν 33% πιθανότητες διαφυγής! Από μόνο του αυτό το ποσοστό συνιστά αιτία εγκεφαλικού!
    Αυτό σε πρακτικό επίπεδο σημαίνει ότι δεν μπόρεσε να κάνει κάθετη γαστρεκτομή αλλά οριζόντια, αφήνοντας ένα σχετικά μεγάλο στομαχικό θύλακο, περίπου 230 cc. Αυτό με τη σειρά του σημαίνει ότι αυτομάτως έχανα το πλεονέκτημα του κορεσμού με μικρή ποσότητα τροφής και δεν θα είχα το προνόμιο της γρήγορης απώλειας τους πρώτους μήνες που είναι και οι σημαντικότεροι. Έτσι ο γιατρός που με χειρούργησε έκανε μια τροποποίηση της χολοπαγκρεατικής, γιατί αυτό του επέτρεπαν τα δεδομένα που βρήκε.

    Πέρασαν 8 μήνες μετά το χειρουργείο και λόγω της ιδιαιτερότητας του μπορώ να τρώω τα πάντα, δεν έχω αίσθημα κορεσμού με μικρές ποσότητες, η δυσαπορρόφηση λειτουργεί αλλά με στέλνει πολλές φορές τη μέρα στην τουαλέτα λόγω των ποσοτήτων που καταναλώνω και σίγουρα δεν βιώνω τη χαρά της γρήγορης απώλειας κιλών. Κι όλα αυτά λόγω ενός άσχετου, μικρόψυχου, εκδικητικού γιατρού.
    Βέβαια είμαι σίγουρη ότι ο εν λόγω "κύριος" θα γινόταν πιο ευτυχισμένος αν διάβαζε τώρα (γιατί το ξέρω ότι θα το διαβάσει -εξ άλλου εδώ είναι η καλύτερη άγρα πελατών) ότι έπαθα διαφυγή κι έκατσα και κανά δίμηνο στο νοσοκομείο αλλά θα του την χαλάσω. ΔΕΝ εμφάνισα διαφυγή, βγήκα μετά από 4 μέρες νοσηλείας και δεν είχα καμία παρενέργεια που θα τον έκανε ευτυχισμένο!

    Το μόνο που μπορώ να πω γι αυτούς που σκέφτονται να κάνουν μια τέτοια επέμβαση είναι: προσοχή στο γιατρό. Είναι άνθρωπος, έχει τις αδυναμίες του και ταυτόχρονα την επιθυμία για μαύρο αφορολόγητο χρήμα. Βεβαιωθείτε ότι ξέρει πολύ καλά τι κάνει και ότι θα τον έχετε δίπλα σας και μετά.
    Το after sales είναι εξ ίσου σημαντικό με την πώληση.

    Συγνώμη που μιλάω έτσι σκληρά αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα και αλίμονο που σ' αυτούς που δεν θα το αντιληφθούν έγκαιρα...

    Και ως επιστέγασμα της ιδιοτέλειας ο ίδιος γιατρός αρνήθηκε σε ξαδέρφη μου να της παράσχει την βοήθεια του όταν του ζητήθηκε λόγω προβλήματος του δακτυλίου. Η κοπέλα δεν μπορούσε να καταπιεί το σάλιο της και όταν του τηλεφώνησε για να τον επισκεφθεί και να της ανοίξει το δακτύλιο της είπε:

    1) θα αρχίσει να την χρεώνει 20 ευρώ για κάθε ρύθμιση του δακτυλίου (ενώ ειχε πει ότι θα ήταν δωρεάν οι ρυθμίσεις αφ' όρου ζωής)!!!! (τόση ανάγκη πια το 20ευρω??!!)

    2) Δεν μπορεί να κατέβει στο ιατρείο γιατί.... δεν έχει αυτοκίνητο και πρέπει να πάρει ταξί!!! :shocked2:

    Και ναι! Τελικά ΔΕΝ κατέβηκε στο ιατρείο.

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

    Στοιχεία και πληροφορίες στη διάθεση οποιουδήποτε με PM

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Flirim, καλά έκανες και τα 'γραψες εδώ για να αποτρέψεις πολλούς από τέτοια εμπειρία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Δυστυχώς, υπάρχουν άνθρωποι που στον βωμό του χρήματος, της εξουσίας ή της δόξας, θυσιάζουν πάρα πολλά πράγματα. Είναι ανεπίτρεπτο να παίζεις με την ζωή, την υγεία και την ευημερία των ασθενών σου. Ελπίζω να είσαι καλά και να το ξεπεράσεις σύντομα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Και να ηταν μονο αυτος...πολλα τα παραδειγματα δυστυχως...υπομονη και επιμονη πλεον...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Έτσι είναι, πολλά παραδείγματα.. Δυστυχώς, μερικοί άνθρωποι επιλέγουν ένα επάγγελμα για αυστηρά βιοποριστικούς λόγους, και με τα χρόνια τους ενδιαφέρει να αποκερδαίνουν και όχι να προσφέρουν. Και δεν γνωρίζουν ότι τα επαγγέλματα αυτά έχουν πρωτίστως λειτουργηματικό χαρακτήρα. Αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι και υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά τιμούν την δουλειά και τις σπουδές τους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •