μου συμβαίνει κατι??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    4

    μου συμβαίνει κατι??

    Γειά σας!

    Πριν 9 μηνες ειχα εναν χωρισμό με τον σύντροφό μου που ειχα ενα χρονο σχεση.
    Οσο καιρο ημουν μαζι του ετρωγα αρκετα και ειχα φτασει νς ζυγιζω με υψος 1.60 , 60 κιλα.
    Απ την στιγμη που χωρισα αρχισα να εχω ανχος και μου ειχε κοπει η ορεξη οποτε το βρηκα σαν αφορμή να φτασω 55 κιλα που ηθελα τρογωντας αρκετα λιγο και μερικές φορές εως καθολου καποιες μερες.
    Μαρεσε πολυ το αποτελεσμα τον 55 κιλων και ειπα να παω στα 50 και να φρεναρο εκει..πραγμα που δεν το τυρισα
    Σημερα ζυγιζω 45 και δεν νιώθω τοσο αδυνατη όσο μου λενε οι γυρο μου...καποιες μερες κατι με ποιανει και τρωω αρκετα και το μετανιωνω φριχτα...και θα θελα να χανα αλλα λιγα κιλακια..η οικογένεια μου μου λεει να παρω κιλα αλλα εγω με θεωρο μια χαρα. Επισης η ιδεα του να δω την ζυγαρια πιο πανω με φρικαρει αφανταστα!!ολοι την ωρα σκέφτομαι το φαγητο αν πρεπει να φαω αν δεν πρεπει ζυγιζομαι 4-5 φορες την ημερα και μια με κοιταω και με νιώθω αδυνατουλα και μια με κοιταω και θεωρο ότι χρειάζομαι να χασω αλλα λιγα.γιατιιιι???


    Θελω γνωμες.Σας ευχαριστώ

  2. #2
    γεια σου mariaza. είναι πολύ "λεπτό" το θέμα σου κ καλό θα ήταν να απευθυνθείς άμεσα σε κάποιον ειδικό ίσως κ σε 2-3 ειδικότητες. με εξειδίκευση στις διατροφικές διαταραχές. (διατροφολόγο,ψυχολόγο, ενδοκρινολόγο) αν μένεις Αθήνα απευθύνσου στο Ανάσα.

    μελέτησε αν θες κ τα παρακάτω module αν το έχεις με τα αγγλικά.

    http://www.cci.health.wa.gov.au/reso...cfm?Info_ID=48

    http://www.cci.health.wa.gov.au/reso...cfm?Info_ID=49

    τα παραπάνω με βοήθησαν πολύ να διαλευκάνω κάποια σημεία της δικής μου διατροφικής διαταραχής. αλλά χρειάζονται οι ειδικοί. γιατί άλλο να αντιληφθείς μια κατάσταση ως ένα σημείο κ άλλο να βρεθεί η λύση στο πρόβλημα.

    για να έφτασες εδώ σημαίνει οτι μέσα σου θέλεις να αλλάξει αυτή η κατάσταση κ δν θες να συνεχίζεται άλλο ,πράγμα πολύ θετικό. τις μέρες που τρως πολύ πιθανότατα σου βγαίνει η στέρηση ,δν αντέχει άλλο το σώμα σου χωρίς φαγητό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    4
    Δεν ξέρω..οι ψυχολόγοι χρειάζονται λεφτά.. :(

  4. #4
    Originally posted by Μαντάμ σου σου αν μένεις Αθήνα απευθυνσου στο Ανάσα
    http://www.anasa.com.gr/el/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Φυσικα κ σου συμβαίνει, πηγαινε σε ενα σάιτ που σου βγάζουν το φυσιολογικό βάρος ανάλογα με το ύψος, την ηλικία κλπ. κ πες μας εαν εσυ αυτην την στιγμη εχεις το φυσιολογικό αυτο βάρος. Πιστευω οτι εισαι στα πρόθυρα νευρικής ανορεξίας, αν οχι μεσα στο ιδιο το προβλημα κ πρεπει να συνέλθεις, δεν εχεις δει τα άτομα που πάσχουν απο αυτο πως εχουν γινει;;!! Δεν λυπάσαι τα νιάτα σου, την υγεια σου, την οικογένεια σου; Κ ειδικά για εναν χωρισμό, δεν αξιζει τον κόπο.. Δες την ζωη με αλλο ματι, συγγνωμη αν μιλαω απότομα, αλλα πρεπει μα καταλάβεις οτι εχεις αντιληφθεί λαθος τα πραγματα.

  6. #6
    μαριάζα, θα σου πρότεινα να τολμήσεις να μιλήσεις σε κάποιον δικό σου άνθρωπο για αρχή. θα νιώσεις πολύ καλύτερα.

    επίσης μπορείς πάντα να μιλάς εδώ, κ εμείς βασανιζόμαστε ο καθένας με τον γολγοθά του και σε καταλαβαίνουμε.
    αν θες διάβασε κ μελέτησε αρκετά το φόρουμ έχει κ άλλες κοπέλες που βασανίζονται από το ίδιο πρόβλημα κ κάνουν πολύ γόνιμες συζητήσεις μεταξύ τους. κάτι θα βρεις να σε βοηθήσει-παρακινήσει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Θα συμφωνήσω με τη μαντάμ, μίλησε σε κάποιον που εμπιστεύεσαι και που μπορείς να του ανοιχτείς και όλα θα πάνε καλύτερα, μην το αμελείς.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    4
    Προσπαθησα να ανοιχτο στο τωρα αγορι μου..και συγνωμη για την εκφραση αλλα μου απαντησε: 'Ελα ολο μαλακιες.
    Και κοπηκε εκει η κουβέντα.
    μπορει οντως το τι επικρατη στο μυαλο μου κσι το σκεπτικο μου να ναι χαζο που πιστεύω σε οποιον κι να το συζητησω θα χει την ίδια αντιδραση..

  9. #9
    το αγόρι σου γενικά σε στηρίζει , δείχνει γενικά κατανόηση κ σε φροντίζει;
    δώσε του λίγο χρόνο να επεξεργαστεί αυτό που του είπες. γενικώς πολλοί άνθρωποι δν θέλουμε να ζοριζόμαστε με κάτι το οποίο δν έχουμε καμία εξοικείωση αλλά μπορεί να το σκεφτεί, κ να τον δεις στην πράξη να γίνεται πιο υποστηρικτικός με το όλο θέμα.
    στην μητέρα σου έχεις πει όσα σε βασανίζουν; ότι ζυγίζεσαι συνέχεια, οτι δν έχεις καθαρή εικόνα του πόσο λεπτή είσαι ,οτι τρως λίγο κτλ; γενικώς οτι δν νιώθεις ήρεμη κ ισορροπημένη; θα σε στηρίξει κ θα σε βοηθήσει να βρείτε κάποιον ειδικό στις διατροφικές διαταραχές. δν είμαι ειδικός κ φοβάμαι μην σου δώσω λάθος συμβουλή. κεγώ μέσα από την δική μου εμπειρία σου απαντάω.

    τα μοντούλ τα είδες καθόλου; στο anasa απευθύνθηκες; σιγά σιγά προσπάθησε να κάνεις κάποια μικρά βηματάκια, μήπως βρεις λύσεις μέσα από αυτά.
    αν θες πήγαινε σε κάποιον διατροφολόγο ειδικό σε θέματα διατροφικών διαταραχών. θα σε βοηθήσει να τρέφεσαι πιο σωστά κ παράλληλα να συντηρηθείς σε ένα βάρος που δεν σου είναι απεχθές και μη βιώσιμο.[ζωίτσα mode on](χαχα κρύα αστειάκια για να ευθυμήσουμε λίγο)

    από περίοδο πως τα πας;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    4
    Απο περιοδο καλα απλα δεν έχω τόσο αίμα όσο παλιά τωρα δεν ξέρω αν φταίει η απώλεια βάρους γιατί εχω γενικά ασταιθειες λόγω πολυκιστικων οωθικων..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •