Εμπειρίες απο γιατρούς που κάνουν μίνι μπάι-πας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    3

    Εμπειρίες απο γιατρούς που κάνουν μίνι μπάι-πας;

    Καλημέρα σε όλους! Πριν απο 9 χρόνια είχα κάνει γαστρικό μανίκι το οποίο όμως απο την πρώτη στιγμή αποδείχτηκε αποτυχία. Τι ακριβώς έφταιξε; Κατ' αρχάς δεν είχα καθόλου μετεγχειριτική υποστήριξη. Το έκανα σε ιδιώτη και δεν δόθηκε καθόλου βάρος στην ψυχολογία, δεν μου δόθηκε καν διαιτολόγιο! Τώρα, 9 χρόνια μετά, ακούγοντας καλά λόγια για μια γιατρό στον Βόλο αποφάσισα να το ξαναψάξω. Βλέποντάς την γαστροσκόπηση μου είπε πως δεν είχε κοπεί αρκετό στομάχι, ίσως ούτε ο θόλος όπου βρίσκεται η γκρελίνη. Μου πρότεινε να ξανακάνω μανίκι. Πάνω απο αποφάσισα να ξαναμπώ στην διαδικασία η γιατρός αποχώρησε απο το νοσοκομείο κι έμεινα με την έγκριση στο χέρι. Διερευνώντας εναλλακτικές έκανα μια επίσκεψη στον κο Τζοβάρα στο Πανεπιστημιακό Λάρισας, ο οποίος όμως θεώρησε πιο σωστή κίνηση ένα μίνι γαστρικό μπάι πας. Αν και στην αρχή με τρόμαξε αυτή η προοπτική, ψάχνοντάς το λίγο στο ίντερνετ μου φάνηκε λογική κίνηση τελικά. Έχει κανείς εμπειρία απο τον συγκεκριμένο γιατρό; Με όσους έχω μιλήσει μου προτείνουν τον Μάργαρη στην Αθήνα, αλλά οικονομικά με δυσκολεύει πάρα πολύ (μετακίνηση, ξενοδοχεία, κλπ). Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν πολύτιμη...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Γιατί να σε τρομάξει το μίνι γαστρικό; Είναι μια επέμβαση που δεν έχει το μειονέκτημα του μανικιού που μετά από καιρό σου ξαναδημιουργεί στομάχι. Κι αυτό επειδή οι ποσότητες φαγητού μεγαλώνουν σιγά σιγά συνεπώς ξεχυλώνει το μανίκι. Εύχομαι να βρεις τον σωστό γιατρό που θα σε αναλάβει και μη φοβάσαι τίποτε!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    3
    Απλά μου φαίνεται πιο παρεμβατικό, αλλά σαφώς πιο δραστικό-αποτελεσματικό. Το αμέσως επόμενο είναι ο σωστός γιατρός. Μεγάλο θέμα γιατί απο τον πρώτο κάηκα παρόλο που είναι μεγάλο όνομα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Μανικι πανω στο μανικι...περιοριστικου τυπου επεμβαση πιυ δεν πετυχε,δεν αντιμετωπιζεται με νεα περιοριστικη...μινι θα ειναι,χολοπαγκρεατιμη παρακαμψη θα ειναι..παντως μανικι δεν νομιζω να ειναι...απευθυνσου στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο του ριο αφου η κστευθυνση σου ειναι για δημοσιο.εχουν τη μεγαλυτερη εμπειρια και πας για revesion στην ιδια περιοχη..πιο 'πολυπλοκα' εν σχεση με το 1ο χειρουργειο..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •