λιπομετρηση!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398

    λιπομετρηση!

    Καλό Απόγευμα σε όλους!:spin:
    μέχρι εχθές,έκανα για χρόνια γυμναστική μόνη στο σπίτι με ασκήσεις περιοδικών (και κατάφερα να χάσω 20 κιλά!!) ντρεπόμουν να πατήσω στο γυμναστήριο και είχα γραφτεί ζούμπα για ένα διάστημα,αλλά η ζυγαριά άρχισε να κολλάει και δυο τρία χρόνια απλά ανεβοκατεβαίνει. Πλέον είχα καταλάβει ότι προφανώς κάτι θα κάνω λάθος στη γυμναστική.
    και όπως πολύ κάνουν έψαχνα σε διάφορα σάιτ τα οποία σου υπολογίζουν ανάλογα με βάρος- ύψος πόσα κιλά πρέπει να χάσεις.
    Μέχρι στιγμής με αυτά τα δεδομένα πίστευα πως έπρεπε να χάσω 15 με 20 κιλά,αποφάσισα χθές να γραφτώ γυμναστήριο για πρώτη φορά με σκοπό πρώτα απο όλα να μάθω σωστά να κάνω την γυμναστική! Μου έκαναν λιπομέτρηση με ένα μηχάνημα και προς έκπληξη μου,είπαν οτι πρέπει να χάσω απλά 8,5 κιλά! Παιδιά δέν το περίμενα και για αυτό το γράφω εδώ. Τόσο καιρό απο τις λάθος μετρήσεις των σάιτ είχα λάθος συμπέρασμα για το σώμα μου,για αυτό παιδιά μου μην πιστεύετε σε αυτά που γράφουν πολλοί γιατί το σώμα μας είναι μοναδικό και ας μοιάζουμε στο ύψος και τα κιλά :yes:

    όσο για το γυμναστήριο ήταν τέλειο! ελπίζω να αντέξω να πηγαίνω για όλο τον χρόνο!:starhit:

  2. #2
    δεν υπάρχει "πρέπει" στο χάσιμο των κιλών ! Δεν ταιριάζει το ίδιο σε κάθε σώμα!
    Επίσης αυτό που έχει σημασία δεν είναι πόσα κιλά είσαι, αλλά πόσα από αυτά είναι λίπος!
    Οι ντουλάπες που βλέπεις στο γυμναστήριο, είναι 90-120 κιλά. Αν μετρήσεις το λίπος τους, δεν είναι πάνω από 10%.
    Δηλαδή πρέπει να χάσουν 20-30 κιλά, απλά για να δείξει η ζυγαριά 70-80? Σε καμία περίπτωση.
    2 γυναίκες μπορεί να είναι 1.70 και 70 κιλά, αλλά η μία να είναι εμφανώς πολύ πιο αδύνατη από την άλλη.
    Γιατί άλλο 70=50 λίπος και 20 μυική-οστική μάζα-υγρά, και άλλο 70=20 λίπος-50 μυική-οστική μάζα-υγρά !
    Θα συνεχίσεις να χάνεις βάρος μέχρι εκεί που θα θεωρήσεις ότι η εικόνα σου είναι κανονική, και νιώθεις άνετα στις καθημερινές σου δραστηριότητες. Άσε τις μετρήσεις του διαδικτύου, αυτές δίνουν ένα μπούσουλα , πολυυυυυ πολυ γενικά, για ένα μέσο όρο του πληθυσμού, ενώ αυτό το θέμα είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό, και στο οποίο παίζουν ρόλο πολλά περισσότερα από την ηλικία και το ύψος!
    Καλή επιτυχία !!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Σε ευχαριστώ πολύ! και εγώ αυτό κατάλαβα στο γυμναστήριο!!
    δεν πρόκειται ούτε να ξανα ακούσω τί λένε τα σάιτ,ούτε προφανώς τις χαζές δίαιτες "χαστε 10 κιλα σε μια ευδομάδα"
    όπως διαφημίζουν συνήθως, ελπίζω από το λάθος μου να μάθουν και άλλα παιδιά που ίσως ξεκινάνε τώρα. Για αυτό εξάλλου ήθελα να το μοιραστώ!
    Κοκκινοσκουφίτσα συγχαρητήρια για τα κιλά που έχασες βλέποντας το στίκερ σου! πραγματικά το θαυμάζω!!
    είσαι πολύ γλυκιά!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    πήγα και λιπομετρήθηκα χθες!

    μου κάνει η ειδικός οτι έχασα 1,5 κιλό λίπος και οτι είναι πολύ καλό σε ένα μήνα,γιατί το φυσιολογικό λέει είναι εως 800 γραμμάρια.
    :spin:
    πολύ χάρηκα! Αντε εχω να χάσω απο ότι μου είπε άλλα 6,5 κιλά καθαρό λίπος! Ελπίζω σιγά σιγά να τα καταφέρω!!:saint2:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •