ΤΙ ΕΦΑΓΑ ΣΗΜΕΡΑ - ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΖΥΓΙΣΜΑ...HOW ABOUT ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, ΠΩΣ ΝΙΩΘΩ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648

    ΤΙ ΕΦΑΓΑ ΣΗΜΕΡΑ - ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΖΥΓΙΣΜΑ...HOW ABOUT ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, ΠΩΣ ΝΙΩΘΩ;

    Εδώ και πολύ καιρό μπαίνω στο φόρουμ ως διαχειρίστρια κυρίως για το ενδεχόμενο των σπαμ
    και μόνο όταν κάποιο τόπικ μου τραβά την προσοχή, διαβάζω ή ακόμη πιο σπάνια σχολιάζω κάτι...
    Τελευταία όποτε μπαίνω βλέπω ελάχιστα τόπικς να κυκλοφορούν και κάποιες μέρες μόνο τα δύο δημοφιλή
    του τι έφαγα σήμερα και πόσο εβδομαδιαία ζυγίζω (πάλι καλά βέβαια που δεν είναι το καθημερινό ζύγισμα).
    Έχω πολλάκις τοποθετηθεί σχετικά στο παρελθόν και δε χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι...Μια υπενθύμιση μόνο:

    Γραμμάρια, θερμίδες, μονάδες, δεκάδες και άλλοι αριθμοί...είμαστε πολλά περισσότερα από κομπιουτεράκια.
    Είμαστε συναισθήματα και σκέψεις και ανάγκες και φόβοι και λαχτάρες και κύτταρα που κουβαλούν μνήμες και γονίδια...
    Τα κιλά είναι ένα σύμπτωμα, που υπερμεγενθύνεται και κλέβει τα φώτα της προσοχής και παγιδεύει στον φαύλο κύκλο του.
    Με στεναχωρεί που η παχυσαρκία τα έχει φάει όλα εδώ μέσα...τόσο στο φόρουμ όσο και στον εγκέφαλό μας...
    Σας προσκαλώ να την κάνουμε λίγο πέρα και να δώσουμε προσοχή στις σκέψεις και τα συναισθήματα,
    που την προκαλούν ως συμπεριφορά. Τα ημερολόγια καταγραφής είναι χρήσιμα και δεικτικά, δε λέω,
    αλλά ο προορισμός τους αφορά στην αυτορρύθμιση. Μήπως εμείς σταματούμε στην αυτοπαρατήρηση;
    Mήπως είναι μερικώς εστιασμένη; Τι την κάνουμε όλη αυτήν την πληροφορία από κει και πέρα;
    Πώς την αξιοποιούμε; Μήπως το βοηθητικό εργαλείο έγινε δυνάστης; Προς προβληματισμό...

  2. #2
    nadine είχα κεγώ την ίδια έμπνευση για γκρουπ χανγκ πριν δω την ανάρτησή σου αυτό το λέω για να μην φανεί σαν ειρωνία η απάντηση μου στο άλλο τόπικ


    Originally posted by Μαντζουράνα
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    Μπακλαβά οι δίαιτες είναι για τα πειραματόζωα. Εμείς εδώ κάνουμε γουελ μπιινγκ.
    Σου έχω πει πόσο σε αγαπάω; :starhit:
    Και κυρίως, πόσο αγαπάω τις ατάκες σου; :smilegrin:

    +1000

    oooo κεγώ σαγαπώ!!!!!






    ελάτε να κάνουμε ένα φορουμικό γρουπ χαγκ


    [/quote]
    να σου πω την αλήθεια κ εγώ πάντα γκρίνιαζα γιατί τα μέλη συγκεντρώνονται όλα σε ένα κ μόνο τόπικ και αναλώνονται μόνο στο τι έφαγαν που είναι κ ψυχαναγκαστικό όσο να πεις
    αλλά διαπίστωσα οτι αυτό που γίνεται είναι κατά βάση ένα είδος καφενείου με τις μικρές καθημερινές μας ιστορίες διατροφικής τρέλας. δεν είναι μια απλή καταγραφή.
    το πρόβλημα για μένα είναι οτι είμαστε πολύ λίγα τα άτομα με ενεργή καθημερινή συμμετοχή κ γιαυτό δεν μεταφέρονται οι συζητήσεις από τόπικ σε τόπικ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κ εμένα με στενοχωρεί, που συγκριτικά με το παρελθόν, τα ενεργά μέλη του φόρουμ είναι αισθητά λιγότερα.. Προσωπικά, ο λόγος που καταλήγω στην υπερφαγία, είναι το γιατί πάντα έτσι ζούσα, δεν θυμάμαι να έτρωγα όταν πεινούσα, δεν θυμάμαι να πεινούσα καν.. έτσι είχα μάθει να ζω, δικαιολογούσα τον εαυτό μου λέγοντας ότι μου αρέσει το φαγητό, το γλυκό.. Τώρα προσπαθώ να το υπερνικήσω, να λύνω με άλλους τρόπους τα όποια συναισθηματικά μου αδιέξοδα.

  4. #4
    Καλησπέρα σας!

    Nadine, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις!
    Το να μένουμε μόνο στο τί φάγαμε, ουσιαστικά μας εμποδίζει από το να φτάσουμε στην ουσία του προβλήματος και μας βάζει σε μια λογική τύπου "δίαιτας" που πάντα είναι καταδικασμένη ν' αποτύχει.

    Όμως η αλήθεια είναι αυτή...
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    να σου πω την αλήθεια κ εγώ πάντα γκρίνιαζα γιατί τα μέλη συγκεντρώνονται όλα σε ένα κ μόνο τόπικ και αναλώνονται μόνο στο τι έφαγαν που είναι κ ψυχαναγκαστικό όσο να πεις
    αλλά διαπίστωσα οτι αυτό που γίνεται είναι κατά βάση ένα είδος καφενείου με τις μικρές καθημερινές μας ιστορίες διατροφικής τρέλας. δεν είναι μια απλή καταγραφή.
    το πρόβλημα για μένα είναι οτι είμαστε πολύ λίγα τα άτομα με ενεργή καθημερινή συμμετοχή κ γιαυτό δεν μεταφέρονται οι συζητήσεις από τόπικ σε τόπικ.
    Συμφωνώ απόλυτα με την Μαντάμ σου σου.
    Ουσιαστικά εκεί μαζευόμαστε όλοι (εμείς οι λίγοι πια), κάνουμε το χιούμορ μας, έχουμε παρέα ο ένας τον άλλο και παίρνουμε δύναμη απ' όλο αυτό.
    Εκεί γράφουμε για όλα.
    Νταξ, είναι κάποιοι που μπαίνουν μόνο για να γράψουν τί έφαγαν.
    Αλλά είμαστε και οι υπόλοιποι που μιλάμε εκεί για όλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Έτσι είναι, και μάλιστα, εμένα είναι καθημερινή μου συνήθεια πια, και αντλώ φοβερή δύναμη, δεν είμαι μόνη.. Και λάθος να κάνω, υπάρχουν άτομα που με καταλαβαίνουν. Κ όντως, δεν θέλω να συζητάω μόνο αυτά, αλλά και άλλα θέματα..

  6. #6
    καλησπερα! κ γω θα συμφωνησω με την Ελενη κ τη Μανταμ! αν κ ειμαι σχετικα καινουργια στο φορουμ κ εχοντας διαβασει αρκετα τοπικ που με ενεπνευσαν, με συγκινησαν, μου'δωσαν δυναμη, εχω πλεον σαν καθημερινη συνηθεια την καταγραφη οσων τρωω, γιατι το βλεπω περισσοτερο σαν παρεακι αλληλεγγυης! Αναγνωριζω ομως οτι υπαρχει μειωμενη κινηση, μιας που γραφουν λιγα μελη κ σχεδον ολα στα 2 τοπικ που αναφερατε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Εγω νομιζω οτι υπάρχουν αρκετα μέλη που διαβάζουν το φορουμ, αλλα εχουν αμελήσει να γραφτούν, κ εγω διάβαζα αρκετο καιρο μεχρι να γινω μέλος!! Ψιλό ντρεπόμουν, επειδη υπήρχαν ηδη αρκετα μέλη.. Αλλα ειναι πραγματικα πολυ διασκεδαστικό κ ενθαρρυντικό, κ ειναι μιας μορφής ηθική υποχρέωση, να κρατήσεις μια μερα κ να καταγράψεις αυτα που εχεις φάει!

  8. #8
    ε όχι κ υποχρέωση βρε ελένη! πήξαμε στις υποχρεώσεις!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Μαντάμ δικιο εχεις, λαθος λέξη! Κ εγω εχω πήξει στις υποχρεώσεις.. Αυτη ειναι ισως μια, που αφορά μονο σε εμενα, που το κανω για μενα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    καλημερα κι απο μενα
    αυτοι οι αριθμοι μου χουν φαει τη ζωη
    εμ μου τη δινουν τα μαθηματικα,τα σιχαινομαι δηλαδη,αλλα κ αυτο με τα κιλα κ τα γραμμαρια τι μαρτυριο
    οποτε δε θελω να τα δινω σημασια -αλλα τα δινω λιγο :/
    καλως σας βρηκα,πολυ χαιρομαι!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •